Καθαρισμός

Χρηστο οι πρωτες δυο της Parker ειναι για να καθαριζουμε την θαλαμη και μονο,
αν καθαριζζεις την καννη με αυτη ευκολα καταστρεφονται τα συρματακια της.
Η τριτη επιλογη ειναι η σωστη για καθαρισμα της καννης και των τσοκ.
Γιαυτό λες να ''μάδησαν'' τα συρματάκια της δικιάς μου απο τη μια μεριά?
Πάντως ο Παπατσαρούχας για καθαρισμό κοίλου κάννης μου είπε ότι είναι...
 
Γιαυτό λες να ''μάδησαν'' τα συρματάκια της δικιάς μου απο τη μια μεριά?
Πάντως ο Παπατσαρούχας για καθαρισμό κοίλου κάννης μου είπε ότι είναι...
Και τα δοντια σου καθαριζεις αμα θες και τα καγκελα στο σπιτι ξεσκουριαζεις πριν να τα βαψεις.!!!!
Τον πωλητη προφανως τον συμφερει να αγοραζεις εξαρτηματα καθαρισμου οσο γινεται συχνοτερα.
Αν πας στο μαγαζι του για κοιτα αν καθαριζει αυτος και οποιοσδηποτε αλλος οπλουργος τις καννες με τετοιες βουρτσες...
Με ψιλο συρμα για τις κατσαρολες γυρω απο μια βουρτσα σαν την τριτη ολοι καθαριζουν τις καννες και τα τσοκ.
Στο βεβαιωνω γιατι πολλες φορες τους εχω δει προσωπικα.
Τα εχω γραψει και στη 1η σελιδα, κανε ενα κοπο να τα δεις.
 
Last edited:
Χρηστο οι πρωτες δυο βουρτσες της Parker ειναι για να καθαριζουμε την θαλαμη και μονο,
αν καθαριζεις την καννη με αυτη ευκολα καταστρεφονται τα συρματακια της.
Η τριτη επιλογη που αναφερεις ειναι η σωστη για καθαρισμα της καννης και των τσοκ.


sube fotos


Phosphor Bronze Shotgun Cleaning Brush
Εξαιρετική βουρτσα για την καννη και τα τσοκακια. Με το συχνό καθαρισμα τους αποφευγουμε την αύξηση της πίεσης κατά τον πυροβολισμο γιατί δεν μειώνεται η διάμετρος της καννης. Ετσι το όπλο δεν καταπονειται και δεν φθειρονται τα κλειδια και οι μηχανισμοί του.

.............................................................................................................................................................................................................


subefotos
Chamber brush=βουρτσα θαλαμης.
Αποτελείται από πολλά πυκνά ορειχαλκινα τριχιδια και έχει μεγαλύτερη διάμετρο από την βουρτσα της καννης. Την δουλεύουμε περιστροφικα μέχρι τον κωνο προσαρμογής και ποτε μέσα στην καννη γιατί στραβωνουν τα τριχιδια και σπάνε. Κρατάει την θαλαμη καθαρή, πράγμα που βοηθάει τους εξωλκεις στο δικαννο να δουλεύουν ομαλά. Αν σπάσει ο εξωλκεας είναι από τις ακριβότερες επισκευές στο δικαννο οπλο μας.
 
Last edited:
Δεν μου αρέσει γιατί πρώτον έχουν μικρό σπειρωμα τα εξαρτήματα και δεύτερον η λαβή το εμποδίζει να περάσει μέσα από την καννη.
Προτίμησε χοντρο σπειρωμα αμερικανικο:
http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=50&MID=60&langid=316&PID=1350
http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=50&MID=61&langid=316&PID=1545
ή αγγλικό:
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1917

Προσωπικά θα διάλεγα το τελευταίο της Parker αφού ρωταγα πρώτα αν δέχεται τα εξαρτήματα με το χοντρο σπειρωμα της εταιρείας, γιατί στη φωτο δεν φαίνεται καλά.
 
Last edited:
Χρηστο οι πρωτες δυο βουρτσες της Parker ειναι για να καθαριζουμε την θαλαμη και μονο,
αν καθαριζεις την καννη με αυτη ευκολα καταστρεφονται τα συρματακια της.
Η τριτη επιλογη που αναφερεις ειναι η σωστη για καθαρισμα της καννης και των τσοκ.
Γιαυτό λες να ''μάδησαν'' τα συρματάκια της δικιάς μου απο τη μια μεριά?
Πάντως ο Παπατσαρούχας για καθαρισμό κοίλου κάννης μου είπε ότι είναι...

κατάλαβα .. όντος ειναι αρκετά χοντρή και μου είχε κάνει εντύπωση, μάλιστα είχα ρωτήσει και εγώ τον airgun αν κανει για την κάννη και μου ειχε πει ναι!!
οπότε αφού όπως λέτε και οι δύο οτι θα μαδήσει θα βάλω μια παραγγελία την τελευταία που νομίζω οτι ειναι σαν αυτή που έχετε και εσείς κυριε Γιάννη ή κανω λάθος ? http://m.ebay.co.uk/itm/161405083586?_mwBanner=1
αυτή 'εχει το αγγλικό σπείρωμα σαν αυτή που πήρα ??
 
  • Like
Reactions: jnp
αυτή 'εχει το αγγλικό σπείρωμα σαν αυτή που πήρα ??
Η Bisley είναι αδελφή εταιρεία της Parker οπότε λογικά έχει αγγλικό σπειρωμα.
Χρήστο ναι είναι σαν αυτή που εχω.
Να έχεις όμως και την βουρτσα θαλαμης ειδικά εσύ που έχεις δικαννο που το προσέχεις.
Η θαλαμη είναι φαρδυτερη 2-3 χιλ από την καννη και θέλει το δικό της εργαλείο.
 
μετά την ταλαιπωρία της στην Κόνιτσα 1+ ώρα κράτησε ο καθαρισμός της benelli
πέρασμα με βραστό νερό και σαπούνι κάννη,κλείστρο,σκανδαλοθήκη,τσοκάκια στέγνωμα με πιστολάκι
πέρασμα με nitro solvent εσωτερικά κάννη και τσοκάκια και δέκα λεπτά αναμονή
πέρασμα με 3 βούρτσες 2 συρμάτινες 1 τρίχινη και μετά πέρασμα με χαρτί κουζίνας μέχρι να μένει καθαρό
δέσιμο όπλου και ελαφρύ λάδωμα σε ότι ακουμπάει κινείται η τρίβεται σε κλείστρο κάννη σπειρώματα :)
 
Ο παπατσαρουχας σε ένα παλιό του άρθρο για τον καθαρισμό του όπλου στο κυνηγός και φύση είχε γράψει ότι ΤΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΚΟΤΏΝΕΙ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ.
Τότε δεν είχα δώσει σημασία γιατι μου ακουγόταν κάπως...
Τελικά όμως άλλαξα γνώμη γιατι λίγα χρόνια αργότερα διάβασα τα ίδια κ απο τον κυπριδημο..
Μάκη πράσινο σαπουνι χχρησιμοποιείς?
 
Ο παπατσαρουχας σε ένα παλιό του άρθρο για τον καθαρισμό του όπλου στο κυνηγός και φύση είχε γράψει ότι ΤΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΚΟΤΏΝΕΙ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ.
Τότε δεν είχα δώσει σημασία γιατι μου ακουγόταν κάπως...
Τελικά όμως άλλαξα γνώμη γιατι λίγα χρόνια αργότερα διάβασα τα ίδια κ απο τον κυπριδημο..
Μάκη πράσινο σαπουνι χχρησιμοποιείς?
όχι κρεμοσάπουνο που υπάρχει στο νιπτήρα......μυρίζει και ωραία :)
το βραστό νερό το εφαρμόζω πολλά χρόνια
 
Εχεις παρατηρήσει κάποιο πλεονέκτημα με αυτόν τον τροπο σε σχέση με τον καθαρισμό του όπλου απευθείας με κάποιο καθαριστικό σπρέι,λάδι κλπ?
μια φορά το χρόνο το κάνω στο τέλος κυνηγιού η αν έχει ταλαιπωρηθεί πολύ....θεωρώ ότι γίνεται καλή δουλειά :)
 
όχι σαν και σένα που τ απόγευμα κυνηγούσες με αθλητικά και φόρμα .yelling.

Αυτό τώρα μου θύμισε το παρακάτω ανέκδοτο: .sarcastic. .yelling.

Πάει ένας γκέυ στον ψυχολόγο, για να τον κάνει ετεροφυλόφιλο:
- Και πως ξεκίνησαν όλα; ρωτά ο ψυχολόγος.
- Να γιατρέ μου, ήμουνα με τον θείο μου στο χωράφι και με κυνηγούσε να με βιάσει.
- Καλά, και δεν έτρεξες να ξεφύγεις;
- Ε, γιατρέ, που να τρέχεις με τις γόβες στο οργωμένο…

.very happy.
 
Back
Top