Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το πυτουρο κάνει θαύματα αν ξέρεις να το δουλέψεις θα δώσω στο Νίκο μια συνταγή να γεμίσει να δοκιμάσει αλά θέλει στενό τσοκ
Απίστευτα σκοτοματα στα μακρινά

Αστο Τεο.....δεν θα ''παρω''......Εκλεισα και πιτουρο.....ειδα και γνωρισα τα καμωματα του....Μπορω να
βγαλω καλυτερες τουφεκιες....χωρις να μου ''βγαζει'' τα ματια το πιτουρο μετα απο καθε τουφεκια...
Επισεις το θεωρω επικινδυνο ....για νεο ιδιογομωτη που δεν το ''ξερει'' ( το πιτουρο ).....υπαρχουν τοσα
διαφορετικα βυσματα....και βυσματωσεις....ασε το πιτουρο....εμενα δεν μου ''λεει''.....Το δουλευαν οι
παλιοι γιατι δεν ειχαν βυσματα....κτλ κτλ....με λιγα λογια.....την αναγκη φιλοτιμο εκαναν φιλε!!!
Ειχα και εγω παπου......Κυνηγος και ξυλοκοπος στο επαγγελμα!!!
 
παίρνεις
Νίκο το θέμα είναι η πιθανότητα ... αν είναι 10% καλύτερα μην σηκώσεις καν το όπλο. Δεν το κάνω ούτε εγώ πάντα, αλλά αυτό είναι το σωστό και το ηθικό.
πολύ μακριά παπι
Το πολύ μακριά είναι σχετικό για τον καθένα μας. Καταρχήν ελάχιστοι μπορούν να εκτιμήσουν σωστά αποστάσεις. Σε θήραμα, δε, που δεν κυνηγούν συχνά, απειροελάχιστοι.
Για μένα τα 40-45μ είναι το όριο για όλα τα θηράματα εκτός γουρουνιού.
Για άλλους τα 40μ είναι απλά μακριά. Για άλλους σχετικά κοντά :)
Για βολφράμιο κοντά.
Γράφουμε μέτρα κατ εκτίμηση πάντα.
Φιλικά ....
 
Οι μειον βαθμοι - παγετος - και 35+μετρα θελουν Ν5 και κατω....αλλιως το θηραμα θα σου κουναει
το μαντηλι......φευγοντας.!!!!
Ποια πυρίτιδα θεωρειτε οτι για κρυο ειναι καλη? και μπορει να βγει σε σεταπ 32-33 γραμμαρια?
 
Ποια πυρίτιδα θεωρειτε οτι για κρυο ειναι καλη? και μπορει να βγει σε σεταπ 32-33 γραμμαρια?
Νομίζω ότι όλες οι πυρίτιδες μπορούν να γεμίσουν φυσίγγια για κρύο και για ζεστή.......θέμα μαγειρέματος είναι.......... Βέβαια όλα τα κρύα δεν είναι ίδια .......υπάρχει το ξερό κρύο ξερόβορια κλπ και υπάρχει και το υγρό κρύο που εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν.......... Στην πρώτη περίπτωση με όλες τις μονοβασικες πχ Α1 c7 είσαι μάγκας........στη δεύτερη οι απόψεις διίστανται και κάποιοι λένε ότι μόνο οι τροποποιημένες πχ mb,gp κλπ και περισσότερο οι διβασικες βλέπε tecna,sipe S4 είναι καλύτερες............ Αυτό βέβαια είναι μια μεγάλη κουβέντα που σηκώνει πολύ συζήτηση.........
 
Ποια πυρίτιδα θεωρειτε οτι για κρυο ειναι καλη? και μπορει να βγει σε σεταπ 32-33 γραμμαρια?

Και βεβαια μπορει....το προβλημα με τα 32-33 γραμμαρια , ειναι οτι οσο κατεβαινουμε σε νουμερο
σκαγιων λιγοστευουν τα σκαγια .
Μεχρι Ν5 εχεις μια αξιοπρεπεστατη τουφεκια στα 33+1,2 αλευρι γραμμαρια με 234 σκαγια μεσα στο
φυσιγγιο.....
Το δουλευα παλια στον λαγο...και μεχρι τα 35 μετρα εκανε κηδειες....στους μειον 2-3 βαθμους...πιστευω
οτι και 40 μετρα θα τον κραταγα.....δεν χρειαστηκε ποτε να ριξω τοσο μακρια.
Το σεταπ με sipe.... την οποιαν θεωρω πολυ καλη πυριτιδα....και με 688 καψουλι δεν κιοτευει και
σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες....αυτο στο υπογραφω!!!!
 
Μην σας ''ξεγελανε'' οι χαμηλες ταχυτητες της ρεμικτον.....οτι ''χανει'' σε ταχυτητα το εχει
αναπληρωσει με παρα πολυ καλη ποιοτητα σκαγιων.....με οτι αυτο συνεπαγεται....
Τιποτα δεν ειναι τυχαιο!!!
Έτσι‼️
 
Νομίζω ότι όλες οι πυρίτιδες μπορούν να γεμίσουν φυσίγγια για κρύο και για ζεστή.......θέμα μαγειρέματος είναι.......... Βέβαια όλα τα κρύα δεν είναι ίδια .......υπάρχει το ξερό κρύο ξερόβορια κλπ και υπάρχει και το υγρό κρύο που εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν.......... Στην πρώτη περίπτωση με όλες τις μονοβασικες πχ Α1 c7 είσαι μάγκας........στη δεύτερη οι απόψεις διίστανται και κάποιοι λένε ότι μόνο οι τροποποιημένες πχ mb,gp κλπ και περισσότερο οι διβασικες βλέπε tecna,sipe S4 είναι καλύτερες............ Αυτό βέβαια είναι μια μεγάλη κουβέντα που σηκώνει πολύ συζήτηση.........
Και βεβαια μπορει....το προβλημα με τα 32-33 γραμμαρια , ειναι οτι οσο κατεβαινουμε σε νουμερο
σκαγιων λιγοστευουν τα σκαγια .
Μεχρι Ν5 εχεις μια αξιοπρεπεστατη τουφεκια στα 33+1,2 αλευρι γραμμαρια με 234 σκαγια μεσα στο
φυσιγγιο.....
Το δουλευα παλια στον λαγο...και μεχρι τα 35 μετρα εκανε κηδειες....στους μειον 2-3 βαθμους...πιστευω
οτι και 40 μετρα θα τον κραταγα.....δεν χρειαστηκε ποτε να ριξω τοσο μακρια.
Το σεταπ με sipe.... την οποιαν θεωρω πολυ καλη πυριτιδα....και με 688 καψουλι δεν κιοτευει και
σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες....αυτο στο υπογραφω!!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις , σαιπ ειχα ριξει σε τσιχλες 1100 υψομετρο με κρυο και οντως εκανε δουλεια καλη ... ακαριαια σκοτωματα και μαλακια τουφεκια Nobel Sport Sipe 32gr αυτο ηταν
 
Ηξερε και δεν ρισκαριζε....απλα πραγματα....
Καλο παραδεισο να εχει.....φιλε!!!!
Χτύπα ξύλο Νίκο ακόμη ζει.
Ειχε δύο δίκανα ,ένα ρωσικό κ ένα ισπανικό πλάγια,δεν μου άφησε κανένα.Θα ήμουν 5 η 6 ,αυτός γέμιζε κ εγώ άφηνα την Μάχη κ τον λοχία Σόντερς...κ έπαιρνα μάτι...αν δεν αγόραζε ένα μονοκανο...για ασφάλεια...τότε που είχε πέρασμα...Αλβανών...ίσως να μην έμπαινα ποτέ στο τριπ-κυνηγι αν κ είχα κ έχω πολλούς φίλους κυνηγούς.Καλο βράδυ Νίκο καλό βράδυ παίδες‼️
 
Χτύπα ξύλο Νίκο ακόμη ζει.
Ειχε δύο δίκανα ,ένα ρωσικό κ ένα ισπανικό πλάγια,δεν μου άφησε κανένα.Θα ήμουν 5 η 6 ,αυτός γέμιζε κ εγώ άφηνα την Μάχη κ τον λοχία Σόντερς...κ έπαιρνα μάτι...αν δεν αγόραζε ένα μονοκανο...για ασφάλεια...τότε που είχε πέρασμα...Αλβανών...ίσως να μην έμπαινα ποτέ στο τριπ-κυνηγι αν κ είχα κ έχω πολλούς φίλους κυνηγούς.Καλο βράδυ Νίκο καλό βράδυ παίδες‼️

Συγνωμη ρε φιλαρα!!!! Εγραψες ''γεμιζε''.....και εκει την ''πατησα''.....ΠΑΝΤΑ καλα ειναι....σαν τα ψηλα
βουνα φιλε!!!!
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις , σαιπ ειχα ριξει σε τσιχλες 1100 υψομετρο με κρυο και οντως εκανε δουλεια καλη ... ακαριαια σκοτωματα και μαλακια τουφεκια Nobel Sport Sipe 32gr αυτο ηταν
Όσο ανεβαίνεις υψόμετρο τόσο πιο σφιχτή ντουφέκια έχεις........άρα πιο πολλά σκάγια στο στόχο!
 
Οι μειον βαθμοι - παγετος - και 35+μετρα θελουν Ν5 και κατω....αλλιως το θηραμα θα σου κουναει
το μαντηλι......φευγοντας.!!!!
Ως τα 40m το 6άρι με τη Sipe μου δούλεψε πέρισυ αρκετές φορές...σε μικρά παπάκια πάντα.
 
Πιστεύω(ή θελω να πιστευω) ότι με "ανάλογο" στήσιμο τα 33γρ θα είναι τούμπανο και ειδικά για κάποιων που ξέρει να ρίχνει, τα πολλά γραμμάρια πιστευω οτι αυξάνουν τις πιθανοτητες λόγω πληθους σκαγιων.
Πάρε τη ΜΒ παραμάσχαλα κ έλα την κυριακή εδώ... .cofee.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top