Βλητικές δοκιμές

Τουφεκιά τσάντας
.sarcastic.

Πάρε μια καρότσας για να μάθεις.
Μι φτάνς ; Δεν μι φτάνς.
Με full οι δικές μου.
MB long range. Φυσίγγι μεγάλων αποστάσεων.
Το μπουμπούνησα και με την 1187 για επιβεβαίωση των πολύ μακρινών δυνατοτήτων του.
Πουλάω όσα έχουν περισσέψει 50€ ... είναι συλλεκτικά.

Το χειρότερο κουτί που κατασκευάστηκε ποτέ.

View attachment 77749
Αυτό όμως πως το εξηγείς Βασίλη μου αν όχι στην κανη? Ίδιο φυσίγγιο ίδιο νο σκαγιων ίδιο τσοκ σχεδόν ίδια απόσταση (1.5 μέτρο πιο κοντά) και αν θυμάμαι καλά σχετικά ίδια θερμοκρασία. Βέβαια εγώ σε όλα όσα έχω σφάξει έχω βρει 320 σκάγια μέσα +-10. Πάντως με το συγκεκριμένο βλέπω πολύ ωραία πράγματα στο κυνήγι για αυτό πιστεύω ότι όλες οι κάνες δεν συμπαθούν το ίδιο όλα τα φυσίγγιαDSC_0120.JPG
 
Αυτό όμως πως το εξηγείς Βασίλη μου αν όχι στην κανη? Ίδιο φυσίγγιο ίδιο νο σκαγιων ίδιο τσοκ σχεδόν ίδια απόσταση (1.5 μέτρο πιο κοντά) και αν θυμάμαι καλά σχετικά ίδια θερμοκρασία. Βέβαια εγώ σε όλα όσα έχω σφάξει έχω βρει 320 σκάγια μέσα +-10. Πάντως με το συγκεκριμένο βλέπω πολύ ωραία πράγματα στο κυνήγι για αυτό πιστεύω ότι όλες οι κάνες δεν συμπαθούν το ίδιο όλα τα φυσίγγιαView attachment 77755
Μακάρι να ήξερα Κώστα.
Την έχεις ξαναβάλει την φωτό.

Με τα εμπορικά δεν βγάζεις άκρη.
Άλλο κουτί, άλλο φυσίγγι ή το χειρότερο φυσίγγι και για τα δύο μου όπλα.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
 
Ούτε ο Μάριος είδε σημαντικές διαφορές με κώνους, ούτε με παλιά μέταλλα ούτε με δηλητηριασμένες κάνες.
Ίσως δεν τους είχε φτιάξει 30cm.
Ήθελε να βγάλει τα χαρτιά να μας τα δείξει.
Δεν λέω τι άλλα μου έχει πει γιατί θα με σταυρώσουν εδώ μέσα.
Αυτός και αν έκανε δοκιμές επί δοκιμών.

Μου αποκάλυψε δε, ποιός ανακάλυψε πρώτος στην Ελλάδα ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν, μόνο τραυματίζουν.
Μετά ξεκίνησε η αφαίμαξη των κλαμπανομπενελάκηδων με τους κώνους της βλητικής υπεροχής της τσίχλας, για να κλαμπανίζουν ακόμα περισσότερο.
😂😂
Εσύ δεν την γλιτώνεις θα βρεθείς με κανένα αλεζουαρ καρφωμένο στην πλάτη. .sarcastic. .sarcastic.
 
Αλλα γιατί να επηρεάζει περισσότερο ο μακρύτερος κώνος και ο διευρυμένος αυλός τον τρόπο λειτουργίας από ότι ένα πολύ ελαφρύ φυσίγγι
Καλημέρα, θα επαναλάβω Μανώλη πως αυτά που λέω για τα αδρανείας είναι απλά σκέψεις και εικασίες, δεν έχω ασχοληθεί στην πράξη. Η απάντηση μου σε αυτό που ρωτάς είναι απλή. Ο μηχανισμός αδρανείας για να λειτουργεί σωστά χρειάζεται λάκτισμα πάνω από ένα όριο, πχ αυτό που παράγεται από φυσίγγι 24 γρ 380 μ/δ. Αυτό που υποθέτω πως του δημιουργεί πρόβλημα είναι η μικρή διάρκεια του λάκτισματος και όχι το μέγεθος, γιατί και ένα χαμηλής ανάκρουσης φυσίγγι σε μία κάννη με χαρακτηριστικά που διατηρούν τις πιέσεις σε μεγάλο μήκος της, έχει μεν χαμηλό λάκτισμα αλλά ίσης περίπου διάρκειας με ένα ισχυρότερο. Ενώ σε αντίθετη περίπτωση ίσως ενώ αρχικά έχουμε πλεόνασμα ανάκρουσης, αυτό διαρκεί λίγο χρονικά και επιτρέπει στο ελατηριο του κλείστρου να εκτονωθεί πρόωρα.
Ή με άλλα λόγια την συμπεριφορά σε ταχύτητα και πιέσεις ενός φυσιγγίου σε μια κάννη με κώνο και διευρυμένο αυλό θα μπορούσες να τo πετύχεις και με ένα πιο ελαφρύ φυσίγγι με βραδύκαυστη πυρίτιδα
Σε αυτό λέω ξεκάθαρα όχι, άσχετα με την ταχύτητα της καύσης και το ύψος των πιέσεων, οι καμπύλες καύσης έχουν πολύ όμοια γεωμετρία, εξαίρεση αποτελούν ανώμαλες (και επικίνδυνες) περιπτώσεις όπως καθυστερημένη ανάφλεξη με ψηλές πιέσεις στο στόμιο. Σε μία περίπτωση με καθυστερημένη ανάφλεξη για παράδειγμα, δεν θα συμπιεστει το ελατηριο και αν αυτό γίνει, θα γίνει πολύ αργά και δεν θα ολοκληρωθεί ο κύκλος επαναγομωσης.
 
Ο Μάριος είναι μπαναρισμένος, ούτε παρακολουθεί αλλά να τον βάλω σε ταλαιπωρία να ψάχνει παλιά χαρτόνια στην αποθήκη για να αποδείξει τι ;
Ναι ρε Βασιλη το γνωριζω...πλακα κανω...
Ότι η κάνη σου ήταν από την αρχή προβληματική στον κώνο γι αυτό στην φόρτωσε ο άλλος
Καλα ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν πιστευω να ηξερε απο κωνους και τετοια,απλως ειδε οτι το οπλο δεν τραβαγε και το πουλησε...
Εσύ σωστά έπραξες και έκανες κώνο.
Στη συγκεκριμενη καννη να εισαι απολυτως σιγουρος απο αυτα που ειδα...
Ίσως και με ένα απλό πέρασμα με ένα κοπτικό και γυάλισμα να είχε λυθεί το πρόβλημα.
Ο κωνος που μου εκανε αυτος ειναι κοντος, περιπου ο μισος σε σχεση με τις αλλες, οπως τον κοβω με το ματι απο 2,5 ποντους εως 3,5 οποτε μπορει να εκανε αυτο που λες εσυ...γιατι για να φυγει το στραβοκομμενο πρεπει να γινει εστω και μια μικρη επιμηκυνση...απο γυαλισμα τουλαχιστον με το ματι δεν φαινεται κατι το ιδιαιτερο...
Δεν είμαι οπλουργός.
Ουτε εγω, κουβεντα κανουμε...
Οσο για τις δοκιμες που λες η μονη περιπτωση να δουμε κατι ειναι με την MP155 που υπαρχει και δευτερο οπλο ακριβως ιδιο χωρις κωνο(με την εικασια παντα οτι οι δυο καννες βγηκαν ιδιες απο το εργοστασιο...)...απο τις αλλες δεν υπαρχει νοημα να ανεβασω γιατι δεν υπαρχει το πριν μονο το μετα...Αλλα ειναι μανουρα γιατι πρεπει να κουβαλαω δυο οπλα το πινακα φυσιγγια τσοκακια... αλλα θα το κανω...
Παω καμμια βολτα μηπως δω κανα τρυγονι...αστειο...
 
Στη συγκεκριμενη καννη να εισαι απολυτως σιγουρος απο αυτα που ειδα...
Είμαι.

Ο κωνος που μου εκανε αυτος ειναι κοντος, περιπου ο μισος σε σχεση με τις αλλες, οπως τον κοβω με το ματι απο 2,5 ποντους εως 3,5 οποτε μπορει να εκανε αυτο που λες εσυ...γιατι για να φυγει το στραβοκομμενο πρεπει να γινει εστω και μια μικρη επιμηκυνση...απο γυαλισμα τουλαχιστον με το ματι δεν φαινεται κατι το ιδιαιτερο...
Προβληματικά όπλα στον κώνο είχε αναφέρει και ο Νίκος και ο Βάγγος αν θυμάμαι καλά.
Μπορεί να συμβεί.

Οσο για τις δοκιμες που λες η μονη περιπτωση να δουμε κατι ειναι με την MP155 που υπαρχει και δευτερο οπλο ακριβως ιδιο χωρις κωνο
Αν δεν βαριέσαι κάντες.
 
Ορό της αλήθειας ήπιες βραδιάτικα ;
Πρόσεχε, θα μπεις στην μαύρη λίστα και εσύ.
Δεν χρειάζεται όρος της αλήθειας!🙂
Όταν λέω κάτι,είναι αυτό που έχω δει η αυτό που πιστεύω.
Δεν με απασχολεί σε ποια λίστα με συμπεριλαμβανει,οποίος το κάνει.
 
Είμαι.


Προβληματικά όπλα στον κώνο είχε αναφέρει και ο Νίκος και ο Βάγγος αν θυμάμαι καλά.
Μπορεί να συμβεί.


Αν δεν βαριέσαι κάντες.

Ναι...εχει συμβει σε οπλο φιλου μου.... και το εζησα....Το εχω ξαναγραψει....

Οι διαφορες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ....δεν μιλαμε για 5-10%...Οι διαφορες ηταν στο 40 - 50% σε σχεση με την
Μπερετα....
Εφτανα στον στοχο στα 30 μετρα...και εψαχνα να βρω σκαγια !!!
Και το ποιο ''ωραιο ''.....δεν ειχε παρει χαμπαρι τιποτα....ενα χρονο κυνηγουσε με αυτο το οπλο...και δεν
ειχε καταλαβει τιποτα...
Οταν τον ρωτησα....καλα βρε με αυτο το οπλο το σκοτωνες...??? Ναι μου ειπε σκοτωνα...αντε ''ξαγκιστρωνε''...

Το οπλο ενος ετους καινουργιο....αλλα στην βιρτινα του οπλοπωλειου μια 10ετια... Δεν υπηρχε εγγυηση..
Η αντιπροσωπεια δεν αναγνωριζε τιποτα ΦΡΑΝΚΙ το οπλο...
Τελικα το εστειλε στον οπλουργο της εταιρεις...πληρωσε και 150 ευρω...και το οπλο εφτιαξε..
Βεβαια την τουφεκια της Α-390 ΔΕΝ την εβγαλε ΠΟΤΕ !!!
Παντα και σε ολες τις δοκιμες και σεταπ...ηταν πισω απο την Α-390 κατα 5%....αμελητεο...αλλα αυτη
η διαφορα υπηρχε...και υπαρχει !!
Δεν ξερω τι κωνο εχει...ουτε τι εφτιαξε ο Μαστορας....απλα του ειπε οτι του εφτιαξε τον κωνο !!
Σιγουρα κατι εκανε...γιατι το οπλο αλλαξε εντελως στην βλητικη του αποδοση σε σχεση με πριν !!
 
Ορό της αλήθειας ήπιες βραδιάτικα ;
Πρόσεχε, θα μπεις στην μαύρη λίστα και εσύ.
Οι διευρυμένοι αυλοί λειτουργούν καλά με βαριές γομωσεις, γι αυτό άλλωστε φτιάχτηκαν! Αμερική, '80s, magnum γομωσεις με μολύβδινα σκάγια για γαλοπούλες και υδρόβια. Ένας συμβατικός αυλός ΊΣΩΣ δουλεύει καλύτερα με ελαφριές γομωσεις (μέχρι 32γρ). Από εκεί και πέρα μέχρι τα 38γρ, δεν έχω δει κάποια ΥΠΟΛΟΓΊΣΙΜΗ διαφορά στην απόδοση, εγώ προσωπικά!😉
 
Οι διευρυμένοι αυλοί λειτουργούν καλά με βαριές γομωσεις, γι αυτό άλλωστε φτιάχτηκαν! Αμερική, '80s, magnum γομωσεις με μολύβδινα σκάγια για γαλοπούλες και υδρόβια. Ένας συμβατικός αυλός ΊΣΩΣ δουλεύει καλύτερα με ελαφριές γομωσεις (μέχρι 32γρ). Από εκεί και πέρα μέχρι τα 38γρ, δεν έχω δει κάποια ΥΠΟΛΟΓΊΣΙΜΗ διαφορά στην απόδοση, εγώ προσωπικά!😉
 
Αυτό όμως πως το εξηγείς Βασίλη μου αν όχι στην κανη? Ίδιο φυσίγγιο ίδιο νο σκαγιων ίδιο τσοκ σχεδόν ίδια απόσταση (1.5 μέτρο πιο κοντά) και αν θυμάμαι καλά σχετικά ίδια θερμοκρασία. Βέβαια εγώ σε όλα όσα έχω σφάξει έχω βρει 320 σκάγια μέσα +-10. Πάντως με το συγκεκριμένο βλέπω πολύ ωραία πράγματα στο κυνήγι για αυτό πιστεύω ότι όλες οι κάνες δεν συμπαθούν το ίδιο όλα τα φυσίγγιαView attachment 77755
Τι εξηγήσει! Αφού έχεις κάνη κώνο, δεν είναι το ίδιο.
 
Πριν μερικά χρόνια είχα τρία όπλα το ένα με αυλό 18.8 τα αλλά με 18.4 και 18.3.Το 18.8 μου έδινε καλύτερα στην περιφέρεια ποιο στρογγυλή κατανομή, φυσικά με τα ειδια φυσίγγια 32γρ.και λίγο πάνω διάτρηση.
Γι αυτό λέω για τα 32γρ, σαν σημείο καμπής ας πούμε. Με 32αρια με λίγο τσιμπημενες πιέσεις ο διευρυμένος τα πάει πολύ καλά!! Βέβαια εξαρτάται από το φυσίγγι και τα υλικά του (βύσμα, σκάγια κτλ). Πάντως με όσα όπλα και αν έχω ρίξει από 32 έως 38γρ, δεν είδα υπολογίσιμες διαφορές... Το τονίζω το ΥΠΟΛΟΓΊΣΙΜΕΣ!!😅
 
Καλημέρα, θα επαναλάβω Μανώλη πως αυτά που λέω για τα αδρανείας είναι απλά σκέψεις και εικασίες, δεν έχω ασχοληθεί στην πράξη. Η απάντηση μου σε αυτό που ρωτάς είναι απλή. Ο μηχανισμός αδρανείας για να λειτουργεί σωστά χρειάζεται λάκτισμα πάνω από ένα όριο, πχ αυτό που παράγεται από φυσίγγι 24 γρ 380 μ/δ. Αυτό που υποθέτω πως του δημιουργεί πρόβλημα είναι η μικρή διάρκεια του λάκτισματος και όχι το μέγεθος, γιατί και ένα χαμηλής ανάκρουσης φυσίγγι σε μία κάννη με χαρακτηριστικά που διατηρούν τις πιέσεις σε μεγάλο μήκος της, έχει μεν χαμηλό λάκτισμα αλλά ίσης περίπου διάρκειας με ένα ισχυρότερο. Ενώ σε αντίθετη περίπτωση ίσως ενώ αρχικά έχουμε πλεόνασμα ανάκρουσης, αυτό διαρκεί λίγο χρονικά και επιτρέπει στο ελατηριο του κλείστρου να εκτονωθεί πρόωρα.
Σε αυτό λέω ξεκάθαρα όχι, άσχετα με την ταχύτητα της καύσης και το ύψος των πιέσεων, οι καμπύλες καύσης έχουν πολύ όμοια γεωμετρία, εξαίρεση αποτελούν ανώμαλες (και επικίνδυνες) περιπτώσεις όπως καθυστερημένη ανάφλεξη με ψηλές πιέσεις στο στόμιο. Σε μία περίπτωση με καθυστερημένη ανάφλεξη για παράδειγμα, δεν θα συμπιεστει το ελατηριο και αν αυτό γίνει, θα γίνει πολύ αργά και δεν θα ολοκληρωθεί ο κύκλος επαναγομωσης.
Φιλε καλε τι καθεσαι και βασανιζεις το μυαλο σου καλοκαιριατικα με υποθεσεις Απο την στιγμη που η Benelli USA εχει δωσει το δικαιωμα και επιτρεπει στην Briley και στον Roberts και μετατρεπουν τα benelli σε 18.6 αυλο κωνο 6.35 και τσοκακια των οικων τους και σε τιμες των 3000δολλαριων εχεις την εντυπωσει οτι η benelli στην Αμερικη θα διακυβευε τις εκαντονταδες πωλησεις εαν κατι δεν ηταν μελετημενο λειτουργικο και ασφαλη για τον Αμερικανο;Πιστευω πως ειναι θεματα για τα οποια τουλαχιστον εγω δεν χαλαω την φαια ουσια του εγκεφαλου μου διοτι έιναι περα της γνωσης μου εσυ βέβαια εχεις καθε δικαιωμα να ασχολεισαι κατα το δοκουν.
 
Δηλ το όπλο ανεβηκε στο κομμάτι της συγκέντρωσης κατά 35-45%?😳

Ναι βρε Μαστορα μου...ισως και περισσοτερο....Το οπλο ηταν ''αχρηστο''....ΠΧ Στα 30 μετρα εαν η Α-390
ειχε 400 σκαγια στον κυκλο,,,,αυτο δεν εβαζε ουτε 100 σκαγια....
Γι'αυτο απορησα οταν μου ειπε οτι το οπλο σκοτωνε....Θα ελεγα τι σκοτωνε....αλλα ο νοων νοειτω !!! :)

Αυτο ειχε και ενα ''συστημα''....γυριζες τουμπα ενα πραμα που ειχε...και ηταν για επιλογη ψιλων ή χοντρων
σκαγιων....
Αντε τωρα να εισαι στο βουνο....και να πρεπει να βγαλεις την πάπια...για να το γυρισεις απο ψιλα σε χοντρα
ή το αντιθετο...
Αυτο μου ειπε ο φιλος που το ειχε...Στις δοκιμες τα καναμε ολα...και το γυρισαμε...και το ξαναγυρισαμε..
αγγουρια....αυτο εβγαζε αυτο που ηθελε...
Η αληθεια ειναι οτι στα χοντρα σκαγια ειχε μια μικρη διαφορα προς το καλυτερο...αλλα δεν ηταν το οπλο
οπως επρεπε να ειναι...
Τελος παντων...το οπλο οταν γυρισε εριχνε καλα...περα απο αυτο...αν και δεν ξερω απο οπλα...αυτο το
''συστημα'' με τα χοντρα ψιλα σκαγια...το θεωρησα μεγαλη μαλ@κια !!!:cool:
 
Ναι βρε Μαστορα μου...ισως και περισσοτερο....Το οπλο ηταν ''αχρηστο''....ΠΧ Στα 30 μετρα εαν η Α-390
ειχε 400 σκαγια στον κυκλο,,,,αυτο δεν εβαζε ουτε 100 σκαγια....
Γι'αυτο απορησα οταν μου ειπε οτι το οπλο σκοτωνε....Θα ελεγα τι σκοτωνε....αλλα ο νοων νοειτω !!! :)

Αυτο ειχε και ενα ''συστημα''....γυριζες τουμπα ενα πραμα που ειχε...και ηταν για επιλογη ψιλων ή χοντρων
σκαγιων....
Αντε τωρα να εισαι στο βουνο....και να πρεπει να βγαλεις την πάπια...για να το γυρισεις απο ψιλα σε χοντρα
ή το αντιθετο...
Αυτο μου ειπε ο φιλος που το ειχε...Στις δοκιμες τα καναμε ολα...και το γυρισαμε...και το ξαναγυρισαμε..
αγγουρια....αυτο εβγαζε αυτο που ηθελε...
Η αληθεια ειναι οτι στα χοντρα σκαγια ειχε μια μικρη διαφορα προς το καλυτερο...αλλα δεν ηταν το οπλο
οπως επρεπε να ειναι...
Τελος παντων...το οπλο οταν γυρισε εριχνε καλα...περα απο αυτο...αν και δεν ξερω απο οπλα...αυτο το
''συστημα'' με τα χοντρα ψιλα σκαγια...το θεωρησα μεγαλη μαλ@κια !!!:cool:
Νικόλα,το σύστημα που λες είναι μάλλον για βαριές κι ελαφριές γομώσεις.
 
Πριν μερικά χρόνια είχα τρία όπλα το ένα με αυλό 18.8 τα αλλά με 18.4 και 18.3.Το 18.8 μου έδινε καλύτερα στην περιφέρεια ποιο στρογγυλή κατανομή, φυσικά με τα ειδια φυσίγγια 32γρ.και λίγο πάνω διάτρηση.
Διάτρηση πως μέτρησες ?
Τενεκέδες ή χαρτιά ?

Τι εξηγήση! Αφού έχεις κάνη κώνο, δεν είναι το ίδιο.
Είναι τεράστια η διαφορά.
Τα έχω κρατήσει τα φυσίγγια για να τα ρίξω και με άλλα όπλα να δούμε τι κάνουν.

Αυτό είναι το φυσίγγι ... αν έχετε καμιά ιδέα γιατί είναι το χειρότερο που έχω ρίξει με 2 διαφορετικά όπλα πείτε μου.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/page-958#post-690724
Τα σκάγια πάντως δεν τα βλέπω από σόι.
 
Last edited:
Back
Top