Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.

Μόλις τα παρέλαβα,το 1 το πήρα για λαγό με τον αδερφό μου κ το άλλο για τρυγόνια σε κάτι κοντινά σημεία που βρήκα φέτος,αρκεί να μείνουν μέχρι την εναρξη,είχα δοκιμάσει κ το mezzo 30 κ ήταν ωραίο μπορώ να πω κ είπα να δοκιμάσω κ το μικρό αδερφάκι του
 
Μανώλη τι νούμερο είναι τα Federal;
5αρακι πήρα,τον λαγό τον κυνηγάω με 6αρι μάλλινο κ 5αρι συγκεντρωτηρα στις κάνες 3*-1* αντίστοιχα,το αμερικανικό είναι ήδη 3,05mm από 2,9mm του δικού μας,σχεδόν 4αρι δικό μας,δεν ήθελα πιο χοντρό σκαγι,αφού σκεφτόμουν να το πάρω σε 6αρι μιας κ το δικό τους είναι 2,8mm,σαν 5,5αρι δικό μας
 
Είπα να σφαξω 1 federal αν κ πόνεσε η καρδιά μου.big smile.,τελικά η περιέργεια ήταν μεγαλύτερη,σκάγια 34,8 gr καλής σφαιρικοτητας με 218 σκάγια στη συγκεκριμένη γομωση κ τα πιο σκληρά που έχω δει ( τα μετράω με έναν δικό μου τρόπο,βάζω ένα σκαγι στην πένσα κ μετά την πενσα πάνω σε ζυγαρια κ μετράω 2 αριθμούς,κ 1ος είναι όταν αρχίζει κ πατιέται το σκαγι κ ο 2ος όταν έχει τερματίσει η παραμόρφωση του,σε όλα σχεδόν τα 4άρια,δηλαδή 3,1mm που έχω δοκιμάσει οι αριθμοί είναι 17,5kg-22,5kg κ τα επινικελλωμενα του f2 της b&p 20kg-25kg,τα federal με 3,05mm έφτασαν το απίστευτο 25kg-34kg κ πάλι δεν γίνονται πιτα-επίπεδα σαν τα αλλά,αλλά τερματίζουν σε ένα σημει που σε πάχος είναι 3πλασιο από τα υπόλοιπα που γίνονται πίτα τελειως ) η πυρίτιδα ήταν στα 1,5gr-1,6gr μιας η η ζυγαριά μου έχει υποδιαίρεση για 1 μόνο δεκαδικο,το μόνο που με παραξένεψε είναι πως τα σκάγια είναι θαμπα κ πως πάνω από το καψουλι υπάρχει πλαστικό όπου ρίξει κομμένο σταυροειδος για να έχει επαφή με την πυριτιδα


image hosting site


 
Last edited:
Είπα να σφαξω 1 federal αν κ πόνεσε η καρδιά μου.big smile.,τελικά η περιέργεια ήταν μεγαλύτερη,σκάγια 34,8 gr καλής σφαιρικοτητας με 218 σκάγια στη συγκεκριμένη γομωση κ τα πιο σκληρά που έχω δει ( τα μετράω με έναν δικό μου τρόπο,βάζω ένα σκαγι στην πένσα κ μετά την πενσα πάνω σε ζυγαρια κ μετράω 2 αριθμούς,κ 1ος είναι όταν αρχίζει κ πατιέται το σκαγι κ ο 2ος όταν έχει τερματίσει η παραμόρφωση του,σε όλα σχεδόν τα 4άρια,δηλαδή 3,1mm που έχω δοκιμάσει οι αριθμοί είναι 17,5kg-22,5kg κ τα επινικελλωμενα του f2 της b&p 20kg-25kg,τα federal με 3,05mm έφτασαν το απίστευτο 25kg-34kg κ πάλι δεν γίνονται πιτα-επίπεδα σαν τα αλλά,αλλά τερματίζουν σε ένα σημει που σε πάχος είναι 3πλασιο από τα υπόλοιπα που γίνονται πίτα τελειως ) η πυρίτιδα ήταν στα 1,5gr-1,6gr μιας η η ζυγαριά μου έχει υποδιαίρεση για 1 μόνο δεκαδικο,το μόνο που με παραξένεψε είναι πως τα σκάγια είναι θαμπα κ πως πάνω από το καψουλι υπάρχει πλαστικό όπου ρίξει κομμένο σταυροειδος για να έχει επαφή με την πυριτιδα


image hosting site


Τα σκάγια μήπως είναι παραπάνω οβάλ απ'ότι θα έπρεπε?
 
Ένα 60% είναι οβάλ κ το υπόλοιπο 40% σφαιρικα
Μανώλη εμπειρία από 5άρια ή πιο χοντρά σκάγια δεν έχω αλλά στα 6-10αρια που γεμίζω αυτά τα σκάγια θα τα θεωρούσα πολύ μέτριας ποιότητας! Τέλος πάντων, στο κυνήγι θα φανεί τι κάνουν :)
 
Μανώλη εμπειρία από 5άρια ή πιο χοντρά σκάγια δεν έχω αλλά στα 6-10αρια που γεμίζω αυτά τα σκάγια θα τα θεωρούσα πολύ μέτριας ποιότητας! Τέλος πάντων, στο κυνήγι θα φανεί τι κάνουν :)
Σκέφτηκα ίσως είναι έτσι Γιατί είναι πολύ συγκεντρωτικό το φυσιγγι με το 2πλο συγκεντρωτικά θέλουν κάποια διασπορα
 
Είπα να σφαξω 1 federal αν κ πόνεσε η καρδιά μου.big smile.,τελικά η περιέργεια ήταν μεγαλύτερη,σκάγια 34,8 gr καλής σφαιρικοτητας με 218 σκάγια στη συγκεκριμένη γομωση κ τα πιο σκληρά που έχω δει ( τα μετράω με έναν δικό μου τρόπο,βάζω ένα σκαγι στην πένσα κ μετά την πενσα πάνω σε ζυγαρια κ μετράω 2 αριθμούς,κ 1ος είναι όταν αρχίζει κ πατιέται το σκαγι κ ο 2ος όταν έχει τερματίσει η παραμόρφωση του,σε όλα σχεδόν τα 4άρια,δηλαδή 3,1mm που έχω δοκιμάσει οι αριθμοί είναι 17,5kg-22,5kg κ τα επινικελλωμενα του f2 της b&p 20kg-25kg,τα federal με 3,05mm έφτασαν το απίστευτο 25kg-34kg κ πάλι δεν γίνονται πιτα-επίπεδα σαν τα αλλά,αλλά τερματίζουν σε ένα σημει που σε πάχος είναι 3πλασιο από τα υπόλοιπα που γίνονται πίτα τελειως ) η πυρίτιδα ήταν στα 1,5gr-1,6gr μιας η η ζυγαριά μου έχει υποδιαίρεση για 1 μόνο δεκαδικο,το μόνο που με παραξένεψε είναι πως τα σκάγια είναι θαμπα κ πως πάνω από το καψουλι υπάρχει πλαστικό όπου ρίξει κομμένο σταυροειδος για να έχει επαφή με την πυριτιδα


image hosting site


Δεν με παραξενεύει το σχήμα των σκαγιων η federal μας έχει συνηθίσει σε τέτοια κόλπα , αυτό που μαρεσει είναι οι συγκεντρωτηρες τής δύο ανεξάρτητα κομμάτια και το ποτηράκι είναι χαραγμένο.
Έχω παρατηρήσει ότι ανοίγει πάντα ομοιόμορφα σε τέσσερα πεταλακια κρίμα που δεν υπάρχει στο εμπόριο.
 
αα μπορει δεν καλοφαινονται γιαυτο νομιζα πωσ ειναι 2 piece και αυτοι..
Και γω αυτό νομίζω αλλά δεν ξέρω αν ξεχωρίζουν η μένει σαν ένα σώμα, η μαύρη βάση για την μπαρούτι έχει ένα κολονακι και θηλικωνει στον συγκεντρωτηρα που έχει ένα θύλακα με αέρα από ότι λέει η εταιρεία μειώνει την ανακρουση.
 
Είπα να σφαξω 1 federal αν κ πόνεσε η καρδιά μου.big smile.,τελικά η περιέργεια ήταν μεγαλύτερη,σκάγια 34,8 gr καλής σφαιρικοτητας με 218 σκάγια στη συγκεκριμένη γομωση κ τα πιο σκληρά που έχω δει ( τα μετράω με έναν δικό μου τρόπο,βάζω ένα σκαγι στην πένσα κ μετά την πενσα πάνω σε ζυγαρια κ μετράω 2 αριθμούς,κ 1ος είναι όταν αρχίζει κ πατιέται το σκαγι κ ο 2ος όταν έχει τερματίσει η παραμόρφωση του,σε όλα σχεδόν τα 4άρια,δηλαδή 3,1mm που έχω δοκιμάσει οι αριθμοί είναι 17,5kg-22,5kg κ τα επινικελλωμενα του f2 της b&p 20kg-25kg,τα federal με 3,05mm έφτασαν το απίστευτο 25kg-34kg κ πάλι δεν γίνονται πιτα-επίπεδα σαν τα αλλά,αλλά τερματίζουν σε ένα σημει που σε πάχος είναι 3πλασιο από τα υπόλοιπα που γίνονται πίτα τελειως ) η πυρίτιδα ήταν στα 1,5gr-1,6gr μιας η η ζυγαριά μου έχει υποδιαίρεση για 1 μόνο δεκαδικο,το μόνο που με παραξένεψε είναι πως τα σκάγια είναι θαμπα κ πως πάνω από το καψουλι υπάρχει πλαστικό όπου ρίξει κομμένο σταυροειδος για να έχει επαφή με την πυριτιδα


image hosting site


Κλασικά Αμερικάνικα σκάγια....απαίσια σκάγια, απαίσια κλεισιματα....αλλά τα καλύτερα φυσίγγια στον Κόσμο, τώρα πως γίνεται αυτό, ένας θεός ξέρει!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top