Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Κι εγω μεσα....με εμπορικο ή ιδιογομωσης...
Ιδιογόμωση ? Δεν παίζεις τίμια ... θα σε φτιάξω καλά και εσένα ...

@Giannis k
Γιαννάκη στείλε μου μια πεντάδα σαν αυτά ... μου πάνε κόντρα
Δεν μπορεί να φτιάξει η Winchester τέτοια ... αλλιώς θα αγόραζα :cool:
#4, 95% στα 50m.

ps
Να δω πότε θα καταλάβετε ότι το φυσίγγι κάνει την διαφορά και όχι το όπλο.

Giannis_k.jpg
 
Ιδιογόμωση ? Δεν παίζεις τίμια ... θα σε φτιάξω καλά και εσένα ...

@Giannis k
Γιαννάκη στείλε μου μια πεντάδα σαν αυτά ... μου πάνε κόντρα
Δεν μπορεί να φτιάξει η Winchester τέτοια ... αλλιώς θα αγόραζα :cool:
#4, 95% στα 50m.

ps
Να δω πότε θα καταλάβετε ότι το φυσίγγι κάνει την διαφορά και όχι το όπλο.

View attachment 68016
Σωστα...εχεις δικιο.
Με εμπορικο..ετσι για την τρελα θα συμμετεχω κι εγω...αλλα εχω μονο 71cm 2* ή 76cm 1*...δεν εχω κατι αλλο μετα.
 
Με την πρωτη ευκαιρια....σου στελνω αυτο Βασιλη μου!!! :)


View attachment 68004
Ρε συ φοβάμαι μην πατώσει με αυτά τα δύστροπα όπλα τις Benelli, ειδικά τα άφτιαχτα .my man.
.sarcastic.
fgr2

Σαν τα άλλα που έστειλες που έβγαλαν όλα 75-87% χωρίς να έχεις ακουμπήσει καν Benelli.
.RESPECT.
Είναι όντως φοβερά δύσκολο να βγάλεις σφιχτό φυσίγγι για Benelli. 🤣
 
Last edited:
Κανένα πρόβλημα ... ρίξε ένα rooster #4 με 2* στα 36,5m ... δεν θα βρεις πιο συγκεντρωτικό εμπορικό, μπορεί ούτε ιδιογόμωσης.
Ποστάρησε την δοκιμή.
Αν βγάλεις μεγαλύτερη συγκέντρωση από 95% θα σε παραδεχτώ.
Ρίξτο με ότι τσοκ θέλεις.

View attachment 67997


Γιατί θέλω να ξέρω τι συγκέντρωση βγάζει κάθε φυσίγγι με το όπλο μου για να καλύψω το φάσμα από 30%-95%.
Ψάχνω επίσης την διάτρηση του καθενός γιατί θέλω να την ξέρω στο περίπου.
Δεν βρίσκω εύκολα παπιά εδώ στα κατσάβραχα να δοκιμάζω σε ζωντανό θήραμα. ;)
Οπότε όταν αποφασίσω να πάω πρέπει να είμαι έτοιμος.
Τόσο απλό.
Καλά όλα αυτά που λες και το φυσιγγακι αυτό θα το δοκιμάσω και να μην έχεις καμία αμφιβολία για το αποτέλεσμα........ Ξέρω βέβαια και την απάντηση αν ας πούμε πάρω λίγο καλύτερη συγκέντρωση θα μου πεις ότι ένα 3% ,ας πούμε,δεν είναι διαφορά άρα όλα το ίδιο ρίχνουν άρα υποστηρίζεις το αφήγημα σου ........
Όμως εδώ δεν δοκιμάζουμε φυσίγγια,αλλά συγκρίνουμε κάνες που οι οποίες διαφορές μεταξύ των προκύπτουν από τη εσωτερική τους γεωμετρία.........
Πώς θα το δούμε αυτό....... Διαλέγοντας απλά ελληνικά φυσίγγια του εμπορίου σε νούμερα 6 και 7 (κατά τον Γκάφ Τόμας με αυτά δοκιμάζονται τα όπλα)......... Ρίχνουμε με τα συγκρίνωμενα όπλα από 3 φυσίγγια στο κάθε τσοκ (μόνο εργοστασιακό) και βλέπουμε τα αποτελέσματα.......
Όσο για το 94% που πήρες με το συγκεκριμένο φυσίγγι που περιέχει σκάγια από ειδικά κράματα μετάλλων και κοστίζει 50 η 70 ευρώ το κουτί δε μου λέει τίποτε γιατί δεν μπορεί να είναι ευρείας χρήσης αφ' ενός και αφ' ετέρου όταν εγώ με το όπλο μου και ένα απλό φυσίγγι 4αρι χωρίς αλεύρι η Μπάγερν παίρνω με 3* 86% συγκέντρωση στα 36,50 μέτρα (και εγώ και ο Λάμπης είναι δημοσιευμένο προ καιρού......)
Αυτές τις δοκιμές τις έχω κάνει και κάποιες έχω δημοσιεύσει............
Κάνε κάτι ανάλογο και εάν έχεις το σθένος δημοσίευσε το,άλλιως μείνε στο αφήγημα σου που δεν πείθει κανέναν ........
Μην μου αναφέρεις ότι σε ενδιαφέρουν τα χοντρά σκάγια η τα συγκεκριμένα φυσίγγια.......
Άλλο "καπέλο" αυτό και άλλο πια κανη ρίχνει καλύτερα.........
Βρες μια Beretta al391 optima plus και κοιτα τα αποτελέσματα........ Ίσως αναθεωρήσεις.......
 
Καλά όλα αυτά που λες και το φυσιγγακι αυτό θα το δοκιμάσω και να μην έχεις καμία αμφιβολία για το αποτέλεσμα........ Ξέρω βέβαια και την απάντηση αν ας πούμε πάρω λίγο καλύτερη συγκέντρωση θα μου πεις ότι ένα 3% ,ας πούμε,δεν είναι διαφορά άρα όλα το ίδιο ρίχνουν άρα υποστηρίζεις το αφήγημα σου ........
Όμως εδώ δεν δοκιμάζουμε φυσίγγια,αλλά συγκρίνουμε κάνες που οι οποίες διαφορές μεταξύ των προκύπτουν από τη εσωτερική τους γεωμετρία.........
Πώς θα το δούμε αυτό....... Διαλέγοντας απλά ελληνικά φυσίγγια του εμπορίου σε νούμερα 6 και 7 (κατά τον Γκάφ Τόμας με αυτά δοκιμάζονται τα όπλα)......... Ρίχνουμε με τα συγκρίνωμενα όπλα από 3 φυσίγγια στο κάθε τσοκ (μόνο εργοστασιακό) και βλέπουμε τα αποτελέσματα.......
Όσο για το 94% που πήρες με το συγκεκριμένο φυσίγγι που περιέχει σκάγια από ειδικά κράματα μετάλλων και κοστίζει 50 η 70 ευρώ το κουτί δε μου λέει τίποτε γιατί δεν μπορεί να είναι ευρείας χρήσης αφ' ενός και αφ' ετέρου όταν εγώ με το όπλο μου και ένα απλό φυσίγγι 4αρι χωρίς αλεύρι η Μπάγερν παίρνω με 3* 86% συγκέντρωση στα 36,50 μέτρα (και εγώ και ο Λάμπης είναι δημοσιευμένο προ καιρού......)
Αυτές τις δοκιμές τις έχω κάνει και κάποιες έχω δημοσιεύσει............
Κάνε κάτι ανάλογο και εάν έχεις το σθένος δημοσίευσε το,άλλιως μείνε στο αφήγημα σου που δεν πείθει κανέναν ........
Μην μου αναφέρεις ότι σε ενδιαφέρουν τα χοντρά σκάγια η τα συγκεκριμένα φυσίγγια.......
Άλλο "καπέλο" αυτό και άλλο πια κανη ρίχνει καλύτερα.........
Βρες μια Beretta al391 optima plus και κοιτα τα αποτελέσματα........ Ίσως αναθεωρήσεις.......
Ποιος θα αναθεωρήσει;;;; Δεν τον ξέρεις καλά τον Βασίλη...
Κοιμάται αγκαλιά με τη Μ2 το βραδυ
 
Βρες μια Beretta al391 optima plus και κοιτα τα αποτελέσματα........ Ίσως αναθεωρήσεις.......
Δεν βρίσκω τίποτα Βαγγέλη ... πείτε μου νούμερο σκαγιού, απόσταση και ποσοστό.
Θα βγάλω μεγαλύτερο ή ίδιο ποσοστό και η δοκιμή σε άκοπο βίντεο, με το χειρότερο όπλο που κυκλοφορεί στην πιάτσα.
Αυτό δεν είναι το ζητούμενο ?

Φυσίγγι ότι θέλω εγώ.
Ρίξτε τα καλύτερα εμπορικά σας με τα καλύτερα όπλα σας, να δείτε πως μια φυσιγγάρα εκμηδενίζει οποιαδήποτε βλητική υπεροχή.
Αυτό εννοώ ότι όλα ρίχνουν το ίδιο με το κατάλληλο φυσίγγι, αλλά το δεύτερο μισό της πρότασης όλοι το κάνουν γαργάρα :)

ps
Έκανα τις δοκιμές μου και ξέρω τι θα ρίξω αν χρειαστεί να ρίξω.
Φυσίγγια του 95% θα χρησιμοποιήσω ελάχιστα ίσως κανένα τον χρόνο.
Και του 90% έχω και του 85% και πάει λέγοντας.
Σιγά μην πάει κανένας για νορμάλ κυνήγι με αυτά ... είναι ειδικών αποστολών φυσίγγια.

Εδώ πανυγηρίζουμε για 5-6 σκάγια παραπάνω στα 100 σε ποσοστά της τάξης του 60-70% γιατί σκοτώνουμε λίιιιιιγο πιο μακρυά.
Αν χρειαστώ ποτέ μερικά σκάγια παραπάνω για να σκοτώνω λίιιιιιγο πιο μακρυά, έχω τον τρόπο να βάλω πολλαπλάσια όχι μόνο 5-6 και μάλιστα χοντρότερα !!! ;)

Η όλη παράνοια της καλύτερης κάνης έχει να κάνει με νορμάλ ποσοστά και ποιά βγάζει λίιιιιγο παραπάνω με 3* τσοκ.
Σε συνδιασμό με την παράνοια της μέγιστης συγκέντρωσης για να σκοτώνουμε λίιιιγο πιο μακρυά θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει μόνο ο μέγιστος αριθμός οπών, άντε και η μέγιστη διάτρηση.
Μπορώ να βγάλω ότι ποσοστό θέλεις (ή καλύτερα να ανοίξω όσες τρύπες θέλεις) αλλάζοντας τσοκ ή και φυσίγγι σε νούμερα κάτω από #5 που με ενδιαφέρουν.
Άρα είμαι πλήρως καλυμένος.
Το πρόβλημα μου είναι τα ποσοστά πάνω από 95% και οι τουφεκιές στα 10m.
Αυτά είναι τα δύσκολα.
Αν η optima με βοηθήσει σε αυτά τα δύο, γιατί όχι ... να αγοράσω μια (με δοκιμή) να βρίσκεται.

Αλλά η συζήτηση ξεκίνησε από το γιατί οι ιδιογομωτές δεν μπορούν να βγάλουν φυσίγγι για Benelli και όλοι εκτός τον Άρη και τον Νίκο την βρίζουν.
Αυτή είναι μια μεγάλη απορία που έχω.
Άτομα τα οποία θεωρώ ικανούς ιδιογομωτές λένε "φέρε μου την κάνη σου να σου βγάλω ότι τουφεκιά θέλεις".
Αυτοί τι κάνουν ?
Μαγικά ?
 
Ιδιογόμωση ? Δεν παίζεις τίμια ... θα σε φτιάξω καλά και εσένα ...

@Giannis k
Γιαννάκη στείλε μου μια πεντάδα σαν αυτά ... μου πάνε κόντρα
Δεν μπορεί να φτιάξει η Winchester τέτοια ... αλλιώς θα αγόραζα :cool:
#4, 95% στα 50m.

ps
Να δω πότε θα καταλάβετε ότι το φυσίγγι κάνει την διαφορά και όχι το όπλο.

View attachment 68016
Μην παραμηθιαζεσε, είδες τη κάνει ο κονος ;; .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Μη φοβάσαι γέροντα, εσένα σε αγαπάω κ σε σκέφτομαι... Αν τύχαινε κ φτάναμε ποτέ στον πίνακα, θα σε άφηνα να ρίξεις, κ μόλις πήγαινα να ρίξω εγώ θα είχα βγάλει τη βελόνα από το κλείστρο... Ω ρε φίλε θα σου έλεγα, μάλλον έκανα μαλακια στο καθάρισμα... Πάλι καλά, δύσκολα θα την έπιανα την τουφεκιά σου θα σου έλεγα κ θα φεύγαμε όλοι χαμογελαστοί.. .love. .yelling.
Θα το έκανες αυτό ρε μπαγασα?!?!😢
 
Δεν βρίσκω τίποτα Βαγγέλη ... πείτε μου νούμερο σκαγιού, απόσταση και ποσοστό.
Θα βγάλω μεγαλύτερο ή ίδιο ποσοστό και η δοκιμή σε άκοπο βίντεο, με το χειρότερο όπλο που κυκλοφορεί στην πιάτσα.
Αυτό δεν είναι το ζητούμενο ?

Φυσίγγι ότι θέλω εγώ.
Ρίξτε τα καλύτερα εμπορικά σας με τα καλύτερα όπλα σας, να δείτε πως μια φυσιγγάρα εκμηδενίζει οποιαδήποτε βλητική υπεροχή.
Αυτό εννοώ ότι όλα ρίχνουν το ίδιο με το κατάλληλο φυσίγγι, αλλά το δεύτερο μισό της πρότασης όλοι το κάνουν γαργάρα :)

ps
Έκανα τις δοκιμές μου και ξέρω τι θα ρίξω αν χρειαστεί να ρίξω.
Φυσίγγια του 95% θα χρησιμοποιήσω ελάχιστα ίσως κανένα τον χρόνο.
Και του 90% έχω και του 85% και πάει λέγοντας.
Σιγά μην πάει κανένας για νορμάλ κυνήγι με αυτά ... είναι ειδικών αποστολών φυσίγγια.

Εδώ πανυγηρίζουμε για 5-6 σκάγια παραπάνω στα 100 σε ποσοστά της τάξης του 60-70% γιατί σκοτώνουμε λίιιιιιγο πιο μακρυά.
Αν χρειαστώ ποτέ μερικά σκάγια παραπάνω για να σκοτώνω λίιιιιιγο πιο μακρυά, έχω τον τρόπο να βάλω πολλαπλάσια όχι μόνο 5-6 και μάλιστα χοντρότερα !!! ;)

Η όλη παράνοια της καλύτερης κάνης έχει να κάνει με νορμάλ ποσοστά και ποιά βγάζει λίιιιιγο παραπάνω με 3* τσοκ.
Σε συνδιασμό με την παράνοια της μέγιστης συγκέντρωσης για να σκοτώνουμε λίιιιγο πιο μακρυά θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει μόνο ο μέγιστος αριθμός οπών, άντε και η μέγιστη διάτρηση.
Μπορώ να βγάλω ότι ποσοστό θέλεις (ή καλύτερα να ανοίξω όσες τρύπες θέλεις) αλλάζοντας τσοκ ή και φυσίγγι σε νούμερα κάτω από #5 που με ενδιαφέρουν.
Άρα είμαι πλήρως καλυμένος.
Το πρόβλημα μου είναι τα ποσοστά πάνω από 95% και οι τουφεκιές στα 10m.
Αυτά είναι τα δύσκολα.
Αν η optima με βοηθήσει σε αυτά τα δύο, γιατί όχι ... να αγοράσω μια (με δοκιμή) να βρίσκεται.

Αλλά η συζήτηση ξεκίνησε από το γιατί οι ιδιογομωτές δεν μπορούν να βγάλουν φυσίγγι για Benelli και όλοι εκτός τον Άρη και τον Νίκο την βρίζουν.
Αυτή είναι μια μεγάλη απορία που έχω.
Άτομα τα οποία θεωρώ ικανούς ιδιογομωτές λένε "φέρε μου την κάνη σου να σου βγάλω ότι τουφεκιά θέλεις".
Αυτοί τι κάνουν ?
Μαγικά ?

Για επιβεβαιωση των οσων λες.....Και εγω μαγικα δεν κανω.....Και τα σεταπ μου στην διαθεση του
καθε φιλου !!!!:)


εικόνα_Viber_2022-05-15_11-04-48-746.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-22-713.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-06-00-108.jpg

Νορμαλ σεταπ....και μεχρι τα 50 πραγματικα μετρα ....το θηραμα δεν εχει καμια τυχη...αρκει να
στειλουμε τα σκαγια επανω του !!!:)

ΥΓ. Παρα λιγο να πιστεψω και οτι οι μπενελι ειναι νεροσωληνες με τα οσα διαβαζα....:D
Αυτη ειναι δικη μου απαντηση....χωρις λογια καφενειου!!! :)
Με την καλη εννοια τα λεω ολα αυτα.....Συνεχιστε την ''κοντρα''....κανει καλο στην ψυχολογια μας...!!!!:)

ΥΓ, Οποιος ενδιαφερεται.....Εχω σεταπ για ολα τα νουμερα σκαγιων και θηραματα!!!:)
 
Νικο εντελος φιλικά αυτό που λες δεν παίζει με τίποτα…είναι και αυτό ένα μεράκι πέστο χόμπι όπως εσυ ψάχνεσαι υδιογωμοτικα με ότι βυσμα υπάρχει με χιλιάδες δοκιμές έτσι και ολλους γουσταρι να κάνη κώνους πορτινγκ να αλλαζει οπλο κάθε χρόνο για μένα τίποτα κατακριτεω… αφού δεν έχουμε θυραματα να ασχοληθούμε και με κάτι…. Τώρα αν ολλα αυτά είναι τσάμπα κόπος άλλοι κουβεντα


Δεν κατακρινω κανεναν και τιποτα Ηλια !!!
Σαφως και ο καθε ενας κανει αυτο που του αρεσει....απλα την γνωμη μου ειπα !!!
Να ξερεις παντα φιλικα μιλαω....Εκτος και αν καποιος προσπαθησει να με θιξει φιλε !!! :)
 
Last edited:
θειο Νικο @ΝίκοςΠ .........Παπια δε βρηκε ο πιτσιρικας να δοκιμασει τα φυσιγγια σου που του ειχα δωσει ...βρηκε ομως τα αγριοπεριστερα ....τι φυσιγγια ειναι αυτα μου λεει;....τα γκρεμιζε με τη benella του απο το θεο με τα 36αρια (σε γραμμαρια) που μου ειχες στειλει....θερμοκρασιες μειον 2-3 βαθμους....received_2233881406792879.jpeg
 
Last edited:
Ιδιογόμωση ? Δεν παίζεις τίμια ... θα σε φτιάξω καλά και εσένα ...

@Giannis k
Γιαννάκη στείλε μου μια πεντάδα σαν αυτά ... μου πάνε κόντρα
Δεν μπορεί να φτιάξει η Winchester τέτοια ... αλλιώς θα αγόραζα :cool:
#4, 95% στα 50m.

ps
Να δω πότε θα καταλάβετε ότι το φυσίγγι κάνει την διαφορά και όχι το όπλο.

View attachment 68016
Το ζαμπαλα φτεει.τα παει ολα μπαλα .very funny. .yel.
 
Δεν βρίσκω τίποτα Βαγγέλη ... πείτε μου νούμερο σκαγιού, απόσταση και ποσοστό.
Θα βγάλω μεγαλύτερο ή ίδιο ποσοστό και η δοκιμή σε άκοπο βίντεο, με το χειρότερο όπλο που κυκλοφορεί στην πιάτσα.
Αυτό δεν είναι το ζητούμενο ?

Φυσίγγι ότι θέλω εγώ.
Ρίξτε τα καλύτερα εμπορικά σας με τα καλύτερα όπλα σας, να δείτε πως μια φυσιγγάρα εκμηδενίζει οποιαδήποτε βλητική υπεροχή.
Αυτό εννοώ ότι όλα ρίχνουν το ίδιο με το κατάλληλο φυσίγγι, αλλά το δεύτερο μισό της πρότασης όλοι το κάνουν γαργάρα :)

ps
Έκανα τις δοκιμές μου και ξέρω τι θα ρίξω αν χρειαστεί να ρίξω.
Φυσίγγια του 95% θα χρησιμοποιήσω ελάχιστα ίσως κανένα τον χρόνο.
Και του 90% έχω και του 85% και πάει λέγοντας.
Σιγά μην πάει κανένας για νορμάλ κυνήγι με αυτά ... είναι ειδικών αποστολών φυσίγγια.

Εδώ πανυγηρίζουμε για 5-6 σκάγια παραπάνω στα 100 σε ποσοστά της τάξης του 60-70% γιατί σκοτώνουμε λίιιιιιγο πιο μακρυά.
Αν χρειαστώ ποτέ μερικά σκάγια παραπάνω για να σκοτώνω λίιιιιιγο πιο μακρυά, έχω τον τρόπο να βάλω πολλαπλάσια όχι μόνο 5-6 και μάλιστα χοντρότερα !!! ;)

Η όλη παράνοια της καλύτερης κάνης έχει να κάνει με νορμάλ ποσοστά και ποιά βγάζει λίιιιιγο παραπάνω με 3* τσοκ.
Σε συνδιασμό με την παράνοια της μέγιστης συγκέντρωσης για να σκοτώνουμε λίιιιγο πιο μακρυά θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει μόνο ο μέγιστος αριθμός οπών, άντε και η μέγιστη διάτρηση.
Μπορώ να βγάλω ότι ποσοστό θέλεις (ή καλύτερα να ανοίξω όσες τρύπες θέλεις) αλλάζοντας τσοκ ή και φυσίγγι σε νούμερα κάτω από #5 που με ενδιαφέρουν.
Άρα είμαι πλήρως καλυμένος.
Το πρόβλημα μου είναι τα ποσοστά πάνω από 95% και οι τουφεκιές στα 10m.
Αυτά είναι τα δύσκολα.
Αν η optima με βοηθήσει σε αυτά τα δύο, γιατί όχι ... να αγοράσω μια (με δοκιμή) να βρίσκεται.

Αλλά η συζήτηση ξεκίνησε από το γιατί οι ιδιογομωτές δεν μπορούν να βγάλουν φυσίγγι για Benelli και όλοι εκτός τον Άρη και τον Νίκο την βρίζουν.
Αυτή είναι μια μεγάλη απορία που έχω.
Άτομα τα οποία θεωρώ ικανούς ιδιογομωτές λένε "φέρε μου την κάνη σου να σου βγάλω ότι τουφεκιά θέλεις".
Αυτοί τι κάνουν ?
Μαγικά ?
Αρχίζω από το τέλος........ Δεν ξεκίνησε κάποια συζήτηση για ιδιογομωση και ιδιογομωτες..........
Ούτε προκηρυξαμε διαγωνισμό καλύτερου φυσιγγίου ούτε μεγαλύτερης δυνατής συγκέντρωσης.........
Απλός σκόπιμα υπεκφευγεις του θέματος που έχει να κάνει με τη βλητική ανωτερωτητα η όχι κάθε κάνης λειοκανου......
Τα πράγματα είναι απλά...... Κάποια όπλα όπως η benelli (εξαιρείται η power.bore)έχουν αυλούς 18,3-18,4 με 2,5cm κώνο και κάποια άλλα 18,6-18,7-18,8εως 18,9 με αντίστοιχα μεγάλους κώνους από 3,5 cm ,6,,7 cm κλπ μέχρι τις κάνες stellioum της beretta με πολύ μακρυους κώνους.......
Εκ των πραγμάτων αποκλείεται να βγάζουν ίδιες ντουφέκιες και αυτό διαπιστώνεται πολύ εύκολα με τον τρόπο που περιέγραψα σε προηγούμενη ανάρτηση.........
Προσωπικά το έχω διαπιστώσει,όπως και πολλοί άλλοι,και έχω ανεβάσει συγκριτικές δοκιμές........
Το ότι με κάποια φυσίγγια ειδικής κατασκευής με μπαφερ η αλεύρι η με σκάγια από αλλά κράματα μετάλλων μπορείς να πάρεις εσύ ίδιο η μεγαλύτερο ποσοστό συγκέντρωσης δεν μου λέει κάτι........
Όταν πάμε σε σύγκριση πάμε με ίδιες παραμέτρους και μια απ' αυτές είναι το φυσίγγι..........
Η διαφορά ανωτερωτητας κάποιας κάνης έναντι κάποιας άλλης φαίνεται στη συγκέντρωση από όλα τα τσοκ και του κυλίνδρου,στην ταχύτητα,στις παραμενουσες ταχύτητες και στη διατήρηση.......
Εκ των πραγμάτων μια κανη νέας τεχνολογίας με μεγάλο αυλό και κώνο έχει μεγαλύτερη ταχύτητα,λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια που έχει σαν συνέπεια μεγαλύτερη συγκέντρωση,διάτρηση και παραμενουσες ταχύτητες.......
Αυτές δε οι κάνες διαχειρίζονται καλύτερα μεγαλύτερο εύρος φυσιγγίων.........
Αυτό είναι ΒΛΗΤΙΚΉ ΥΠΕΡΟΧΗ!!!!!
Τώρα εάν εσύ καταφέρεις να πείσεις τον εαυτό σου για κάτι διαφορετικό έλα να το πεις και σε μένα.......
Αλλά τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας......
 
έχουν αυλούς 18,3-18,4 με 2,5cm κώνο και κάποια άλλα 18,6-18,7-18,8εως 18,9 με αντίστοιχα μεγάλους κώνους από 3,5 cm ,6,,7 cm κλπ μέχρι τις κάνες stellioum της beretta με πολύ μακρυους

διάτρηση και παραμενουσες ταχύτητες.......

Αυτές δε οι κάνες διαχειρίζονται καλύτερα μεγαλύτερο εύρος φυσιγγίων.........
Καλά το ξεκινησες! Τώρα γιατί μου τα χαλάς?
 
Ποιος θα αναθεωρήσει;;;; Δεν τον ξέρεις καλά τον Βασίλη...
Κοιμάται αγκαλιά με τη Μ2 το βραδυ
Στέλιο, θα σε μαλώσω μην λες τέτοια και τον αγριευεις θα μας πει βγάλτε κόλλες έχουμε διαγώνισμα, δεν έχω διαβάσει θες να μείνω. .sarcastic. .sarcastic.
 
Μην παραμηθιαζεσε, είδες τη κάνει ο κονος ;; .sarcastic. .sarcastic.
Θα κάνω τριπλό κώνο αν ρίχνει έτσι ... στα 150m θα πω να στήσει τον τενεκέ ο ξάδερφος.

Για επιβεβαιωση των οσων λες.....Και εγω μαγικα δεν κανω.....Και τα σεταπ μου στην διαθεση του
καθε φιλου !!!!:)


View attachment 68028

View attachment 68029

View attachment 68030

Νορμαλ σεταπ....και μεχρι τα 50 πραγματικα μετρα ....το θηραμα δεν εχει καμια τυχη...αρκει να
στειλουμε τα σκαγια επανω του !!!:)

ΥΓ. Παρα λιγο να πιστεψω και οτι οι μπενελι ειναι νεροσωληνες με τα οσα διαβαζα....:D
Αυτη ειναι δικη μου απαντηση....χωρις λογια καφενειου!!! :)
Με την καλη εννοια τα λεω ολα αυτα.....Συνεχιστε την ''κοντρα''....κανει καλο στην ψυχολογια μας...!!!!:)

ΥΓ, Οποιος ενδιαφερεται.....Εχω σεταπ για ολα τα νουμερα σκαγιων και θηραματα!!!:)
Όταν βλέπω αυτό το "9" μπροστά με πιάνει ένα σύγκρυο.
Με κώνο θα έπιανε χαλαρά το 200%
🤣
Μετά από αυτή μάλλον θα έσπασε το καλούπι στις Benelli 🤣

Το ζαμπαλα φτεει.τα παει ολα μπαλα .very funny. .yel.
Δεν σε είδα ποτέ με Lambro στην φυσιγγιοθήκη.
Όλο κάτι κουμούτσες βλέπω που προεξέχουν 10 πόντους από την θήκη 🤣
Ούτε ο Βελουχιώτης να ήσουν 🤣
 
Θα κάνω τριπλό κώνο αν ρίχνει έτσι ... στα 150m θα πω να στήσει τον τενεκέ ο ξάδερφος.


Όταν βλέπω αυτό το "9" μπροστά με πιάνει ένα σύγκρυο.
Με κώνο θα έπιανε χαλαρά το 200%
🤣
Μετά από αυτή μάλλον θα έσπασε το καλούπι στις Benelli 🤣


Δεν σε είδα ποτέ με Lambro στην φυσιγγιοθήκη.
Όλο κάτι κουμούτσες βλέπω που προεξέχουν 10 πόντους από την θήκη 🤣
Ούτε ο Βελουχιώτης να ήσουν 🤣
Τοχο μαθη στα μασουρια.τα λατρευη το ατημο .big smile. .very funny. .very funny.
 
Αυτές δε οι κάνες διαχειρίζονται καλύτερα μεγαλύτερο εύρος φυσιγγίων.........
Αυτό είναι ΒΛΗΤΙΚΉ ΥΠΕΡΟΧΗ!!!!!
Αυτό είναι για εσένα βλητική υπεροχή Βαγγέλη.

Δεν χρειάζομαι μεγάλο εύρος γομώσεων και φυσιγγίων ...
Χρειάζομαι μεγάλο εύρος στον αριθμό σκαγιών στον κύκλο, απαιτούμενη διάτρηση και σταθερό φυσίγγι.

Αν το πετυχαίνω με 1 ή με 100 φυσίγγια μου είναι αδιάφορο.
Αρκεί να το πετυχαίνω με τουλάχιστον ένα.

Αν τώρα η κάνη αυτή για εσένα δεν έχει βλητική υπεροχή, δεν θα μαλώσουμε για αυτό.
Βγάζε 90% με 100 φυσίγγια και εγώ 95% με ένα φυσίγγι.

Θα βαράω μακρύτερα από εσένα αλλά η δική σου κάνη θα έχει καλύτερη βλητική υπεροχή.
Κανένα πρόβλημα.
Το αποτέλεσμα μετράει.

Θα σε ρωτήσω κάτι απλό ... έχεις βγάλει με οποιοδήποτε εμπορικό πάνω από 80% ή 90% ?
Με τι φυσίγγια το έχεις βγάλει ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top