Εικόνα σκοπευτικής γραμμής και η σχέση της με το που ρίχνει το όπλο στην πραγματικότητα

Αναφέρω αυτό γιατί μπήκα σε πολλές σκέψεις που πρέπει τώρα να αλλάξω οπτική συνήθεια αφού το όπλο ρίχνει κέντρο παρόλο που βλέπω το 80% της Ρίγας.Και εξηγώ.Μεχρι της 13.00 σήμερα που πήγα στο σκοπευτήριο και έριξα 4 φυσίγγια ότι όπλο είχα έριχνε κέντρο μετά από πειραγματα στο κοντάκι βλέποντας καθόλου ρίγα παρά μόνο ακίδα αυτό επιδίωκα κιόλας .Τώρα με τη guerini επειδή δεν είμαι έτοιμος ακόμη για νέο κοντάκι λόγο εξόδων μη αναμενόμενων είπα για φέτος να τη φέρω όπως έχει έτσι γίνανε οι απαραίτητες βελτιώσεις και λέω να ρίξω έτσι πριν πειράχτει και άλλο με ότι εικόνα έχω έτσι όπως επωμιζω πάντα σαφώς βελτιωμένη και 80% από πριν .Βλέποντας αρκετή ρίγα σκεφτόμουν σίγουρα θα ψιλοριχνει να δω το πόσο όμως ,έριξα και ρίχνει κέντρο κυριολεκτικά και σημαδευτα χωρίς την διόρθωση να σκύψω και σε γρήγορη επωμιση εστιάζοντας μόνο στόχο.Ωραια πράγματα άντε συνήθισε τώρα τη νέα εικόνα λέω και βγάλε από το μυαλό τη συνήθεια της εικόνας χρόνων .Βέβαια ομολογώ είναι καλύτερη η εικόνα σαν εικόνα .Αν βλέπει ο leo θα ήθελα θα εξήγηση .Το θέμα pits δε παίζει και σκέφτομαι μήπως το όπλο από μαμά είναι φτιαγμένο να χαμηλοβαραει .
 
Last edited:
Αναφέρω αυτό γιατί μπήκα σε πολλές σκέψεις που πρέπει τώρα να αλλάξω οπτική συνήθεια αφού το όπλο ρίχνει κέντρο παρόλο που βλέπω το 80% της Ρίγας.Και εξηγώ.Μεχρι της 13.00 σήμερα που πήγα στο σκοπευτήριο και έριξα 4 φυσίγγια ότι όπλο είχα έριχνε κέντρο μετά από πειραγματα στο κοντάκι βλέποντας καθόλου ρίγα παρά μόνο ακίδα αυτό επιδίωκα κιόλας .Τώρα με τη guerini επειδή δεν είμαι έτοιμος ακόμη για νέο κοντάκι λόγο εξόδων μη αναμενόμενων είπα για φέτος να τη φέρω όπως έχει έτσι γίνανε οι απαραίτητες βελτιώσεις και λέω να ρίξω έτσι πριν πειράχτει και άλλο με ότι εικόνα έχω έτσι όπως επωμιζω πάντα σαφώς βελτιωμένη και 80% από πριν .Βλέποντας αρκετή ρίγα σκεφτόμουν σίγουρα θα ψιλοριχνει να δω το πόσο όμως ,έριξα και ρίχνει κέντρο κυριολεκτικά και σημαδευτα χωρίς την διόρθωση να σκύψω και σε γρήγορη επωμιση εστιάζοντας μόνο στόχο.Ωραια πράγματα άντε συνήθισε τώρα τη νέα εικόνα λέω και βγάλε από το μυαλό τη συνήθεια της εικόνας χρόνων .Βέβαια ομολογώ είναι καλύτερη η εικόνα σαν εικόνα .Αν βλέπει ο leo θα ήθελα θα εξήγηση .Το θέμα pits δε παίζει και σκέφτομαι μήπως το όπλο από μαμά είναι φτιαγμένο να χαμηλοβαραει .
Σε πιάτα έριξες ή στον πίνακα?
 
Έχοντας στην κατοχή μου για πολλά χρόνια όπλα με μεσαίο στόχαστρο, το οποίο με το στόχαστρο της άκρης της κάννης κάνουν ένα 8, έμαθα να έχω μια συγκεκριμένη εικόνα της σκοπευτικής γραμμής.
Το ίδιο πρόβλημα με σένα αντιμετώπισα όταν, μετά από παρατήρηση του δάσκαλου στο σκοπευτήριο, διαπίστωσα ότι στην επώμισή μου δεν κούμπωνα στο ζυγωματικό αλλά χαμηλότερα σχεδόν στην κάτω γνάθο. Όταν κούμπωνα στο ζυγωματικό έβλεπα την πίσω μεριά της βάσης μόνο. Μπορεί να φαίνεται ασήμαντο αλλά έχει να κάνει με την σταθερότητα της επώμισης δεδομένου ότι το ζυγωματικό είναι οστό και πάντα στο ίδιο σημείο ενώ το μάγουλο δεν είναι σταθερό.
Το πρόβλημα διορθώθηκε κάνοντας τα κοντάκια μου Μόντε Κάρλο ή βάζοντας μηχανισμό ρύθμισης. Και το σημαντικότερο είναι ότι ενώ πίστευα ότι θα τουφεκάω αλλού γι αλλού και θα θέλει προπόνηση για να συνηθίσω, το μάτι προσπαθώντας να έχει την εικόνα που συνήθισε να έχει , οδήγησε το σώμα σε σωστή κίνηση και επωμιζω στο ζυγωματικό χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια !!!!. Κάτι παρόμοιο με το δικό σου δλδ.
Πάντως τώρα που το δούλεψα κιόλας όλα πάνε καλά.
 
Μόνο στο πίνακα κούμπωμα ρίχνω όπως βλέπω και ρίχνει κατακεντρα.Αυτο που κάνω και με το άλλο όπλο που έχω και είναι οκ απλά έχω άλλη εικόνα με το άλλο ενώ τώρα βλέπω σχεδόν όλη τη ρίγα .Καλύτερη η εικόνα αυτή βέβαια απλά πρέπει να περάσει στο υποσυνείδητο για τις σημαδευτες ντουφέκιες να μην διορθώνω και χαμηλοριχνω αλλά μου φένεται περίεργο με σωστό πιτς χωρίς να νιώθω ανάκρουση χτύπημα κάπου στρίψιμο γιατί έριξα επίτηδες αβίαστα κρατώντας πολύ χαλαρά το όπλο,να βλέπω τόσο ρίγα και να ρίχνει κέντρο.Ισως υπάρχει εξήγηση που θα υπάρχει αλλά δεν την κατέχω.
 
Έχοντας στην κατοχή μου για πολλά χρόνια όπλα με μεσαίο στόχαστρο, το οποίο με το στόχαστρο της άκρης της κάννης κάνουν ένα 8, έμαθα να έχω μια συγκεκριμένη εικόνα της σκοπευτικής γραμμής.
Το ίδιο πρόβλημα με σένα αντιμετώπισα όταν, μετά από παρατήρηση του δάσκαλου στο σκοπευτήριο, διαπίστωσα ότι στην επώμισή μου δεν κούμπωνα στο ζυγωματικό αλλά χαμηλότερα σχεδόν στην κάτω γνάθο. Όταν κούμπωνα στο ζυγωματικό έβλεπα την πίσω μεριά της βάσης μόνο. Μπορεί να φαίνεται ασήμαντο αλλά έχει να κάνει με την σταθερότητα της επώμισης δεδομένου ότι το ζυγωματικό είναι οστό και πάντα στο ίδιο σημείο ενώ το μάγουλο δεν είναι σταθερό.
Το πρόβλημα διορθώθηκε κάνοντας τα κοντάκια μου Μόντε Κάρλο ή βάζοντας μηχανισμό ρύθμισης. Και το σημαντικότερο είναι ότι ενώ πίστευα ότι θα τουφεκάω αλλού γι αλλού και θα θέλει προπόνηση για να συνηθίσω, το μάτι προσπαθώντας να έχει την εικόνα που συνήθισε να έχει , οδήγησε το σώμα σε σωστή κίνηση και επωμιζω στο ζυγωματικό χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια !!!!. Κάτι παρόμοιο με το δικό σου δλδ.
Πάντως τώρα που το δούλεψα κιόλας όλα πάνε καλά.
Δεν έχω θέμα γιατί επωμιζω σταθερότατα απλά θα πρέπει να συνηθίσω τη νέα εικόνα με ένα δύο κυνήγια θα στρώσει στις ενστικτώδης δεν τίθεται θέμα.
 
Δεν έχω θέμα γιατί επωμιζω σταθερότατα απλά θα πρέπει να συνηθίσω τη νέα εικόνα με ένα δύο κυνήγια θα στρώσει στις ενστικτώδης δεν τίθεται θέμα.
Είχα κάποτε μια καραμπίνα lamber η οποία χαμηλοντουφεκουσε..........
Της έφτιαξα ένα κοντάκι τύπου Μόντε Κάρλο και έβλεπα όλη τη Ρίγα.........
Ψιλό τουφεκουσε έτσι 60/40.........
Με αυτό το όπλο είχα φοβερές επιτυχίες.......
Η εικόνα της Ρίγας πολύ με βοήθησε......
 
Δε κοιτάω ποτέ το όπλο τα φτιάχνω πάντα τα κοντάκια αλλά πρώτη φορά συμβαίνει αν θα πρέπει να ρίξω σημαδευτα σε σταθερό στόχο να βλέπω ρίγα τόσο
Μέχρι τα 30 μέτρα, κ 15 cm ρίγα να βλέπεις δεν έχεις πρόβλημα ψηλοτουφεκίσματος.
Μετά έχουμε θέμα.
Γι αυτό έχουμε ξαναπεί ότι το ιδανικό κοντάκι οταν το σφίγγεις καλά στο ζυγωματικό να μήν χάνεις την μπίλια.
Στην νορμάλ επώμιση(πάντα κουμπωμα στο ζυγωματικό) καλό είναι να βλέπουμε λίγο ρίγα.
Πιστεύω ότι είσαι ok.
 
Γιάννη δεν κατάλαβα το πρώτο σου μήνυμα για να πω την αλήθεια.
Για εμένα το τουφέκι όταν βλέπεις μόνο ακίδα πρέπει να ρίχνει ευθεία . Από εκεί και πέρα το στήνεις όσο ψηλά θέλεις αλλάζοντας την σκοπευτική του εικόνα.

Υπερυψωμένες δεν με βολεψαν όπως έμαθα να ρίχνω.
 
Γιάννη δεν κατάλαβα το πρώτο σου μήνυμα για να πω την αλήθεια.
Για εμένα το τουφέκι όταν βλέπεις μόνο ακίδα πρέπει να ρίχνει ευθεία . Από εκεί και πέρα το στήνεις όσο ψηλά θέλεις αλλάζοντας την σκοπευτική του εικόνα.

Υπερυψωμένες δεν με βολεψαν όπως έμαθα να ρίχνω.
Τα όπλα που είχα με υπεριψωμενες σωστά έριχναν .Όπως έγραψα πιο πάνω ίσως θέλω κατέβασμα στο χτένι εμπρός αλλά ούτε μηχανισμό βάζω ούτε το πειράζω κοντάκι είναι με λινέλαιο κτλ ωραίο ,θα μπούμε σε νέα εικονικά δεδομένα τα οποία θα μας δείξουν την πραγματική τους διάσταση στο τερέν των πτηνών.
 
Ωραιο θεμα,να ρωτησω κατι και εγω που δεν ξερω πολλα απο αυτα,
τι νοημα εχει το μηκος της κανης οταν στοχευοντας το οπλο ειναι ετσι στημενο να βλεπεις μονο στοχαστρο?? χωρις να βλεπεις καθολου ριγα?
δηλαδη καποια οπλα ..θελουν πιο ψηλο στοχαστρο για να κεντροτουφεκουν,αρα η ριγα ειναι εξαφανισμενη...απο την οπτικη μας..
 
Βλέπω αυτήν την εικόνα.
Έχει γίνει σύγκλιση σκοπευτικού - κανης σε κάποια μέτρα , η ο σκοπευτής σκοπεύει σε ευθεία και πάνω από το κέντρο;

View attachment 87126
Εχσι γίνει ρύθμιση να βαράει εκει που βλεπει. Δεν είναι απαραίτητα σύγκλιση. Αν είναι μακρινή βολη υπολογίζεται και η πτώση του βλήματος.
έχουν προηγηθεί δοκιμαστικές βολές για να ρυθμισει το οπτικό.
Το ιδιο ισχύει και σε στρατιωτικές εφαρμογές καθώς ο στρατιώτης δεν μπορεί να έχει σκυμμένο το κεφαλι να κινείται κτλ
 
Βλέπω αυτήν την εικόνα.
Έχει γίνει σύγκλιση σκοπευτικού - κανης σε κάποια μέτρα , η ο σκοπευτής σκοπεύει σε ευθεία και πάνω από το κέντρο;

View attachment 87126
Σε τέτοιου είδους όπλα γίνονται όλων των ειδών οι ρυθμίσεις
 
Βλέπω αυτήν την εικόνα.
Έχει γίνει σύγκλιση σκοπευτικού - κανης σε κάποια μέτρα , η ο σκοπευτής σκοπεύει σε ευθεία και πάνω από το κέντρο;

View attachment 87126
Ειναι αγωνιστικο 22αρι πολυ ελαφρυ Παναγιωτη
Σε ξενιζει γιατι δεν το βλεπεις ολοκληρο
Το μπροστα σκοπευτικο ειναι υπερυψωμενο με ξεχωριστη καθ υψος επισης ρυθμιση και αυτο που βλεπεις εχει ειδικο σκοπευτικο
Η βολη εχει καμπυλη τροχια και επειδη λογο σκοπου του τυφεκιου εχει μεγαλο υψος το σκοπευτικο απο την σκοπευτικη γραμμη εχει και ρυθμιζομενο καθ υψος μπροστα σκοπευτικο
Ρυθμιζετε στο ζερο αναλογα την καμπυλη της τροχιας της βολιδας και την ρυθμισητου σκοπευτικου ωστε να συμπιπτη στα δυο σημεια που τεμνει την σκοπευτικη γραμμη
Αυτα ειναι στην καθοδο και στην ανοδο
Υπαρχουν ειδικα προγραμματα που στο υποκογιζουν αναλογα την βολιδα την ταχυτητα το υψος του οπτικου απο την γραμμη βολης κλπ
Ακολουθως γινονται δοκιμες και ξερουν το holdover τους σε στοχους πριν η μετα το ζερο τους και παντα σε συναρτηση του νηματοσταυρου του σκοπευτικου
 
Back
Top