Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλα κάνεις κ το γράφεις Βασίλη.
Τα φυσίγγια ήταν μέσα στο αυτοκινητο 2 ημέρες κ εκτέθηκαν σε θερμοκρασίες από 0-10 βαθμούς. Δοκίμασα χθες στις 4 με 5κ30 το απόγευμα κ τα φυσιγγια ήταν έξω στο κρύο (5 βαθμοί) για 2-3 ωρες. Μετά από κάθε τουφεκιά περίμενα λίγο για να πέσει η θερμοκρασία της κάννης.
Οι βολές έγιναν με διαφορα 5-7 λεπτών.
Το κρύο επηρεάζει λίγο, η υγρασία τα πεθαίνει. Την ώρα της δοκιμής ήταν 48-49%

Εγω αλλο θελω να σου πω Χιωτη !!!!
Οταν ξερω τα εργαλεια που εχεις.....και βλεπω σεταπ σου κλεισμενα στα 58,2...Μου ερχετε να ερθω
κολυμπωντας στην Χιο....και να σε αρχισω στα ''χαστουκια'' φιλαρα !!! :p:D
 
Βεραντα,σαλονι .big smile. .very funny.
Γιάννη πλάκα πλάκα το πέρασμα του Οκτώβρη της τσίχλας είναι ακριβώς πάνω από το σπίτι μου στο χωριό κ αν επιτρεπόταν θα έριχνα από την αυλή φίλε.
Περαστικά σου κ αν θέλεις πες μας τι συμπτώματα έχεις (δεν το έχω περάσει)
 
Γιάννη πλάκα πλάκα το πέρασμα του Οκτώβρη της τσίχλας είναι ακριβώς πάνω από το σπίτι μου στο χωριό κ αν επιτρεπόταν θα έριχνα από την αυλή φίλε.
Περαστικά σου κ αν θέλεις πες μας τι συμπτώματα έχεις (δεν το έχω περάσει)
Νασε καλα φηλε ευχαριστο

Εγω ειπια μεχρει τωρα,πυρετος δεκατα ψιλοπονανε τα κοκαλα και σηκρια πολη ομως.σαν σηναχι μεχρει τωρα.οσφρηση και γευση εχω κανονικα
 
Εγω αλλο θελω να σου πω Χιωτη !!!!
Οταν ξερω τα εργαλεια που εχεις.....και βλεπω σεταπ σου κλεισμενα στα 58,2...Μου ερχετε να ερθω
κολυμπωντας στην Χιο....και να σε αρχισω στα ''χαστουκια'' φιλαρα !!! :p:D
Νικόλα έχω σταθερότητα της τάξης των 2-3 m/sec από φυσίγγι σε φυσίγγι.
Πολλα είναι ακριβώς τα ίδια.
Με 5 στάδια στα 56.5 σε όλες σχεδόν τις δοκιμές με συνταγες από το σαιτ του Νίκου Καββαδία έχω τρελές ταχύτητες κ σκορπιζω σε νορμαλ καιρό.
Σε πολύ κρύο κ φουλ υγρασία έχω κάνει τρελά σκοτωματα με τα σεταπ του, όχι όμως σε νορμαλ συνθήκες.
Η αλήθεια είναι ότι δεν το εχω ψάξει κ πολύ αλλά νομίζω ότι αυτά τα σεταπ είναι πολύ καλά για σούπερ εξτριμ συνθήκες κ μεγάλα θηραματα.
Σε τσίχλες πχ δεν νομίζω να χρειάζονται.
Ίσως χρειάζεται μεγάλη μείωση πυρίτιδας για να αποδώσουν οι γριές που προτιμώ στο κυνηγι (302 76αρες) με αυτά τα σεταπ σε νορμαλ καιρό.
Βλέπω κ τα ρελια των 56.5 κ τα σκιαζομαι φίλε
 
Νικόλα έχω σταθερότητα της τάξης των 2-3 m/sec από φυσίγγι σε φυσίγγι.
Πολλα είναι ακριβώς τα ίδια.
Με 5 στάδια στα 56.5 σε όλες σχεδόν τις δοκιμές με συνταγες από το σαιτ του Νίκου Καββαδία έχω τρελές ταχύτητες κ σκορπιζω σε νορμαλ καιρό.
Σε πολύ κρύο κ φουλ υγρασία έχω κάνει τρελά σκοτωματα με τα σεταπ του, όχι όμως σε νορμαλ συνθήκες.
Η αλήθεια είναι ότι δεν το εχω ψάξει κ πολύ αλλά νομίζω ότι αυτά τα σεταπ είναι πολύ καλά για σούπερ εξτριμ συνθήκες κ μεγάλα θηραματα.
Σε τσίχλες πχ δεν νομίζω να χρειάζονται.
Ίσως χρειάζεται μεγάλη μείωση πυρίτιδας για να αποδώσουν οι γριές που προτιμώ στο κυνηγι (302 76αρες) με αυτά τα σεταπ σε νορμαλ καιρό.
Βλέπω κ τα ρελια των 56.5 κ τα σκιαζομαι φίλε

Κακως τα σκιαζεσαι τα 56,5. Κοψε γκαζια στο 56,5...και ρελιαζε ΠΑΝΤΑ με το ΙΔΙΟ στροφειο...
Ασε τις ταχυτητες....Κλεισε 3 φυσιγγια το ιδιο σεταπ στα 58,2....Και αν σου βγαλουν την συγκεντρωση και
κατανομη ιδια.... Να μου τρυπησεις την μυτη...
Ετσι οπως κλεινεις...ασχετα με τρελα σκοτωματα που λες.....σταθερο φυσιγγιο δεν εχεις...!!!
Δεν εχεις ασχοληθει με το 56,5.....Εαν ασχοληθεις....τοτε ελα να τα πουμε φιλε !!!

ΥΓ. Μην υποτιμας την τσιχλα....τα τσιχλοφυσεκια στα 56,5 θα σου ''ανοιξουν'' τα ματια....!!!
 
Νικόλα έχω σταθερότητα της τάξης των 2-3 m/sec από φυσίγγι σε φυσίγγι.
Πολλα είναι ακριβώς τα ίδια.
Με 5 στάδια στα 56.5 σε όλες σχεδόν τις δοκιμές με συνταγες από το σαιτ του Νίκου Καββαδία έχω τρελές ταχύτητες κ σκορπιζω σε νορμαλ καιρό.
Σε πολύ κρύο κ φουλ υγρασία έχω κάνει τρελά σκοτωματα με τα σεταπ του, όχι όμως σε νορμαλ συνθήκες.
Η αλήθεια είναι ότι δεν το εχω ψάξει κ πολύ αλλά νομίζω ότι αυτά τα σεταπ είναι πολύ καλά για σούπερ εξτριμ συνθήκες κ μεγάλα θηραματα.
Σε τσίχλες πχ δεν νομίζω να χρειάζονται.
Ίσως χρειάζεται μεγάλη μείωση πυρίτιδας για να αποδώσουν οι γριές που προτιμώ στο κυνηγι (302 76αρες) με αυτά τα σεταπ σε νορμαλ καιρό.
Βλέπω κ τα ρελια των 56.5 κ τα σκιαζομαι φίλε
Συμφωνώ μαζί σου και από τη μικρή προσωπική μου εμπειρία με την ιδιογομωση έχω να καταθέσω ότι τα φυσίγγια με νορμάλ κλεισίματα 57,50εως 58,00 είναι πιο ισορροπημένα .......φυσίγγια και με δύο στάδια και κενό χώρο 8,9,10 η 11 χιλιοστά και φυσίγγια κλεισμένα με 3η τέσσερα στάδια με κενό χώρο 11η 12 χιλιοστά ρελιασμενα σε 57,50 και κάποιες φορές 57,00 χιλιοστά.......Το πεντασταδιακο με τα 13 ,14 χιλιοστά κενού κλεισμένα στα 56,50 χιλιοστά προσωπικά δεν με έπεισαν...... Μπορεί να κάνω και λάθος........
 
Ανανέωση στο "πεδίο βολής"....:p
Ξεκινά απο τα 15 - 25 -30- 36 - 40 - 45 και καταλίγει στα 51m....

View attachment 44844View attachment 44845

51m κορδελάτα....
View attachment 44846
Μπράβο Κωστή ωραίο το πεδίο δοκιμών!!! Μεγάλη υπόθεση να έχεις σταθερό μέρος για τις δοκιμές...
Αν μπορέσεις βάλε καμία λαμαρίνα η όρθιες παλέτες πίσω από εκεί που θα κρέμας τον στόχο.
 
Μπράβο Κωστή ωραίο το πεδίο δοκιμών!!! Μεγάλη υπόθεση να έχεις σταθερό μέρος για τις δοκιμές...
Αν μπορέσεις βάλε καμία λαμαρίνα η όρθιες παλέτες πίσω από εκεί που θα κρέμας τον στόχο.
Εχω κ απο τα 2...(παλετες, λαμαρινες)...θα το μονταρω...
 
Εμένα 3 μήνες κ ήταν σαν να έφαγα 9βολο στο στήθος κυριολεκτικά αισθανομουν πλήγματα........το πέρασα σπίτι...δεν κόλλησε κανείς....ένας καπνός τρεις μήνες‼️το οξυγόνο στα τάρταρα...δόξα το θεώ‼️
Περαστικά συνονόματε ‼️
 
Υ.Γ...ας με συγχωρέσουν οι λοιποί φίλοι(και ορισμένοι ειδικά!.sarcastic. )αλλά ... του έχω μια αδυναμία...
Τότε να σου βάλω κ μία παλια φωτο....

Για τον δρόμο της επιστροφης,επειτα από κυνήγι περδικας στην Σαπιεντζα.....

IMG_20220321_121705.jpg


Γαμο τον κοβιτ.μεπιασε και εμενα η μαλακια.:mad::mad::mad:αναμεντε δοκιμες μετα την αναρωση .hair. .hair. :mad:
Περαστικα ρε Γιαννηηη!!
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top