Βλητικές δοκιμές

Αν μπορείς,αφού το 8 το έχουμε, βάλε το 6 κ το 4, ιταλικά μολύβδινα να καλύψουμε τα νούμερα που πιάνουν σχεδόν όλη τη γκάμα θηραματων!
Στην ίδια V0,420-430, να πιάσουμε τα μέγιστα νορμάλ...
Προφανώς κ είναι θεωρία... Αλλά όπως κ να έχει είναι ενδεικτικός ο πίνακας!
 
Την min διάτρηση σε τζελ την έχω ορίσει ως εξής με βάση πληροφορίες που βρήκα στο internet και μάλιστα την μεγάλωσα λίγο για να μικρύνω τις αποστάσεις.
Όλα αυτά ισχύουν καλύτερα σε χοντρά νούμερα ή σε όχι τόσο πολύ παραμορφωμένα ψιλά.

1693592397853.png
 
Την min διάτρηση σε τζελ την έχω ορίσει ως εξής με βάση πληροφορίες που βρήκα στο internet και μάλιστα την μεγάλωσα λίγο για να μικρύνω τις αποστάσεις.
Όλα αυτά ισχύουν καλύτερα σε χοντρά νούμερα ή σε όχι τόσο πολύ παραμορφωμένα ψιλά.

View attachment 78225
Ανάθεμα κ αν κατάλαβα τίποτα,απ' το πινάκιον‼️
 
Αν μπορείς,αφού το 8 το έχουμε, βάλε το 6 κ το 4, ιταλικά μολύβδινα να καλύψουμε τα νούμερα που πιάνουν σχεδόν όλη τη γκάμα θηραματων!
Στην ίδια V0,420-430, να πιάσουμε τα μέγιστα νορμάλ...
Προφανώς κ είναι θεωρία... Αλλά όπως κ να έχει είναι ενδεικτικός ο πίνακας!
Υγρασία την αφήνω στο 60% δεν επηρεάζει πολύ.

Δες για διαφορετικές τιμές θερμοκρασιών και υψομέτρων
V1,5 = 420m/s σε όλα ανεξάρτητα από την εξωτερική θερμοκρασία (την Vo προφανώς θα την δεις μεγαλύτερη και να αλλάζει λίγο)

Υψόμετρο μηδέν και 30οC σε #4 μολύβι
1693592756762.png
Υψόμετρο μηδέν και 0οC σε #4 μολύβι
1693592850947.png
Υψόμετρο μηδέν και -20οC σε #4 μολύβι
1693592894574.png

Υψόμετρο 1000m και 30οC σε #4 μολύβι
1693592985436.png
Υψόμετρο 2000m και 30οC σε #4 μολύβι
1693593016832.png
 
Υψόμετρο μηδέν και 30οC σε #6 μολύβι
1693593167903.png
Υψόμετρο μηδέν και 0οC σε #6 μολύβι
1693593210245.pngΥψόμετρο μηδέν και -20οC σε #6 μολύβι
1693593240704.png
Υψόμετρο 1000m και 30οC σε #6 μολύβι
1693593325330.png
Υψόμετρο 2000m και 30οC σε #6 μολύβι
1693593361985.png


H χήνα είναι η καναδέζα ... να ξέρετε. 🤣
Mallard το πρασίνι
Hare ο λαγός
Medium game πχ πέρδικα ή φάσσα
Small game πχ τσίχλα
 
Μην ντρέπεστε να μου πείτε ότι είναι μακρινές οι αποστάσεις.
Αν συμφωνήσουμε θα τις μικρύνω αυξάνοντας τις απαιτούμενες διατρήσεις από τον πίνακα που δεν καταλάβαινε ο Jonny.
Εγώ κόβω πάντως 5-10m για να είμαι σίγουρος. 🤣😁
 
Μπραβο για τις δοκιμες....Δεν καταλαβα τι νοημα εχουν τα 2* αστρα στα 36,5 μετρα....Σε αυτα τα μετρα
με 3* αστρα δοκιμαζουμε....
Θα πηγαινες στην τσιχλα με 2* αστρα και να ριχνεις σε αυτα τα μετρα ??
Οπως εχω ξαναπει με 3* τσοκ κανω ολα τα κυνηγια μου(πλην με σκυλο...) και με αυτο κανω τις δοκιμες μου, αλλα επειδη παιζει να κανω καμμια τρυπα στο συγκεκριμενο για να εχουμε καμμια δοκιμη απο το πριν...για αυτο το λογο τις εκανα...
 
Δοκιμάζω σε πραγματικό θήραμα τώρα Γιάννη όπως ο φίλος μου ο Ηλίας.

Το δεύτερο τρυγόνι ήταν εξωφρενικά μακρυά.
Ναβάρο #8 Benelli M2 LM
Μπαγάσηδες, αχαχαχα 😂 για να μην λέτε ότι τουφεκάω μέχρι τα 36,5m.

View attachment 78208
Την καλυτερη δουλεια κανεις...αλλα αν δεν κοψεις κανα μετρο θα κανω κωνο σε οτι καννη εχω...
 
Οπως εχω ξαναπει με 3* τσοκ κανω ολα τα κυνηγια μου(πλην με σκυλο...) και με αυτο κανω τις δοκιμες μου, αλλα επειδη παιζει να κανω καμμια τρυπα στο συγκεκριμενο για να εχουμε καμμια δοκιμη απο το πριν...για αυτο το λογο τις εκανα...
Γιάννη ρίξε ότι γουστάρεις και θες να δοκιμάσεις αλλά θέλω 1 χοντρό πχ #4 #3 με full στα 36,5 και 1 ψιλό πχ #8 στα 30 με κύλινδρο ή ic αν έχεις.
Αν δεν έχεις κύλινδρο ή ic παράτα το.

Αν κάνεις τρύπα, ρίξε ξανά τα ίδια.
Κράτα φυσίγγια από το ίδιο κουτί για δοκιμές κατόπιν τρύπας.
 
Γιάννη ρίξε ότι γουστάρεις και θες να δοκιμάσεις αλλά θέλω 1 χοντρό πχ #4 #3 με full στα 36,5 και 1 ψιλό πχ #8 στα 30 με κύλινδρο ή ic αν έχεις.
Αν δεν έχεις κύλινδρο ή ic παράτα το.

Αν κάνεις τρύπα, ρίξε ξανά τα ίδια.
Κράτα φυσίγγια από το ίδιο κουτί για δοκιμές κατόπιν τρύπας.
Οχι ρε δε σου λεω για το τσοκακι.... σου λεω για την Baikal mp 155 που εχω μια με κωνο δικη μου και μια ιδια χωρις κωνο ενος φιλου τσοκ εχουμε το 1,3,4 μαμα και απο φυσιγγια απο Νο2 εως Νο9-10....
 
Οχι ρε δε σου λεω για το τσοκακι.... σου λεω για την Baikal mp 155 που εχω μια με κωνο δικη μου και μια ιδια χωρις κωνο ενος φιλου τσοκ εχουμε το 1,3,4 μαμα και απο φυσιγγια απο Νο2 εως Νο9-10....
Οκ ... ρίξτε ότι θέλετε και 2 παραπάνω για εμένα.
 
Μπραβο για τις δοκιμες....Δεν καταλαβα τι νοημα εχουν τα 2* αστρα στα 36,5 μετρα....Σε αυτα τα μετρα
με 3* αστρα δοκιμαζουμε....
Θα πηγαινες στην τσιχλα με 2* αστρα και να ριχνεις σε αυτα τα μετρα ??
Γιατι βρε Νικόλα μου, το απαγορεύει η βλητική...;;;
Κι εγω παω με 2* (σταθερό)...και;;;;
 
Κράτα το τσοκακι όπως είναι, τί δεν σου άρεσε?
Δεν το κυνηγαω φιλε μου για αυτο ελεγα να του κανω το πειραμα...στο κυνηγι κανα δυο φορες που το δοκιμασα δεν μου εκανε κατι, ισως να ειναι πολυ κλειστο και να μην μπορω να το βρω?μπορει...εγω ενα τριαρι μαμα εχω και παω και ολα μια χαρα...τωρα και τρυπες να του κανω σαμπως θα το κυνηγησω, οταν εισαι ικανοποιημενος απο αυτο που χρησιμοποιεις δυσκολα το αλλαζεις(ειναι και η ψυχολογια στη μεση...) ...θα ριξω και μια το μαμα τρια με ιδιο φυσιγγι να δουμε τις διαφορες... μου το χαλασες τωρα και θα αναβαλλω προς το παρον το τρυπημα...
 
Δεν το κυνηγαω φιλε μου για αυτο ελεγα να του κανω το πειραμα...στο κυνηγι κανα δυο φορες που το δοκιμασα δεν μου εκανε κατι, ισως να ειναι πολυ κλειστο και να μην μπορω να το βρω?μπορει...εγω ενα τριαρι μαμα εχω και παω και ολα μια χαρα...τωρα και τρυπες να του κανω σαμπως θα το κυνηγησω, οταν εισαι ικανοποιημενος απο αυτο που χρησιμοποιεις δυσκολα το αλλαζεις(ειναι και η ψυχολογια στη μεση...) ...θα ριξω και μια το μαμα τρια με ιδιο φυσιγγι να δουμε τις διαφορες... μου το χαλασες τωρα και θα αναβαλλω προς το παρον το τρυπημα...
Δούλεψε το Αυτό το τσοκ θα δείς ωραία πράγματα.
 
Την καλυτερη δουλεια κανεις...αλλα αν δεν κοψεις κανα μετρο θα κανω κωνο σε οτι καννη εχω...
Μην πέφτεις στην παγίδα.
Σας προβοκάρει για να φτιάξετε κώνους.
Και αν δεν τον φτάσετε στις αποστάσεις, θα προτείνει αλλαγή σε...πυραμίδες και τετράγωνες γομώσεις..hunter.
 
Back
Top