απελευθερώσεις - εμπλουτισμός θηραμάτων

Εμάς εδώ πέρυσι και κάτι άλλα χρόνια τα λένε σε κάτι δήθεν εμπιστοσύνης άτομα και το μαθαίνουν όλοι όπως πέρυσι σε βουνό που αμολυσανε πέρδικες και για πρώτη φορά στα χρονικά αυτό το βουνό είχε τόσο πέρδικα δεν θέλω να πω νούμερα φανταστείτε ότι σε 10 λεπτά ήμουν μέσα σα πουλιά και σε μισή ώρα αντε το πολύ μια ώρα συκωνα 10 κοπάδια το αποτέλεσμα ήρθαν αυτά τα καλά παιδιά το μάθανε όλοι και φέτος σκέτη απογοήτευση και σε κουβέντα με θυροφυλακα μου λέει άσε τον κόσμο να βαράει...Μέτα ψάχνουμε εμείς παιδεια και σεβασμό
 
Οχι Χρυσανθε ήταν αυτό που πρέπει αγριμια
Μηπως ξερεις πως γινεται η εκτροφη και η προσαρμογη τους

Εδω μεγαλωνουν σε κλειστο χωρο
Απελευθερωνονται σε πυρηνες -κλουβια στο βουνο με φαι και νερο περιπου δυο μηνες πριν για να μπουν συο κλιμα

Τα 2/3 τα τρωνε οι αλεπουδες
Τα αλλα τα καθαριζουν τις πρωτες δυο εξορμησεις

Το κακο ειναι οτι τραβανε και αγρια κοντα τους αφου λειτουργουν σαν φυσικος κραχτης

Και πανε θυμα και αυτα σε ορισμενο βαθμο
 
κατά καιρούς οι σύλλογοι κάνουν απελευθερώσεις και κάνουν ανακοινώσεις
τα σημεία που τις κάνουν τα ανακοινώνουν ή τα κρατάνε σε κλειστό κύκλο?
Σε κλειστή κατάψυξη τα κρατάνε μετά από Λονδρέζικο κυνήγι 5-6 ατόμων τις επόμενες μέρες.
 
Μηπως ξερεις πως γινεται η εκτροφη και η προσαρμογη τους

Εδω μεγαλωνουν σε κλειστο χωρο
Απελευθερωνονται σε πυρηνες -κλουβια στο βουνο με φαι και νερο περιπου δυο μηνες πριν για να μπουν συο κλιμα

Τα 2/3 τα τρωνε οι αλεπουδες
Τα αλλα τα καθαριζουν τις πρωτες δυο εξορμησεις

Το κακο ειναι οτι τραβανε και αγρια κοντα τους αφου λειτουργουν σαν φυσικος κραχτης

Και πανε θυμα και αυτα σε ορισμενο βαθμο
Αυτό δεν το γνωρίζω που και πως τις εκτρέφουν το μόνο που ξέρω είναι ότι έγινε πολύ ζημιά
 
οι εμπλουτισμοί εδω κάτω τουλάχιστον γυνοντε πολά χρωνια...
εαν εισαι ενεργο μέλος του συλόγου που ανηκεις ξέρεις τα παντα
δηλαδή όταν πηγένεις σε συνελέυσεις η όταν βοηθάς στις απελευθερόσεις η στην δημιουργία και τοποθετηση κλοβών η ποτήστρας η ταηστρας
οποτε ξερεις και ποτε και το που ..
(αν και για μένα ειναι στανταρ τα σημεία που αφύνοντε τα πουλιά)
εδω στα χανια απο το σηλογο τα τελευταια χρωνια εχουν γηνει τεράστιες προσπάθειες και καταφεραν να κανουν ένα χορο εκγιμνασης οππου αμολάμε πουλια και εχουμε την ευχαριστηση να πηγένουμε να ευχαριστιομαστε τα σκυλιά μας και να αφηνουμε το βουνο να κανει καλα και οπως ξερει τη δουλεία του ......
το μοναδικο μειον που βλεπω οταν γυνοντε απελευθερόσεις ειναι η εποχη οπου τη συγγεκριμενη περιοδο ερχοντε και τα φαλκονια (ειδος γερακιου μεταναστευτικο) και τις ξεκληριζουν μεχρι να προσαρμοστουν
 
οι εμπλουτισμοί εδω κάτω τουλάχιστον γυνοντε πολά χρωνια...
εαν εισαι ενεργο μέλος του συλόγου που ανηκεις ξέρεις τα παντα
δηλαδή όταν πηγένεις σε συνελέυσεις η όταν βοηθάς στις απελευθερόσεις η στην δημιουργία και τοποθετηση κλοβών η ποτήστρας η ταηστρας
οποτε ξερεις και ποτε και το που ..
(αν και για μένα ειναι στανταρ τα σημεία που αφύνοντε τα πουλιά)
εδω στα χανια απο το σηλογο τα τελευταια χρωνια εχουν γηνει τεράστιες προσπάθειες και καταφεραν να κανουν ένα χορο εκγιμνασης οππου αμολάμε πουλια και εχουμε την ευχαριστηση να πηγένουμε να ευχαριστιομαστε τα σκυλιά μας και να αφηνουμε το βουνο να κανει καλα και οπως ξερει τη δουλεία του ......
το μοναδικο μειον που βλεπω οταν γυνοντε απελευθερόσεις ειναι η εποχη οπου τη συγγεκριμενη περιοδο ερχοντε και τα φαλκονια (ειδος γερακιου μεταναστευτικο) και τις ξεκληριζουν μεχρι να προσαρμοστουν
Πέρυσι που ήρθα Χανιά γτ έχω την αδερφή του πεθερου μου εκεί και πήγαμε βόλτα προς Σφακια εκεί που είναι το σκοπευτήριο Χανίων αν δεν κάνω λάθος μου είπανε ότι στο βουνό απέναντι αμολάνε πέρδικες και πληρώνουν να τις κυνηγάνε ή διαφορετικά τις αφήνουν να εμπλουτιζονται ισχύει κάτι τέτοιο??
 
Πέρυσι που ήρθα Χανιά γτ έχω την αδερφή του πεθερου μου εκεί και πήγαμε βόλτα προς Σφακια εκεί που είναι το σκοπευτήριο Χανίων αν δεν κάνω λάθος μου είπανε ότι στο βουνό απέναντι αμολάνε πέρδικες και πληρώνουν να τις κυνηγάνε ή διαφορετικά τις αφήνουν να εμπλουτιζονται ισχύει κάτι τέτοιο??
ναι ειναι στα σκυφου και δουλευει και σα ρεζερβα ειναι καλο μερος για να πας κουταβια να ακουσουν τουφεκιες και να δαγγοσουν τα πρωτα πουλια αλλα μεχρι εκει....
εμπλουτισμοι κανουμε καθε χρονο απο 1000-1300 πουλια σε διαφορα σειμεια .......
ακροτιρι (οπου ειναι η ζονη εκγιμνασης) θερισο ομαλο και λιγα στα σφακια και στο μελιδονι
 
ναι ειναι στα σκυφου και δουλευει και σα ρεζερβα ειναι καλο μερος για να πας κουταβια να ακουσουν τουφεκιες και να δαγγοσουν τα πρωτα πουλια αλλα μεχρι εκει....
εμπλουτισμοι κανουμε καθε χρονο απο 1000-1300 πουλια σε διαφορα σειμεια .......
ακροτιρι (οπου ειναι η ζονη εκγιμνασης) θερισο ομαλο και λιγα στα σφακια και στο μελιδονι
Πήγα και στον ομαλό φίλε μου και σταμάτησα σε μια ταβέρνα εκεί πανω και σε συζήτηση με τον άνθρωπο που είχε την ταβέρνα μου είπε ότι έχει πολύ πέρδικα αλλά όπως λες και εσύ κάθε χρόνο αμολάει πουλιά ο σύλλογος..Πολύ ωραία μέρη εκεί πανω
 
Πήγα και στον ομαλό φίλε μου και σταμάτησα σε μια ταβέρνα εκεί πανω και σε συζήτηση με τον άνθρωπο που είχε την ταβέρνα μου είπε ότι έχει πολύ πέρδικα αλλά όπως λες και εσύ κάθε χρόνο αμολάει πουλιά ο σύλλογος..Πολύ ωραία μέρη εκεί πανω
ωραία και συνάμα δύσκολα ..
φαντάσου ότι τα λευκά όροι είναι ένα σύμπλεγμα βουνοκορφών που έχει 52 κοριφές πανω απο 2000 μετρα
 
Έχει νόημα η απελευθέρωση πιστοποιημένων πουλιών με dna, αν μιλάμε για πέρδικα ας πούμε, αλλά σε απαγορευμένες περιοχές. Βέβαια πρίν θα πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί συστηματική καταπολέμηση της αλεπούς και άλλων. Τώρα απελευθέρωση ένα μήνα πριν το κυνήγι σε περιοχές που επιτρέπεται το κυνήγι είναι για γέλια και για κλάματα.
 
Έχει νόημα η απελευθέρωση πιστοποιημένων πουλιών με dna, αν μιλάμε για πέρδικα ας πούμε, αλλά σε απαγορευμένες περιοχές. Βέβαια πρίν θα πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί συστηματική καταπολέμηση της αλεπούς και άλλων. Τώρα απελευθέρωση ένα μήνα πριν το κυνήγι σε περιοχές που επιτρέπεται το κυνήγι είναι για γέλια και για κλάματα.
εμεις εδω κατω αλεπου δεν εχουμαι αλλα εχουμε καληγιανου νυφιτσες ....
ειναι πολυ ευκολο να τις καταπολεμισεις χωρις να υπαρξει κυνδινος για τα αλλα ειδη .....
απλα αυτο εαν γηνει απο κρατηκο φορέα πρεπει να γινουν και ανακηνοσεις και μετα οι διθεν οικολογοι που εχουν αναμασκαλα ενα σκυλο και τον περνουν οπου πανε θα πεσουν σα τα κορακια και θα γινει χαμος
 
Έχει νόημα η απελευθέρωση πιστοποιημένων πουλιών με dna, αν μιλάμε για πέρδικα ας πούμε, αλλά σε απαγορευμένες περιοχές. Βέβαια πρίν θα πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί συστηματική καταπολέμηση της αλεπούς και άλλων. Τώρα απελευθέρωση ένα μήνα πριν το κυνήγι σε περιοχές που επιτρέπεται το κυνήγι είναι για γέλια και για κλάματα.
Ο σκοπος εδω τουλαχιστον δεν ειναι ο θηραματικος εμπλουτισμος αλλα η καρπωση τους απο τους κυνηγους των δυο εξορμησεων της εναρξης
Μετα τους κανουν μια τηλεφωνικη ερευνα και ανεβαζουν την καρπωση ενω στην ουσια δεν ειναι ετσι τα πραγματα
Ολοι οι επιστημονες που εχουμε φερει εχουν δωσει στις επισημες τους μελετες και αποφαςασεις οτι η σωστη απελευθερωση πρεπει να γινεται μεσα στον Ιανουαριο απο πιστοποιημενα πουλια σε υγεια και ντι εν ει ιδιο με τον τόπικο πλυθησμο
 
Back
Top