Παλιά φυσίγγια

Ξεχωριζω τα δύο εγγλεζικα το maionchi baby magnum to fiocchi Και το Maionchi magnum μου διαφεύγει το πρώτο αλλά μάλλον είναι Ελληνικής καταγωγής.
Ναι ελληνικό ειναι.Στην μέση γράφει Internasional και απο πάνω γεμίζεται Ελλάδα.Δεν ξέρω κατασκευαστη..Ίσως το γνωρίσει καποιος..
Τα eley magnum τα βρήκα κάποτε σε ν7 σε κασετίνα των 10 και ειναι σε άριστη κατάσταση..
 
Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις!αν κ δεν πρόλαβα να κυνηγήσω με τα φυσιγγια τους,συγκινούμε ιδιαίτερα με κάθε παλιό φυσίγγι.υγ έχω ρίξει σε τσιχλες του μαπακη το διάφανο 33γρ με α1 πολύ μαλακή τουφεκια κ φονικοτατο..
Τάσο επειδή είμαι γέννημα θρέμα Ερυθραιώτης από το μαγαζί του κυρ Γιάννη ψωνιζε φυσίγγια ο πάτερ μου..
Διαφανο και πράσινο super extra... καλός γνώστης της βλητικής ο Μαπάκης
 
Τάσο επειδή είμαι γέννημα θρέμα Ερυθραιώτης από το μαγαζί του κυρ Γιάννη ψωνιζε φυσίγγια ο πάτερ μου..
Διαφανο και πράσινο super extra... καλός γνώστης της βλητικής ο Μαπάκης
Ναι ήταν καλός γνώστης όντως..
Το διάφανο κ το πράσινο σε τσίχλες το ρίχνατε Πανο?
 
Τι να πρωτοθυμηθω...Μaionchi s4 67 αρια πρασινα, λαμπρο κοκκινο με σκαγια λαυριου, επκ πυρκαλ μαυρο, champion μαυρο, baikal μαυρο με καψυλι μεγαλο κενταυρος μαυρο και jk6 μαπακης διαφανο, max meteo και αρκετα αλλα που δε θυμαμαι πια!
 
Τάσο και υπόλοιποι έχω από τη σημερινή βόλτα κάποια ευρήματα. :) Τα φώτα σας: :)

Για τα Βέλος νομίζω έχουν γραφτεί κάποια πράγματα.


Αυτά πρώτη φορά τα βλέπω:


how to screen capture
Τα arrow ειναι του ρουμελιωτη απο πατρα γεμησμενα μη psb1 1,80×34 αυτο το φυσηγγι η το λατρευεσ σαν εμενα.η το μισουσεσ.
 
20160207_151817.jpg
καφέ Λάμπρο του 2005 και 2016 οι διαφορές τους;
Έχεις δίκιο Στέλιο..Το ίδιο εγινε στο μπιτουρμο κ μπλε..κάποτε έδινε 800αρια..Τώρα 700 το μπλε και 740 το μπιτουρμο..
Ξέρω δύο καραμπίνες που σπάσανε με μπλε lambro παλιά πριν 15 χρόνια, σπάσανε σιδιροδρομοι και κόλλησαν όλα πίσω
ΚΑΦΕ και ΜΠΛΕ του 2007, ενδιάμεσα των 2 που έβαλε ο Μύρος (μετέφερα τη συζήτηση εδώ γιατί αυτά τα φυσίγγια δεν έχουν καμιά σχέση με τσίχλες ;)). Και στα 2 πυρίτιδα S4 1,55-1,57 γρ. καψούλι 686, συγκεντρωτήρας GT 24αρης, σκάγια 33 και 34 γρ. αντίστοιχα.
20160208_184945.jpg

20160208_185052.jpg

Στις διαφορές θα πρόσθετα (μου είχε κάνει εντύπωση) το αισθητά βαθύτερο ρέλιασμα του ΜΠΛΕ στα 57,6 mm περίπου, έναντι 58,5 mm το ΚΑΦΕ, παρόλο που έχει 1 γρ. παραπάνω σκάγια!
20160208_185759.jpg

Δεν ξέρω με αυτή τη δόση και αυτό το στήσιμο, αν όντως έπιανε τα 800 bar ... ή αν υπήρχε η πιθανότητα να σπάει σιδηρόδρομους ή κλείστρα, πάντως η συμπίεση (καλύτερα να πω ... το τσαλάκωμα) του συγκεντρωτήρα που βρήκα μέσα του, εμένα με έκανε πολύ επιφυλακτικό και δεν έριξα κανένα! Μπορεί να μην έτρεχε και τίποτα, αλλά ... .xm.
20160208_190551.jpg

(Εδώ που τα λέμε, δεν μου χρειάζονταν κιόλας. Ο μόνος λόγος που τα είχα πάρει τότε, και τα ΜΠΛΕ και τα ΚΑΦΕ και τα NSI S4 TITAN που ανέφερα σε άλλο ποστ, και μερικά άλλα, ήταν για να δω τη δόση της συγκεκριμένης πυρίτιδας S4, που είχαν τα φυσίγγια διάφορων κατασκευαστών). ;)
 
ΚΑΦΕ και ΜΠΛΕ του 2007, ενδιάμεσα των 2 που έβαλε ο Μύρος (μετέφερα τη συζήτηση εδώ γιατί αυτά τα φυσίγγια δεν έχουν καμιά σχέση με τσίχλες ;)). Και στα 2 πυρίτιδα S4 1,55-1,57 γρ. καψούλι 686, συγκεντρωτήρας GT 24αρης, σκάγια 33 και 34 γρ. αντίστοιχα.
20160208_184945.jpg

20160208_185052.jpg

Στις διαφορές θα πρόσθετα (μου είχε κάνει εντύπωση) το αισθητά βαθύτερο ρέλιασμα του ΜΠΛΕ στα 57,6 mm περίπου, έναντι 58,5 mm το ΚΑΦΕ, παρόλο που έχει 1 γρ. παραπάνω σκάγια!
20160208_185759.jpg

Δεν ξέρω με αυτή τη δόση και αυτό το στήσιμο, αν όντως έπιανε τα 800 bar ... ή αν υπήρχε η πιθανότητα να σπάει σιδηρόδρομους ή κλείστρα, πάντως η συμπίεση (καλύτερα να πω ... το τσαλάκωμα) του συγκεντρωτήρα που βρήκα μέσα του, εμένα με έκανε πολύ επιφυλακτικό και δεν έριξα κανένα! Μπορεί να μην έτρεχε και τίποτα, αλλά ... .xm.
20160208_190551.jpg

(Εδώ που τα λέμε, δεν μου χρειάζονταν κιόλας. Ο μόνος λόγος που τα είχα πάρει τότε, και τα ΜΠΛΕ και τα ΚΑΦΕ και τα NSI S4 TITAN που ανέφερα σε άλλο ποστ, και μερικά άλλα, ήταν για να δω τη δόση της συγκεκριμένης πυρίτιδας S4, που είχαν τα φυσίγγια διάφορων κατασκευαστών). ;)
Σαν δοσολογία μπαρούτης Στέλιο είναι μέσα στα όρια... αλλά 24άρη βύσμα σε 33-34γρ σκάγια και μάλιστα 6άρια-5αρια (που πιάνουν μεγάλο ογκο μέσα στον κάλυκα σε σχέση με τα ψιλότερα) μου φαίνεται υπερβολικό, εξού και η παραμόρφωση του βύσματος...
Σίγουρα η S4 με τέτοιο πάτημα θα έβγαζε φυσίγγιο ''φουρνέλο'' (αν και έχω την εντύπωση οτι το ΜΠΛΕ στα χοντρά γεμιζόταν με SIPE).
Αν και υπάρχουν γνωστοί μου κυνηγοί που χρησιμοποιούσαν και χρησιμοποιούν τα συγκεκριμένα φυσίγγια και ''πίνουν νερό στο ονομά τους'' (ειδικά για το ΚΑΦΕ), εμένα μου φαίνονταν πάντα παραπάνω απ'οτι έπρεπε ''σκληρά'' και ποτέ δεν τα συμπάθησα. Μιλάω για τα παλιά (πριν 10ετίας) ΚΑΦΕ και ΜΠΛΕ Λαμπρο, τα νέα δεν τα έχω δοκιμάσει...
 
... αν και έχω την εντύπωση οτι το ΜΠΛΕ στα χοντρά γεμιζόταν με SIPE ...
Εκείνη την εποχή Σπύρο είχαν S4 σίγουρα. Το είχα ψάξει και διασταυρώσει, ακριβώς επειδή τα ήθελα για το συγκεκριμένο λόγο που ανέφερα παραπάνω.
Λίγα χρόνια αργότερα πράγματι, αν θυμάμαι κι εγώ καλά, στο site της Lambro ανέφερε για SIPE.
Τα ΚΑΦΕ λογικά πρέπει να ήταν πιο μαλακά, αφού είχαν σαφώς πιο ρηχό ρέλιασμα, σχεδόν κατά 1 χιλιοστό, και 1 γρ. λιγότερα σκάγια.
 
Εκείνη την εποχή Σπύρο είχαν S4 σίγουρα. Το είχα ψάξει και διασταυρώσει, ακριβώς επειδή τα ήθελα για το συγκεκριμένο λόγο που ανέφερα παραπάνω.
Λίγα χρόνια αργότερα πράγματι, αν θυμάμαι κι εγώ καλά, στο site της Lambro ανέφερε για SIPE.
Τα ΚΑΦΕ λογικά πρέπει να ήταν πιο μαλακά, αφού είχαν σαφώς πιο ρηχό ρέλιασμα, σχεδόν κατά 1 χιλιοστό, και 1 γρ. λιγότερα σκάγια.
Οκ Στέλιο, έτσι θα είναι!
Δεν μου άρεσαν τα συγκεκριμένα φυσίγγια και δεν ασχολήθηκα ποτέ ενδελεχώς μαζί τους...
 
Αν κ ποτε δεν εριχνα συστηματικα με αυτα τα δυο φυσιγγια θεωρω οτι θα εχουν ¨μαλακωσει¨αρκετα οσο περανουν τα χρονια οπως κ τα Biturbo της ιδιας εταιριας που τα εχω ριξει με τις κουτες... Ξεκινησαν καποτε με λιγο πανω απο 2 γρ πυριτιδα κ εχουν φτασει αναλογα με τα σκαγια σε 1,80-1,85... Βεβαια μαζι με τα χρονια μεταβαλλονται κ οι πυριτιδες οποτε ειναι λογικα να υπαρχουν κ διαφορετικες δοσολογιες...
Αυτο που μου κανει εντυπωση στην πολυ ωραια παρουσιαση του Στελιου ειναι η συμπιεση του βυσματως μιας κ ειδικα στην Λαμπρο (σε αντιθεση με αλλη ιταλικη εταιρια) δεν εχω δει ποτε τοσο πατημενους συγκεντρωτηρες... Το λεω με σιγουρια γιατι παντα πριν κοψω ενα φυσιγγια μετραω κ το υψος του κ φωτιζω με ενα φακο το εσωτερικο του να δω την συμπιεση του βυσματος...
 
Στα γραφεία του σκοπευτηριου που επισκευθηκα υπήρχε μια βιτρίνα με παλιά φυσιγγια και τραβηξα μερικές φωτο.


free upload image



picture share



how to take screenshots

image upload no size limit

image hosting free no registration



free screenshot software

picture upload sites

screen capture software

post images

image hosting over 10mb


Και για τον Βικτωρα που ξερω ότι του αρέσει αυτός ο συνδοιασμός.


images hosting
 
Last edited:
Αυτά είναι......congrats..congrats..congrats..congrats..congrats.
Μπράβο Κωνσταντίνε καλή δουλεια εκανες...RESPECT..RESPECT.
Και φυσίγγια perazzi και purdey βλέπω..:)
Το κουτί με το περιστέρι(pigeon)γράφει κάτω δεξιά στην γωνία factory kamnik yougoslavia
Κοιτα να δεις φυσίγγι από Γιουγκοσλαβία...asking.
 
Last edited:
Back
Top