Φιλόζωοι-Κυνηγοί

  • Thread starter Thread starter Εύη
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλώς σας βρήκα κι εγώ ! σας βρήκα ψάχνοντας άρθρα σχετικά με την ωμή διατροφή .. κανονικά δεν έπρεπε να είμαι εδώ , που όπως κατάλαβα είστε παρέα κυνηγών, γιατί εγώ είμαι ενεργή φιλόζωη , εθελόντρια σε φιλοζωικό σωματείο στην Αθήνα και όπως θα ξέρετε εμείς οι φιλοζωοι είμαστε κατά του κυνηγίου. Αυτό όμως είναι άλλη συζήτηση. Διάβασα με ενδιαφέρον τις απόψεις -όσες μπόρεσα- σχετικά με την barf. Κατάλαβα ότι άκρη δεν θα βρούμε, καθώς διάβασα και άλλα άρθρα στο διαδίκτυο, τι λένε οι ολιστικοί κτηνίατροι, τι λένε οι εταιρείες, τι λένε οι απλοί άνθρωποι που έχουν κατοικίδια και ενδιαφέρονται για την σωστή διατροφή των ζώων τους. Άκρη δεν βρήκα... οπότε θα την αποφύγω.
 
δεν έπρεπε να είμαι εδώ , που όπως κατάλαβα είστε παρέα κυνηγών, γιατί εγώ είμαι ενεργή φιλόζωη , εθελόντρια σε φιλοζωικό σωματείο στην Αθήνα και όπως θα ξέρετε εμείς οι φιλοζωοι είμαστε κατά του κυνηγίου.
Καλώς όρισες στο φορουμ μας.
Πίστεψε με , όσο και αν σου φαίνεται περιεργο , δύσκολα θα βρεις περισσότερο φιλοζωους απο τους κυνηγούς.
Μείνε μαζί μας και θα καταλάβεις τι εννοώ :)
 
Οι αντίθετες αλλά δικαιολογημένες απόψεις είναι πάντα καλοδεχούμενες και πάντα θα αποτελούν τροφή για σκέψη και περισυλλογή !
Καλώς ήλθες και εφόσον παραμείνεις ενεργό μέλος, πίστεψέ με, εδώ θα ανακαλύψεις ανθρώπους περισσότερο φιλόζωους από πολλους άλλους που συναναστρέφεσαι και είναι σχετικοί με τα ενδιαφέροντά σου !
 
Καλώς σας βρήκα κι εγώ ! σας βρήκα ψάχνοντας άρθρα σχετικά με την ωμή διατροφή .. κανονικά δεν έπρεπε να είμαι εδώ , που όπως κατάλαβα είστε παρέα κυνηγών, γιατί εγώ είμαι ενεργή φιλόζωη , εθελόντρια σε φιλοζωικό σωματείο στην Αθήνα και όπως θα ξέρετε εμείς οι φιλοζωοι είμαστε κατά του κυνηγίου. Αυτό όμως είναι άλλη συζήτηση. Διάβασα με ενδιαφέρον τις απόψεις -όσες μπόρεσα- σχετικά με την barf. Κατάλαβα ότι άκρη δεν θα βρούμε, καθώς διάβασα και άλλα άρθρα στο διαδίκτυο, τι λένε οι ολιστικοί κτηνίατροι, τι λένε οι εταιρείες, τι λένε οι απλοί άνθρωποι που έχουν κατοικίδια και ενδιαφέρονται για την σωστή διατροφή των ζώων τους. Άκρη δεν βρήκα... οπότε θα την αποφύγω.
Ευη .welcome. σε αυτο το φορουμ θα δεις τι συμαινει " κυνηγος και κυνηγι " ευελπιστω οτι θα αλλαξεις γνωμη..
 
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, αλλά πως γίνεται ένας που λέει ότι αγαπάει τα ζώα να χαίρεται όταν σκοτώνει κάποια ; δηλαδή είστε φιλόζωοι μόνο για τους σκύλους και τις γάτες ; τα πουλια, οι λαγοί, οι αλεπούδες, τα δελφίνια, και ένα σωρό άλλα, δεν είναι ζώα ; :(
Να διευκρινίσω λοιπόν ότι αν και παλεύω για την ευζωϊα των τετράποδων δεν είμαι vegan ! μπήκα στον χώρο πολύ πρόσφατα , 3-4 χρόνια πριν περίπου, και όλη μου την ζωή έτρωγα κρέας και τα παράγωγά του, δύσκολο να κοπεί μια συνηθεια χρόνων... καταλαβαίνω ότι δεν είμαι σωστή αλλά είναι μεγάλη απόφαση να σταματήσεις το κρέας, για τα παράγωγα, γάλα, τυρί, γιαούρτι δεν το συζητώ ! δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να τα κόψει κάποιος και δεν είμαι των άκρων.
Αλήθεια ας μου πει κάποιος , τι ευχαρίστηση βρίσκετε όταν πιάνετε στα χέρια σας ένα σκοτωμένο ζωάκι ; τι σπορ είναι αυτό ; τι χόμπι ; .xm.
 
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, αλλά πως γίνεται ένας που λέει ότι αγαπάει τα ζώα να χαίρεται όταν σκοτώνει κάποια ; δηλαδή είστε φιλόζωοι μόνο για τους σκύλους και τις γάτες ; τα πουλια, οι λαγοί, οι αλεπούδες, τα δελφίνια, και ένα σωρό άλλα, δεν είναι ζώα ; :(
Να διευκρινίσω λοιπόν ότι αν και παλεύω για την ευζωϊα των τετράποδων δεν είμαι vegan ! μπήκα στον χώρο πολύ πρόσφατα , 3-4 χρόνια πριν περίπου, και όλη μου την ζωή έτρωγα κρέας και τα παράγωγά του, δύσκολο να κοπεί μια συνηθεια χρόνων... καταλαβαίνω ότι δεν είμαι σωστή αλλά είναι μεγάλη απόφαση να σταματήσεις το κρέας, για τα παράγωγα, γάλα, τυρί, γιαούρτι δεν το συζητώ ! δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να τα κόψει κάποιος και δεν είμαι των άκρων.
Αλήθεια ας μου πει κάποιος , τι ευχαρίστηση βρίσκετε όταν πιάνετε στα χέρια σας ένα σκοτωμένο ζωάκι ; τι σπορ είναι αυτό ; τι χόμπι ; .xm.
Λοιπόν καταρχήν καλώς ήρθες και ελπίζω να μείνεις γιά νά υπάρχει ή διαφορετική άποψη και να μπορέσεις να δεις πως σκέφτονται αυτοί που είναι απέναντί σου.Έχω να σου πω πως το κυνήγι είναι αρχέγονο ένστικτο του ανθρώπου, βαθιά χαραγμένο στο dna του.Μην ξεχνάς ότι ξεκινήσαμε ως τροφοσυλλέκτες και όντας παμφάγοι τρώγαμε και κρέας το οποίο κυνηγούσαμε ή ψαρεύαμε.Αντί λοιπόν να εκτρέφουμε αυτό που μας αρέσει να τρώμε, προτιμάμε να βγούμε στη φύση και να το κυνηγίσουμε,δίνοντας του την ευκαιρία να ξεφύγει. Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει αλλά πίστεψε πως τις περισσότερες φορές το θήραμα ξεφεύγει. Αν και δηλώνεις φιλόζωος λες πως τρως κρέας και καλά κάνεις.Σε ενοχλεί λοιπόν η ιδέα της θανάτωσης του ζώου,αλλά όταν το αγοράζεις από το χασάπικο της γειτονιάς όλα εντάξει;
Τώρα όσον αφορά το πόσο φιλόζωοι είναι οι κυνηγοί και αν η αγάπη τους περιορίζεται μόνο στους σκύλους και τις γάτες, έχω να σου πώ πως οι περισσότεροι από μας αγαπάμε όλα τα ζώα. Ανησυχούν γιά τήν τροφή τους γι'αυτό κάνουμε σπορές στα βουνά και σε μέρη που δεν έχουνε πάει οι πιο πολλοί φιλόζωοι,βάζουμε ποτίστρες για να βρίσκουν νερό τα ζώα, κάνουμε απελευθερώσεις ζώων τα οποία φροντίζουμε να είναι ενδημικά (και όχι ότι να 'ναι όπως κάνουν πολλές φιλοζωικές οργανώσεις) ώστε να έχουμε υγιής πληθυσμούς. Όλα όσα σου ανέφεραν πιό πάνω χωρίς επιχορήγηση από το κράτος.Τέλος κλείνοντας,θέλω να σου πω πώς το κυνήγι δεν είναι σπόρ, είναι τρόπος ζωής,είναι η ανάγκη να βγούμε στη φύση και τις εποχές που απαγορεύεται το κυνήγι και να νιώθουμε την ίδια ευχαρίστηση κρατώντας όπλο ή απλά βγάζοντας βόλτα το σκύλο μας.
 
Λοιπόν καταρχήν καλώς ήρθες και ελπίζω να μείνεις γιά νά υπάρχει ή διαφορετική άποψη και να μπορέσεις να δεις πως σκέφτονται αυτοί που είναι απέναντί σου.Έχω να σου πω πως το κυνήγι είναι αρχέγονο ένστικτο του ανθρώπου, βαθιά χαραγμένο στο dna του.Μην ξεχνάς ότι ξεκινήσαμε ως τροφοσυλλέκτες και όντας παμφάγοι τρώγαμε και κρέας το οποίο κυνηγούσαμε ή ψαρεύαμε.Αντί λοιπόν να εκτρέφουμε αυτό που μας αρέσει να τρώμε, προτιμάμε να βγούμε στη φύση και να το κυνηγίσουμε,δίνοντας του την ευκαιρία να ξεφύγει. Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει αλλά πίστεψε πως τις περισσότερες φορές το θήραμα ξεφεύγει. Αν και δηλώνεις φιλόζωος λες πως τρως κρέας και καλά κάνεις.Σε ενοχλεί λοιπόν η ιδέα της θανάτωσης του ζώου,αλλά όταν το αγοράζεις από το χασάπικο της γειτονιάς όλα εντάξει;
Τώρα όσον αφορά το πόσο φιλόζωοι είναι οι κυνηγοί και αν η αγάπη τους περιορίζεται μόνο στους σκύλους και τις γάτες, έχω να σου πώ πως οι περισσότεροι από μας αγαπάμε όλα τα ζώα. Ανησυχούν γιά τήν τροφή τους γι'αυτό κάνουμε σπορές στα βουνά και σε μέρη που δεν έχουνε πάει οι πιο πολλοί φιλόζωοι,βάζουμε ποτίστρες για να βρίσκουν νερό τα ζώα, κάνουμε απελευθερώσεις ζώων τα οποία φροντίζουμε να είναι ενδημικά (και όχι ότι να 'ναι όπως κάνουν πολλές φιλοζωικές οργανώσεις) ώστε να έχουμε υγιής πληθυσμούς. Όλα όσα σου ανέφεραν πιό πάνω χωρίς επιχορήγηση από το κράτος.Τέλος κλείνοντας,θέλω να σου πω πώς το κυνήγι δεν είναι σπόρ, είναι τρόπος ζωής,είναι η ανάγκη να βγούμε στη φύση και τις εποχές που απαγορεύεται το κυνήγι και να νιώθουμε την ίδια ευχαρίστηση κρατώντας όπλο ή απλά βγάζοντας βόλτα το σκύλο μας.
Νόμιζα ότι έγινα κατανοητή λέγοντας ότι μπήκα στον χώρο της φιλοζωίας, πολύ πρόσφατα , ότι είναι πολλά τα χρόνια που τρώω κρέας και που, παρόλο ότι είναι παράξενο να λες πως αγαπάς τα ζώα αλλά να τρώς το κρέας κάποιων άλλων, δεν μπορείς να το κόψεις. Ίσως το καταφέρω κάποια στιγμή το πότε δεν το ξέρω... προς το παρόν όμως έχει αρχίσει να με ενοχλεί όταν βλέπω στο πιάτο μου κρέας και βλέπω με την σκέψη μου αρνάκια να βόσκουν σε πράσινα λιβάδια...
Αν κάνετε αυτά που περιγράφετε [σπορές, ποτίστρες, απελευθερώσεις] μπράβο σας χαίρομαι ! όμως δεν πιστεύω με τίποτα ότι τα περισσότερα θηράματα ξεφεύγουν, υπάρχουν φωτογραφίες με κυνηγούς να κρατάνε ψηλά τα θηράματά τους που στάζουν αίμα και το όπλο στο χέρι καμαρώνοντας και ξέρουμε όλοι μας καλά ότι κυρίως στην επαρχία πολλοί τρώνε συχνά κυνήγι. Οι φιλοζωϊκές δεν φροντίζουν ότι νάναι, αλλά κυρίως ζώα συντροφιάς που είναι ο σκύλος και η γάτα, κυρίως αυτά κακοποιούνται και εγκαταλείπονται από τους κηδεμόνες τους, όμως τυχαίνει μερικές φορές να τρέξουν και για γαϊδουράκια, κουνελάκια, παπαγάλους κλπ..
 
ευη να σε καλοσωρισω κι εγω με τη σειρα μου. ειναι πολυ σημαντικο ανθρωποι σαν κι εσενα να συμμετεχουν σ ενα τετοιο φορουμ για ν ανταλασσονται αποψεις και να γινεται διαλογος επικοδομητικος θελω να ελπιζω. τωρα οσον αφορα αυτο που λες παραπανω για τις φωτογραφιες και την επιδειξη των θηρσματων θα σου πω το εξης. δυστυχως υπαρχουν κι αυτοι αναμεσα μας. αν παρακολουθησεις το φοφουμ θα δεις οτι το 100% των ανθρωπων που απαρτιζουν αυτη την παρεα αυτη την κατηγορια ανθρωπων την οποια προσωπικα δεν θεωρω κυνηγους τους καταδικαζουμε. και παλι δυστυχως χωρις πορους οπως ανεφεραν οι προηγουμενοι δεν εχουμε αρκετη φυλαξη για ν αποτρεψουμε και να τιμωρησουμε τετοιους ανθρωπους. εχουμε τους πιο αυστηρους νομους στην ευρωπη οσον αφορα το κυνηγι αλλα δεν εχουμε αρωγο το κρατος για να τηρηθουν οι νομοι. οπως υπαρχει το καλο και το κακο στη ζωη μας υπαρχουν ΚΥΝΗΓΟΙ και κυνηγοι.συμμετεχουμε το καλοκαιρι σε πυροπροστασιες στα βουνα προσπαθουμε να προσφερουμε κοινωνικο εργο και να βοηθαμε οπως μπορουμε και αλλα πολλα που δυστυχως δεν προβαλονται ευη μου απο την πολιτεια. επισης δεν υπαρχει στα σχολεια ενημερωση για το τι εστι κυνηγος και κυνηγι το οποιο ειναι συνθετη λεξη απο το κυων και αγω κι εχει βαθια χαραγμενες τις ριζες της απο την εποχη των αρχαιων ημων προγονων. δεν ξερω ευη μου αν θα σε κανουμε πιο διαλακτικη στις αποψεις σου για τους κυνηγους και το κυνηγι αλλα πραγματικα θα ηθελα να μεινεις εστω και για το καλο του διαλογου και της ανταλαγης αποψεων
 
Last edited:
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, αλλά πως γίνεται ένας που λέει ότι αγαπάει τα ζώα να χαίρεται όταν σκοτώνει κάποια ; δηλαδή είστε φιλόζωοι μόνο για τους σκύλους και τις γάτες ; τα πουλια, οι λαγοί, οι αλεπούδες, τα δελφίνια, και ένα σωρό άλλα, δεν είναι ζώα ; :(
Να διευκρινίσω λοιπόν ότι αν και παλεύω για την ευζωϊα των τετράποδων δεν είμαι vegan ! μπήκα στον χώρο πολύ πρόσφατα , 3-4 χρόνια πριν περίπου, και όλη μου την ζωή έτρωγα κρέας και τα παράγωγά του, δύσκολο να κοπεί μια συνηθεια χρόνων... καταλαβαίνω ότι δεν είμαι σωστή αλλά είναι μεγάλη απόφαση να σταματήσεις το κρέας, για τα παράγωγα, γάλα, τυρί, γιαούρτι δεν το συζητώ ! δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να τα κόψει κάποιος και δεν είμαι των άκρων.
Αλήθεια ας μου πει κάποιος , τι ευχαρίστηση βρίσκετε όταν πιάνετε στα χέρια σας ένα σκοτωμένο ζωάκι ; τι σπορ είναι αυτό ; τι χόμπι ; .xm.
ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΟΧΙ ΦΟΝΙΑΣ
Το κυνήγι δεν είναι άθλημα, στο μέτρο που ένα άθλημα πιο συχνά θεωρείται ως μια οργανωμένη δραστηριότητα που ασκείται για την ψυχαγωγία των συμμετεχόντων και / ή τους θεατές. Το κυνήγι είναι κάτι που πηγαίνει πολύ βαθύτερα από αυτό.

Πολλές φορές καλούμαι να απαντήσω στην ερώτηση γιατί οι κυνηγοί σκοτώνουν, όταν θα μπορούσαν κάλλιστα να καταδιώκουν το θήραμα με μια φωτογραφική μηχανή ή κυάλια, μόνο και μόνο για τη συγκίνηση του να είναι κοντά, με ένα αγριογούρουνο, μια μπεκάτσα, ή κάποιο άλλο θήραμα. Η απάντηση είναι απλή: χωρίς την κάρπωση, δεν υπάρχει το κυνήγι.

Η κάρπωση είναι το αποκορύφωμα του κυνηγιού. Το κυνήγι δεν είναι όπως το ψάρεμα που κάνουν σε διάφορες χώρες, όπου απελευθερώνουν τα ψάρια μόλις τα πιάσουν. Στο κυνήγι όταν πατηθεί η σκανδάλη, δυστυχώς, δεν υπάρχει επιστροφή. Ναι, είναι πολύ μεγάλη ευχαρίστηση να γίνεσαι ένα στο δάσος με τα ζώα. Ναι, είναι πολύ μεγάλη ευχαρίστηση να ιχνηλατείς ένα αγριογούρουνο χωρίς να σε αντιληφθεί. Αλλά τη κάρπωση ολοκληρώνει ένα κυνήγι. Χωρίς την κάρπωση μένει ένα ανεκλπείρωτο όνειρο.

Μια από τις αγαπημένες μου φράσεις σχετικά με αυτό είναι η εξής: "Ο κυνηγός δεν κυνηγάει για να σκοτώσει, ο κυνηγός σκοτώνει για να έχει να κυνηγήσει." Εμείς κυνηγούμε για τη συγκίνηση του κυνηγιού, και την εκστατική ειρήνη που έρχεται με το να είμαστε εκεί έξω προσπαθώντας να κερδίσουμε ένα άγριο ζώο στο δικό του περιβάλλον. Όταν η ευκαιρία έρχεται τελικά, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία. Θα πατήσουμε τη σκανδάλη.

Για εκείνους που δεν κυνηγούν και δεν καταλαβαίνουν γιατί το κάνουμε, και μας ρωτάνε γιατί σκοτώνουμε αντί να αγοράζουμε το κρέας θα τους απαντήσω : “Για τον ίδιο λόγο, που πολλοί άνθρωποι καλλιεργούν λαχανικά στις αυλές τους αντί να τα αγοράζουν από τον μανάβη... Για τον ίδιο λόγο που ερασιτέχνες μουσικοί παίζουν μουσική αντί να αγοράσουν το cd... για τους ίδιους τους λόγους που κάποιοι ζωγραφίζουν ή σχεδιάζουν, αντί να αγοράζουν τους πίνακες κάποιου άλλου ... για τον ίδιο λόγο, που πολλοί προτιμούν να φωτογραφίζουν από το να αγοράζουν ένα βιβλίο με φωτογραφίες. Επίσης, το κρέας του λαγού είναι πιο υγιεινό από το μοσχαρίσιο ή χοιρινό κρέας.

Αν υπάρχει ένα πράγμα που σιχαίνομαι είναι ένας δολοφόνος, που δηλώνει κυνηγός και αγοράζει ένα όπλο, βγαίνει στο βουνό και σκοτώνει ότι περνάει από μπροστά του. Όποιος δεν σέβεται τους κανόνες που διέπουν το κυνήγι δεν θεωρείται κυνηγός και φυσικά όποιος κρατάει ένα τουφέκι δεν είναι απαραίτητα κυνηγός.
 
Ευη αυτο που εμενα με κανει κυνηγο και αυτον που βλεπεις στο φατσοβιβλιο οχι ανεξξαρτητα εαν εκμεταλευεται την οξομασια αυτη ειναι οτι εγω σαν κυνηγος θα κυνηγησω τον λαγο μονο νομιμα με τα σκυλια μου στια επιτρεπομενες ωρες και μερες
Και παρα πολλες φορες θα γυρισω χωρις ντουφεκια και χωρις λαγο γιατι θα με εχει νικησει
Γιατι η φυση εχει προνοησει να τον προικησει με αυτη την δυνατοτητα και τον αληθινο κυνηγο να τον πρικησει με εντιμοτητα και ηθικη
Εγω λοιπον θα σπειρω για να χει να φαει αυτο το ζωντανο
Δεν θα το πατησω με το αυτοκινητο οταν το δω να γυρναει περιφανο αργα το σουρουπο η το βραδυ
Δεν θα του στησω θηλια στο μονοπατι
Και σιγουρα δεν θα ποσταρω αρμαθιες θηραματος στο φατσοβιβλιο
Αν βαλω κάποια φωτο αυτη θα ειναι συνηθως χωρις την φατσα μου και με εμφαση στην παρουσιαση του ολιγαριθμου θηραματος ωστε να του αποδοσο την τιμη που του αρμοζει καθως εχασε στα ισα την μεταξυ μας αναμετρηση
Με το αληθινο κυνηγι ποτε δεν εγινε ζημια στο θηραμα και τους πλυθησμους του
Γιατι για να υπαρξει το κυνηγι πρεπει να το αγαπας τοσο αυτο που κυνηγας ωστε να σου βγαινει αυθορμητα τοσος σεβασμος και αγαπη προα αυτο ωστε να περνεις ενα και να δινεις πισω δυο
Δινεις πισω δυο οταν προσφερεις σε αυτο με το να το προστατευσεις απο λαθροθηρες με κεταγγελειες με ποτιστρες για το καλοκαιρι και τροφη μεσω σπορας
Με το να αφιερωσεις χρονο να το μαθεις βιολογικα ωστε να χεις την ευαιαθησια να το προστατευσεις
Θα δεις πολλους κυνηγους τελος Δεκεμβριου που οι λαγοι αρχιζουν να σευγαρωνουν οταν απο τα κοπρια τους η τηξ καθισια τους η τα μαλια της κοιλιας τους στο μονοπατι με τα κομμενα κλαδακια ξεχωρισουν οτι τα σκυλια πανε αε θυληκο λαγο να σταματουν το κυνηγι
Να ψαχνουν μονο αρσενικο
Η εαν δεν μπορεσουν να το ξεχωρισουν εγκαιρα και κτυπησπυν θυληκο με λαγουδακια να τα βγαζουν και να τα μεγαλωνουν ατο χερι σαν μωρα με το μπιμπερο
Ολα αυτα σου δειχνουν πως γυνεται να αγαπας αυτο που κυνηγας
Επισης να ξερεις οτι αριθμοι στο αληθινο κυνηγι μπορουν να γινουν πολυ σπανια και σε συχνοτητα και στατιατικα
Αυτοι που βλεπεις στο καταραμενο φατσοβιβλιο συνηθως καρπωνονται θηραμα παρανομα και σε διαφορετικες ημερομινιες και το φωτοφραφιΖουν
Ολο μαζι για να κομπιασουν
Αυτοι ευη δεν ειναι κυνηγοι ειναι κρεατοσυλλεκτες και ουτε τους θελουμε ουτε και δεχομαστε να αμαυρωνουν το ονομα μας καθως ειναι κλεπτες τηα φυσης και των κοπων τοσον εμας για να επιβιωνει ξ πλυθησμος τηα οαο και του θηραματος που την απαρτιζει
 
Καταρχάς θα πρέπει όλοι να αναγνωρίσουμε στην Εύη την καλοπροαίρετη διάθεση για διάλογο ..well done.
Είναι πολύ ωραίο να γίνονται συζητήσεις και να ακούγονται όλες οι απόψεις, οπότε φροντίστε να την κάνετε να αισθανθεί ότι βρίσκεται σε φιλικό περιβάλλον.:)

Είναι πολύ φυσικό οι άνθρωποι που δεν είχαν στην οικογένεια τους έναν κυνηγό να βλέπουν καχύποπτα έως εχθρικά το κυνήγι και τους κυνηγούς.
Εμείς οφείλουμε να εξηγήσουμε κάποια πράγματα σεβόμενοι πάντα την διαφορετική άποψη .
 
Οχι μονο φιλικο
Την τιμα απολυτα η επιδιωξη της να βρεθει εδω και να επιδιωξει να μαθει τι ειναι αληθινα το κυνηγι και γιατι δεν ειναι αυτο που νομιζει ο κοσμος ειδοκα μεσα απο το φατσοβιβλιο
Και μας τιμα και εμας που ειναι μαζι μας
Και την ευχαριαστουμε που θελει να μας ακουσει
 
Καλημερα και απο μενα.

Τις σκεψεις της Ευης, δεν σας κρυβω οτι συχνα-πυκνα τις εχω και εγω. Συχνα αναρωτιεμαι πως δειχνω ως ανθρωπος στα ματια αλλων, και κυριως μη κυνηγων. Επειτα ομως σκεφτομαι οτι το να κυνηγας για τροφη (δεν μιλαω ουτε για χομπι, ουτε μιλαω για αποκλειστικη διατροφη καθως δεν μπορει να υφισταται), καθως επισης να καλλιεργεις τα δικα σου λαχανικα, να μπορεις να συλλεγεις φρουτα και καρπους, ριζες και χορτα, ειναι μια τοσο αρχαια διαδικασια οσο και ο ανθρωπος. Στα δικα μου ματια δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα δελφινακια απο τα αρνακια, και γενικα καθε εμβιο και αβιο που υπαρχει γυρω μας, και κυριως δεν μπορεις και δεν πρεπει να αποστασιοποιησαι απο την θεση του ανθρωπου σε αυτο το περιβαλλον. Καλως ή κακως, ζουμε σε ενα περιβαλλον πολυ διαφορετικο απο των πατεραδων, των παππουδων μας, και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι αλλο θα παραδωσουμε εμεις, και αλλο τα παιδια μας, ειμαστε ομως, ή θα επρεπε να θεωρουμε οτι ειμαστε, μερος της φυσης ως εμβια οντα.

Και που κολλαμε θα μου πειτε ως κυνηγοι;

Αυτο μπορει να το απαντησει μονο ενας κυνηγος. Στο αγαπημενο μου μερος για κυνηγι, αν ξεφυτρωσει ενα σπιτι, αυτοματως υποβαθμιστηκε. Το κυνηγι θα απαγορευτει, αλλα το περιβαλλον διολου δεν θα αναβαθμιστει επειτα. Γιατι ελειψει κυνηγων (ή και ανθρωπων που ασχολουνται με τη φυση γενικοτερα) το ενα σπιτι θα γινουν δυο, 4, 8, και σιγα σιγα εκει που ηταν δεντρα, θα μεινουν τσιμεντα και ασφαλτος. Ισως καποια κομματια μεινουν για να θυμιζουν το τι υπηρξε καποτε, να ειστε ομως βεβαιοι οτι οι ενοικοι των εκει σπιτιων, θα ειναι στανταρ εναντιον του κυνηγιου, φυσικα χωρις να εχουν την παραμικρη ιδεα του ποσο εχουν υποβαθμισει σε μονιμο επιπεδο το συγκεκριμενο μικροσυστημα. Αντιθετα ο κυνηγος θα ηθελε το μερος οπως εχει. Χωρις υποβαθμισεις, χωρις σπιτια και ξεχερσωματα στη μεση του πουθενα, και ειμαι απολυτως βεβαιος οτι και τα υπολοιπα εμβια οντα, κατι αναλογο θα προτιμουσαν.

Το θεμα ειναι λοιπον, ως κυνηγος και ως ανθρωπος τι κανεις, ωστε οι αλλαγες που επιφερεις να μην ειναι μονιμες. Αν κυνηγας, χωρις να σκεφτεσαι οτι πρεπει να αφηνεις κατι πισω, αν γεμιζεις το κοσμο σκουπιδια, αν δεν προσεχεις ωστε αυτο που βρηκες μετα απο ενα ευλογο διαστημα θα γεννησει ή θα αναγεννηθει, τοτε εισαι ενας αφρων κυνηγος, αν συλλεγεις αρωματικα φυτα χωρις να σκεφτεσαι οτι πρεπει να μεινουν για να μεγαλωσουν παλι, εισαι ενας αφρων συλλεκτης. Η ηθικη λοιπον, και το ερωτημα της Ευης παει εδω, στο οτι πρεπει ως μερος του περιβαλλοντος να ειμαστε σωφρονες, ωστε το αποτυπωμα μας να ειναι οσο το δυνατον το πιο ελαχιστο. Γιατι στο κατω κατω, δεν πρεπει να ειμαστε παρατηρητες στο φυσικο περιβαλλον, γιατι ακριβως αυτη η παρατηρηση μας εχει κανει να μην αντιλαμβανομαστε την αξια που εχει για την ευζωια μας.
 
Καλημερα και απο μενα.

Τις σκεψεις της Ευης, δεν σας κρυβω οτι συχνα-πυκνα τις εχω και εγω. Συχνα αναρωτιεμαι πως δειχνω ως ανθρωπος στα ματια αλλων, και κυριως μη κυνηγων. Επειτα ομως σκεφτομαι οτι το να κυνηγας για τροφη (δεν μιλαω ουτε για χομπι, ουτε μιλαω για αποκλειστικη διατροφη καθως δεν μπορει να υφισταται), καθως επισης να καλλιεργεις τα δικα σου λαχανικα, να μπορεις να συλλεγεις φρουτα και καρπους, ριζες και χορτα, ειναι μια τοσο αρχαια διαδικασια οσο και ο ανθρωπος. Στα δικα μου ματια δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα δελφινακια απο τα αρνακια, και γενικα καθε εμβιο και αβιο που υπαρχει γυρω μας, και κυριως δεν μπορεις και δεν πρεπει να αποστασιοποιησαι απο την θεση του ανθρωπου σε αυτο το περιβαλλον. Καλως ή κακως, ζουμε σε ενα περιβαλλον πολυ διαφορετικο απο των πατεραδων, των παππουδων μας, και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι αλλο θα παραδωσουμε εμεις, και αλλο τα παιδια μας, ειμαστε ομως, ή θα επρεπε να θεωρουμε οτι ειμαστε, μερος της φυσης ως εμβια οντα.

Και που κολλαμε θα μου πειτε ως κυνηγοι;

Αυτο μπορει να το απαντησει μονο ενας κυνηγος. Στο αγαπημενο μου μερος για κυνηγι, αν ξεφυτρωσει ενα σπιτι, αυτοματως υποβαθμιστηκε. Το κυνηγι θα απαγορευτει, αλλα το περιβαλλον διολου δεν θα αναβαθμιστει επειτα. Γιατι ελειψει κυνηγων (ή και ανθρωπων που ασχολουνται με τη φυση γενικοτερα) το ενα σπιτι θα γινουν δυο, 4, 8, και σιγα σιγα εκει που ηταν δεντρα, θα μεινουν τσιμεντα και ασφαλτος. Ισως καποια κομματια μεινουν για να θυμιζουν το τι υπηρξε καποτε, να ειστε ομως βεβαιοι οτι οι ενοικοι των εκει σπιτιων, θα ειναι στανταρ εναντιον του κυνηγιου, φυσικα χωρις να εχουν την παραμικρη ιδεα του ποσο εχουν υποβαθμισει σε μονιμο επιπεδο το συγκεκριμενο μικροσυστημα. Αντιθετα ο κυνηγος θα ηθελε το μερος οπως εχει. Χωρις υποβαθμισεις, χωρις σπιτια και ξεχερσωματα στη μεση του πουθενα, και ειμαι απολυτως βεβαιος οτι και τα υπολοιπα εμβια οντα, κατι αναλογο θα προτιμουσαν.

Το θεμα ειναι λοιπον, ως κυνηγος και ως ανθρωπος τι κανεις, ωστε οι αλλαγες που επιφερεις να μην ειναι μονιμες. Αν κυνηγας, χωρις να σκεφτεσαι οτι πρεπει να αφηνεις κατι πισω, αν γεμιζεις το κοσμο σκουπιδια, αν δεν προσεχεις ωστε αυτο που βρηκες μετα απο ενα ευλογο διαστημα θα γεννησει ή θα αναγεννηθει, τοτε εισαι ενας αφρων κυνηγος, αν συλλεγεις αρωματικα φυτα χωρις να σκεφτεσαι οτι πρεπει να μεινουν για να μεγαλωσουν παλι, εισαι ενας αφρων συλλεκτης. Η ηθικη λοιπον, και το ερωτημα της Ευης παει εδω, στο οτι πρεπει ως μερος του περιβαλλοντος να ειμαστε σωφρονες, ωστε το αποτυπωμα μας να ειναι οσο το δυνατον το πιο ελαχιστο. Γιατι στο κατω κατω, δεν πρεπει να ειμαστε παρατηρητες στο φυσικο περιβαλλον, γιατι ακριβως αυτη η παρατηρηση μας εχει κανει να μην αντιλαμβανομαστε την αξια που εχει για την ευζωια μας.
.congrats..shake hands.
 
Καλημέρα ! .cofee.
θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους με ένα σχόλιο...
Κατ'αρχήν τυχαία βρέθηκα εδώ, δεν το επεδίωξα, ψάχνοντας στο google για την ωμή διατροφή των σκύλων είδα ότι υπάρχει ένα φόρουμ και μπήκα να δω τις γνώμες των μελών, σχεδόν δεν πρόσεξα την λέξη hunterslife ! πως λέμε "είδα φως και μπήκα" ; κάπως έτσι... χαχα
Χαίρομαι που βρέθηκα σε ένα φόρουμ ανθρώπων μορφωμένων, που σχολιάζουν ευγενικά και που φροντίζουν την φύση και ότι ζει και κινείται μέσα σε αυτήν. Το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο και δεν αλλάζει ! Αφαιρείτε ζωές .. επειδή δεν είναι άνθρωποι αλλά ζώα ανυπεράσπιστα έχει διαφορά αυτό ;
Κάποιος έγραψε ότι δεν διαφέρει το κυνήγι από το να καλλιεργείς λαχανικά στον κήπο σου, μα τα λαχανικά δεν είναι κάτι ζωντανό, ούτε η μουσική, ούτε οι φωτογραφίες ..
Ναι οι φωτογραφίες με τις αρμαθιές σκοτωμένων ζώων ανεβαίνουν στο ΦΒ, και προκαλούν αγανάκτηση.
Πολλές φορές βρίσκουμε κυνηγετικά σκυλάκια σε κακή κατάσταση, εγκαταλειμένα από τον κυνηγό ίσως επειδή για κάποιο λόγο έπαψε να τους είναι χρήσιμο.
Οι φιλόζωοι που έχουν κόψει την κατανάλωση κρέατος δεν βλέπουν διαφορά ανάμεσα στον σκύλο ή την γάτα και στον λαγό ή την αλεπού, τους καταλαβαίνω απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα να γίνω φυτοφάγος, είπαμε... δύσκολο να κόψεις μια συνήθεια πολλών χρόνων. Επίσης δεν φοράνε πια γούνες και δερμάτινα ρούχα γενικά..
Προσωπικά θα χαιρόμουν πολύ αν άκουγα από κάποιον κυνηγό να λέει ότι αποφάσισε αντί να κυνηγάει ζώα για να τα σκοτώσει, να τα κυνηγάει για να τα φωτογραφίσει [η φωτογραφία είναι το χόμπι το δικό μου]
Καλό υπόλοιπο ημέρας !
 
Καλημέρα ! .cofee.

Προσωπικά θα χαιρόμουν πολύ αν άκουγα από κάποιον κυνηγό να λέει ότι αποφάσισε αντί να κυνηγάει ζώα για να τα σκοτώσει, να τα κυνηγάει για να τα φωτογραφίσει [η φωτογραφία είναι το χόμπι το δικό μου]
Καλό υπόλοιπο ημέρας !
Καλημέρα ,
Εμείς βέβαια τον πρωινό καφέ τον έχουμε πιει πριν αρκετή ώρα ;)
Όταν έχεις χρόνο κάτσε να απολαύσεις 45 σελίδες με υπέροχες φωτογραφίες , τραβηγμένες από κυνηγούς http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Θαυμάζοντας.27/
 
Καλημερα Ευη

Δυστυχως η αφαιρεση της ζωης, ειναι αναποσπαστο κομματι της φυσης, οσο και αν δεν θελουμε να το δουμε. Ναι, εχει κατι το τελεσιδικο το να αφαιρεις ζωες, ακομα και απο το πιο μικρο ον, γιατι ειναι κατι που ο ανθρωπος δεν μπορει να επαναφερει. Αυτο ομως, αν δεις τη μεγαλυτερη εικονα, ειναι κατι που γινεται καθημερινα παντου, ο ενας οργανισμος κυνηγαει τον αλλο και τρεφεται ή επωφεληται απο αυτον. Ο ανθρωπος δεν πρεπει να αποτελει εξαιρεση, ειναι αφυσικο αυτο, φαινεται επειτα ως μη μερος αυτου του τεραστιου οργανισμου που λεγεται πλανητης Γη. Το να αποξενωσουμε τον ανθρωπο απο τον υπολοιπο πλανητη, εφτασε την ανθρωποτητα εδω που ειναι σημερα, να μη νοιαζεται για το περιβαλλον σε μεγαλο βαθμο.

Εσυ πχ νοιαζεσαι για ολα τα οντα, θες να μπορεις να κανεις τους περιπατους σου ή να παιρνεις φωτογραφιες. Εγω θελω σε αυτο το οικοσυστημα, να μπορω να μαζεψω και χορτα, ή να κυνηγησω. Αν το ιδιο οικοσυστημα το σεβαστουμε και οι δυο, τοτε εκεινο θα αναγεννηθει, και θα μπορεσει να μας ικανοποιησει και τους δυο. Αν εγω δεν αφησω τιποτε, ή αν εσυ σκεφτεις οτι θα σου αρεσε ενα μικρο σπιτακι στο δασος, στο τελος αυτο που θα μεινει θα ειναι μια καρικατουρα αυτου που και οι δυο αγαπησαμε.
 
Ευη
Και συ αφαιρεις ζωες οπως και ολοι οι ανθρωποι αλλα και το καθε ζωντανο ον στην αλυσιδα της ζωης

Τα λαχανικα ειναι ζωντανοι οργανισμοι
Ζωντανοι οργανισμοι ειναι και τα ψαρια και τα εντομα και τα σαλιγκαρια και τα δεντρα και τα φυτα και γενικα οτι βρισκεται στην φυση και δεν εχει κατασκευαστει βιομηχανικα απο τον ανθρωπο

Αφαιρεις ζωη οταν κοβεις ενα μαρουλι για να φτιαξεις σαλατα
Ακομη και εαν γινεις βετζι παλι θα αφαιρεις ζωες για να τραφεις
Οταν σκοτωνεις ενα κουνουπι
Οταν κοβεις λουλουδια για να στολισεις ενα βαζο
Οταν γραφεις σε ενα χαρτι που ακομη και ανακυκλομενο που καποτε ηταν δεντρο

Οτιδηποτε υφιστατε στην φυση και στον κοσμο σε καποια ακρη περιλαμβανει την λεξη ζωη

Τρως κρεας που ομως καποιος αλλος εχει αφαιρεσει την ζωη του για να μπορεσεις να τραφεις
Κοτοπουκο κουνελι αρνι βοδι ηταν ζωντανα Δεν κατεβηκαν εξ ουρανου στο κρεοπωλειο
Αυτη η αναγκη του καθε ζωντανου οργανισμου να τραφει ειναι αρρικτα συνδεδεμενη με το κυνηγι στην υπαρξη του
Και οπως εχει ηδη λεκτει δεν κυνηγας σημερα για να φας αλλα η επιβιωση στην σημερινη καταπιεση τηα ζωης μεσω αυτου και η ασκηση του κυνηγιου σημερα πλεον με νομους και αρχες δεν παυει να αποτελει άποτυπωμα στο ντι εν ει του ανθρωπου

Δεν θελω να σε πεισω απλα σου εξηγω
Και δεν αναμενω να το καταλαβεις η να το δεκτεις

Ομως αναλογησου ολα αυτα και πες μου
Να σταματησουμε να οδηγαμε γιατι υπαρχουν στον δρομο σκοτωστρες;
Να κανουμε παιδια γιατι υπαρχουν ανωμαλοι;
Να κανουμε οικογενεια γιατι καποιοι λενε οτι ο γαμος ειναι λαθος και πρεπει ο ανθρωπος να μην εχει φυλο, η γενεσιακη ροπη αρσενικου προς θυληκο και το αναποδο

Εαν ζουσες σε μια αλλη χωρα οπου ολα αυτα διδασκονται στους ανθρωπους θα μπορουσες πιο ευκολα να δεκτεις τι ειναι το κυνηγι και ποσο προσφερει στην συνεχεια του ανθρωπου αλλα και της ιδιας της ζωικης αλυσιδας
Οχι να γινεις κυνηγος φυσικα αλλα να το κατανοησεις
Απλα γιατι εκει δινεται επιστημονικα η γνωση του τι ειναι το κυνηγι και δεν το πολεμαει ο κοσμος αντιθετα το αναγνωριζει αφου δεν μπορει κανενας να το σπιλωνει με ανηθικες και αποτροπεες πραξεις εναντι ανθρωπων και ζωων

Για την τελευταια σου προταση σχετικα με την φωτογραφικη μηχανη
Δεν γινεται να το κανεις αυτο αποκλειστικα γιατι δεν ολοκληρωνει την κυνηγετικη δραστηριοτητα που συμπεριλαμβανει την καρπωση
Αν φωτογραφιζεις μονο δεν κυνηγας
Αποτυπωνεις την ζωη και την παρουσιαζεις

Και ο ερωτας ειναι φυσικη αναγκη αλλα εαν δεν γινει ολοκληρωμενα δεν θα επελθει ποτε η τεκνοποιηση
Μπορει ο ανθρωπος να το απολαμβανει χωρις ολοκληρωση αλλα για να ολοκληρωθει ο ιδιος ο ανθρωπος κάπια στιγμη πρεπει να τεκνοποιησει

Ολοι οι ανθρωποι ειναι κυνηγοι
Ολοι ανεξαιρετως
Αλλιως δεν μπορει να ζησει ο ανθρωπος οπως και τιποτα ζωντανο στην φυση
Ενα φυτο κυνηγα οσο και αν δεν το καταλαβαινεις
Κυνηγα με τια ριζες του και επιβιωνει οταν επιβαλλετε σε αλλα φυτα
Ενας βετζι ανθρωπος κυνηγα γιατι τρεφεται με φυτα που κάποτε ηταν ζωντανα
Καμια διαφορα δεν υφισταται
 
Οσο για την κακομεταχειρηση σκυλων απο οπλοφορους και παλι θα σου εξηγησω οτι αυτοι δεν θεωρουνται απο εμας κυνηγοι
Οι κυνηγοι ξοδευουν πολυ σημαντικο ποσο του εισοδηματοα τους για να χουν σκυλια τα οποια διαβιουν σε αυνθηκες οχι απλα καλες αλλα οσο κ αν ειναι ειρωνικο σε συνθηκες που δυστυχως συνανθρωποι μας σημερα μπορει να μην εχουν
Εξω. Βλεπεις αστεγους την στιγμη που τα σκυλια μας ζουν σε σπιτακια με ολα τα κομφορ αν δεν ειναι μεσα στο ιδιο μας το σπιτι
Οι κυνηγοι λατρευουν τα σκιλια τους και θα το διαπιατωσεις εαν περιηγηθεις στο φορουμ στην καταλληλη ενοτητα
Καταδικαζουν καθε μορφη βιας και κακοποιησης προς αυτα
Θα σου πω ομως οτι οπως υπαρχουν οπλοφοροι που βεσανιΖουν σκυλια υπαρχουν και ανικανοι ανθρωποι να τα κατεχουν που δεν κρατανε οπλο
Ανθρωποι πιυ δεν εχουν ιδεα απο σκυλο και απλα το αγορασαν ως παιχνιδι στα παιδια τους η ως αντικειμενο μοδας και σημασιας
Ανθρωποι που εχουν την εντυπωση οτι ο σκυλος ειναι ανθρωπος και ακυρωνουν την γενεσιακη του αναγκη να νιωθει οτι ανηκει σε αγελη και να εχει αρχηγο για να ειναι ευτυχισμενο και να εχει αξια και συνεχεια
Ανθρωποι που τα κακοποιουν αφου λογο της πιο πανω τους αμαθειας αναγκαζουν το σκυλι να αναλαβει την αρχηγια κατι πολυ φυσικο ατα γονιδια του και μετα το αφηνουν αδεσποτο η το κακοποιουν ονομαζοντας το αγριο η ατιθασο η ανεκπαιδευτο
Ανθρωποι που τα εχουν απΛα για μοστρα και τα ταιζουν οτι περισσεψει οποτε περισσεψει και αν
Ανθρωποι που αφηνουν τα παιδια τους να τα εχουν σαν λουστρενα μπουλουκακια και να τα βασανιζουν στν προσπαθεια του να παιξουν αγνοοντας οτι το παιδακι δεν μπορει να καταλαβει οτι κανει κακο στο σκυλι και οτι το σκυλι καποια στιγμη θα αντιδρασει σε μια τετοια συμπεριφορα φυσιολογικα
Το σκυλι θα φταει ομως
Θυμα θα ναι το σκυλι και το παιδακι εαν το δαγκασει αλλα ο μονος υπευθυνος θα ναι ο οδιοκτητης
Υπερχουν ανθρωποι που τα αποκτησαν αλλα ποτε δεν τα βγαζουν περιπατο να εκτονωθουν για να μην αναφερθω στους "εχοντες" πι οποιοι επιφορτιΖουν με αυτο την οικιακη βοηθο λες και το σκυλι ειναι η μπουγαδα και οχι κατι ζωντανο που εχει αναγκη επικοινωνια και προσοχη απ τον ιδιοκτητη του
Δεν μπορουμε να πουμε οτι ολοι οι κατοχοι σκυλων ειναι ετσι ομως επειδη υπαρχουν τετοιοι ιδιοκτητες
Μπορουμε ομως να καταγγειλουμε και να καταδικασουμε τετοιες τακτικες γιατι σκυλια πρεπει να εχουν μονο οσοι τους αξιζουν και πραγματικα αγαπανε με πραξεις και με γνωσεις αυτα τα ζωα και οχι απλα επειδη ειπαν μια μερα ας παρω ενα σκυλι αφου εχει και ο φιλος μου στο φεισμπουκ
 
Back
Top