Βλητικές δοκιμές

Παλιά στο...Τέξας , όταν τα γιουρομιξ ήταν ξυράφια, πάμε στα έλατα με θερμοκρασια λίγο κάτω από το 0 που πήγε μεχρι 7-8 βαθμούς. Εγώ με τον ξάδερφο είχαμε τα 7/8 και ο κουμπάρος από βιασύνη έβαλε στο αμαξι τα 9/10 που ρίχναμε στο περπατητο. Τους άλλαξε τα φώτα!!! Επεφταν απο παντού με το ***. Την επόμενη φορά έριξα και εγώ και επεφταν στουπια. Δεν ξαναπήρα 7αρι ποτέ για τσίχλες....8 και 8μιση ναι , αλλά 7αρι δεν ξαναεριξα.
Μα γιατι να ριχνεις 7ρι στη τσιχλα?Αυτο το ριχνεις στη φασσα περδικα ειδικα μεχρι 30 μετρα τις πατσαβουριαζει.Για μενα ιδανικο για την τσιχλα το 10ρι.Ριχνω και νο 12 στα πρωινα αλλα περσι δοκιμασα και νο8 συγκεκριμενο φυσιγγι μετα απο προτροπη φιλου και εμεινα μαλακας, αλλα κανει πολλη ζημια στα πουλια και χτυπαει μακρια, μετρα δεν λεμε.Για τους φιλους απο Κυπρο ειναι το olympia vmax 28 HP σκοπευτικο.
 
Ίσως είμαι εγώ ο περίεργος,αλλά τη λέξη πατσαβούρα-πατσαβουριάζει, την θεωρώ πολύ άσχημη,όταν μιλάμε για κυνήγι και θηράματα.
Ο Γιωργος την χρησιμοποιει με την δικη μας καθομιλουμενη οπου ειναι συχνη η χρηση της και οχι με την ενοια μειονεκτηκη ως προς το θηραμα αλλα με την ενοια επιβραβευτικη ως προς το φυσιγγιο

Εννοει οτι η βολη διπλωνει και σκοτωνει ακαριαια το θηραμα χωρις τραυματισμους
Στην ουσια του δινει ενα αμεσο και σωστο θανατο εαν το πετυχεις
 
Ο Γιωργος την χρησιμοποιει με την δικη μας καθομιλουμενη οπου ειναι συχνη η χρηση της και οχι με την ενοια μειονεκτηκη ως προς το θηραμα αλλα με την ενοια επιβραβευτικη ως προς το φυσιγγιο

Εννοει οτι η βολη διπλωνει και σκοτωνει ακαριαια το θηραμα χωρις τραυματισμους
Στην ουσια του δινει ενα αμεσο και σωστο θανατο εαν το πετυχεις
Το γνωρίζω.
Αλλά μου ηχεί,πολύ άσχημα.
 
Το γνωρίζω.
Αλλά μου ηχεί,πολύ άσχημα.
https://el.wiktionary.org/wiki/πατσαβουριάζω

Ηχει ασχημα γιατι εχει κι αλλη εννοια που εμεις στην Κυπρο δεν στην χρησιμοποιουμε.Δεν θα ακουσεις πουθενα καποιον η καποια να λεει σε γυναικα μωρη πατσαβουρα😊😊 θα τη στολισει αλλιως.
 
Σκληροπετση η άτιμη η τσίχλα .yel. .yel. .yel.
δεν με προσεχεις καθολου και με στεναχωρης.my man. !μιλαμε για κυργιαρηνα με παγοκαι αερα ,δεν μιλαμε για αυτο το μικρο πουλακι που δεν μπορεις να το πετυχεις🤭!εσυ θελεις μεγαλα θηραματα .big smile.
 
Back
Top