Βλητικές δοκιμές

Καλημέρα σε όλους. Μια δοκιμή που δε με ικανοποίησε καθόλου αλλά πρέπει να τις δείχνουμε και αυτές για να ξέρουν οι συνάδελφοι. Προφανώς πήγα πολύ ψηλά την πυρίτιδα σε συνδυασμό με ένα σκληρό συγκεντρωτηρα.
Cheditte 68.50 uee PSB2 του 2017 1,85 Χ 34 Νο 5 D15 κλεισμένο στα 56.50. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε ταχογραφο. Απόσταση 36.50.
3 λάθη έκανες.1 615 2 σκληρό κιαθιο,3 56,50
 
Καλημέρα σε όλους. Μια δοκιμή που δε με ικανοποίησε καθόλου αλλά πρέπει να τις δείχνουμε και αυτές για να ξέρουν οι συνάδελφοι. Προφανώς πήγα πολύ ψηλά την πυρίτιδα σε συνδυασμό με ένα σκληρό συγκεντρωτηρα.
Cheditte 68.50 uee PSB2 του 2017 1,85 Χ 34 Νο 5 D15 κλεισμένο στα 56.50. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε ταχογραφο. Απόσταση 36.50.
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη με μία διαφορά .
Αν δεν ταιριάζει η ογκομετρία για να το έκλεινες στα 58 μπορείς να βάλεις τον drago17.
Σαν κυάθιο έχει πολύ καλή έμφραξη.
 
Καλημέρα σε όλους. Μια δοκιμή που δε με ικανοποίησε καθόλου αλλά πρέπει να τις δείχνουμε και αυτές για να ξέρουν οι συνάδελφοι. Προφανώς πήγα πολύ ψηλά την πυρίτιδα σε συνδυασμό με ένα σκληρό συγκεντρωτηρα.
Cheditte 68.50 uee PSB2 του 2017 1,85 Χ 34 Νο 5 D15 κλεισμένο στα 56.50. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε ταχογραφο. Απόσταση 36.50.
Το UEE καψουλι, περαν απο τη σταθερότητα του σε ανάφλεξη, έχει την τάση γενικότερα να ανοίγει τις κατανομές...τοσο χαμηλά όμως ρελιασμένο, προφανως ηθελε 1.80×34 και cx2000 κ το υπολοιπο στησιμο ιδιο, μηπως επαιρνες κατι καλύτερο...σίγουρα εχει γκάζια το φυσίγγι σου.

Υ.Γ. Δοκίμασε με Drago 17 ή Diamante 18 και αν βγει η ογκομετρια , κλείστο σε 3 στάδια αφήνοντας ΩΣ 11mm κενό χώρο κ κλείσε 57.30 ως 57.00 σύμφωνα με το περιθώριο του αμορτισέρ που θα'χεις....αν βρεις χρόνο, ποσταρέτα...εχει ενδιαφέρον ο κόπος σου κ σε ευχαριστούμε καταρχάς...
 
Γιατι σωνη και καλα σκληρο βυσμα ; Αστο οπως ειναι και βαλε ενα πιο μαλακο βυσμα ,τζιοβανη ,sg,θωδη και δοκιμασε !! Η psb δεν επρεπε να σου βγαλει τετοια διασπορα ουτε με 450 μ/δ !!!
Δημήτρη αυτό το 56,50 δεν είναι για παντού..........
Πιστεύω ότι με ένα πιο ψηλό βύσμα κενό χώρο 10,50-11,00 χιλιοστά και κλείσιμο 57,70 έως 58,00 χιλιοστά τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά.........
 
Το UEE καψουλι, περαν απο τη σταθερότητα του σε ανάφλεξη, έχει την τάση γενικότερα να ανοίγει τις κατανομές...τοσο χαμηλά όμως ρελιασμένο, προφανως ηθελε 1.80×34 και cx2000 κ το υπολοιπο στησιμο ιδιο, μηπως επαιρνες κατι καλύτερο...σίγουρα εχει γκάζια το φυσίγγι σου.

Υ.Γ. Δοκίμασε με Drago 17 ή Diamante 18 και αν βγει η ογκομετρια , κλείστο σε 3 στάδια αφήνοντας ΩΣ 11mm κενό χώρο κ κλείσε 57.30 ως 57.00 σύμφωνα με το περιθώριο του αμορτισέρ που θα'χεις....αν βρεις χρόνο, ποσταρέτα...εχει ενδιαφέρον ο κόπος σου κ σε ευχαριστούμε καταρχάς...
Γιατι σωνη και καλα σκληρο βυσμα ; Αστο οπως ειναι και βαλε ενα πιο μαλακο βυσμα ,τζιοβανη ,sg,θωδη και δοκιμασε !! Η psb δεν επρεπε να σου βγαλει τετοια διασπορα ουτε με 450 μ/δ !!!
Είχα πάρει το 2017 psb1 και psb2. Με τις συγκεκριμένες ενώ έβγαζα ωραίες τουφεκιές στο χαρτί στο κυνήγι ήταν για πέταμα. Το έχω γράψει και παλιότερα. Από συζητήσεις και εδώ και με άλλους φίλους το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως παίζουν χαμηλές ταχύτητες ή ότι είναι χαλασμένες οι πυρίτιδες. Αλλά και οι δυο;;; Δυστυχώς δεν έχω ταχογράφο. Πήγα να φτιάξω λοιπόν ένα σεταπ με μεγάλες ταχύτητες. Έτσι έκανα αυτό το στήσιμο. Με ότι άλλη πυρίτιδα έχω καταπιαστεί έχω βγάλει πολύ ωραία φυσίγγια. Όπως και να έχει λίγα γραμμάρια έχουν μείνει. Απλά όποτε τις βλέπω λέω άντε να ξαναδοκιμάσω κάτι. Κάποια στιγμή θα πάρω ένα μισόκιλο από την τωρινή PSB1 έτσι για να δω τις διαφορές μια και ακούω πολύ καλά πράγματα. Πάντως είμαι αρνητικά προκατειλημμένος.
 
η pab1 είναι εξερετικη καμία σχεσει με την παλιά( και εγώ με μεγάλη επιφύλαξη την αγωρασα) τωρα την δουλεύω 1,65*32 την κατέβασα από το 1,70 γιατί ήταν αρκετά βάρη για την εποχή με καρδαρα 22 η diamanté 21 καψουλι 616 αλλά και με το cx2000 είναι πολύ καλό ποιο μαλακο
 
Ερώτηση.
Μια πυρίτιδα x 36...την κατεβάζουμε στα 34... τι θέλει;
Σκληρό βύσμα με καλή έμφραξη.
Δυνατό καψουλι
Περισσότερο κενό χώρο .(σίγουρα ένα τρίτο στάδιο)
Λιγότερο χώρο για να καεί.
Αν όχι όλα μαζί θέλει κάποια αυτά...πως θα την κάνουμε διαφορετικά να αποδώσει ως προς την προοδευτικότητα της;
@Nikon1974 αν ήξερες ταχύτητα θα σου έλυνε κάποιες απορίες σε σχέση με αυτό που βλέπεις στο χαρτί ή τουλάχιστον να δεις διάτρηση σε σύγκριση με ένα άλλο φυσίγγι που χρησιμοποιείς.
 
Ερώτηση.
Μια πυρίτιδα x 36...την κατεβάζουμε στα 34... τι θέλει;
Σκληρό βύσμα με καλή έμφραξη.
Δυνατό καψουλι
Περισσότερο κενό χώρο .(σίγουρα ένα τρίτο στάδιο)
Λιγότερο χώρο για να καεί.
Αν όχι όλα μαζί θέλει κάποια αυτά...πως θα την κάνουμε διαφορετικά να αποδώσει ως προς την προοδευτικότητα της;
@Nikon1974 αν ήξερες ταχύτητα θα σου έλυνε κάποιες απορίες σε σχέση με αυτό που βλέπεις στο χαρτί ή τουλάχιστον να δεις διάτρηση σε σύγκριση με ένα άλλο φυσίγγι που χρησιμοποιείς.
Σκληρο βύσμα, cx2000 να καεί νορμάλ...μη δημιουργηθεί αποτομη καμπύλη καύσης λέγοντας...κ φυσικά, πάτημα...ασε 11.5 Κ.Χ. και θα δεις όμορφες κατανομες...
Πεφτει κ πιο κάτω άμα λάχει, που λέν κι οι βλάχοι....big smile.
 
Σκληρο βύσμα, cx2000 να καεί νορμάλ...μη δημιουργηθεί αποτομη καμπύλη καύσης λέγοντας...κ φυσικά, πάτημα...ασε 11.5 Κ.Χ. και θα δεις όμορφες κατανομες...
Πεφτει κ πιο κάτω άμα λάχει, που λέν κι οι βλάχοι....big smile.
Εσύ κάνεις άλλα κόλπα ρε φίλε....yel.
αλλά πώς θα την κάνεις να καεί σωστά άμα δε τη βοηθήσεις λίγο κιόλας;
Μπορεί με το uee να σκορπίζει και με το cx2000 να "κλάνει"....
Την που@@να τη σιπε την κάνεις να χορεύει όπως θες....οι ισπανικές είναι λίγο πιο "παράξενες"....
Προσωπική μου άποψη αυτή....επειδή εγώ δεν τα βρίσκω μαζί τους δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλές....
 
Ερώτηση.
Μια πυρίτιδα x 36...την κατεβάζουμε στα 34... τι θέλει;
Σκληρό βύσμα με καλή έμφραξη.
Δυνατό καψουλι
Περισσότερο κενό χώρο .(σίγουρα ένα τρίτο στάδιο)
Λιγότερο χώρο για να καεί.
Αν όχι όλα μαζί θέλει κάποια αυτά...πως θα την κάνουμε διαφορετικά να αποδώσει ως προς την προοδευτικότητα της;
@Nikon1974 αν ήξερες ταχύτητα θα σου έλυνε κάποιες απορίες σε σχέση με αυτό που βλέπεις στο χαρτί ή τουλάχιστον να δεις διάτρηση σε σύγκριση με ένα άλλο φυσίγγι που χρησιμοποιείς.
Μια χ36 στα 34 καιγεται πολυ ανετα γιατι εχουν ελαστηκοτητα ολλες οι πυριτηδες 2κατω 2 πανω γρ αν μου ελεγες μια χ40 στα 33-34 εκει αρχηζουν αλλα κολπα !!
 
Μια x36 που βγάζει πχ στα 36 γραμμαρια 650 bar... σε ένα σεταπ στα 34 πόσα bar θα έχει ή πόσα πρέπει να έχει;
Αν κατέβαινε στα 500 bar με χαμηλές σχετικά ταχύτητες θα τη δούλευες;
Από αυτή την άποψη το λέω σε νορμάλ σεταπ όχι κόντρα δόσεις κτλ...
 
Καλημέρα σε όλους. Μια δοκιμή που δε με ικανοποίησε καθόλου αλλά πρέπει να τις δείχνουμε και αυτές για να ξέρουν οι συνάδελφοι. Προφανώς πήγα πολύ ψηλά την πυρίτιδα σε συνδυασμό με ένα σκληρό συγκεντρωτηρα.
Cheditte 68.50 uee PSB2 του 2017 1,85 Χ 34 Νο 5 D15 κλεισμένο στα 56.50. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε ταχογραφο. Απόσταση 36.50.
θα σου έλεγα να μην αλαξεις τιποτα ριξε μερικα στο κυνήγι κανα δυο σε κανα ρυακι να δεις που τουφεκάς και που πανε και αν δεν τα βρεις μαζι το πειράζεις.
 
Μια x36 που βγάζει πχ στα 36 γραμμαρια 650 bar... σε ένα σεταπ στα 34 πόσα bar θα έχει ή πόσα πρέπει να έχει;
Αν κατέβαινε στα 500 bar με χαμηλές σχετικά ταχύτητες θα τη δούλευες;
Από αυτή την άποψη το λέω σε νορμάλ σεταπ όχι κόντρα δόσεις κτλ...
δεν εχει να κανει μονο με τα γρ αλλα με την ταχύτητα ,μπορει ανετα το 34αρι να 900ρισει.αν κατεβενε στα 500 θα έβλεπες κεντήματα στο χαρτι και κλάματα στο πρωτο αγιαζι.
 
Σε τέτοια περίπτωση τι είναι αναγκαίο;
Εκει θελεις οπωσδηποτε ισχυρο καψουλι σκληρο βυσμα και ψαξιμο τα χιλ κενου χορου + την σωστη σημπιεση η μη συμπιεση ,και μερικες ψιλολεπτομεριες ακομα παχος ρελιου βαθος ρελιου κτλ
 
Τελικά, καίγεται και στα 27....η Drago.
Setup για τις "μαύρες" και για βολες ΕΝΤΟΣ 30m ΤΟ ΠΟΛΥ...!!

SETUP.
FIOCCHI 67.5mm
616 Drago 1.50×27 Μισόταπα Τασκώφ 22 +1 cal.20 Νο10 56.00mm (με 3ο st.) Κ.Χ. 11.5mm
V 1.5 393 m/s

View attachment 81512View attachment 81513View attachment 81514
Ωραία και ομοιόμορφη η κατανομή.
30μ,3*,393μ/δ : δεν θα έπρεπε η συγκέντρωση να είναι μεγαλύτερη;
 
Back
Top