Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια πυριτιδα που τραβαει στο κρυο με 34 γραμμαρια στα 25-30 μετρα ανετα μπορεις να σκοτωσεις ...Δεν διαφωνω και ουτε αντιπαραθεση κανω .. Μετα ερχονται ολα τα αλλα ... Για ιδιογομωση δεν γνωριζω τιποτες , αυτοι που φτιαχνουν ξερουν καλυτερα ...το θεμα ειναι στο εμποριο αν μπορω να βρω φυσεκια τετοια ... 33 γραμμαρια και να κανουν το πρασινο χαρτι
Οσο δυναμη και να χει δε θα χει τν απαραιτητη πυκνοτητα που απετιτε αλλα και να την εχει θα νε τοσο στενη δεσμη που δεεεεν
 
Ετσι πως αδιαζω εγω την καραμπινα στα πρασινα φιλε ο μαρινακης επρεπε να ειμαι για να ριχνω ρεμικτον αχαχα
Πήρα τον δεύτερο ξαδερφο για εσένα :)
(Υποσημείωση: ξεκόλλησε η αποθήκη από την 1187 και έμεινε από όπλο ... ξανά)
Γράφε και δοκίμασε
1. Gorilla μαύρα (ούτε καν τα έχω δει)
2. Lambro μαύρα (δεν έχω ρίξει)

αν και αυτά σου φαίνονται ακριβά πάρε οτιδήποτε σου γυαλίσει σε μαύρο χρώμα :) :) :)

Αν δεν βρεις κατι σε μαύρο πάρε τα πιο φθηνά σε ότι χρώμα θες και βάψτα μαύρα ... αχαχααχαχα :) :) :) πλάκα κάνω μην παρεξηγηθείς ...
 
Πήρα τον δεύτερο ξαδερφο για εσένα :)
(Υποσημείωση: ξεκόλλησε η αποθήκη από την 1187 και έμεινε από όπλο ... ξανά)
Γράφε και δοκίμασε
1. Gorilla μαύρα (ούτε καν τα έχω δει)
2. Lambro μαύρα (δεν έχω ρίξει)

αν και αυτά σου φαίνονται ακριβά πάρε οτιδήποτε σου γυαλίσει σε μαύρο χρώμα :) :) :)

Αν δεν βρεις κατι σε μαύρο πάρε τα πιο φθηνά σε ότι χρώμα θες και βάψτα μαύρα ... αχαχααχαχα :) :) :) πλάκα κάνω μην παρεξηγηθείς ...
Πάρε και τον τρίτο της παρέας και ρώτα αν το μαύρο χρώμα είναι ιδανικό . Μην φάμε καμία φόλα χαχα
 
Δεν ειναι αλλο με τριαντα γρμ 7 πευτουν ανετα μεχρι 30 μετρα ολα τα παπια το εχω διαπηστωσει λογο αφραγγιας και περισιας παπιων και φυσιγηιων 7 νο 30 γρμ αχαχαχαχαχαχα ε τοσο βαραγανε οι παλοι επισεις τα 30-32 γρμ ηταν πολυ δυνατα τοσο που σχεδων ολες οι ζημιες σε οπλα απο τετιες γωμοσεις προερχοτανε νευρικες φορτομενες πυριτιδες
Την απάντηση για τα φυσίγγια την έδωσες μόνος σου...,. Είναι το πώς και με τι πυρίτιδα θα γεμίσεις το φυσιγγι ......δεν έχει να κάνει με τα γραμμάρια....... Όσο για την απόσταση που κυνηγούσαν θα διαφωνήσω μαζί σου είχα τον παππού μου φανατικό παπιοκυνηγο και κάτι ξέρω.....Ειδική παραγγελία όπλο sauer & shons 75cm κανες full και οι δύο ολόκληρες φωτιές κλπ. Φυσίγγια ιδιογομωσης με πυρίτιδα mylirire αντί για τάπα πίτουρο κάτι σαν χωροδυκτιοση για μακρινές ντουφέκιες θήραμα πράσινα και χήνες μέσα από βάρκα . Από το λίγο που πρόλαβα και είδα αλλά και από αφηγήσεις του ίδιου και συγκυνηγων ντουφέκιες στο "υπερπέραν" .......
 
View attachment 22926

Βάρα Νικόλα ... από φυσίγγια ξέρει η Remington.
Εσύ θα φτιάξεις καλύτερα. !!!
Απ' όσες μετρήσεις ταχυτήτων έχω κάνει στα Remington πολύ αμφιβάλλω αν το συγκεκριμένο βγάλει περισσότερα από 1150π/δ στο 1.5μ.
 
Κ. Νίκο καλημέρα!
Έχετε κάνει τέτοια δοκιμή, δηλαδή ένα φυσιγγι π.χ. 33-34-35 gr με ένα 46-48-50 γρ για να δουμε το ποσοστο στον κυκλο των 76cm;
Θέλω να πω μήπως έχει μεγαλυτερη συγκέντρωση η πιο ελαφριά γομωση στα Χ μέτρα;
Με λίγα λόγια, έχω ένα Baikal απλές θαλαμες 18.2 αυλό, δε μπορω να παω για παπια με -10 και 33γρ. φυσίγγια;
Απορίες ενός "νέου"..... :)
Aριστο δεν ξέρω από υδρόβια αλλά είμαι σίγουρος πως μπορείς κ με το παραπανω εφόσον το σεταπ του φυσιγγιου σου ενδεικτειτε για αυτές τις συνθήκες...

Υπάρχουν ουκ ολίγα βίντεο στο you tube από Ρωσία με πρωταγωνιστες αυτά τα όπλα(πλαγια- ποζε) με αυτους τους αυλους κ σε αυτές τις συνθηκες...και δεν χρειάζεται να ξέρεις Ρωσικά για να καταλαβεις...
Τα βασικά όπως μοντέλο όπλου(από εκεί βλέπεις κ τον αυλό),γραμμάρια κ νουμερο σκαγιων συνήθως τα αναγράφουν στα σχόλια..


Την απάντηση για τα φυσίγγια την έδωσες μόνος σου...,. Είναι το πώς και με τι πυρίτιδα θα γεμίσεις το φυσιγγι ......δεν έχει να κάνει με τα γραμμάρια....... Όσο για την απόσταση που κυνηγούσαν θα διαφωνήσω μαζί σου είχα τον παππού μου φανατικό παπιοκυνηγο και κάτι ξέρω.....Ειδική παραγγελία όπλο sauer & shons 75cm κανες full και οι δύο ολόκληρες φωτιές κλπ. Φυσίγγια ιδιογομωσης με πυρίτιδα mylirire αντί για τάπα πίτουρο κάτι σαν χωροδυκτιοση για μακρινές ντουφέκιες θήραμα πράσινα και χήνες μέσα από βάρκα . Από το λίγο που πρόλαβα και είδα αλλά και από αφηγήσεις του ίδιου και συγκυνηγων ντουφέκιες στο "υπερπέραν" .......
Συμφωνώ μαζί σου Βαγγέλη...
Και το έχω ξαναπεί...... :
Μόνο όσοι έχουν μπει στον κόπο να διαβάσουν τα θρυλικά "κυνηγετικα νέα" μπορουν να ξέρουν τι γραμμάρια χρησιμοποιούσαν τοτε κ στις αποστάσεις που έριχναν αναλόγως το είδος του κυνηγίου....
Ολοι οι υπόλοιποι νομίζουν πως τότε τουφεκουσαν μόνο καθιστά θηραματα σε κοντινές αποστάσεις.....
Βέβαια δεν τους παρεξηγω γιατι αυτά άκουγαν από κάποιους παλιους κ ειδικά στα χωρια που το έκαναν αυτό κ έχουν μείνει εκεί....
 
Last edited:
Απ' όσες μετρήσεις ταχυτήτων έχω κάνει στα Remington πολύ αμφιβάλλω αν το συγκεκριμένο βγάλει περισσότερα από 1150π/δ στο 1.5μ.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Δεν αμφιβάλλω ... αλλά τι να τα κάνεις τα 400m/s στους +30 αν στους -10 γίνονται 300m/s ; (τυχαία τα νούμερα)
Αλήθεια η ταχύτητα που αναγράφει το κουτί στα Rem είναι v0 ή v1.5 ;

Εγώ μισή ζωή κυνηγάω τα Remington express 35.5gr και δεν με εχουν προδώσει ποτέ.
Δεν κυνηγάω βέβαια σε ισχυρούς παγετούς.
Ούτε έχω τρελές απαιτήσεις σε αποστάσεις και επιπροσθέτως δεν τα ρίχνω με το κιλό.

Ο ξάδερφος είναι πορωμένος με τα nitro και το long range shooting :)
Όποιος θέλει αγοράζει, τα βάζει καταψύκτη στους -25C και δοκιμάζει. :)
 
Last edited:
Αλήθεια η ταχύτητα που αναγράφει το κουτί στα Rem είναι v0 ή v1.5 ;
Η Remington σαν μέλος της SAAMI, ακολουθεί τα πρωτόκολλά της (ΧΩΡΙΣ να δεσμεύεται από αυτά).
Μήκος κάννης δοκιμών: 30" (76.2cm).
Μέτρηση αρχικής ταχύτητας στα 3ft. (91.44cm) από την άκρη της κάννης.
 
Την απάντηση για τα φυσίγγια την έδωσες μόνος σου...,. Είναι το πώς και με τι πυρίτιδα θα γεμίσεις το φυσιγγι ......δεν έχει να κάνει με τα γραμμάρια....... Όσο για την απόσταση που κυνηγούσαν θα διαφωνήσω μαζί σου είχα τον παππού μου φανατικό παπιοκυνηγο και κάτι ξέρω.....Ειδική παραγγελία όπλο sauer & shons 75cm κανες full και οι δύο ολόκληρες φωτιές κλπ. Φυσίγγια ιδιογομωσης με πυρίτιδα mylirire αντί για τάπα πίτουρο κάτι σαν χωροδυκτιοση για μακρινές ντουφέκιες θήραμα πράσινα και χήνες μέσα από βάρκα . Από το λίγο που πρόλαβα και είδα αλλά και από αφηγήσεις του ίδιου και συγκυνηγων ντουφέκιες στο "υπερπέραν" .......
Ενταξει βαγγελη πολυ μπροστα ο παππους σου αλλα εδω μιλας για εξερεση !! ολοι οι αλλοι ομως τι κανανε περνανε την ασφαλη οδο φυσικα
 
Ενταξει βαγγελη πολυ μπροστα ο παππους σου αλλα εδω μιλας για εξερεση !! ολοι οι αλλοι ομως τι κανανε περνανε την ασφαλη οδο φυσικα
Δεν ήταν Τόλη μόνο ο παππούς μου αλλά πολλοί κυνηγοί εδώ στα Γιάννινα οι περισσότεροι που ασχολούνταν με το παπί και πίστεψε με δεν λυπόταν ούτε φυσίγγια ούτε συμβιβαζόταν με αποστάσεις των τριάντα μέτρων! Δεν είναι έτσι........ Μακάρι να είχαμε και μεις τις εμπειρίες και τα θηράματα που είχαν εκείνοι.........
 
Η Remington σαν μέλος της SAAMI, ακολουθεί τα πρωτόκολλά της (ΧΩΡΙΣ να δεσμεύεται από αυτά).
Μήκος κάννης δοκιμών: 30" (76.2cm).
Μέτρηση αρχικής ταχύτητας στα 3ft. (91.44cm) από την άκρη της κάννης.
Πόσα ξέρεις, πόσα ξέρεις ;)
Ευχαριστώ και πάλι.
 
Δεν ήταν Τόλη μόνο ο παππούς μου αλλά πολλοί κυνηγοί εδώ στα Γιάννινα οι περισσότεροι που ασχολούνταν με το παπί και πίστεψε με δεν λυπόταν ούτε φυσίγγια ούτε συμβιβαζόταν με αποστάσεις των τριάντα μέτρων!

Τότε οσοι έκαναν καρτεριτζιδικα κυνήγια τρυγονι, φασσα, υδρόβια,λαγος κλπ είναι βέβαιο πως δεν περιμεναν το θήραμα να περασει πανω απο το κεφάλι τους για να ρίξουν.......
Οι τότε "κλαδοκυνηγοι" και γενικα όσοι έριχναν σε ακινητους στόχους είχαν διαφορετική νοοτροπια, αυτοί κ για λόγους οικονομίας έριχναν κ "μισοριξιες"......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top