Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όταν τις κάνουν οι άλλοι είναι πιο ξεκούραστο ...
Fabarm XLR5 Velocity LR

Φυσίγγι B&P F2 1-1/8 oz. (32gr) #7-1/2
Τσοκ 9/10 μαμά
Απόσταση 32μ
30cm η διάμετρος του μαύρου κύκλου

Πως την βλέπετε ?

Δεν εχει και κατι το ιδιαιτερο Βασιλη.

Προχθες ειδα μια δοκιμη με κατι sigma 6+1 με Lm στα 35 μετρα νομιζω, μου εκανε μεγαλη εντυπωση η ουρα που ειχαν τα βολια, πιστευα οτι θα πηγαιναν παντα πολυ μαζεμενα αλλα ειχα λαθος!
Ομολογω οτι δεν το περιμενα.
 
Παρτε λιγο μάτι το ARTEMIS 30gr του
Δ. Καρδαρά
(απο Αβραμόπουλο) να δείτε τελικά τη "φτιάχνει" αυτό το φυσιγγάκι των 6.30€..Το εβαλα στο χαρτόνι γιατί 2-3 φορες σε περπατητο κ καρτερι που τα εριχνε ο φιλος μου με Benelli Crio, με αφηναν αφωνο τα σκοτώματά τους...κ τα πουλια πεντακάθαρα κυριως προχθες με 95% υγρασία....:eek:;)

Υ.Γ. Ισως έτυχε, αλλα τα πεταλα του βυσματος τα βρείκα ολα ανοιγμένα..

20220301_161604.jpg20220301_161631.jpg

@Dr V απο εμπλοκές η αδρανείας μιδεν (0).
 
Χρωστάς μια και με μάλλινη.......
Φυσικά φίλε θα έχει πολλές περδικοντουφεκες;) αν και είμαι τον 35-36 γρ ειπα να δω και τις ελαφρές ΓΩΜΟΣΗΣ ένα που μου άρεσε ακούγεται ένα κρατς γρήγορο και κοφτό στην λαμαρίνα πίσω από το χαρτί ενώ με τα 35-36 ακούγεται κρραατς έχει πιο μακριά άτρακτο..
Θα δω και MB32 MB36..
 
Παρτε λιγο μάτι το ARTEMIS 30gr του
Δ. Καρδαρά
(απο Αβραμόπουλο) να δείτε τελικά τη "φτιάχνει" αυτό το φυσιγγάκι των 6.30€..Το εβαλα στο χαρτόνι γιατί 2-3 φορες σε περπατητο κ καρτερι που τα εριχνε ο φιλος μου με Benelli Crio, με αφηναν αφωνο τα σκοτώματά τους...κ τα πουλια πεντακάθαρα κυριως προχθες με 95% υγρασία....:eek:;)

Υ.Γ. Ισως έτυχε, αλλα τα πεταλα του βυσματος τα βρείκα ολα ανοιγμένα..

View attachment 43493View attachment 43494

@Dr V απο εμπλοκές η αδρανείας μιδεν (0).
Επειδή έκανες αναφορά στα πεταλα με το 4* της 391 ήταν όλα ενωμένα, ενώ με το 5* όλα κομμένα. Ένα βυσμα βρηκα από κάθε τσοκ, ίσως έτυχε ....
 
Θα δω και MB32 MB36..
Αν μιλάμε πάλι για ρελιαστο κ μάλλινη ψάξου σε καμία άλλη... Αυτές θέλουν στριμωγμα, στο χαρτί μπορεί να σου αρέσουν, στο κυνήγι όχι, θέλουν ψάξιμο κ να καταλάβεις πως συμπεριφέρονται για να βγεί καλό φισιγγι ρελιαστο
 
Αν μιλάμε πάλι για ρελιαστο κ μάλλινη ψάξου σε καμία άλλη... Αυτές θέλουν στριμωγμα, στο χαρτί μπορεί να σου αρέσουν, στο κυνήγι όχι, θέλουν ψάξιμο κ να καταλάβεις πως συμπεριφέρονται για να βγεί καλό φισιγγι ρελιαστο
Γενικα στο ρελιαστο;;; η μονο στην μαλλινη; ;
 
Στο ρελιαστο κυριως
Είχα ακαυτη πυρίτιδα στην MB36 αλλα σκοτωματα καλα σε μπεκάτσα σε 67αρι και είπε ο @Giannis k σε 65 και δεν μένει ακαυτη..
Επίσης η MB32 σε 35γρ σε 67 πολλά ζωντανά.
Έκανα και μ92ς κόντρα δόση σε 67αρι 35γρ ζωντανά πάλι..
 
Αν μιλάμε πάλι για ρελιαστο κ μάλλινη ψάξου σε καμία άλλη... Αυτές θέλουν στριμωγμα, στο χαρτί μπορεί να σου αρέσουν, στο κυνήγι όχι, θέλουν ψάξιμο κ να καταλάβεις πως συμπεριφέρονται για να βγεί καλό φισιγγι ρελιαστο
Καλημέρα Άρη. Για το ρελιαστο με αυτές τις πυρίτιδες έχω προβληματιστεί με τα φυσίγγια της basgeri & pelagri
 
Αν μιλάμε πάλι για ρελιαστο κ μάλλινη ψάξου σε καμία άλλη... Αυτές θέλουν στριμωγμα, στο χαρτί μπορεί να σου αρέσουν, στο κυνήγι όχι, θέλουν ψάξιμο κ να καταλάβεις πως συμπεριφέρονται για να βγεί καλό φισιγγι ρελιαστο
Συγκεκριμένα το gigante και τα δύο tricolor ..... Προσωπικά δοκίμασα τη γόμωση του gigante και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικο 65,40-60,00 688 1,70x32 mb32 Κουβέιτ diana 18. Και η Μάνη εντελώς καθαρή......
 
Επειδη εχω καψει πολλα κιλα απο αυτες τις πυριτιδες εχω δει οτι στο ρελι δεν θα δωσουν καθολου ευκολα αυτα που δινουν στο αστερι κ ο λογος ειναι οτι οσο στριμωχνονται τοσο καλυτερα δουλευουν... Παντα μπορεις να φτιαξεις τα παντα με οποιοδηποτε πυριτιδα κ για οποιαδηποτε συνθηκη αν κατανοησεις τη συμπεριφορα της, ωστοσο εγω αυτες τις πυριτιδες δεν θα τις προτεινα για ρελιαστο, ειδικα αν δεν εχει μεγαλη εμπειρια ο δημιουργος... Θελουν κοπο στο ρελιαστο κ δοκιμες...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top