Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν και το έχω δει πολλές φορές.... ανατριχιαζω κάθε φορά Λάμπρο.
Ο σκύλος έχει εμπειρίες πολλές. Αλλα ειδικά αυτόν τον καιρό που ο λαγος μπορεί να κάθεται στο πιο πυκνό μέρος του τόπου ή κάτω από μια τσίτα που δεν του προσφέρει προστασία σε ανοιχτό μέρος....πρέπει να είσαι συνέχεια σε εγρήγορση....
 
Βασίλη μην κολλάς στους αριθμούς. Δεν έχει σημασία πόσες εξόδους κάνεις. Άλλο ήταν το νόημα της ερώτησης μου. Και βεβαιώθηκα. Παίρνεις 6 7 λαγούς γιατί τόσους μπορείς αν είχες την εύνοια και του ιδανικούς παράγοντες θα έπαιρνες παρά πάνω. Και καλά θα έκανες τους κυνηγάς τους βαράς νόμιμος και έντιμος.

Αλλά δεν μπορώ να ακούω εδώ μέσα ότι ένας που παίρνει 7 λαγούς την σεζόν είναι εγκεφαλικά καλός κυνηγός και ο άλλος που θα πάρει 20 την σεζόν θα είναι ο εγκεφαλικά αναίσθητος.

Έχω βαρεθεί να ακούω εδώ μέσα για τις φωτογραφίες με θηράματα αν είναι σε καπο αν είναι σε δέντρο σε πεζούλι σε γρασίδι.

Ανεβάζει ο άλλος φωτογραφία με θηράματα 7 8 μπεκάτσες τπτ

Ανεβάζει ο άλλος με μια μπεκάτσα 60 λαικ και μυνήματα βροχή..

Αυτή είναι εμπάθεια που έχετε.



Βασίλη απλά πήρα την πάσα από εσένα γιατί ήταν σαν ευκαιρία να καταλάβουν μερικοί να προσέχουμε τι γράφουμε και να μη να μην προσβάλλουμε το κόπο του συναδέλφου μας.


Βασίλη αν φέτος πάρεις 15 λαγούς θα είναι γιατί μαθαίνεις να τους κυνηγάς καλύτερα γιατί τα σκυλιά σου είναι αστέρια.

καλά και ασφαλές κυνήγια φίλε μου.
Γι'αυτό δεν ανεβάζεις τιπτ και εχείς το κεφάλι σου ήσυχο αδερφούλη μου ...
 
Ο καθένας ενέργει όπως τού αρέσει πάντα στο νόμιμα πλαίσια της θήρας.
Ναι.Προσωπικα εχω σημαντικοτερα πραγματα να κανω στην ζωη μου απο το να ασχολουμαι με το τι κανει ο καθε ενας.
Μονο αν δω παρανομια θα κανω αυτο που πρεπει τηλεφωνοντας στον θηροφυλακα.
Απο εκει και περα, στο μυαλο και στην ψυχη του καθενος δεν με ενδιαφερει να μπω.
 
Βασίλη μην κολλάς στους αριθμούς. Δεν έχει σημασία πόσες εξόδους κάνεις. Άλλο ήταν το νόημα της ερώτησης μου. Και βεβαιώθηκα. Παίρνεις 6 7 λαγούς γιατί τόσους μπορείς αν είχες την εύνοια και του ιδανικούς παράγοντες θα έπαιρνες παρά πάνω. Και καλά θα έκανες τους κυνηγάς τους βαράς νόμιμος και έντιμος.

Αλλά δεν μπορώ να ακούω εδώ μέσα ότι ένας που παίρνει 7 λαγούς την σεζόν είναι εγκεφαλικά καλός κυνηγός και ο άλλος που θα πάρει 20 την σεζόν θα είναι ο εγκεφαλικά αναίσθητος.

Έχω βαρεθεί να ακούω εδώ μέσα για τις φωτογραφίες με θηράματα αν είναι σε καπο αν είναι σε δέντρο σε πεζούλι σε γρασίδι.

Ανεβάζει ο άλλος φωτογραφία με θηράματα 7 8 μπεκάτσες τπτ

Ανεβάζει ο άλλος με μια μπεκάτσα 60 λαικ και μυνήματα βροχή..

Αυτή είναι εμπάθεια που έχετε.



Βασίλη απλά πήρα την πάσα από εσένα γιατί ήταν σαν ευκαιρία να καταλάβουν μερικοί να προσέχουμε τι γράφουμε και να μη να μην προσβάλλουμε το κόπο του συναδέλφου μας.


Βασίλη αν φέτος πάρεις 15 λαγούς θα είναι γιατί μαθαίνεις να τους κυνηγάς καλύτερα γιατί τα σκυλιά σου είναι αστέρια.

καλά και ασφαλές κυνήγια φίλε μου.
Υγεία και ματώματα φίλε μου ! Θα σου απαντήσω όμως και στο 15 γτ δεν μπορώ να το αφήσω έτσι !! Όχι δεν θα τους έπαιρνα ..το πολύ μέχρι 10 !!Εγραψα παραπάνω ότι πολλές φορές τυχαίνει να σηκώσω τη μέρα 2 αλλά αν έχω πάρει έναν δεν ξανασηκώνω όπλο ! Ασε που πολλές φορές και το μπαμ γίνεται για τα σκυλιά ώστε να δαγκώσουν ! Το ζητούμενο είναι να έρθω σε επαφή με τη φύση και να δουλέψω καλύτερα τα σκυλιά μου ! Αν με ρωτάς αν κυνηγάω το νούμερο θα σου πω ΟΧΙ !! Αν όμως με ρωτάς αν κυνηγάω να κάνω καλύτερα τα σκυλιά μου θα σου πω ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΝΑΙ !!
 
Καλημερα και απο εδω παλικαρια!!!! Εχθες 6,45 αμολυσαμε....7,30 ο λαγος ηταν στο ποστο μου....
Ειναι ο Δευτερος λαγος που πεταλωνω....στα 30 χρονια που τον κυνηγαω!!!
Ενω ακουσα τα σκυλια που τον τσιτωναν......οταν μου ηρθε ο λαγος...εγω ακομα καθομουν στο
καρεκλακι μου....και οπως πολυ σωστα μου ειπε η κυρα μου.....καλα για διακοπες πηγες ή για κυνηγι ???? :D
Καθιστος εγω.....καθιστος και ο λαγος στα 28 μετρα στην δεξια μου πλευρά!!!!
Οι λαγαδες....καταλαβαινουν τι σημαινει αυτο.... Το φυσεκι φονικο....αλλα αυτος που ηταν πισω απο το
κοντακι.....μαλακιστηκε καλα - καλα.....κανοντας απανωτα το δευτερο λαθος!!!
Υγεια να εχω....να ''πεταλωνω'' παιδες!!!! :D

Σημερα ειναι αλλη μερα.....να δω τι μου επιλασσει ο Μεγαλοδυναμος!!!!;)

ΥΓ.Δεν το εργαψα εχθες,,,,μεσα μου ημουν ''μαυρος''......οχι για τον λαγο....αλλα τα δυο απανωτα
λαθη που εκανα!!!! :)
 
Καλημερα και απο εδω παλικαρια!!!! Εχθες 6,45 αμολυσαμε....7,30 ο λαγος ηταν στο ποστο μου....
Ειναι ο Δευτερος λαγος που πεταλωνω....στα 30 χρονια που τον κυνηγαω!!!
Ενω ακουσα τα σκυλια που τον τσιτωναν......οταν μου ηρθε ο λαγος...εγω ακομα καθομουν στο
καρεκλακι μου....και οπως πολυ σωστα μου ειπε η κυρα μου.....καλα για διακοπες πηγες ή για κυνηγι ???? :D
Καθιστος εγω.....καθιστος και ο λαγος στα 28 μετρα στην δεξια μου πλευρά!!!!
Οι λαγαδες....καταλαβαινουν τι σημαινει αυτο.... Το φυσεκι φονικο....αλλα αυτος που ηταν πισω απο το
κοντακι.....μαλακιστηκε καλα - καλα.....κανοντας απανωτα το δευτερο λαθος!!!
Υγεια να εχω....να ''πεταλωνω'' παιδες!!!! :D

Σημερα ειναι αλλη μερα.....να δω τι μου επιλασσει ο Μεγαλοδυναμος!!!!;)

ΥΓ.Δεν το εργαψα εχθες,,,,μεσα μου ημουν ''μαυρος''......οχι για τον λαγο....αλλα τα δυο απανωτα
λαθη που εκανα!!!! :)
Δεν πειράζει κύριε Νίκο και τα θηράματα τα αγαπάει ο Θεός και αυτά που φαίνονται αχαστα τελικά έχει λάδι το καντήλι τους Υγεία να έχεις και διάθεση να ανεβαίνεις το βουνό!
 
Σήμερα οι σκυλες τον έβγαλαν 9:15 και είχε πορεία προς το καρτερι μου ο λαγός αλλά ο αρσενικός πως τα κατάφερε και βγήκε στην πορεία του λαγού και τον έσπασε. Τον πήγαν για λίγο αλλά τον εχασαν. Αυτά βέβαια μου τα εξήγησαν οι άλλοι γιατί εγώ είμαι ολίγον τι άσχετος αλλά μαθαίνω γρήγορα!!!!
 
Για ορτυκια πηγα και δεν εκανα μπαμ
Εβγαλα ομως μια λαγαρα και την χαρηκα πολυ :)
Τον χαιρετησα να παει στο καλο και του εδωσα την ευχη μου ολοψυχα
Αν βρεθει κανας νηστικος στο δρομο του και τον βαρεσει τωρα που απαγορευετε να μην ξαναδει λαγο μπροστα του ολη την σεζον που επιτρεπεται το κυνηγι του .big smile.
 
Κατη καναμε σημερα.πολη κακη μερα 35 βαθμους κουφοβραση απνια παραααα πολη ζεστη.τα μπηκλης και γκεκικα μηδεν σκαρμη.τα προτια τα πηραν οι κρητηκοι ηχνιλατες παντος καιρου.2 λαγοι ανεμηστη σε ποληηηη σκονη και ζεστη.αρε εργαλεια δοκιμασμενα και αξιοπιστα
 
Κατη καναμε σημερα.πολη κακη μερα 35 βαθμους κουφοβραση απνια παραααα πολη ζεστη.τα μπηκλης και γκεκικα μηδεν σκαρμη.τα προτια τα πηραν οι κρητηκοι ηχνιλατες παντος καιρου.2 λαγοι ανεμηστη σε ποληηηη σκονη και ζεστη.αρε εργαλεια δοκιμασμενα και αξιοπιστα
Μπράβο Γιάννο, καλή αρχή και στα ταιρια τους!
 
Και το κουφο.και τους 2 τους τουφεκισα εγο.ο ενας 30 μετρα ο αλος τραβερσα 35+ μετρα.θελετε να πο γρ.28νο6 με herkules spark λες και τους χτιπησε καδρονη.παρενσεση τα 40+ γρ ταχο για πτεροδακτιλους εγω.αν το κοντακι σου ερχετε και το σεταπ γαζωνη τα πολα γρ ειναι για τους ανζαμηδες .big smile.
 
Χθεσινό κυνήγι βγάλαμε έναν αλλά ο μάγκας αντί να παρει τον ανήφορο και να έρθει στις βάρδιες στο δρόμο, επέλεξε το κατηφορο και πηρε το ριζωμα της πλαγιας και βγήκε καμια 600-700μετρα πιο χαμηλά από εμάς, τα σκυλιά τον πηγαν αλλά δεν τον γυρισαν.
Σήμερα αεράκι νοτιά δεν κάναμε τίποτα.....
Ωστόσο εκεί έξω.....είναι ωραία!!! :)
 
Last edited:
Κατη καναμε σημερα.πολη κακη μερα 35 βαθμους κουφοβραση απνια παραααα πολη ζεστη.τα μπηκλης και γκεκικα μηδεν σκαρμη.τα προτια τα πηραν οι κρητηκοι ηχνιλατες παντος καιρου.2 λαγοι ανεμηστη σε ποληηηη σκονη και ζεστη.αρε εργαλεια δοκιμασμενα και αξιοπιστα
Μπραβο Γιανναρε
Παντα τετοια .shake hands.
 
Ζέστη σήμερα όπως είπε και ο Γιάννης.. Στο ίδιο μέρος που πήγα χτες πήγα και σήμερα. Σκοπός μου να βρω τις πέρδικες αλλά με τη παρουσία κι άλλων κυνηγών στο σημείο άλλαξαν τα δεδομένα και πήγα στην απέναντι πλαγιά.
Ένας αρσενικός λαγός με 3 πολύ κοντινές τουφεκιές μπήκε στο γιλέκο.:):):)IMG_20210919_075813.jpg
 

Attachments

  • IMG_20210919_075813.jpg
    IMG_20210919_075813.jpg
    640,1 KB · Προβολές: 16
Status
Not open for further replies.
Back
Top