Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μηηηηη και είναι τ αυτοκίνητο της κόρης.μετα δε θα με ξαναβλεπατε αχ ωχ αχ

Μαύρο φιδι που σε εφαγε μετά 🤣 🤣

Το passing πάντως φαίνεται να είναι αξιοπρεπές μέχρι τα 40 μετρα. Αντε οριακά και 45 πες. Το mamba τι σύσφιξη βγαίνει?
 
Τουφεκιές πάνω από 33μ με ν9 και 38μ με ν8 τις προσπερνάω. Δεν έχουν καμμία πρακτική αξία παρά μόνο για την αίσθηση του όλου εξοπλισμού μας.
Τα ν6 για φασσα και ν4 για λαγό -παπί δώσανε καλές τουφεκιές με όλα τα τσοκ, μέχρι 45μ.
Κανένας συνδυασμός τσοκ και φυσιγγίων που δοκιμάστηκε δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί για πάνω από 45μ. Θα δώσει θηράματα , αλλά μόνο τραυματισμένα .
Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου
 
Οι δοκιμες παντα γινονται για διάφορους σκοπους...
Εγω βλεπω οτι εχει γινει καθεστώς πλεον οσοι κυνηγοι ριχνουν εμπορικα να δουλευουν εξτρα τσοκ
και οχι τα μαμα...
Για ολους αυτους λοιπον οι δοκιμες αυτες ειναι ανεκτιμητες....εχουν εικονα τσοκ - μετρα - φυσιγγιο
αποδοση !!!
Αλλη μια φορα ΜΠΡΑΒΟ για τις δοκιμες σου!!! :cool:
Απο μερια μου δεν θα εκφερω γνωμη....οσον αφορα το αποτελεσμα....Αλλωστε τι νοημα θα ειχε...ο καθε
ενας εχει τα ''θελω του''....και σχεδον παντα ειναι διαφορετικα !!!;):)
 
Οι δοκιμες παντα γινονται για διάφορους σκοπους...
Εγω βλεπω οτι εχει γινει καθεστώς πλεον οσοι κυνηγοι ριχνουν εμπορικα να δουλευουν εξτρα τσοκ
και οχι τα μαμα...
Για ολους αυτους λοιπον οι δοκιμες αυτες ειναι ανεκτιμητες....εχουν εικονα τσοκ - μετρα - φυσιγγιο
αποδοση !!!
Αλλη μια φορα ΜΠΡΑΒΟ για τις δοκιμες σου!!! :cool:
Απο μερια μου δεν θα εκφερω γνωμη....οσον αφορα το αποτελεσμα....Αλλωστε τι νοημα θα ειχε...ο καθε
ενας εχει τα ''θελω του''....και σχεδον παντα ειναι διαφορετικα !!!;):)
Θα σου απαντήσω όσον αφορά τα τσοκ και θα ήθελα φυσικά ν ακούσω τη γνώμη σου γιατί όχι άλλωστε.παμε λοιπόν για τα τσοκ.οταν είχα Μπερέτα αφτερ μαρκετ έπαιρνα για τη τρέλα μου και μόνο γιατί πραγματικά η Μπερέτα δεν έχει ανάγκη από κανένα αφτερ μαρκετ τσοκ εκτός αν ψάχνεσαι για τουφεκιές πραγματικά μακρινές.τωρα όσον αφορά τη Φράνκι πριν αρχίσω να παίρνω τσοκ εννοείται ότι πρώτα δοκίμασα τα μαμά και αφού απογοητεύτηκα από αυτά που είδα τότε και μόνο τότε άρχισα ν αγοράζω.οταν ένα 4 μαμά στα 30 μέτρα είναι πιο ανοιχτό από αφτερ μαρκετ κύλινδρο ε τότε θες τσοκ.και για να προλάβω τους κακεντρεχεις στα κυνήγια που κάνω επειδή είχα και μπενελι ούτε εκεί είχα πάρει αφτερ μαρκετ αφού φυσικά πρώτα είχα τεσταρει τα μαμά.στο δίκανο πάλι το μπαικαλ μετά την αγορά αφτερ μαρκετ και συγκεκριμένα τζεμινι άλλαξε η συμπεριφορά όλου του όπλου.παιζω με τα τσοκ όσο μπορω να βελτιώσω τουφεκιά γιατί προσωπικά είμαι εναντίον μονιμων και μη αναστρέψιμων εργασιών στο όπλο αλλά δε μπορώ και να κατακρίνω κάποιον που το κάνει από τη στιγμή που θέλει να δει ακόμα μεγαλύτερη βελτιωση
 
Τουφεκιές πάνω από 33μ με ν9 και 38μ με ν8 τις προσπερνάω. Δεν έχουν καμμία πρακτική αξία παρά μόνο για την αίσθηση του όλου εξοπλισμού μας.
Τα ν6 για φασσα και ν4 για λαγό -παπί δώσανε καλές τουφεκιές με όλα τα τσοκ, μέχρι 45μ.
Κανένας συνδυασμός τσοκ και φυσιγγίων που δοκιμάστηκε δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί για πάνω από 45μ. Θα δώσει θηράματα , αλλά μόνο τραυματισμένα .
Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου
Γιατι άμα φάει η τσίχλα 2 9αρια στα 40 μετρα λες να παρεξηγηθεί και να μην πέσει?
 
Θα σου απαντήσω όσον αφορά τα τσοκ και θα ήθελα φυσικά ν ακούσω τη γνώμη σου γιατί όχι άλλωστε.παμε λοιπόν για τα τσοκ.οταν είχα Μπερέτα αφτερ μαρκετ έπαιρνα για τη τρέλα μου και μόνο γιατί πραγματικά η Μπερέτα δεν έχει ανάγκη από κανένα αφτερ μαρκετ τσοκ εκτός αν ψάχνεσαι για τουφεκιές πραγματικά μακρινές.τωρα όσον αφορά τη Φράνκι πριν αρχίσω να παίρνω τσοκ εννοείται ότι πρώτα δοκίμασα τα μαμά και αφού απογοητεύτηκα από αυτά που είδα τότε και μόνο τότε άρχισα ν αγοράζω.οταν ένα 4 μαμά στα 30 μέτρα είναι πιο ανοιχτό από αφτερ μαρκετ κύλινδρο ε τότε θες τσοκ.και για να προλάβω τους κακεντρεχεις στα κυνήγια που κάνω επειδή είχα και μπενελι ούτε εκεί είχα πάρει αφτερ μαρκετ αφού φυσικά πρώτα είχα τεσταρει τα μαμά.στο δίκανο πάλι το μπαικαλ μετά την αγορά αφτερ μαρκετ και συγκεκριμένα τζεμινι άλλαξε η συμπεριφορά όλου του όπλου.παιζω με τα τσοκ όσο μπορω να βελτιώσω τουφεκιά γιατί προσωπικά είμαι εναντίον μονιμων και μη αναστρέψιμων εργασιών στο όπλο αλλά δε μπορώ και να κατακρίνω κάποιον που το κάνει από τη στιγμή που θέλει να δει ακόμα μεγαλύτερη βελτιωση

Κατ'αρχην.....αλλη μια φορα μπραβο για τις δοκιμες σου....Και θα στο λεω συνεχεια....γιατι γνωριζω
πολυ καλα την κουραση και τον ''αγωνα'' που εχουν...!!!
Παραλληλα εδειξες σε μερικους ποια ειναι τα πραγματικα 50-55 μετρα γιατι στα ''καφενεια'' τα
μετρα ειναι λαστιχενια...
Τα τσοκ μαμα της Μπερετα οντως ειναι πολυ καλα....και τα 3 εξτρα τσοκ που εχω...ενα κικ'ς ΙΜ...ενα bl
διασπορας..και ενα μομπιλε φουλ εξωτερικο που μου χαρησε ενας καλος μου φιλος απο περιεργεια τα
πηρα...
Ισως εαν δεν ημουν ιδιογομωτης να ειχα περισσοτερα εξτρα τσοκ απο τον καθε εναν !!
Να πω τι πιστευω...τα εξτρα τσοκ δεν αλλαζουν την συμπεριφορα του οπλου...την συμπεριφορα των
φυσιγγιων αλλαζουν...και κατα συνεπεια εχεις περισσοτερες επιτυχιες...το οπλο ειναι αυτο που ειναι ..
και δεν υπαρχει οπλο που δεν σκοτωνει....
Συμφωνουμε και στο τελευταιο....''χερι'' στο οπλο μου ( καννη ) δεν θα εβαζα...και βεβαια δεν κατακρινω
οσους το κανουν!!
Θα φτιαξω ομως ενα κοντακι να φερω το οπλο στα μετρα μου....οχι για ''φιγουρα''...αλλα να μπορω να
αρχισω δειλα δειλα....να σηκωνω το οπλο εκει που πριν ουτε καν το σκεπτομουν....και εννοω τα 45+ μετρα.
Τωρα το τι επιτυχιες θα εχω σε αυτα τα μετρα δεν ξερω....Θα ξερω ομως οτι αστοχησα...και δεν με ''πουλησε''
ουτε το κοντακι...ουτε το φυσιγγιο μου οταν δεν πεφτει το θηραμα !!
Υγεια να εχουμε...να μπορουμε να κανουμε δοκιμες...την περιοδο του κυνηγιου να πινουμε τον καφε μας
στο Βουνο φιλε μου!!!! :)
 
Θεωρητικά επαρκούν τα #9 στα 40m για τσίχλα .. πρακτικά έχω πολλές αμφιβολίες.
Να μην έχεις καμια μα καμία αμφιβολία δέκα στις δέκα φορές θα πέσει αν Πάρει 2 σκάγια με την πιθανότητα να είναι ζωντανή αν τα πάρει σε όχι καίρια σημεία.

Πάντα μιλάμε για καλά 9αρια με λογική v1
 
Γιατι άμα φάει η τσίχλα 2 9αρια στα 40 μετρα λες να παρεξηγηθεί και να μην πέσει?
Ίσως πέσει τραυματισμένη. Το θέμα τραυματισμός - ακαριαίος θάνατος , είναι αυτό που ξεχωρίζει το κυνήγι από τις δοκιμές. Στο κυνήγι όλα επιτρέπονται ανάλογα τον κυνηγο, οι δοκιμές είναι μαθηματικά.
Τα 40 μ επειδή είναι μόνο 7 μ μετά τα 33μ που θεωρω όριο του ν9, μπορεί κάποια πολύ καλά φυσίγγια (σκάγια βασικά ) να τα έχουν. Αλλά το 95% των ν9 του εμπόριου , όχι.
🙂το rem express βγαίνει σε ν9🙂
 
Πάρε μια βολή με 9αρια άριστον σε κουρουνα μεγέθους γυπαετου




Βάρεσα και εγώ μια κουρουνα φετος με 9αρια στα 30 μπορεί και 35 μετρα. Το παιδί που κυνηγούσαμε μαζί εβλεπε την Τουφεκιά μου γιατι ήταν λίγο ποιο δίπλα από εμένα και δεν το πίστευε ότι έπεσε με 9αρια. Με τι όπλο είπαμε ότι έριξες?
 
Ίσως πέσει τραυματισμένη. Το θέμα τραυματισμός - ακαριαίος θάνατος , είναι αυτό που ξεχωρίζει το κυνήγι από τις δοκιμές. Στο κυνήγι όλα επιτρέπονται ανάλογα τον κυνηγο, οι δοκιμές είναι μαθηματικά.
Τα 40 μ επειδή είναι μόνο 7 μ μετά τα 33μ που θεωρω όριο του ν9, μπορεί κάποια πολύ καλά φυσίγγια (σκάγια βασικά ) να τα έχουν. Αλλά το 95% των ν9 του εμπόριου , όχι.
🙂το rem express βγαίνει σε ν9🙂
Παίζει μεγάλο ρόλο ο καιρός και το υψόμετρο. Αλλά, σε θηράματα όπως τσίχλα (κοκκινοτσιχλα, κελαηδοτσιχλα) και μπεκατσινι το 9αρακι μια χαρά τα κατεβάζει στα 40m. Και μάλιστα σε συνθήκες βάλτου, που είναι το πιο δύσκολο και απαιτητικό βλητικά τεραιν!
Από βλητικής πλευράς πάντα, είναι κομπλέ. Από σκοπευτικής, είναι άλλο κεφάλαιο!😉
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top