"Τρύπα" σε Gamo Magnum

  • Thread starter Thread starter Antreas27
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλησπέρα σας.

Είμαι κάτοχος του Gamo Magnum 1250 5.5mm. Τις προάλλες, διαβάζοντας μερικές κριτικές έπεσα σε ένα σχόλιο ενος άλλου κατόχου που ανέφερε πως είχε κάνει "τρύπα" στο ίδιο αεροβόλο με αποτέλεσμα να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την δύναμη του.
Από καθαρή περιέργεια αναρωτήθηκα τι είδους πατέντα ήταν αυτή, σε τεχνικό κομμάτι, και αν θα άξιζε ως προς το ρίσκο για πιθανή βλάβη.

Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σας.

Είμαι κάτοχος του Gamo Magnum 1250 5.5mm. Τις προάλλες, διαβάζοντας μερικές κριτικές έπεσα σε ένα σχόλιο ενος άλλου κατόχου που ανέφερε πως είχε κάνει "τρύπα" στο ίδιο αεροβόλο με αποτέλεσμα να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την δύναμη του.
Από καθαρή περιέργεια αναρωτήθηκα τι είδους πατέντα ήταν αυτή, σε τεχνικό κομμάτι, και αν θα άξιζε ως προς το ρίσκο για πιθανή βλάβη.

Ευχαριστώ
Εχεις καποια φωτο, που κανει τρυπα?
 
Εχεις καποια φωτο, που κανει τρυπα?
Και εγώ ο ίδιος δεν γνωρίζω...σε ενα σχόλιο το είδα...αυτό είναι που αναρωτιέμαι...γιατί πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο και η ιδέα μου αρέσει ως τρόπο "αναζωογόνησης" κάποιον παλιών αεροβόλων...
 
Καλησπέρα σας.

Είμαι κάτοχος του Gamo Magnum 1250 5.5mm. Τις προάλλες, διαβάζοντας μερικές κριτικές έπεσα σε ένα σχόλιο ενος άλλου κατόχου που ανέφερε πως είχε κάνει "τρύπα" στο ίδιο αεροβόλο με αποτέλεσμα να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την δύναμη του.
Από καθαρή περιέργεια αναρωτήθηκα τι είδους πατέντα ήταν αυτή, σε τεχνικό κομμάτι, και αν θα άξιζε ως προς το ρίσκο για πιθανή βλάβη.

Ευχαριστώ
Μάλλον εννοούσε την διάνοιξη της "τρύπας" - του τούνελ στην κυριολεξία - που μεταφέρει τον συμπιεσμένο αέρα από τον αεροθάλαμο στην θαλάμη (αρχή) της κάννης. Στα Αγγλικά ο όρος είναι "transfer port" = οπή μεταφοράς του αέρα (σε κάπως ελεύθερη απόδοση). Στην ουσία είναι αύξηση της διαμέτρου αυτού του τούνελ.

Είναι μετατροπή μη αναστρέψιμη εύκολα και μπορεί να καταστρέψει το όπλο = χειρότερες επιδόσεις σε σχέση με πρίν.

Βέβαια όποιος θέλει μπορεί να πειραματιστεί ελεύθερα - άν δεν πάει καλά η δουλειά το όπλο χαρίζεται ή πάει σε αγγελίες σαν "βελτιωμένο" κιόλας (για να το πάρει το ανύποπτο κορόϊδο) και μετά... σειρά έχει η αγορά νέου όπλου (τα μαγαζιά έχουν μπόλικα).
 
Καλησπέρα σας.

Είμαι κάτοχος του Gamo Magnum 1250 5.5mm. Τις προάλλες, διαβάζοντας μερικές κριτικές έπεσα σε ένα σχόλιο ενος άλλου κατόχου που ανέφερε πως είχε κάνει "τρύπα" στο ίδιο αεροβόλο με αποτέλεσμα να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την δύναμη του.
Από καθαρή περιέργεια αναρωτήθηκα τι είδους πατέντα ήταν αυτή, σε τεχνικό κομμάτι, και αν θα άξιζε ως προς το ρίσκο για πιθανή βλάβη.

Ευχαριστώ
Μεγαλώνουν την τρύπα που περνάνε τα αέρια από την αποθήκη στην κάνη.
Να μην το κάνεις.
 
Back
Top