Βλητικές δοκιμές

Εντωμεταξύ έχω καμμιά 10 ρια τουφεκισμένα χαρτόνια 8 στα 35 μετρα και 2 στα 40 μετρα. Αυτό που παρατήρησα είναι οτι ακριβώς κέντρο δεν έστειλα καμμία :) Μία πήγαινε λίγο αριστερά μια κάτω μια πάνω... γμθκε και ο κωλοαέρας προσπαθούσα επωμισμένος να βρώ κέντρο. Πάντως όπως είπα με το ιδιο οπλο ιδιο φυσιγγι ιδια μετρα ριχνω πρωτη, καλούτσικη, ρίχνω δευτερή λεω μήπως είναι καλύτερη και ήταν κακή, κι αναγκάστηκα έριξα και τρίτη!
 
Και μια δοκιμη του πινακα για αρχη...Ρουμελιωτη 30γρ. Νο. 9 36,5 μετρα(στομιο,κορδελα) τσοκ 2* εσω εξω(μαλλον της Beretta το μονο που γραφει επανω "P.B.") +5cm οπλο ATA Prince Armi με κωνο μηκος καννης 65cm(αν και στο μετρημα μου βγαινει 64 απο το τελος της βασης μεχρι το στομιο...κωλοτουρκοι μου εκλεψαν και 1 ποντο στην καννη...)
View attachment 78191
Και αλλη μια με ολα ιδια αλλα φυσιγγι Νο.6 τοπικου κατασκευαστη(πρασινο ετσι το λεμε οι ντοπιοι....) θα το ανεβασω στην παρουσιαση για να δουμε και ποσα σκαγια εχει μεσα...
View attachment 78193
Στο πρωτο ο συγκεντρωτηρας δεν ειχε ανοιξει μια ενωση...στο δευτερο δεν ειχε ανοιξει καμμια...

Έτοιμος και εσύ.
Καλές είναι.

IMG_20230830_232514.jpg IMG_20230830_232328.jpg
 
Γιατι βρε Νικόλα μου, το απαγορεύει η βλητική...;;;
Κι εγω παω με 2* (σταθερό)...και;;;;

Διαβασες καπου ...που να λεω οτι απαγορετεται ??? :oops:
Τιποτα δεν απαγορευεται.....Απλα εσυ εχεις οπτικη εικονα για το οπλο σου....Για τους αλλους ομως που
ριχνουν με 3* αστρα....οι διαφορες ειναι μεγαλες !!!
Μπορεις να βγαλεις ''ακρη''....και να ξερεις τι θα δωσει με 3* αστρα αυτην η τουφεκια στα ιδια μετρα ???

εικόνα_Viber_2020-10-26_17-40-17.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-26_17-40-58.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-26_17-41-32.jpg

Δεν μπορεις να υπολογισεις....οτι και να υποθέσεις.....εξω θα πεσεις !!!;)
Για εχουν σωστη εικονα ολοι....δοικμαζουμε σε συγκεκριμενα μετρα και συγκεκριμενο τσοκ...
Το να δοκιμασεις εσυ οτι γουσταρεις....σαφως και δεν απαγορευεται Κωστή !!!:)
 
Διαβασες καπου ...που να λεω οτι απαγορετεται ??? :oops:
Τιποτα δεν απαγορευεται.....Απλα εσυ εχεις οπτικη εικονα για το οπλο σου....Για τους αλλους ομως που
ριχνουν με 3* αστρα....οι διαφορες ειναι μεγαλες !!!
Μπορεις να βγαλεις ''ακρη''....και να ξερεις τι θα δωσει με 3* αστρα αυτην η τουφεκια στα ιδια μετρα ???

View attachment 78262
View attachment 78263
View attachment 78264

Δεν μπορεις να υπολογισεις....οτι και να υποθέσεις.....εξω θα πεσεις !!!;)
Για εχουν σωστη εικονα ολοι....δοικμαζουμε σε συγκεκριμενα μετρα και συγκεκριμενο τσοκ...
Το να δοκιμασεις εσυ οτι γουσταρεις....σαφως και δεν απαγορευεται Κωστή !!!:)
Νικο καλημέρα!
Η διεθνής πρακτική που ακολουθούν όλοι οι κατασκευαστές όπλων και φυσιγγίων εξακολουθεί να είναι τα 36,5 μέτρα με συγκεκριμένο ποσοστό συγκέντρωσης ανά τσοκ...αυτο δεν έχει αλλάξει ακόμα για να υπάρχει ένας μπούσουλας και ένας κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των εταιρειών και των αγοραστών...
Από κει και πέρα δεν υπάρχει στάνταρ ή σωστό και λάθος...Ο καθένας δοκιμάζει όπως τον βολεύει...
Από τη στιγμή που αναγράφεται στη δοκιμή απόσταση, τσοκ, βάρος γομωσης και Νο σκαγιών δεν υπάρχει κάτι μεμπτό...Όποιος έχει κάποιες στοιχειώδης γνώσεις και έχει κάνει κάποιες δοκιμές καταλαβαίνει πανω-κατω τί μπορεί να κάνει ένα φυσίγγι με άλλα τσοκ ή σε άλλες αποστάσεις...

Εγώ π.χ πλέον έχω γίνει "μπακάλης" σπάνια και για στατιστικούς λόγους κάθομαι να βγάλω ποσοστά συγκεντρωσης...
Ριχνω στην απόσταση που πιστεύω ότι θα βγει το 80% των βολών μου και ψάχνω να βρω τη βολή με την καλύτερη ισοκατανομή και το μεγαλύτερο εύρος που το κυρίως σώμα του θηράματος (περιοχή του στήθους, πλευρών, πλάτης εξαιρουμένων της κοιλιάς, φτερών, κεφάλι) θα πάρει 3 σκάγια...μετά ακολουθεί η πατροπαράδοτη δοκιμή στον τενεκέ για την δοκιμή δύναμης και κάποιες οπτικοακουστικές πληροφορίες που παίρνω και αν όλα πάνε καλά, το φυσίγγι παίρνει το δρόμο για τον μεγάλο κριτή...που είναι ο κυνηγότοπος...
 
Last edited:
Μην ντρέπεστε να μου πείτε ότι είναι μακρινές οι αποστάσεις.
Αν συμφωνήσουμε θα τις μικρύνω αυξάνοντας τις απαιτούμενες διατρήσεις από τον πίνακα που δεν καταλάβαινε ο Jonny.
Εγώ κόβω πάντως 5-10m για να είμαι σίγουρος. 🤣😁
Και μένα μου φαίνονται τσιμπημένες οι αποστάσεις που έβγαλες στα διαγράμματα...
Εμπειρικά θα έλεγα 10μ. κάτω ή ένα Νο πιο χοντρά...
 
Και μένα μου φαίνονται τσιμπημένες οι αποστάσεις που έβγαλες στα διαγράμματα...
Εμπειρικά θα έλεγα 10μ. κάτω ή ένα με δύο Νο πιο χοντρά...
Σπύρο... Είπε πολύ σωστά ο @Παπ. Ν σε προηγούμενο ποστ ότι "εξαρτάται" κ σαφώς οι πίνακες είναι ενδεικτικοί!
Αν με ρωτάς όμως... Ο μέσος πίνακας των 1000 υψόμετρο με Ο βαθμούς είναι πολύ κοντά στη πραγματικότητα και μιλάμε πάντα για Vo 420,γρήγορο -δυνατο φυσίγγι που ενδείκνυται για να βγάλει τα "όρια" τού!
Έχω βγάλει κάποιες λίγες, τυχερές ως προς την "επαφή" με το στόχο (διασπορά συνάρτηση απόστασης) που όμως κατέβαλλαν το θήραμα!
Π.χ. 65 μέτρα κουρούνα καθιστή,40+ μέτρα φάσα με 6άρια (ιδιογόμωση,πεντασταδιακο συμβατικής σύνθεσης με Α1), αλλά κ με αγοραστά 4άρια(παλιά semi lambro) σε πράσινα στα 50!!!
Γενικά πιστεύω ότι πρώτα ξεμένουμε από κατανομή κ πολύ μετά απο δύναμη!
Πάντα μιλάμε για σοβαρά πυρομαχικά κ αφήνοντας το παράγοντα όπλου-τσοκ και στόχευσης απ' έξω!
 
Last edited:
Σπύρο... Είπε πολύ σωστά ο @Παπ. Ν σε προηγούμενο ποστ ότι "εξαρτάται" κ σαφώς οι πίνακες είναι ενδεικτικοί!
Αν με ρωτάς όμως... Ο μέσος πίνακας των 1000 υψόμετρο με Ο βαθμούς είναι πολύ κοντά στη πραγματικότητα και μιλάμε πάντα για Vo 420,γρήγορο -δυνατο φυσίγγι που ενδείκνυται για να βγάλει τα "όρια" τού!
Έχω βγάλει κάποιες λίγες, τυχερές ως προς "επαφή" με το στόχο (διασπορά συνάρτηση απόστασης) που όμως κατέβαλλαν το θήραμα!
Π.χ. 65 μέτρα κουρούνα καθιστή,40+ μέτρα φάσα με 6άρια (ιδιογόμωση,πεντασταδιακο συμβατικής σύνθεσης με Α1), αλλά κ με αγοραστά 4άρια(παλιά semi lambro) σε πράσινα στα 50!!!
Γενικά πιστεύω ότι πρώτα ξεμείνουμε από κατανομή κ πολύ μετά απο δύναμη!
Πάντα μιλάμε για σοβαρά πυρομαχικά κ αφήνοντας το παράγοντα στόχευσης απ' έξω!
Δεν αντιλέγω...μπορεί να είναι και έτσι...
Εξάλλου στον κυνηγότοπο στο περίπου υπολογίζω αποστάσεις και μπορεί να πέφτω έξω...
 
Σπύρο... Είπε πολύ σωστά ο @Παπ. Ν
Γενικά πιστεύω ότι πρώτα ξεμείνουμε από κατανομή κ πολύ μετά απο δύναμη!
Ναι...και εκεί θέλει σωστή μελέτη πόσο θα χάσεις και πόσο θα κερδίσεις από τα 2 αυτά μεγέθη προκειμένου να φτάσεις στη χρυσή τομή...
 
Νικο καλημέρα!
Η διεθνής πρακτική που ακολουθούν όλοι οι κατασκευαστές όπλων και φυσιγγίων εξακολουθεί να είναι τα 36,5 μέτρα με συγκεκριμένο ποσοστό συγκέντρωσης ανά τσοκ...αυτο δεν έχει αλλάξει ακόμα για να υπάρχει ένας μπούσουλας και ένας κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των εταιρειών και των αγοραστών...
Από κει και πέρα δεν υπάρχει στάνταρ ή σωστό και λάθος...Ο καθένας δοκιμάζει όπως τον βολεύει...
Από τη στιγμή που αναγράφεται στη δοκιμή απόσταση, τσοκ, βάρος γομωσης και Νο σκαγιών δεν υπάρχει κάτι μεμπτό...Όποιος έχει κάποιες στοιχειώδης γνώσεις και έχει κάνει κάποιες δοκιμές καταλαβαίνει πανω-κατω τί μπορεί να κάνει ένα φυσίγγι με άλλα τσοκ ή σε άλλες αποστάσεις...

Εγώ π.χ πλέον έχω γίνει "μπακάλης" σπάνια και για στατιστικούς λόγους κάθομαι να βγάλω ποσοστά συγκεντρωσης...
Ριχνω στην απόσταση που πιστεύω ότι θα βγει το 80% των βολών μου και ψάχνω να βρω τη βολή με την καλύτερη ισοκατανομή και το μεγαλύτερο εύρος που το κυρίως σώμα του θηράματος (περιοχή του στήθους, πλευρών, πλάτης εξαιρουμένων της κοιλιάς, φτερών, κεφάλι) θα πάρει 3 σκάγια...μετά ακολουθεί η πατροπαράδοτη δοκιμή στον τενεκέ για την δοκιμή δύναμης και κάποιες οπτικοακουστικές πληροφορίες που παίρνω και αν όλα πάνε καλά, το φυσίγγι παίρνει το δρόμο για τον μεγάλο κριτή...που είναι ο κυνηγότοπος...
Για οπτικούς τύπους σαν εμάς που δεν μετράμε συγκεντρώσεις κλπ, αλλά έχουμε την εμπειρία να δούμε αν μια τουφεκια μας ταιριάζει, πριν χρόνια είχε συμφωνήσει και ο Λεωνίδας ότι τα απλά τσοκ, όχι φρένου, τα δοκιμάζουμε στις παρακάτω αποστάσεις που είναι οι ενδεικνυομενες :
IMG_20230803_173352.jpg
Μια ελαφρά πυκνου κέντρου κατανομή σε αυτές τις αποστάσεις είναι αποτελεσματική.
Screenshot_20230409_140241_com.microsoft.office.outlook.jpg
Προσοχή οι συσφιξεις (constriction) είναι σε ίντσες.
 
Last edited:
Για οπτικούς τύπους σαν εμάς που δεν μετράμε συγκεντρώσεις κλπ, αλλά έχουμε την εμπειρία να δούμε αν μια τουφεκια μας ταιριάζει, πριν χρόνια είχε συμφωνήσει και ο Λεωνίδας ότι τα απλά τσοκ, όχι φρένου, τα δοκιμάζουμε στις παρακάτω αποστάσεις που είναι οι ενδεικνυομενες :
View attachment 78269
Μια ελαφρά πυκνου κέντρου κατανομή σε αυτές τις αποστάσεις είναι αποτελεσματική.
Ορθολογικες αποστάσεις...
 
Ο Ιταλός 15/γρ ο Λάμπρος 14/γρ...Για να είναι πιο βαριά του λαμπρουκο εναι σκάγια μ'@ρχ/@ ...Όχι ο,τι κι ο,τι....
Ενδεικτικά είναι τα νούμερα στους πίνακες Πάρη, και συνήθως στρογγυλεμένα σε ακέραιο αριθμό. Κάπου στο ενδιάμεσο κυμαίνονται, ανάλογα την παρτίδα και την πυκνότητα του κράματος. Και στα ιταλικά και στα ελληνικά (Lambro). Στα περισσότερα φυσίγγια που έχω σφάξει (με σωστό σχετικά 8αρι) τα έχω βρει από 14,3 έως 14,8 σκάγια ανά γραμμάριο. Περίπου 400 - 415 στα 28 γρ. Και θεωρητικά 14,3 βγαίνει, με διάμετρο 2,3mm και πυκνότητα 11 gr/cc. Σχεδόν ίδιο είναι και το αμερικανικό 8αρι, με (θεωρητική) διάμετρο 0,09" (2,29mm) και 410 σκάγια στην ουγγιά (28,35γρ.)
 
Ενδεικτικά είναι τα νούμερα στους πίνακες Πάρη, και συνήθως στρογγυλεμένα σε ακέραιο αριθμό. Κάπου στο ενδιάμεσο κυμαίνονται, ανάλογα την παρτίδα και την πυκνότητα του κράματος. Και στα ιταλικά και στα ελληνικά (Lambro). Στα περισσότερα φυσίγγια που έχω σφάξει (με σωστό σχετικά 8αρι) τα έχω βρει από 14,3 έως 14,8 σκάγια ανά γραμμάριο. Περίπου 400 - 415 στα 28 γρ. Και θεωρητικά 14,3 βγαίνει, με διάμετρο 2,3mm και πυκνότητα 11 gr/cc. Σχεδόν ίδιο είναι και το αμερικανικό 8αρι, με (θεωρητική) διάμετρο 0,09" (2,29mm) και 410 σκάγια στην ουγγιά (28,35γρ.)
Σωστά...αν δεν ζυγίζεις σκάγια/γραμμαριο κατά περίπτωση δεν μπορείς να ξέρεις τον αριθμό σκαγιών της γόμωση...
 
Και ετσι να ειναι...υπαρχει ενα μικρο αμορτισερ....Εαν βαλεις το κουβετ του γκουαλαντι στην ιδια δοσολογια
θα εχεις αλλη τουφεκια !!!
Εάν σε ενδιαφέρει:
cal16 -z2m21
Στον lb6 ταιριάζει εφαρμοστά το cal16.
Κόβεις τα πτερύγια από τη φούστα( στον 21 κόβονται πιο καθαρά)
και ξυρίζεις ακριβώς το βύσμα.
Μπαίνει πιο εφαρμοστά ο δίσκος από το βύσμα.
Με ελαφριά συμπίεση παίρνει από 27 έως 29 γραμμάρια σκάγια.
Μετά το παιχνίδι παίζεται στο βάθος χαρακιάς στα πτερύγια.
IMG_20230902_181335127.jpgIMG_20230902_181520695_MF_PORTRAIT.jpg
Καλή συνέχεια.
 
Εάν σε ενδιαφέρει:
cal16 -z2m21
Στον lb6 ταιριάζει εφαρμοστά το cal16.
Κόβεις τα πτερύγια από τη φούστα( στον 21 κόβονται πιο καθαρά)
και ξυρίζεις ακριβώς το βύσμα.
Μπαίνει πιο εφαρμοστά ο δίσκος από το βύσμα.
Με ελαφριά συμπίεση παίρνει από 27 έως 29 γραμμάρια σκάγια.
Μετά το παιχνίδι παίζεται στο βάθος χαρακιάς στα πτερύγια.
View attachment 78292View attachment 78293
Καλή συνέχεια.

Ευχαριστω....αλλα καθε τυπος αμορτισερ δινει και διαφορετικα αποτελεσματα...
Μηπως εχεις αποτυπωση σε στοχο να δω αποτελεσματα ???
 
Ευχαριστω....αλλα καθε τυπος αμορτισερ δινει και διαφορετικα αποτελεσματα...
Μηπως εχεις αποτυπωση σε στοχο να δω αποτελεσματα ???
Με κύλινδρο και 61 πόντους κάνη έχω οπότε δε σε κάνει.
Το καλό είναι ότι δεν τουμπάρει.
Αν έχω χρόνο την Κυριακή θα δοκιμάσω με το μπαίκάλ την αριστερή στα 50 μέτρα.
 
Μια πολλα υποσχομενη τουφεκια με LB6...
Εβαλε το χερι του ο διαολος...και εστειλα την τουφεκια επανω και αριστερα στον στοχο !!!:(

45 ΜΕΤΡΑ 4* αστρα μαμα τσοκ.

εικόνα_Viber_2023-09-02_14-23-07-918.jpg

εικόνα_Viber_2023-09-02_14-23-19-526.jpg
Τον στοχο...τον βαζω ορθιο...Επανω και αριστερα εστειλα την τουφεκια..

εικόνα_Viber_2023-09-02_14-23-44-454.jpg
 
Back
Top