Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τρεις γνωστοί μου κυνηγάνε κάθε χρόνο στα Σκόπια ,πέρυσι μου έδειξαν φωτογραφίες από ένα ημερήσιο κυνήγι φασσας σε ένα μεγάλο αθεριστο χωράφι με σιτάρι, που το φύλαγε ο οργανωτής ειδικά για αυτούς. Είχαν γεμίσει την καρότσα ενός αγροτικού με πουλιά, και μου είπαν πως τα φυσίγγια τους τα έδωσε ο οργανωτής, και ήταν από μία ελληνική βιοτεχνία όλα 28 γραμμάρια νούμερο 7,5. Επέμεναν πως ήταν πιο αποτελεσματικά από τα 5αρια ή 6αρια που είχαν μαζί τους, και πως οι αποστάσεις ήταν μέχρι και πάνω από 40 μέτρα. Η επιμονή τους ήταν τέτοια που έλεγαν ότι στο εξής θα χρησιμοποιούν αυτό τον συνδυασμό στην φασσα.
μαλλον αυγουστο ειχαν παει !φυσιολογικο ειναι!
 
Νίκο μιλάω για το χαρτάκι cal12 αυτό που μπαίνει πάνω από τα σκάγια και μετά ρελιάζεις.
Αντί για ένα χαρτάκι θα βάλεις 2 και ανάμεσά τους μικρή ποσότητα γραφίτη.
Καλημέρα Νικόλα.
Εγω κατάλαβα σκάγια- χαρτακι - γραφίτης- χαρτάκι- ρελι.
Ίσως δουλέψει αλλά είναι μπελάς.

Η ιδέα είναι ότι μικρή ποσότητα γραφίτη θα διαφεύγει περιφερειακά και θα ελαχιστοποιεί τις τριβές σε όλο το μήκος της κάνης, αν δεν γίνει πέτρα ο γραφίτης με το αρχικό κλώτσημα.

Το πιο πιθανό είναι να μην δουλέψει οπότε κάνε ότι θες.
Μην μουντζουρωθείς άσκοπα.

ΟΚ....Ολα καλα.....Αυτο που δεν μου ειπατε....τις παντοφλιες απο την κυρα μου.....μονος μου θα τις φαω..
ή θα ερθετε να τις μοιραστουμε ???? .sarcastic.

ΥΓ. Φιλαρες....οτι παντοφλια εφαγα την εφαγα....Για φετος εκλεισα...Απο του χρονου και υστερα...να
φυγουν και τα καρουμπαλα απο την κεφαλή μου !!!:p

ΥΓ.2 .Λεω να δοκιμασω ενα 38 γραμμαρια+αλευρι -γραφιτη με Ν5 Σκαγια με Ελληνικο LB6 να δω τι
θα ''παρω''....και βλεπουμε για τα υπολοιπα!!! ;)
 
Νίκο μιλάω για το χαρτάκι cal12 αυτό που μπαίνει πάνω από τα σκάγια και μετά ρελιάζεις.
Αντί για ένα χαρτάκι θα βάλεις 2 και ανάμεσά τους μικρή ποσότητα γραφίτη.

Η ιδέα είναι ότι μικρή ποσότητα γραφίτη θα διαφεύγει περιφερειακά και θα ελαχιστοποιεί τις τριβές σε όλο το μήκος της κάνης, αν δεν γίνει πέτρα ο γραφίτης με το αρχικό κλώτσημα.

Το πιο πιθανό είναι να μην δουλέψει οπότε κάνε ότι θες.
Μην μουντζουρωθείς άσκοπα.

Θα στο δοκιμασω φιλε....Οχι σημερα....Πρωτα ο θεος αυριο!!! :)
 
Τρεις γνωστοί μου κυνηγάνε κάθε χρόνο στα Σκόπια ,πέρυσι μου έδειξαν φωτογραφίες από ένα ημερήσιο κυνήγι φασσας σε ένα μεγάλο αθεριστο χωράφι με σιτάρι, που το φύλαγε ο οργανωτής ειδικά για αυτούς. Είχαν γεμίσει την καρότσα ενός αγροτικού με πουλιά, και μου είπαν πως τα φυσίγγια τους τα έδωσε ο οργανωτής, και ήταν από μία ελληνική βιοτεχνία όλα 28 γραμμάρια νούμερο 7,5. Επέμεναν πως ήταν πιο αποτελεσματικά από τα 5αρια ή 6αρια που είχαν μαζί τους, και πως οι αποστάσεις ήταν μέχρι και πάνω από 40 μέτρα. Η επιμονή τους ήταν τέτοια που έλεγαν ότι στο εξής θα χρησιμοποιούν αυτό τον συνδυασμό στην φασσα.
Του χρόνου πάρε τους δώρο μια μεζούρα.
 
Και εγώ τις ίδιες επιφυλάξεις είχα αλλά επέμεναν, και δεν είναι πρωτάρηδες, έχουν και εμπειρία και φράγκα.
Στη ζέστη του Αυγούστου τα ψιλά σκάγια σκοτώνουν μακριά, πολύ μακριά... Τώρα για το μετά τα 40 μέτρα επαναλαμβανόμενα, έχω μια επιφύλαξη... Εξαρτάται τι εννοεί κ σκοτώνω ο καθένας, άλλος εννοεί να ξεραθεί το πουλί ακαριαία, άλλος να πέσει κάτω κ να το πιλαλας στα λιοσπορα... Κόβουν κ σαν ξυράφι αν είναι ξερά...
 
Όταν στην επιστροφή τους, τον περασμένο Σεπτέμβριο, κάτσαμε για καφέ και μου τα έδειχναν,, μου είπαν ότι ξέμειναν από φυσιγγια την πρώτη κιόλας μέρα, και ο Σκοπιανός οργανωτής, πρώην ποδοασφαιριστης στην Ελλάδα, τους τα έδωσε λέγοντας πως τα είχε ξαναδοκιμασει με άλλους πελάτες που είχαν μείνει ικανοποιημενοι.
 
Όταν στην επιστροφή τους, τον περασμένο Σεπτέμβριο, κάτσαμε για καφέ και μου τα έδειχναν,, μου είπαν ότι ξέμειναν από φυσιγγια την πρώτη κιόλας μέρα, και ο Σκοπιανός οργανωτής, πρώην ποδοασφαιριστης στην Ελλάδα, τους τα έδωσε λέγοντας πως τα είχε ξαναδοκιμασει με άλλους πελάτες που είχαν μείνει ικανοποιημενοι.
Ξέρουμε ποια φυσίγγια είναι Λευτέρη;
 
ΟΚ....Ολα καλα.....Αυτο που δεν μου ειπατε....τις παντοφλιες απο την κυρα μου.....μονος μου θα τις φαω..
ή θα ερθετε να τις μοιραστουμε ???? .sarcastic.

ΥΓ. Φιλαρες....οτι παντοφλια εφαγα την εφαγα....Για φετος εκλεισα...Απο του χρονου και υστερα...να
φυγουν και τα καρουμπαλα απο την κεφαλή μου !!!:p

ΥΓ.2 .Λεω να δοκιμασω ενα 38 γραμμαρια+αλευρι -γραφιτη με Ν5 Σκαγια με Ελληνικο LB6 να δω τι
θα ''παρω''....και βλεπουμε για τα υπολοιπα!!! ;)
Άμα θέλεις μπορώ να έρθω εγώ να μοιραστούμε τις παντοφλιες. 1.91, 110 κιλά, νέος σε ηλικία, θα τις αντέξω περισσότερο.
 
Άμα θέλεις μπορώ να έρθω εγώ να μοιραστούμε τις παντοφλιες. 1.91, 110 κιλά, νέος σε ηλικία, θα τις αντέξω περισσότερο.
Εθελοντής ούτε για δοκιμή γαλακτομπούρεκου Τζων. Άλλωστε θα έρθει και η δική σου σειρά μη βιάζεσαι (παντρεμένος και εγώ)
 
Και εγώ τις ίδιες επιφυλάξεις είχα αλλά επέμεναν, και δεν είναι πρωτάρηδες, έχουν και εμπειρία και φράγκα.
Εγώ πάντως το πιστεύω, για μέχρι τα 40 μέτρα τουλάχιστον. Έχει τύχει να πάρω φάσσες, γύρω στα 35 μέτρα, και να πέσουν ξερές, με φυσίγγια 28 γρ. Νο, 8 (sporting) ... Γενάρη μήνα, με καλό καιρό, αίθριο με θερμοκρασίες γύρω ή λίγο πάνω από 10 βαθμούς . Οπότε, πόσο μάλλον καλοκαίρι και με Νο. 7,5 ...
 
Εσένα η θεία θα στις ρίχνει με βατραχοπεδιλο :)

Χιωτη φιλαρα.....Για να κανεις την τραπεζαρια του σπιτιου γιαφκα....Πρεπει να εχεις ''σκισει'' .....οχι μονο
την γατα.....Αλλα την λεοπαρδαλη και την τιγρη μαζι Στελαρα μου !!! ;) .big smile.

εικόνα_Viber_2021-10-15_17-55-30-693.jpg
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top