Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παρτε λιγο μάτι το ARTEMIS 30gr του
Δ. Καρδαρά
(απο Αβραμόπουλο) να δείτε τελικά τη "φτιάχνει" αυτό το φυσιγγάκι των 6.30€..Το εβαλα στο χαρτόνι γιατί 2-3 φορες σε περπατητο κ καρτερι που τα εριχνε ο φιλος μου με Benelli Crio, με αφηναν αφωνο τα σκοτώματά τους...κ τα πουλια πεντακάθαρα κυριως προχθες με 95% υγρασία....:eek:;)

Υ.Γ. Ισως έτυχε, αλλα τα πεταλα του βυσματος τα βρείκα ολα ανοιγμένα..

View attachment 43493View attachment 43494

@Dr V απο εμπλοκές η αδρανείας μιδεν (0).
Μα ο καρδαρας ηταν παντα μπροστα και σε τιμες και σε αποδωση οσον αφοτα ιμπεριαλ ιμιτασιον δε τα φτανανε ουτε τα γνισια
 
Το ρελι δινει ποιο ομορφη κατανομη....Κατι τετοιες τουφεκιες ειτε με 3* αστρα ειτε με 4* αστρα ειναι
''σκουπα''.... Σε κανουν να πιστευεις....οτι εισαι ''σκοπευταρας''..... !!!! ;) .big smile.

View attachment 43504View attachment 43505View attachment 43506
Εμ νικο βλεπεις στα λεγα εγω κενταει το boito δε λεω κορυφη τα φυσιγγια σου αλλα θελει και οπλο καλο αμα εχεις μπενελλι σου πεφτουνε τα μαλλια ξεχνας και αυτα που ηξερες αχαχαχαχα
 
Εμ νικο βλεπεις στα λεγα εγω κενταει το boito δε λεω κορυφη τα φυσιγγια σου αλλα θελει και οπλο καλο αμα εχεις μπενελλι σου πεφτουνε τα μαλλια ξεχνας και αυτα που ηξερες αχαχαχαχα

Ναι πολυ καλο.....Εχει βεβαια καποιες ''ιδιοτροπιες'' σε καποια σεταπ....αλλα με μικρη τροποποιηση
Κενταει ο ''σιδεριάς''.....
Τολη την Α-390 δεν την φτανει στο ιδιο σεταπ....Την ''πιανει'' εαν τροποποιησω λιγο το σεταπ...Αλλες
καννες φιλε !!! :)
 
Ναι πολυ καλο.....Εχει βεβαια καποιες ''ιδιοτροπιες'' σε καποια σεταπ....αλλα με μικρη τροποποιηση
Κενταει ο ''σιδεριάς''.....
Τολη την Α-390 δεν την φτανει στο ιδιο σεταπ....Την ''πιανει'' εαν τροποποιησω λιγο το σεταπ...Αλλες
καννες φιλε !!! :)
Τη μπενελλι βρες την γιατρια γτ δε μας βλεπω καλα με το Bill αχααχαχ και δε τη χωνεβω καθολου τη μπερεττα μου
 
Αν και δεν με αφησε ο καιρος λογο βροχης και αερα πηγα σε μπιτονη να δο το περιπου σε ενα 40ρη νο 5 με αναποδο αποκεντροτιρα με ΜΒ36 ρελιαστο.πολη δηναμη κρουσης ταχογραφο δεν εστισα λογο καιρου αλα πρεπει ναταν πολη γρυγορο.στα 30 μετρα με 4 αστρα περιπου διασπορα το κοβο.το μπιτονη εφηγε 10 μετρα λες και εγαγε σφαλιαρα .very funny.
 
Επειδη εχω καψει πολλα κιλα απο αυτες τις πυριτιδες εχω δει οτι στο ρελι δεν θα δωσουν καθολου ευκολα αυτα που δινουν στο αστερι κ ο λογος ειναι οτι οσο στριμωχνονται τοσο καλυτερα δουλευουν... Παντα μπορεις να φτιαξεις τα παντα με οποιοδηποτε πυριτιδα κ για οποιαδηποτε συνθηκη αν κατανοησεις τη συμπεριφορα της, ωστοσο εγω αυτες τις πυριτιδες δεν θα τις προτεινα για ρελιαστο, ειδικα αν δεν εχει μεγαλη εμπειρια ο δημιουργος... Θελουν κοπο στο ρελιαστο κ δοκιμες...
Gualandi βύσμα, ρελι από 3.5-4χιλιοστα κ δίνουν καλά πράγματα.
Συγκεκριμένα το gigante και τα δύο tricolor ..... Προσωπικά δοκίμασα τη γόμωση του gigante και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικο 65,40-60,00 688 1,70x32 mb32 Κουβέιτ diana 18. Και η Μάνη εντελώς καθαρή......
Με τα 36αρια 2 φορές σε λαγό έψαχνα διχάλα να λυγισω την κάννη από τα νεύρα μου. Ούτε να τα δω ζωγραφιστά Βαγγέλη
 
Επιτέλους ας κάνει κάποιος μία δοκιμή με benelli και έναν χρονογραφο. Αν ρίξει 4 δυνατά ( πχ 36αρια) φυσίγγια και τα χρονομετρησει, τα δύο αφου αφαιρέσει το ελατηριο που βρίσκεται μέσα στο κλείστρο . Αν δεν δούμε διαφορές στην ταχύτητα, τότε θα έχουν λογική βάση τα περί κανων που υστερούν λόγω εσωτερικής γεωμετρίας από κάποιες άλλες.
 
Ευτηχος που δεν βρηκες .very funny. .big smile.
Γιάννη όταν είδα το λαγό να τουμπαρει μαλλιοκουβαρα κ μετά από λίγο να τρέχει έπαθα σοκ. Τα πρώτα δευτερόλεπτα έψαχνα να λυγισω την κάννη. Κ να σκεφτείς είμαι πολύ ψύχραιμος, φαντάσου τι είδα φιλε
 
.shake hands.;)

Από αυτό που ανέβασε ο Βασίλης , ένα κομμάτι μόνο σε μετάφραση...

"Γιατί δοκιμάζουμε στα 35 μέτρα και στον κύκλο των 75 εκατοστών"

....Αυτή η διάμετρος των 75 εκατοστών σάς δίνει τον χώρο κίνησης που απαιτείται για να διασφαλίσετε ότι η ροζέτα σας είναι αρκετά αποτελεσματική, ανεξάρτητα από το πού βρίσκεται ο στόχος μέσα στα 75 εκατοστά και αυτό είναι αρκετό για αποτελεσματική κάρπωση....
 
Γιάννη όταν είδα το λαγό να τουμπαρει μαλλιοκουβαρα κ μετά από λίγο να τρέχει έπαθα σοκ. Τα πρώτα δευτερόλεπτα έψαχνα να λυγισω την κάννη. Κ να σκεφτείς είμαι πολύ ψύχραιμος, φαντάσου τι είδα φιλε
Μια φορά με μια Μάβερικ Μαύρη...ένας ξάδερφος έριξε σε μια τσίχλα καθιστή....την τσίχλα την κάπνισε ,σχεδόν την μάσησε...την αφήνουμε εκεί κάνα μισάωρο κ όταν τελικά πήγαμε να την πάρουμε η τσίχλα έπιασε ταχύτητα ήχου.....μείναμε παγωτό‼️‼️‼️‼️
 
.shake hands.;)

Από αυτό που ανέβασε ο Βασίλης , ένα κομμάτι μόνο σε μετάφραση...

"Γιατί δοκιμάζουμε στα 35 μέτρα και στον κύκλο των 75 εκατοστών"

....Αυτή η διάμετρος των 75 εκατοστών σάς δίνει τον χώρο κίνησης που απαιτείται για να διασφαλίσετε ότι η ροζέτα σας είναι αρκετά αποτελεσματική, ανεξάρτητα από το πού βρίσκεται ο στόχος μέσα στα 75 εκατοστά και αυτό είναι αρκετό για αποτελεσματική κάρπωση....
Μη λες ροζέτα...το μυαλό μου πάει σε σουφρες‼️
 
Εγω ναδεις τη επαθα περση με 1 σεταπ δεν τοχα βαλη σε ταχογραφο ναδο τη βγαζη.νο6 36 γρ στο χαρτη σφηγκοφολια.τουφεκαο ενα λαγο πισοκολα στα 20 μετρα,τουμπαρη ξανασικονετε και σφερα,ρηχνο την δευτερη,ανεβενε προς τα πανω σε πλαη βλεπο τα αυτια στο στοχαστρο βολη κεντρο τουμπερνη,ζωντανος γεματο αιματα στα αυτια σουροτιρη αφτια ματια και τα διο εξω σουροτιρη μεχρει τα μπροστινα ποδια απο πανω.ο λαγος οταν γδαρθικε επεσαν πανο απο 30γρ μεσα στον νεροχιτη,εισα που περασαν την γουνα.διατρηση μηδεν.μετα το ταχογραφισα ξερης τη ταχιτητα εβγαλε mb36 2x36 με sg17 αστερη στα 57 με 616
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top