Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σου ειπα οπως και το προηγουμενο μυνημα τουφεκαω στα 50 μετρα με 3,5 αστρα και δεν νωμιζω να αλλαζει κανενας σε καθε τουφεκια τσοκ !!! Και δεν μιλησα για 3 αρι σκαι μονο ,μπορεις να εχεις και 40 βολα τα οποια ειναι 34 γρ ! 7/0 ,και εγω θα σου πω και το αλλο γιατι φαινεται το ξεχνατε οοοολοι η τουφεκια με συγγεντρωτηρα δεν ανταποκρινεται στη συσφηξη του τσοκ ειναι πιο σφιχτη λογο του παχους του βυσματος !!!

Ειπα εγω οτι αλλαζουμε τσοκ σε καθε τουφεκια ???
Αναλογα τα μετρα και το φυσιγγιο που εχεις επιλεγεις και τσοκ...
ΟΚ...Εσυ δουλευεις και 40βολο 7/0 στον λαγο....ο καθε ενας με τα γουστα του...
Τωρα....ετσι για την συζητηση....η σφιχτη τουφεκια δεν βγαινει απο το παχος του βυσματος....βγαινει
απο το στησιμο του φυσιγγιου ( δοσολογια - ειδος βυσματος - καψουλι - υψος ρελιασματος κτλ κτλ )
Εχω δει φυσιγγια εντελως ''σκορπια'' με βυσματα ολων των ειδων !!!
 
αυτο λεω και εγω....εφοσον κυνηγας στην Πινδο (λατρευω τα μερη αυτα, οταν βλεπω βιντεακια απο εκει) αρα γνωριζεις τα καρτερια και αναλογα προσαρμοζεις τα φυσιγγια που θα βαλεις....ενα σεμι ροτβαιλ 40 γρ νο 3 ή 2 θα σε καλυψει μεχρι και 55 μετρα ....το ιδιο και ενα ρεμιγκτον 42 γρ ...οταν θα πιασω καρτερι που θα βγει το θηρμαμα απο 15-50 μετρα εχω τα nsi (νο 5 εως και 3)και δεν με εχουν πουλησει ποτε...αν πιασω ενα δρομο στα ελατα εκει θα βαλω 3αρι πρωτο και 2αρια μετα...ολα αυτα βεβαια ειναι λογια που ικανοποιουν τους κυνηγους...διοτι αν διαθετεις εμπειρια, το καρτερι που κρατας το προσαρμοζεις αναλογα την ωρα της διωξης ...δηλαδη το καρτερι πρεπει να εχει και γνωσεις κυνηγιου, και αναλογα με το που ακουγεται η διωξη να μετακινειται ελαφρως, χωρις ουσιαστικα να εγκαταλειπει το σημειο του...
Ετσι ειναι συνάδελφε. Προφανως και το καλό καρτερι γνωρίζει που να πιάσει ,διαβαζοντας τον τόπο ακόμη και οταν αυτος ειναι αγνωστος. Βλεπω οτι μπερδεύουμε την συζητηση κανοντας την δυσκολη χωρίς λόγο (γενικα μιλάω και οχι για εσενα). Τι εννοώ..
Υπάρχουν καρτερια που ντουφεκάς βία μεχρι τα 40μ. Εκει προσωπικά βαζω ενα φυσιγγιο 33-35γρ σε νο 4. Υπάρχουν και ανοιχτα μέρη που θέλουν φυσιγγιο με συγκεντρωση και χοντρό σκάγιο.
Στα ανοιχτα μέρη ενα ντουφέκι που θα δωσει ακόμη και 10% παραπάνω συγκέντρωση για εμένα ειναι θεμιτο. στα 100 σκαγια νο2 εντος του κύλου, τα 10 -15 παραπάνω ειναι ΥΠΟΘΕΣΗ! Αν σκεφτεις οτι με 3-4 κρατας τον λαγο. Αυτα τα 10-15 σκαγια εξασφαλίζουν καλύτερη καταβολή θηράματος και σε ορισμένες περιπτώσεις το ΙΔΙΟ το θηραμα.

Αυτο εννοουσα απο το πρωτο μηνυμα πανω στην κουβέντα μας. Αν κυνηγουσα ορτυκια, μπεκατσες και λαγο στο πεταμα εννοειται οτι δεν θα επιδίωκα καποια βελτίωση.

Και κατι ακόμα να παει η κουβεντα παρακατω... Τα πολύ σφιχτα τσοκ σε στενους αυλους , όντως βγαζουν ωραιες τουφεκιες ; Μηπως σε αυλούς 18,5 και τον ανηφορο αποδιδουν καλυτερα; Μηπως οταν κάποιος θελει να βγαλει σφιχτη τουφεκια με ενα μεσαιο τσοκ σε εναν συγκεκριμενο αυλο εχει δει καποια πραγματα απο δοκιμες και δεν ειναι απλά τρομπέτας που θελει να παιδευεται;
 
Ειπα εγω οτι αλλαζουμε τσοκ σε καθε τουφεκια ???
Αναλογα τα μετρα και το φυσιγγιο που εχεις επιλεγεις και τσοκ...
ΟΚ...Εσυ δουλευεις και 40βολο 7/0 στον λαγο....ο καθε ενας με τα γουστα του...
Τωρα....ετσι για την συζητηση....η σφιχτη τουφεκια δεν βγαινει απο το παχος του βυσματος....βγαινει
απο το στησιμο του φυσιγγιου ( δοσολογια - ειδος βυσματος - καψουλι - υψος ρελιασματος κτλ κτλ )
Εχω δει φυσιγγια εντελως ''σκορπια'' με βυσματα ολων των ειδων !!!
Νικο στον λαγο δουλευω 4-3 αρια ενα παραδιγμα εδωσα με τα 40 βολα !!! Κυριως για τα παπια ,τα στανταρ φυσιγγια μου για τον λαγο ειναι 34 γρ με ς4 και 36 γρ με mb36 και α0 και για εμενα ειναι υπεραρκετα
 
Για μενα παντα....και εννοω κατα την γνωμη μου.....
Τετοιο νουμερο σκαγιων και αυτες τις συγκεντρωσεις θελουν τα 60 μετρα...
Το 81% θα γινει 60% στα 60 μετρα...και δεν θα παιζεις ρωσικη ρουλετα !!!

View attachment 53197

View attachment 53198

Δοκιμη με + 2 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια.
Να σε ρωτήσω κατι κ.νικο χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης εσύ που δεν κανεις ταρζανιες και πας εκ του ασφαλούς 4οοαρισες 50γρ με τεκνα ποσα μπαρ την υπολογιζεις .
 
Νικο στον λαγο δουλευω 4-3 αρια ενα παραδιγμα εδωσα με τα 40 βολα !!! Κυριως για τα παπια ,τα στανταρ φυσιγγια μου για τον λαγο ειναι 34 γρ με ς4 και 36 γρ με mb36 και α0 και για εμενα ειναι υπεραρκετα

Mητσαρα μου.....Δεν ειμαι ''χθεσινος''.....35 γεματα χρονια κυνηγαω....Εχω δοκιμασει τα παντα σε Νρο
σκαγιων και γραμμαρια !!!
Το παρατσουκλι....που μου κολλησε η παρεα μου στον λαγο '' ο Νικος ο φονιας''....με 33γραμμαρια
σκαγια Ν5 μου το κολλησαν.....Πολλα χρονια κυνηγουσα με SIPE και στα 33+1,2 αλευρι....πρωτο
φυσιγγιο μεσα στην θαλαμη !!!
Παντα σε ποστο και μεχρι τα 40 μετρα με 3*αστρα μαμα τσοκ ολες οι βολες.... φιλε !!!!
Αυτο ειναι το σεταπ φιλε !!!

εικόνα_Viber_2021-02-22_18-38-02.jpg

εικόνα_Viber_2021-02-22_18-38-29.jpg
 
Να σε ρωτήσω κατι κ.νικο χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης εσύ που δεν κανεις ταρζανιες και πας εκ του ασφαλούς 4οοαρισες 50γρ με τεκνα ποσα μπαρ την υπολογιζεις .

Στην ιδια δοσολογια ...καi στα ιδια bar....Eνας ιδιογομωτης....μπορει να βγαλει ταχυτητες απο
V1,5-380 εως 420m/s...
Ισως να μην γνωριζεις τον τροπο....αλλα ετσι ειναι !!!
 
Mητσαρα μου.....Δεν ειμαι ''χθεσινος''.....35 γεματα χρονια κυνηγαω....Εχω δοκιμασει τα παντα σε Νρο
σκαγιων και γραμμαρια !!!
Το παρατσουκλι....που μου κολλησε η παρεα μου στον λαγο '' ο Νικος ο φονιας''....με 33γραμμαρια
σκαγια Ν5 μου το κολλησαν.....Πολλα χρονια κυνηγουσα με SIPE και στα 33+1,2 αλευρι....πρωτο
φυσιγγιο μεσα στην θαλαμη !!!
Παντα σε ποστο και μεχρι τα 40 μετρα με 3*αστρα μαμα τσοκ ολες οι βολες.... φιλε !!!!
Αυτο ειναι το σεταπ φιλε !!!

View attachment 53228

View attachment 53229
Τι έχς πειτσωσ ρε Νίκο❓‼️33 γρ.50 μέτρα 3* τέτοια αποτύπωση κ συγκέντρωση❓❓❓❓
Ε‼️ δε χρειάζονται παραπάνω γραμμάρια‼️ούτε το όπλο να καταπονεις ούτε τον ώμο ούτε τίποτα‼️‼️‼️‼️
 
Στην ιδια δοσολογια ...καi στα ιδια bar....Eνας ιδιογομωτης....μπορει να βγαλει ταχυτητες απο
V1,5-380 εως 420m/s...
Ισως να μην γνωριζεις τον τροπο....αλλα ετσι ειναι !!!
Αλλο σε ρώτησα εγω που δεν γνωρίζω τροπους οτι η τουφεκιά σου ειναι 50γρ και τεκνα η πυρίτιδα και επιασες 400.εγω που κανω ταρζανιες και δεν ξερω μονο με sp2 παω 50γρ σε αυτες τις ταχύτητες. Τι λες εσύ που ξέρεις κανω καλα?
 
Αλλο σε ρώτησα εγω που δεν γνωρίζω τροπους οτι η τουφεκιά σου ειναι 50γρ και τεκνα η πυρίτιδα και επιασες 400.εγω που κανω ταρζανιες και δεν ξερω μονο με sp2 παω 50γρ σε αυτες τις ταχύτητες. Τι λες εσύ που ξέρεις κανω καλα?

Αν και συνεχιζεις....να αφηνεις υπονουμενα για το σεταπ μου με την Τεκνα....Το παραβλεπω... γιατι μαλλον
δεν γνωριζεις καλα την ΤΕΚΝΑ.
Και σου απαντω..
Εαν δεν μου δωσεις στησιμο και δοσολογια...δεν ξερω τι εχεις κανει και αν το σεταπ σου ειναι σωστο !!!

Ωστοσο την την SP2 με στρωματοποιηση την εχω στο V1,5-506m/s σε βολια και το σταματησα εκει...γιατι δεν
χρειαζομουν μεγαλυτερες ταχυτητες !!!

Και για του λογου το αληθες!!!

εικόνα_Viber_2021-10-27_17-56-00-901.jpg
εικόνα_Viber_2021-10-27_17-59-50-735.jpg

εικόνα_Viber_2021-10-27_18-00-14-042.jpg
 
Αν και συνεχιζεις....να αφηνεις υπονουμενα για το σεταπ μου με την Τεκνα....Το παραβλεπω... γιατι μαλλον
δεν γνωριζεις καλα την ΤΕΚΝΑ.
Και σου απαντω..
Εαν δεν μου δωσεις στησιμο και δοσολογια...δεν ξερω τι εχεις κανει και αν το σεταπ σου ειναι σωστο !!!

Ωστοσο την την SP2 με στρωματοποιηση την εχω στο V1,5-506m/s σε βολια και το σταματησα εκει...γιατι δεν
χρειαζομουν μεγαλυτερες ταχυτητες !!!

Και για του λογου το αληθες!!!

View attachment 53263
View attachment 53264

View attachment 53265
Κ.Νίκο υπονοούμενο δεν αφησα κανενα ευθεως σου λεω πως τα 50γρ στα 400 δεν έχουν παιδικες πιέσεις με την αρχοντησα πως λες.αφού την ξέρεις την sp2 θα ξέρεις πως τα 50γρ στα 400 δεν ξεπερνάει τα800-900μπαρ με ελαχιστο αμορτισέρ και 688 να βαλεις παλι εχεις περιθοριο.η ιδιογομωση κ.νικο δεν γεννησε εναν και ύστερα πέθανε και στο λεω αυτο γιατι βλέπω πως σνομπαρεις οτι δεν συνάδει με τα δικα σου στάνταρ.
 
Κ.Νίκο υπονοούμενο δεν αφησα κανενα ευθεως σου λεω πως τα 50γρ στα 400 δεν έχουν παιδικες πιέσεις με την αρχοντησα πως λες.αφού την ξέρεις την sp2 θα ξέρεις πως τα 50γρ στα 400 δεν ξεπερνάει τα800-900μπαρ με ελαχιστο αμορτισέρ και 688 να βαλεις παλι εχεις περιθοριο.η ιδιογομωση κ.νικο δεν γεννησε εναν και ύστερα πέθανε και στο λεω αυτο γιατι βλέπω πως σνομπαρεις οτι δεν συνάδει με τα δικα σου στάνταρ.

Κανεις λαθος...δεν σνομπαρω ΚΑΝΕΝΑΝ...
Απλα σου λεω για αλλη μια φορα ....οτι το σεταπ με την ΤΕΚΝΑ ειναι ασφαλες...και με σωστη δοσολογια
του κατασκευαστη !!!
Ειναι απο τα φυσιγγια που ριχνεις το πρωτο και το δευτερο εαν χρειαστει...χωρις να χασεις το θηραμα
απο απο τα ματια σου με την ανακρουση!!!
Σιγουρα ''παιδικο'' δεν ειναι...και χωρις ο ωμος μου να ειναι μπαρομετρο.....ειναι κατω απο 1000 bar .
To ποσο κατω δεν ξερω ....αλλα σιγουρα οχι πανω 1000 bar....Και το λεω απο την εμπειρια που εχω και
απο τον τροπο που κλεινω τους 12/76 καλυκες !!!
 
Εντάξει κ.Νίκο οπως θελεις.
Κώστα η ένσταση σου ,αφορά την ταχύτητα στα 50 γραμμάρια❓
Η Winchester έβγαζε επίσης ένα φυσίγγιο σε μάγκνουμ κάλυκα 50 γρ.με τρελή ταχύτητα,σκότωνε κ μπροστά κ πίσω....τι πιέσεις λες να έβγαζε❓ήταν ασφαλές❓
 
Κώστα η ένσταση σου ,αφορά την ταχύτητα στα 50 γραμμάρια❓
Η Winchester έβγαζε επίσης ένα φυσίγγιο σε μάγκνουμ κάλυκα 50 γρ.με τρελή ταχύτητα,σκότωνε κ μπροστά κ πίσω....τι πιέσεις λες να έβγαζε❓ήταν ασφαλές❓
Ηταν με τεκνα?
 
ΠΧ...Πιστευω οτι ο λαγος με αυτην την τουφεκια...οσο να αλλαξει το ποσοστο συγκεντρωσης ( μειον 10-15%?? )
οσο να αλλαξει και η κατανομη... ο λαγος δεν χανεται...
Ειναι καθαρα θεμα σκοπευσης πλεον!!

View attachment 53187

View attachment 53188

Τα 36 γραμμαρια θεωρω οτι ειναι μεχρι τα 45 μετρα και μεχρι Ν4.....
Οσο μεγαλωνουν τα μετρα....ανεβαινουμε σε γραμμαρια σκαγιων....και κατεβαινουμε σε Νο...εαν θελουμε
να ριχνουμε....και οταν δεν παρουμε το θηραμα....να ξερουμε οτι αστοχησαμε...
Αυτο μου εχει δειξει ο κυνηγοτοπος....και αυτο κανω...χωρις να θελω να πεισω κανεναν...αλλα αυτος εναι ο τροπος που κυνηγαω.
... και να μην τον αλλάξεις τον τρόπο που κυνηγάς.

Σωστό για εμένα αυτό που λες για την απόσταση τα γραμμάρια και το νούμερο σκαγιών.
Ξεκινάς όμως (και εγώ μαζί) από μια παραδοχή από την οποία δεν ξεκινούν κάποιοι και εκεί γίνεται το μπέρδεμα.

Η παραδοχή που κάνουμε εμείς είναι η εξής.
"Το θήραμα δεν θέλω να γλυτώσει αν δεν αστοχήσω".
Αυτό σημαίνει πυκνές κατανομές εξ ορισμού, μεγάλες γομώσεις για μακρινές αποστάσεις κτλ

Κοίτα τώρα την άλλη άποψη.
"Δεν με ενδιαφέρει να χάνω κάποια θηράματα, αρκεί να παίρνω κάποια και επίσης οι συνθήκες (απόσταση, αέρας, τρέμουλο από το κρύο, ταχύτητα πουλιού κτλ) δεν ευνοούν την ακριβή σκόπευση."
Αν είναι κάποιος της δεύτερης άποψης, οι συγκεντρώσεις πέφτουν, οι γομώσεις μπορεί να πέσουν και αυτές, το σκάγι να μεγαλώσει, οι ταχύτητες να αυξηθούν κτλ

Δεν πάνε στο σίγουρο, με ακριβή σκόπευση, ... αλλά στο πιθανό με σκόπευση στο περίπου :)

Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν, δεν είναι μόνο η ικανότητα σκόπευσης, ... αν έχει 7 μποφόρ αέρα και τουφεκάς στα 60-70 ακόμα και καράκεντρο να είσαι ο αέρας σου χαλά την τέλεια σκόπευση και εκτρέπει τα σκάγια !!!
Ταχύτητα πουλιού, απόσταση, μεγαλύτερο σκοπευτικό σφάλμα όπως είδες στο βίντεο λόγω απόστασης ;;;; Δεν παίζουν ρόλο στην στραβοτουφεκιά ;

Νομίζω γι αυτό λένε κάποιοι ότι φυσίγγι που δεν δίνει τα αναμενόμενα (από συγκέντρωση) στον πίνακα μπορεί να κεντάει στο πεδίο.

Δεν είναι τυχαίο επίσης ότι αυτό το λένε παιδιά που γενικώς τουφεκούν μακρυά.
Το έκανα και εγώ παλιά.
Γεράσαμε φίλε και ξεχάσαμε τα Federal BB.

Έψαχνα πολύ καιρό γιατί το λέγανε αυτό κάποιοι και πλέον είμαι πεπεισμένος ότι αυτός είναι ο λόγος.

Είναι απλά της δεύτερης άποψης, και κατά την γνώμη μου, δεν γίνεται να είναι της πρώτης στις αποστάσεις και στις συνθήκες που τουφεκούν.

Εμείς που τουφεκάμε σε normal αποστάσεις είμαστε της πρώτης.

Εμείς είμαστε της σιγουριάς (χαχα λέμε τώρα) και αυτοί της πιθανότητας !!!
 
Last edited:
... και να μην τον αλλάξεις τον τρόπο που κυνηγάς.

Σωστό για εμένα αυτό που λες για την απόσταση τα γραμμάρια και το νούμερο σκαγιών.
Ξεκινάς όμως (και εγώ μαζί) από μια παραδοχή από την οποία δεν ξεκινούν κάποιοι και εκεί γίνεται το μπέρδεμα.

Η παραδοχή που κάνουμε εμείς είναι η εξής.
"Το θήραμα δεν θέλω να γλυτώνει αν δεν αστοχήσω".
Αυτό σημαίνει πυκνές κατανομές εξ ορισμού, μεγάλες γομώσεις για μακρινές αποστάσεις κτλ

Κοίτα τώρα την άλλη άποψη.
"Δεν με ενδιαφέρει να χάνω κάποια θηράματα, αρκεί να παίρνω κάποια και επίσης οι συνθήκες (απόσταση, αέρας, κρύο, ταχύτητα πουλιού κτλ) δεν ευνοούν την ακριβή σκόπευση."
Αν είναι κάποιος της δεύτερης άποψης, οι συγκεντρώσεις πέφτουν, οι γομώσεις μπορεί να πέσουν και αυτές, το σκάγι να μεγαλώσει, οι ταχύτητες να αυξηθούν κτλ

Δεν πάμε στο σίγουρο, με ακριβή σκόπευση, ... αλλά στο πιθανό με σκόπευση στο περίπου :)

Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν, δεν είναι μόνο η ικανότητα σκόπευσης, ... αν έχει 7 μποφόρ αέρα και τουφεκάς στα 60-70 ακόμα και καράκεντρο να είσαι ο αέρας σου χαλά την τέλεια σκόπευση και εκτρέπει τα σκάγια !!!
Ταχύτητα πουλιού, απόσταση, μεγαλύτερο σκοπευτικό σφάλμα όπως είδες στο βίντεο λόγω απόστασης ;;;; Δεν παίζουν ρόλο στην στραβοτουφεκιά ;

Νομίζω γι αυτό λένε κάποιοι ότι φυσίγγι που δεν δίνει τα αναμενόμενα (από συγκέντρωση) στον πίνακα μπορεί να κεντάει στο πεδίο.

Δεν είναι τυχαίο επίσης ότι αυτό το λένε παιδιά που γενικώς τουφεκούν μακρυά.
Το έκανα και εγώ παλιά.
Γεράσαμε φίλε και ξεχάσαμε τα Federal BB.

Έψαχνα πολύ καιρό γιατί το λέγανε αυτό κάποιοι και πλέον είμαι πεπεισμένος ότι αυτός είναι ο λόγος.

Είναι απλά της δεύτερης άποψης, και κατά την γνώμη μου, δεν γίνεται να είναι της πρώτης στις αποστάσεις και στις συνθήκες που τουφεκούν.

Εμείς που τουφεκάμε σε normal αποστάσεις είμαστε της πρώτης.

Εμείς είμαστε της σιγουριάς (χαχα λέμε τώρα) και αυτοί της πιθανότητας !!!

Συμφωνουμε σε ολα !!! Σαφως και καθε ενας μας εχει τις προτιμησεις του....και τον δικο του τροπο
κυνηγιου !!!
Οσον αφορα για τον αερα....Εκανα δοκιμες με πλαγιο 7 μποφορ... Στα 35 μετρα με 3* αστρα...και
36,5 γραμμαρια σκαγια Ν4 με V1,5-418m/s...μετατοπιση τουφεκια 42 εκατοστα απο το κεντρο του
στοχου...!!!
Σκεψου στα 50 μετρα....εισαι εντελως εκτος στοχου !!!
Ο αερας κανει την προσκοπευση....μονος του !!! :D
 
Συμφωνουμε σε ολα !!! Σαφως και καθε ενας μας εχει τις προτιμησεις του....και τον δικο του τροπο
κυνηγιου !!!
Οσον αφορα για τον αερα....Εκανα δοκιμες με πλαγιο 7 μποφορ... Στα 35 μετρα με 3* αστρα...και
36,5 γραμμαρια σκαγια Ν4 με V1,5-418m/s...μετατοπιση τουφεκια 42 εκατοστα απο το κεντρο του
στοχου...!!!
Σκεψου στα 50 μετρα....εισαι εντελως εκτος στοχου !!!
Ο αερας κανει την προσκοπευση....μονος του !!! :D
Σε αργά θηράματα με πολύ αέρα με μικρά σκάγια μπορεί να χρειαστεί οπισθοσκόπευση για να είσαι κέντρο. :)
 
Πάντως, μιας και αναφέρθηκε ο αέρας, τουλάχιστον στο υδρόβιο, είναι σύμμαχος. Με 7 bofors, τα παπιά έρχονται στα 25 και στα 30 μέτρα. Δεν χρειάζεταιι να τουφεκάς στα 50 μ. Τουφεκιές σε αυτά τα μέτρα (50 μ και...), γίνονται συνήθως όταν έχει κάτι 4αράκια και 5αραράκια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top