Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
εγώ σίγουρα δεν έριχνα νο 1...δεν διαφωνώ απλά λέω αυτή την μικρή εμπειρία που έχω με τα ατσάλινα....τώρα τι κινητική ενέργεια σε απόσταση 40 μέτρα έχει ο άσσος ο ατσαλινος ώστε να καταβάλει ένα παπί και μάλιστα μεγαλο, είναι μια καλή ερώτηση
Εξαρτάται από την αρχική ... με 450m/s σε μηδέν βαθμούς στα 40m πάλι είσαι οριακά με #1.
 
Άσχετο με το αν ρίχνει ατσάλινα και έχουν χρώμιο.
Αλλα με το φίλο παμε για κυνήγι έχει με τον πατέρα του 14 οπλα.
Παμε για μπεκάτσα βρήκαμε μια παμε μου λέει για παπιά παμε απλά αλλάζω ένα τσοκ αυτος πρέπει να παμε σπίτι να πάρει αλλο όπλο.
Τι όπλο έχει και το αλλάζει μπερετα ;
 
Λαυρέντη δεν έχω ρίξει ατσάλια σε παπιά.
Μιλάω για αυτά που λένε έμπειροι αμερικάνοι ... μέχρι 40m με δικά τους φυσίγγια.
Νορμάλ αποστάσεις για ατσάλια θεωρώ τα 25-35μ και πάντα για @2.
Για #4 σε κρύα δεν το συζητώ ...
Οι αμερικάνοι με ομοιώματα και βαράνε με bb.
Η αλήθεια είναι ότι κανένας στην Ελλάδα δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερη εξεικιωση, επίσης ξέχασα να πω ότι η θερμοκρασία που τα είχα ρίξει ήταν αρκετά υπό το μηδέν -10 με -15, θερμοκρασίες δλδ που και μολυβδινα του εμπορίου κολωσαν....το θέμα είναι, ότι σίγουρα το κυνήγι με τα ατσαλια θα είναι διαφορετικό και σίγουρα, εκεί που κάποιοι κατέβαζαν με μολυβια παπιά από 40 και 50 μέτρα...με τα ατσαλια αυτά θα τα ξεχάσουν...προσωπική άποψη πάντα, γι αυτό θεωρώ οτι οι Αμερικανοί έφτιαξαν βισμουθια και ταγκστενια
 
Εχει BENELLI M1 M2 121
BERETTA 686 391 302 302 MAGNUM
BRW AUTO 5
Μονοκανο δεν θυμάμαι τι είναι
Και κάτι δικαννα πλαγιά παλι δεν θυμάμαι τι είναι
Βρε δεν είπα τι όπλα έχει ίσως δεν το κατάλαβες
Ρώτησα για τα παπια ποιο όπλο άλλαζε απο αυτό που κυνηγούσατε μπεκάτσες
 
Εγω θελω να ακούσω από κάποιον ειδικό τις διαφορές που έχουν οι σημερινές με τις τότε κάννες των 80s.
Την χρονολογία κατασκευής.

Πόσες φορές θα τις βάλω αυτές τις φωτό πια (όλες με 2* και η 1187 με Full) ? Και μιλάμε για το χειρότερο όπλο σε συγκέντρωση .. την Μ2 ... και φυσίγγια ιδιογόμωσης με μετρημένα σκάγια.
Με 2 φυσίγγια δεν βλέπω κάποια να ξεχωρίζει.

Όσοι πιστεύουν ότι οι παλιές κάνες είχαν μεγαλύτερη διάτρηση να πάνε να πάρουν παλιές.
Εγώ δεν το πιστεύω.

ps
Δεν είμαι ειδικός ...

5guns 34gr No5_low_resolution.jpg
5guns 35,5gr No3_low_resolution.jpg
 
Βρε δεν είπα τι όπλα έχει ίσως δεν το κατάλαβες
Ρώτησα για τα παπια ποιο όπλο άλλαζε απο αυτό που κυνηγούσατε μπεκάτσες
686 σε φέρμα περνει..
Στα παπια φέρνει 302 391 έχω βάλει και φωτογραφίες όλα τα άλλα δεν τα αγγίζει.
 
Την χρονολογία κατασκευής.

Πόσες φορές θα τις βάλω αυτές τις φωτό πια (όλες με 2* και η 1187 με Full) ? Και μιλάμε για το χειρότερο όπλο σε συγκέντρωση .. την Μ2 ... και φυσίγγια ιδιογόμωσης με μετρημένα σκάγια.

Όσοι πιστεύουν ότι οι παλιές κάνες είχαν μεγαλύτερη διάτρηση να πάνε να πάρουν παλιές.
Εγώ δεν το πιστεύω.

ps
Δεν είμαι ειδικός ...

View attachment 68289
View attachment 68290
Δεν πρόκειται να δούμε πότε διαφορά, εγώ τόσα χρόνια δεν είδα ποτέ ότι μαλακίες κάναμε όλα σχεδόν τα ίδια ήταν τα αποτελέσματα .think. .think. . Τώρα θα μου πεις εσύ γιατί το πειραξες ;; Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Μου ήρθε το έκανα ούτε είμαι ριγκο να ρίχνω συνέχεια μακριά. Είναι τρελά ;; Μάλλον μαλάκια στο μυαλό είναι.
 
Διάλεξε οποίο θες από τις γιαγιάδες και αντε κανε σε μια μέρα 3 διαφορετικά κυνήγια και άμα δεν τα πετάξεις😂🤣😂
Ρε και σε εμένα μου αρέσουν αλλά ρε φίλε πως να πας για μπεκάτσα με 71cm και σταθερό 2* που ήταν τα περισσότερα 😂🤣😂 Και βαλε και μονοβολα για γουρούνια🤣🤣🤣
Και ρίξε και ατσάλινα μαγκνουμ σε παπια 🥳🥳🥳
Σωστός ο νέος ... και ο έχων ποδάρια !!!!
 
Μην ανησυχείτε για τα ατσάλινα κτλ. Είπα, θα πάρω τηλ στη lambro να βγάλει με βισμούθιο και TSS για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!!
Θα τα πηγαίνουμε ακουμπιτα, από δω και πέρα κάτσε και θα δεις. Ορε φωτιές μου άναψε το ατσάλι, δεν πρόκειται να κοιμηθώ απόψε . Πάω να βγάλω φωτογραφίες της σφραγίδες. .hair.
 
Θα τα πηγαίνουμε ακουμπιτα, από δω και πέρα κάτσε και θα δεις. Ορε φωτιές μου άναψε το ατσάλι, δεν πρόκειται να κοιμηθώ απόψε . Πάω να βγάλω φωτογραφίες της σφραγίδες. .hair.
Πότε είναι κατασκευασμένο το όπλο? Αν είναι μετά το 1995, λογικά θα ρίχνει, ειδικά αν είναι μάγκνουμ. Βέβαια, η σφραγίδα δοκιμής, που είναι σαν το σύμβολο των προσκόπων, είναι το μόνο αξιόπιστο τεκμήριο.

Υ. Γ και εγώ ρίχνω μακριά, και μου αρέσουν αυτές οι βολές. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω, είναι να βρω καμιά 10αρια καλά φυσίγγια hevishot γενικά, για 2ο ή 3ο και το 1ο ή και το 2ο ατσάλινο.
 
Πότε είναι κατασκευασμένο το όπλο? Αν είναι μετά το 1995, λογικά θα ρίχνει, ειδικά αν είναι μάγκνουμ. Βέβαια, η σφραγίδα δοκιμής, που είναι σαν το σύμβολο των προσκόπων, είναι το μόνο αξιόπιστο τεκμήριο.

Υ. Γ και εγώ ρίχνω μακριά, και μου αρέσουν αυτές οι βολές. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω, είναι να βρω καμιά 10αρια καλά φυσίγγια hevishot γενικά, για 2ο ή 3ο και το 1ο ή και το 2ο ατσάλινο.
Είναι μετά το 2000. Της σφραγίδες της έχω ανεβάσει στο μπενελλι.
 
Πότε είναι κατασκευασμένο το όπλο? Αν είναι μετά το 1995, λογικά θα ρίχνει, ειδικά αν είναι μάγκνουμ. Βέβαια, η σφραγίδα δοκιμής, που είναι σαν το σύμβολο των προσκόπων, είναι το μόνο αξιόπιστο τεκμήριο.

Υ. Γ και εγώ ρίχνω μακριά, και μου αρέσουν αυτές οι βολές. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω, είναι να βρω καμιά 10αρια καλά φυσίγγια hevishot γενικά, για 2ο ή 3ο και το 1ο ή και το 2ο ατσάλινο.
εκεί να δεις μπέρδεμα με τις προσκοπευσεις
 
Δεν πρόκειται να δούμε πότε διαφορά, εγώ τόσα χρόνια δεν είδα ποτέ ότι μαλακίες κάναμε όλα σχεδόν τα ίδια ήταν τα αποτελέσματα
Και εγώ με καμιά 10αριά όπλα ...
Αφού το χρέπι ρίχνει σαν αυτά δεν το ψάχνω επιπλέον. 🤣

Και άλλοι που έχουν κάνει πολύ περισσότερες δοκιμές από εμένα τα ίδια λένε.
Όλη η αρλούμπα της βλητικής υπεροχής και των κώνων παίζεται στα ανοιχτά τσοκ που ρίχνουν πιο σφιχτά.
Η μέγιστη συγκέντρωση είναι η ίδια ... μπορεί να μικραίνει κιόλλας στα πολύ σφιχτά τσοκ στις οπλάρες, γι αυτό δεν βάζουν ποτέ XF ας πούμε ...
Το υποτιμούν σαν τσοκ 🤣

Πάρε ή sbe3 ή A400 xtreme plus (αλλά την δεύτερη άσε πρώτα να δούμε τι προβλήματα θα βγάλει).
Βρες 2-2,5 χιλιάρικα.

Ή πάρε μια ταπεινή Μ2 με 1 χιλιάρικο ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top