Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Προχτες μου εδωσαν για δοκιμη (και σφαξιμο) δυο φυσιγγια πανω στο σκοπευτηριο. Το ενα ειναι το Gorilla Sporting 28gr και το αλλο το Club Nova. Aποφασισα λοιπον να τα σφαξω, ειδικα το Nova καθως απο την αρχη που βγηκε το ειχα για αρκετα ποιοτικο φυσιγγι. Εχουμε και λεμε λοιπον

Το Club Nova ειναι γεμισμενο σε καλυκα Cheddite με cx2000, πυριτιδα μαλλον G3000 σε βαρος 1.59γρ, βυσμα Gualandi, και σκαγια Νο 10 σε βαρος 31.8γρ. Διαμετρος σκαγιων 1.94. Εντυπωση μου εκανε το οτι το βυσμα ηταν εντελως απατητο.



To Gorilla Sporting ειναι γεμισμενο σε καλυκα FIEM και καψουλι Nobelsport 688 (πρασινο σκουρο χαρτακι). Πυριτιδα B&P, ισως G3000 ή G2000 και βαρος 1.5γρ. Το βυσμα ειναι B&P Z2M24, και τα σκαγια ειναι 27.7γρ με διαμετρο 2.32.


 
Βίκτωρα στο Gorilla, πόσα σκάγια στο γραμμάριο σου βγαίνουν?
.xm.Πέρσι τον Οκτώβρη, αν θυμάμαι καλά ένα που είχα ''σφάξει'' είχε μπαρούτη F2X28
 
Σπυρο, δε ζυγισα να σου πω, ζυγισα ολη τη δοση και μετρησα διαμετρο. Αυριο θα γινει αυτο που ζητας, και θα βαλω το αποτελεσμα.

F2 δεν ειναι σιγουρα, εχω τετοια και την γνωριζω. Αμα δεις τη φωτογραφια, ειναι γκρι μεταλλικο
 
Kαλημερα

Επανερχομαι με τις μετρησεις που ειχα ξεχασει.
Το Gorilla ειχε σκαγια που 12 απο αυτα ζυγιζαν 0.978γρ ενω 13 1.05γρ και το Club Nova 22 σκαγια ζυγιζαν 1.005γρ
 
Φετος μεχρι στιγμης μου δουλευουν καταπληκτικα τα rc32 και τα παντα σταθερα βεργινα 33.Ομως εχουν μια διαφορα 1.30 το κουτι και τουλαχιστον μεχρι τις γερες παγωνιες θα δουλεψω το πρωτο.
Τα RC32 τα έχεις δοκιμάσει σε κρύο καιρό και δέν σου πήγαιναν;;
 
Kαλημερα

Επανερχομαι με τις μετρησεις που ειχα ξεχασει.
Το Gorilla ειχε σκαγια που 12 απο αυτα ζυγιζαν 0.978γρ ενω 13 1.05γρ και το Club Nova 22 σκαγια ζυγιζαν 1.005γρ
Και εγώ ένα Gorilla 31 γρ. Νο 8 που ζύγισα τα σκάγια γύρω στα 13/γρ. τα βρήκα, αρκετά βαριά για Νο 8 πάντως...
Mην την υποτιματε την G3000 γιατι παρολο το οτι ειναι φτηνη, ειναι μια χαρα υλικο.
Και γω είμαι της άποψης πως ο κατασκευαστής, μέσα από πολλές ή λίγες δοκιμές, μπορεί να πάρει το αποτέλεσμα (ταχύτητα-πιέσεις) που θέλει από οποιαδήποτε μπαρούτι.
 
Κυριοι δοκιμαστε τα NSI Prima Uno σκοπευτικα 28 γρ σε 8 1/2.
Τα πουλια ξερα σε ολες τις αποστασεις με LM
NSI00-00109_28%20GR.jpg
 
Καθε χρονο τετοια εποχη τσεκαρω την αποδοση των φυσιγγιων που εχω κατασταλαξει και προσπαθω να δοκιμασω μια με δυο καινουργιες μαρκες φυσιγγιων με τουλαχιστον ενα κουτι φυσιγγια δοκισμενα σε πουλια. Τα στανταρντ φυσιγγια μου ειναι EUROMIX (8/9) , B&P NIKE, MB Classic και F2 classic σε Ν8. To καινουργιο που δοκιμασα ηταν Lambro Tordo N8. Περιλιπτικα οι εντυπωσεις μου.

ΕUROMIX. Aψογο για μια ακομη φορα. Το ξεκινουσα καθε πρωι στο οπλο μου. Παρα πολυ καλα και μακρινα σκοτωματα ακαριαια τις περισσοτερες μερες, ζωντανα πουλια πηρα μονο σε μερα με ομιχλη. Θα συνεχισει να αποτελει τη βασικη μου επιλογη στη τσιχλα, με αυτο το φυσιγγι εκανα τα περισσοτερα πουλια μου.

ΝΙΚΕ. Το χρησιμοποιησα λιγο και μετα το πρωτο πρωινο μισαωρο την ημερα με το μεγαλο μπασιμο και κατεβασα 4 συνεχομενες κουκιδες απο τον ουρανο με μονοτουφεκιες. Ο διπλανος μου μαλιστα με ρωτουσε αν χρησιμοποιω μυδραλιο για να κατεβασω αυτα τα πουλια. Πολυ καλοφτειαγμενο φυσιγγι, αποδιδει τα μεγιστα σε νορμαλ καιρους με την μοναδικη παραφωνια την υψηλη του τιμη στην ελληνικη αγορα.

B&P classic. Οποτε το χρησιμοποιησα με εξεπληξε. Το αδικησα εγω γιατι το χρησιμοποιησα λιγο. Το εριξα μετα το πρωινο, δεν το δοκιμασα μονο στην μεγαλη υγρασια για να εχω απολυτη αποψη. Πολυ σταθερο και με μεγαλη δυναμη κρουσης στο στοχο. Μου δειχνει δυνατοτητες και για πολυ κρυους καιρους και περιμενω να τα δοκιμασω και εκει.

F2 classic: H απολυτη εγγυηση. Στην τσιχλα το χρησιμοποιω μονο σε πολυ δυσκολες καιρικες συνθηκες και δεν με εχει προδωσει ποτε. Ετσι και φετος το ριξα σε μια μερα που ειχε μπασιμο με ομιχλη. Απιστευτη αποδοση σε ολες τις αποστασεις που τα χρησιμοποιησα σε μια μερα που ολοι οι υπολοιποι κυνηγοι τα ειχαν βαλει με τα φυσιγγια τους. Για μενα το ποιοτικοτερο 34αρι στην αγορα και σε πολυ προσιτη τιμη

Lambro 30 Tordo. Για μενα η εκπληξη της φετινης χρονιας. Το χρησιμοποιησα μετα το πρωινο μισαωρο και μου χαρησε αξεχαστες τουφεκιες. Σε συγκριση με το Εuromix που ριχνω χρονια, μου εδωσε την αισθηση πιο συγκεντρωτικου φυσιγγιου. Το δραστικο του βεληνεκες μου φανηκε λιγο μεγαλυτερο απο αυτο του Εuromix, με το Tordo 30 να υπερεχει σε αποδοση στις πιο στεγνες ωρες της ημερας ενω το Euromix στις πιο υγρες. Θα εχει σιγουρα θεση στη ζωνη μου και στο μελλον. Παντως το στησιμο του δεν μου φανηκε τοσο καλοκαιρινο, αλλα μαλλον φθινοπωρινο με ελαφροχειμωνιατικο.

Απο τα αλλα φυσιγγια που εριχνε η παρεα μου και εβλεπα τις τουφεκιες πολυ καλο ηταν το NSI GM3 Fast που ειχε πολυ καλα σκοτωματα ολα τα πρωινα με εξαιρεση την μερα με την ομιχλη.
 
Last edited:
F2 classic: H απολυτη εγγυηση. Στην τσιχλα το χρησιμοποιω μονο σε πολυ δυσκολες καιρικες συνθηκες και δεν με εχει προδωσει ποτε.
Το πρώτο φυσίγγι που έριξε η μοσσμπεργκ μου το μακρινό 2000 ήταν αυτό σε ν8 καταβάλλοντας μάλιστα ένα κορακοειδη σε μακρινή απόσταση..
Καλό φυσίγγι όντως και κατά πολλούς χειμωνιάτικο.
Παυλο πια πιστεύεις ότι θα είναι η απόδοση του στις ηλιόλουστες μέρες?
Μήπως είναι φυσίγγι που αποδίδει καλύτερα σε κρύο καιρό?
 
Last edited:
Παρα πολυ καλα και μακρινα σκοτωματα ακαριαια τις περισσοτερες μερες, ζωντανα πουλια πηρα μονο σε μερα με ομιχλη

ειχε πολυ καλα σκοτωματα ολα τα πρωινα με εξαιρεση την μερα με την ομιχλη.
Προσωπικά πιστεύω ότι μέρες με δύσκολες καιρικές συνθήκες και ιδιαίτερα με κακή ορατότητα δεν φταίνε τα φυσιγγια τόσο πολύ, όσο οι δικές μας καθυστερημενες αντιδράσεις και οι λάθος προσκοπευσεις.
κατεβασα 4 συνεχομενες κουκιδες απο τον ουρανο με μονοτουφεκιες. Ο διπλανος μου μαλιστα με ρωτουσε αν χρησιμοποιω μυδραλιο για να κατεβασω αυτα τα πουλια
Αυτο ας το δει ο Κώστας μιας και του έγραψα σχετικά. Αν το φυσίγγι έχει καλή συγκέντρωση, με σωστη προσκόπευση κατεβαίνουν κι απο το θεό.
 
Last edited:
Το πρώτο φυσίγγι που έριξε η μοσσμπεργκ μου το μακρινό 2000 ήταν αυτό σε ν8 καταβάλλοντας μάλιστα ένα κορακοειδη σε μακρινή απόσταση..
Καλό φυσίγγι όντως και κατά πολλούς χειμωνιάτικο.
Παυλο πια πιστεύεις ότι θα είναι η απόδοση του στις ηλιόλουστες μέρες?
Μήπως είναι φυσίγγι που αποδίδει καλύτερα σε κρύο καιρό?

Τασο απο οτι εχω δει αυτα τα χρονια που κυνηγαω αυτα τα φυσιγγια

ΜΒ 32 σε ηλιολουστη μερα καταπληκτικο
F2 classic σε ηλιολουστη μερα μετριο. Δεν το εχω ακομη δοκιμασει σε ηλιολουστη μερα με παγωνια
 
Ετσι ακριβως Βικτωρα
ειναι πολη καλο και ειδικα με καραμπινες αλλα ειναι νορις ακομα αφυστε να χειμονιασει καλα για νατο χαρηται και μην σφυξεται τσοκ πανο απο ***
 
Καθε χρονο τετοια εποχη τσεκαρω την αποδοση των φυσιγγιων που εχω κατασταλαξει και προσπαθω να δοκιμασω μια με δυο καινουργιες μαρκες φυσιγγιων με τουλαχιστον ενα κουτι φυσιγγια δοκισμενα σε πουλια. Τα στανταρντ φυσιγγια μου ειναι EUROMIX (8/9) , B&P NIKE, MB Classic και F2 classic σε Ν8. To καινουργιο που δοκιμασα ηταν Lambro Tordo N8. Περιλιπτικα οι εντυπωσεις μου.

ΕUROMIX. Aψογο για μια ακομη φορα. Το ξεκινουσα καθε πρωι στο οπλο μου. Παρα πολυ καλα και μακρινα σκοτωματα ακαριαια τις περισσοτερες μερες, ζωντανα πουλια πηρα μονο σε μερα με ομιχλη. Θα συνεχισει να αποτελει τη βασικη μου επιλογη στη τσιχλα, με αυτο το φυσιγγι εκανα τα περισσοτερα πουλια μου.

ΝΙΚΕ. Το χρησιμοποιησα λιγο και μετα το πρωτο πρωινο μισαωρο την ημερα με το μεγαλο μπασιμο και κατεβασα 4 συνεχομενες κουκιδες απο τον ουρανο με μονοτουφεκιες. Ο διπλανος μου μαλιστα με ρωτουσε αν χρησιμοποιω μυδραλιο για να κατεβασω αυτα τα πουλια. Πολυ καλοφτειαγμενο φυσιγγι, αποδιδει τα μεγιστα σε νορμαλ καιρους με την μοναδικη παραφωνια την υψηλη του τιμη στην ελληνικη αγορα.

B&P classic. Οποτε το χρησιμοποιησα με εξεπληξε. Το αδικησα εγω γιατι το χρησιμοποιησα λιγο. Το εριξα μετα το πρωινο, δεν το δοκιμασα μονο στην μεγαλη υγρασια για να εχω απολυτη αποψη. Πολυ σταθερο και με μεγαλη δυναμη κρουσης στο στοχο. Μου δειχνει δυνατοτητες και για πολυ κρυους καιρους και περιμενω να τα δοκιμασω και εκει.

F2 classic: H απολυτη εγγυηση. Στην τσιχλα το χρησιμοποιω μονο σε πολυ δυσκολες καιρικες συνθηκες και δεν με εχει προδωσει ποτε. Ετσι και φετος το ριξα σε μια μερα που ειχε μπασιμο με ομιχλη. Απιστευτη αποδοση σε ολες τις αποστασεις που τα χρησιμοποιησα σε μια μερα που ολοι οι υπολοιποι κυνηγοι τα ειχαν βαλει με τα φυσιγγια τους. Για μενα το ποιοτικοτερο 34αρι στην αγορα και σε πολυ προσιτη τιμη

Lambro 30 Tordo. Για μενα η εκπληξη της φετινης χρονιας. Το χρησιμοποιησα μετα το πρωινο μισαωρο και μου χαρησε αξεχαστες τουφεκιες. Σε συγκριση με το Εuromix που ριχνω χρονια, μου εδωσε την αισθηση πιο συγκεντρωτικου φυσιγγιου. Το δραστικο του βεληνεκες μου φανηκε λιγο μεγαλυτερο απο αυτο του Εuromix, με το Tordo 30 να υπερεχει σε αποδοση στις πιο στεγνες ωρες της ημερας ενω το Euromix στις πιο υγρες. Θα εχει σιγουρα θεση στη ζωνη μου και στο μελλον. Παντως το στησιμο του δεν μου φανηκε τοσο καλοκαιρινο, αλλα μαλλον φθινοπωρινο με ελαφροχειμωνιατικο.

Απο τα αλλα φυσιγγια που εριχνε η παρεα μου και εβλεπα τις τουφεκιες πολυ καλο ηταν το NSI GM3 Fast που ειχε πολυ καλα σκοτωματα ολα τα πρωινα με εξαιρεση την μερα με την ομιχλη.
το NIKE νομιζω το εχουν καταργισει εχω πολη καιρο να το δω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top