Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
η διακυμανση σε δεκατα του χιλιοστου στα σκαγια είναι λογος για να υποστηριξουμε μειωμενη ποιοτητα οποιουδηποτε φυσιγγιου ??? υπαρχει στον πλανητη φυσιγγι με όλα τα σκαγια που περιεχονται στο κυαθιο του ιδια ακριβως σε δεκατα η ιδια διαμετρος ??
Σιγά μη είναι
 
Θεοφραστε στα 24αρια η πυριτιδα θα ειναι csb-6 λογικα κ στα 28αρια csb-5... Μοιαζουν μεταξυ τους πολυ...
Αυτο που μου κανει λιγο εντυπωση ειναι οτι κανα 2 φυσιγγια απο καθε κουτα, 4 -5 στον αριθμο που εχω ανοιξει σε διαφορετικες περιοδους απο περυσι μεχρι φετος ειχαν ολες πυριτιδα 1,40 με αποκλιση 0,01-0,02 το πολυ, και τα σκαγια ποτε δεν ηταν κατω απο 27,5 γρ...
Θα μου πεις μπορει να ετυχε σε σενα οκ, με ενα φυσιγγι δεν βγαινει ασφαλες συμπερασμα...
Τωρα για το θεμα των σκαγιων κ τις μικροαποκλισεις στις διαμετρους, δυστυχως αυτο δεν ειναι θεμα κατασκευαστη φυσιγγιων αλλα θεμα κατασκευαστη σκαγιων... Σχεδον ολα τα τσουβαλακια με τα σκαγια που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα εχουν τετοιες μικροαποκλισεις ειδικα τα τελευταια 2 χρονια... :(
 
Τωρα για το θεμα των σκαγιων κ τις μικροαποκλισεις στις διαμετρους, δυστυχως αυτο δεν ειναι θεμα κατασκευαστη φυσιγγιων αλλα θεμα κατασκευαστη σκαγιων... Σχεδον ολα τα τσουβαλακια με τα σκαγια που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα εχουν τετοιες μικροαποκλισεις ειδικα τα τελευταια 2 χρονια... :(

Αρι ποσο ειναι οι μικρό αποκλίσεις οπως τις είδες εσύ? Της τάξης του ο.ο5 χιλμ η 0.10 και παραπάνω. Και πως ηταν ελεγχόμενες πριν 2 χρονια και τωρα δεν ειναι. Μήπως και λόγω κρίσης μας πασάρουν εν γνώσει εκτός προδριαγραφων υλικό, για να κρατήσουν χαμηλά τις τιμες;
 
Ίσως και οι μετρήσεις μου να μην ειναι απόλυτα σωστές, αλλα επειδή πήρα λίγα για δοκιμή δεν ήθελα να σφάζω άλλα.
πάντως τα σκάγια μορφολογικά μου άρεσαν και επειδή μετρησα με το παχυμετρο 8αρια 9αρι και 9,5αρια είχαν μεταξύ τους διαφορά και στο μέγεθος και στο βάρος.
 
στα σκαγια πανελλαδικα ισχυει το μονοπωλιο , υπαρχει και μια δευτερη εταιρια που κατασκευαζει αλλα το 90% το φτιαχνει μια εταιρια , από εκει και περα ο καθενας μπορει να ρωτησει απυθειας τον καατσκευαστη του κάθε φυσιγγιου για ότι θελει
 
Ναι με Z2m24 ειναι το Sporting του Κενταυρου...
Αρι ποσο ειναι οι μικρό αποκλίσεις οπως τις είδες εσύ? Της τάξης του ο.ο5 χιλμ η 0.10 και παραπάνω.
Εκει παιζουν Παυλο ναι... Σπανια κ λιγο παραπανω.... Τωρα για το λογο, τι να σου πω... Εικασιες θα ειναι...

Πανω απο 1500 φυσιγγια του Κενταυρου εχω ριξει κ ενα δεν ειχα αξιωθει να το δω στο χαρτι... .hit. Μου περισσεψε ενα χαρτι σημερα κ εριξα ενα σε ν8 με τη Μ2 κ τσοκ το Αnaconda Mid Range με πραγματικη συσφιξη 0,25 στα 33 μετρα... Πολυ μου αρεσε... :)
 
Με 0,25% τσοκάρισμα και 77% στον κύκλο των 76 εκ, στα 33 μέτρα, τι άλλο μπορεί να θέλει κάποιος στο sporting?
Αν σκοπευτικά είσαι έξω από τον δίσκο πάνω από 80 εκατοστά, ε δεν φταίει το φυσίγγι.
 
Αν σκοπευτικά είσαι έξω από τον δίσκο πάνω από 80 εκατοστά, ε δεν φταίει το φυσίγγι.
ακριβως ετσι , τουλάχιστον ένα μετρο εξω ειμαστε σε κάθε αποτυχια , παντα σχεδόν σκοπευτικο λαθος , σπανιότατα να φταει φυσιγγι η τσοκ , αυτό δεν χωνεύουμε ολοι μας καλα
 
στα σκαγια πανελλαδικα ισχυει το μονοπωλιο , υπαρχει και μια δευτερη εταιρια που κατασκευαζει αλλα το 90% το φτιαχνει μια εταιρια , από εκει και περα ο καθενας μπορει να ρωτησει απυθειας τον καατσκευαστη του κάθε φυσιγγιου για ότι θελει

Υπάχει ένα σκαγάδικο στην Ελλάδα κυρίως, αλλά κανείς "μεγάλος" δεν αγοράζει σκάγια από εκεί πλέον. Λέγεται ότι είναι πανάκριβος. Όλοι φέρνουν 25τονους από Ιταλία πλέον με χαμηλότερη τιμή και ενδοκοινοτικά χωρίς ΦΠΑ οπότε συμφέρει. Αν έπαιρναν από τον 'Ελληνα θα είχε κανα ευρώ κόστος παραπάνω το κουτάκι.
 
Ηλία περιμένουμε γνώμη και άποψη από τα superkill

και μαλακία έκανα που δεν σου πήρα ένα για σφάξιμο. .sarcastic.
Προσωπικα μου αφησαν εξαιρετικη εντυπωση με ανεπαισθητο λακτισμα...ελαχιστες μπαρουτες στις καννες και αν μπορω να καταλαβω απο τις προσκοπευσεις αρκετα γρηγορο!
 
Λοιπον, χτες ειχαμε αγωνα εδω κατω, και εκτος των δικων μου, εριξα και 24γρ σε επιλεγμενα πιατα. Τα φυσιγγια ηταν τα NSI Quatro 24gr No 9½ με βυσμα αποσπωμενου πατου. Παρολο που το εν λογω βυσμα δινει αυστηρα φυσιγγια, δεν ειχα παραπονο απο την επιλογη, αν και φανηκε απο τα σκονισματα οτι ηταν σχετικα παρακινδυνευμενη.

Με την πρωτη ευκαιρια θα τα ριξω και στον πινακα να δω τι λενε
 
Υπάχει ένα σκαγάδικο στην Ελλάδα κυρίως, αλλά κανείς "μεγάλος" δεν αγοράζει σκάγια από εκεί πλέον. Λέγεται ότι είναι πανάκριβος. Όλοι φέρνουν 25τονους από Ιταλία πλέον με χαμηλότερη τιμή και ενδοκοινοτικά χωρίς ΦΠΑ οπότε συμφέρει. Αν έπαιρναν από τον 'Ελληνα θα είχε κανα ευρώ κόστος παραπάνω το κουτάκι.
ειχα δει περσι συρομενα φορτηγα γεματα με σακους σκαγια , ετσι οπως τα γραφεις είναι , shooter k beretta , σκοπευτης εισαι φιλε ?? τι ριχνεις ?
 
Αυτο ακριβως που ειπε ο Αρης, Βασιλη. Σε συνδυασμο και με τα σχετικα σφιχτα τσοκαρισματα που ειχα, ηταν οριακα για τα δεδομενα και τις ικανοτητες μου φυσικα :)
 
πρώτη δοκιμή στον πίνακα με τα midas
browning b525 αυλός 18,7 (ΑΠΟΚΛΙΣΗ (-mm)
18,55 -0,15 midas IC
18,27 -0,43 midas M

25μετρα


залить картинку
35 μετρα


фотохостинг бесплатный
35 μετρα lambro5 (έτσι για δοκιμή και για κανένα τρυγόνι)
** στο κέντρο φαίνεται κενό..αλλά απο τι θυμάμαι δεν ήταν.. θέλει λιγο ζουμ
фотохостинг бесплатный

Γενικά μου φάνηκαν αρκετά σφιχτές οι τουφεκιές για την ¨"μαθηματική" σύσφιξη τους .. ίσος θα έπρεπε να πάρω και ένα skeet .xm. .. ααα ρε Μακη α ρε Μακη και μου το ειπες εσύ !
Στην Μαλακάσα θα ήταν χρήσιμο (ζητείται midas skeet !!! ;))
βέβαια τα φυσίγγια ήταν σκοπευτικά και δίνουν πάντα ποιο σφιχτές κατανομές !Θα κάνω και δοκιμή με τα κυνηγετικά να δω.
Γενικά τα στα περισσότερα πιατάκια που πετύχαινα είχαν δυνατά σπασίματα.. ,ίσος τα midas ,ίσος η σφιχτεί τουφεκια αλλα το πιθανότερο ειναι η καλή ψυχολογία που είχα κάτι καινούριο ;)
Τις πρώτες 2 πουλες τις έριξα μετα τις δοκιμές με τα zotos και πήγα απρόσμενα καλά:)
την τελευταία με nsi και πήγα μέτρια μπορώ να πω (παντα για τα δεδομένα μου) .
Έτυχε να συναντηθούμε με τον Φώτη (axaios67) και Χάρηκα Φώτη που ρίξαμε την πούλα μαζί.
 
Χρήστο θεωρητικά είναι και ποιο ανοιχτά απ ότι πρέπει ή κάνω λάθος;
Και αν είναι ίδια ακριβώς με τα δικά μου λογικά στον 18,8 πλησιάζουν πιο πολύ τις ονομαστικές τιμές
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top