Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Βάρεσα και εγώ μια κουρουνα φετος με 9αρια στα 30 μπορεί και 35 μετρα. Το παιδί που κυνηγούσαμε μαζί εβλεπε την Τουφεκιά μου γιατι ήταν λίγο ποιο δίπλα από εμένα και δεν το πίστευε ότι έπεσε με 9αρια. Με τι όπλο είπαμε ότι έριξες?
Αφού την βλέπεις θέλεις να το ακούς? 😅
 
Βάρεσα και εγώ μια κουρουνα φετος με 9αρια στα 30 μπορεί και 35 μετρα. Το παιδί που κυνηγούσαμε μαζί εβλεπε την Τουφεκιά μου γιατι ήταν λίγο ποιο δίπλα από εμένα και δεν το πίστευε ότι έπεσε με 9αρια. Με τι όπλο είπαμε ότι έριξες?
Στην έναρξη ειδικά, τα κορακοειδη πέφτουν ξερά σε τεράστιες αποστάσεις με ψιλά σκάγια, γιατί οι συνθήκες είναι ευνοϊκές και σκοπευτικά δεν είναι δύσκολα. Με απλά λόγια, εκμεταλλευόμαστε το μεγάλο πλήθος σκαγιων, τις υψηλότερες μενουσες (σε σχέση με χειμωνιάτικες συνθήκες) και την ευκολία που έχει σαν στόχος.
 
Παίζει μεγάλο ρόλο ο καιρός και το υψόμετρο. Αλλά, σε θηράματα όπως τσίχλα (κοκκινοτσιχλα, κελαηδοτσιχλα) και μπεκατσινι το 9αρακι μια χαρά τα κατεβάζει στα 40m. Και μάλιστα σε συνθήκες βάλτου, που είναι το πιο δύσκολο και απαιτητικό βλητικά τεραιν!
Από βλητικής πλευράς πάντα, είναι κομπλέ. Από σκοπευτικής, είναι άλλο κεφάλαιο!😉
Το σκοπευτικό είναι το άλφα και το ωμέγα ξεκινώντας από το κοντάκι πάντα αλλά για να το φτιάξεις κι αυτό ξεκινάμε από το ότι ξέρεις τι θες.για να το μάθεις πρέπει να είσαι έστω 2-3 Κυριακές του μήνα σε σκοπευτήριο γιατί αν περιμένεις στο κυνήγι με τα θηράματα να λιγοστεύουν κι εμείς με τις υποχρεώσεις και τις δουλειές να έχουμε γίνει κυνηγοί του σ/κ καληνύχτα.θα μιλήσω λοιπόν επί προσωπικου.πλεον το έξοδο του σκοπευτηρίου με ταυτότητα αύξηση τιμής φυσιγγίων και πουλας κι έχοντας 4 παιδιά για μένα το να δίνω τη Κυριακή τουλάχιστον 40-50 ευρώ για 2 πουλες είναι ψιλοαπαγορευτικο εκεί που έχουν πάει όλα τα υπόλοιπα ε σιγά σιγά ελαττώνεται οπότε ότι έμαθα έμαθα και προσπαθώ όσο μπορώ να το βελτιωσω
 
Το σκοπευτικό είναι το άλφα και το ωμέγα ξεκινώντας από το κοντάκι πάντα αλλά για να το φτιάξεις κι αυτό ξεκινάμε από το ότι ξέρεις τι θες.για να το μάθεις πρέπει να είσαι έστω 2-3 Κυριακές του μήνα σε σκοπευτήριο γιατί αν περιμένεις στο κυνήγι με τα θηράματα να λιγοστεύουν κι εμείς με τις υποχρεώσεις και τις δουλειές να έχουμε γίνει κυνηγοί του σ/κ καληνύχτα.θα μιλήσω λοιπόν επί προσωπικου.πλεον το έξοδο του σκοπευτηρίου με ταυτότητα αύξηση τιμής φυσιγγίων και πουλας κι έχοντας 4 παιδιά για μένα το να δίνω τη Κυριακή τουλάχιστον 40-50 ευρώ για 2 πουλες είναι ψιλοαπαγορευτικο εκεί που έχουν πάει όλα τα υπόλοιπα ε σιγά σιγά ελαττώνεται οπότε ότι έμαθα έμαθα και προσπαθώ όσο μπορώ να το βελτιωσω
Με δοκιμές επί δοκιμών έφτιαξα το κοντάκι στα μέτρα μου. Το πιο δύσκολο σημείο του λειοκαννου, για εμένα προσωπικά. Ήμουν τυχερός, γιατί οι διαστάσεις του και οι φλάντζες αλλαγής κλίσεων μου ταίριαξαν. Επειδή στην περιοχή μου δεν υπάρχει σκοπευτήριο πήλινου στόχου, το σημάδι το "έστρωσα" στις τσίχλες, και στα κορακοειδη, χρησιμοποιώντας πολύ κλειστά τσοκ, χοντρά σκάγια και ελαφριές γομωσεις (28gr ν7).

Γιατί ο,τι όπλο και αν έχουμε, ο,τι φυσίγγι και αν ρίξουμε, τα σκάγια ΕΜΕΊΣ τα στέλνουμε στο στόχο ή στο θήραμα!!😉😉😉
 
Το 9αρι σκοτώνει την τσίχλα ακαριαία εκεί που οι περισσότεροι δεν σηκώνουν όπλο...
Το ερώτημα είναι αν μπορείτε να βάλετε δυο σκάγια στο σώμα της τσίχλας επαναλαμβανόμενα σε αυτές τις αποστάσεις...
 
Χειμώνας είναι εποχή θυμαμαι δεν είχε αέρα αυτό πιστεύω βοήθησε

Θερμοκρασίες χαλαρές νησιού καμία δεκαρια βαθμούς

Κάπου Δεκεμβρίο η Γενάρη

Είχε υγρασία αρκετή γιατί είναι γουβα εκεί Που κρατάει νερά πολλά
 
Last edited:
Ούτε ο Γιάγκος Δράκος στη Λάμψη ρε!
Τι είναι?
Μαξους.
Είσαι σίγουρος ότι είναι Μαξους?
Είμαι βέβαιος ότι είναι Μαξους.
Μαξους σίγουρα?
Ναι Μαξους.
Οκ τότε...Μαξους.
Μαξους ναι...
Ποια maxus?
H Browning.
Η maxus είναι Browning?
Ναι Γιαγκο είναι η maxus 1.
 
Το 9αρι σκοτώνει την τσίχλα ακαριαία εκεί που οι περισσότεροι δεν σηκώνουν όπλο...
Το ερώτημα είναι αν μπορείτε να βάλετε δυο σκάγια στο σώμα της τσίχλας επαναλαμβανόμενα σε αυτές τις αποστάσεις...
55m με καλό καιρό λέει η θεωρία για την διάτρηση με 400m/s αρχική και σφαιρικά σκάγια κατά το δυνατόν.
 
55m με καλό καιρό λέει η θεωρία για την διάτρηση με 400m/s αρχική και σφαιρικά σκάγια κατά το δυνατόν.
Το δέχομαι, αρκεί να αρπάξει 2 σκάγια. Γιατί σε αυτή την απόσταση η κατανομή είναι σκορποχωρι, οπότε και σωστά να είναι κάποιος πάνω στο θήραμα, δεν είναι σίγουρο ότι θα το καρπωθεί.

Υ. Γ σε εμπορικά φυσίγγια αναφέρομαι.
 
Το δέχομαι, αρκεί να αρπάξει 2 σκάγια. Γιατί σε αυτή την απόσταση η κατανομή είναι σκορποχωρι, οπότε και σωστά να είναι κάποιος πάνω στο θήραμα, δεν είναι σίγουρο ότι θα το καρπωθεί.

Υ. Γ σε εμπορικά φυσίγγια αναφέρομαι.
Για διάτρηση μιλάω μόνο, με την προυπόθεση ότι τα σκάγια δεν έχουν χάσει πολύ από την σφαιρικότητά τους.
2 σκάγια στα 55m είναι δύσκολο να πάρει η τσίχλα, (ειδικά με Benelli). :p
Με 8άρια πάντως, είμαι ψυχολογικά πιο ήρεμος 🤣
 
Εχω βιντεο με τουφεκια στα γεματα 35 μετρα που πανιασε η κουρουνα και επεσε ξερη σαν πατσαβουρα.
Ηταν τουφεκια με Ν8,5 σκαγια... και επανω στο οπλο το ΙΜ kick's.
Εαν καταφερω θα το ανεβασω να το δειτε !! :)
Στείλτο στο viber να το ανεβάσω εγώ.
Δεν θα μπορέσεις ... θέλει να το ανεβάσεις στο youtube πρώτα.
 
Για διάτρηση μιλάω μόνο, με την προυπόθεση ότι τα σκάγια δεν έχουν χάσει πολύ από την σφαιρικότητά τους.
2 σκάγια στα 55m είναι δύσκολο να πάρει η τσίχλα, (ειδικά με Benelli). :p
Με 8άρια πάντως, είμαι ψυχολογικά πιο ήρεμος 🤣
Κυνηγάω τσίχλα και με 8-8,5-9-9,5&10 ....... Το 9 είναι πολύ πιο αποτελεσματικο από το 8 και τολμώ να πω ακόμη καλύτερα το 9,5 και το 10.......
 
Για διάτρηση μιλάω μόνο, με την προυπόθεση ότι τα σκάγια δεν έχουν χάσει πολύ από την σφαιρικότητά τους.
2 σκάγια στα 55m είναι δύσκολο να πάρει η τσίχλα, (ειδικά με Benelli). :p
Με 8άρια πάντως, είμαι ψυχολογικά πιο ήρεμος 🤣
Με ν8 και 2γρ παραπάνω σκάγια και εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερα, ειδικά το χειμώνα. Στα περάσματα που ο καιρός είναι σε γενικές γραμμές καλός ειδικά τα τελευταία χρόνια, το καλύτερο είναι 9αρακι. Σε μεγάλα υψόμετρα, με βοριάδες και σχετικά υψηλές θερμοκρασίες μια χαρά τις κατεβάζει ένα καλοφτιαγμένο φυσίγγι!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top