Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω συμμετάσχει ως θεατής σε ένα ταξίδι. Το κόστος είναι μεγάλο για τον μέσο Έλληνα. Και παρόλο τον λογικό φόβο των υπολοίπων εγώ δεν ένιωσα άβολα παρά μόνο κατά την διάρκεια των βολών. Από ζώα μέσα στο τουτου είδα πολλά. Πεζοί μόνο νεροβουβαλους ζέβρες και αντιλόπες. Έχω κάνει και φωτογραφικό σαφάρι πάλι από τουτου χωρίς κυνήγι.
Ωραία εμπειρία έστω και έτσι, μπράβο φίλε Φανή. Μακάρι κάποτε να το κάνω και εγώ αυτό.
 
Ωραία φάση, αλλά 10 μαζί απέναντι σε ένα λιοντάρι, σαν αυτούς που την πέφτουν 5 μαζί σε έναν και παριστάνουν τον μάγκα. Τέτοια κυνήγια τα κάνεις μόνος, αντε και με έναν συνοδό αφού κυνηγας εκεί, αλλά όχι έτσι , ξεφτίλα.
 
Τέτοια κυνήγια τα κάνεις μόνος, αντε και με έναν συνοδό αφού κυνηγας εκεί, αλλά όχι έτσι , ξεφτίλα.
Κλεισμένος μέσα σε ένα Leopard άρμα με 120mm πυροβόλο και ο συνοδός για οδηγός, πολύ ευχαρίστως.
Καλησπέρα Λευτέρη ... με έχει πιάσει η hippo σήμερα.
 
Ενώ με τα πουλάκια τους λαγούς και τα γουρουνάκια έχουμε προηγούμενα; Χαχαχαχαχα
Κοίτα ,εγώ κυνηγάω μόνο ότι τρώγεται κ παλι όχι όλα‼️ κ στο ψάρεμα επίσης το ιδιο‼️δεν είμαι τροφοσυλλέκτης αλλά έτσι συμπεριφέρομαι ‼️
 
Ενώ με τα πουλάκια τους λαγούς και τα γουρουνάκια έχουμε προηγούμενα; Χαχαχαχαχα
Τρώγονται βρε φίλε ... και είναι πολλά (ακόμα).

Αυτοί τι παίρνουν ? Το κεφάλι για τρόπαιο ?

Όσοι είναι πιο σχετικοί με αυτά τα κυνήγια ας διαφωτίσουν και εμάς ... μπορεί να μας διαφεύγει κάτι.
 
Κοίτα ,εγώ κυνηγάω μόνο ότι τρώγεται κ παλι όχι όλα‼️ κ στο ψάρεμα επίσης το ιδιο‼️δεν είμαι τροφοσυλλέκτης αλλά έτσι συμπεριφέρομαι ‼️
Καρακάξες, κουρούνες αλεπούδες κλπ δεν τα τρώμε αλλά εγώ προσωπικά όπου τα δω τα ζεματαω. Ο καθένας μας έχει το σκεπτικό του.
 
Καρακάξες, κουρούνες αλεπούδες κλπ δεν τα τρώμε αλλά εγώ προσωπικά όπου τα δω τα ζεματαω. Ο καθένας μας έχει το σκεπτικό του.
Εγώ (όποτε μπορώ) μόνο αλεπούδες γιατί κάνουν καταστροφή σε λαγούς και πέρδικες και κουβαλάνε λύσσα.

Τα άλλα δεν τα πειράζω ιδιαίτερα ...
Πάνε από φυτοφάρμακα αυτά :) (Που είναι η Εριέττα ???)
 
Φάνη δεν ξέρω τι λένε οι αμερικάνοι αλλά όσα γουρούνια έχω τουφεκίσει καλά με 000 σε απόσταση κάτω των 45μ έχουν γονατίσει αμέσως.
Επίσης μπορείς να μου δείξεις τις ενέργειες κατά FBI και τις διατρήσεις ...

Στην πράξη κανένας δεν ξέρει πόσο μακρυά θα τουφεκίσει το γουρούνι.
Το αν θα βάλεις πρώτες μπίλιες ή μονόβολο νομίζω ότι έχει να κάνει με τον τρόπο και τόπο κυνηγιού και το μέγεθος του ζώου (προφανώς και με την απόσταση) όχι με την αποδιδόμενη ενέργεια αν και συμφωνώ μαζί σου ότι τα διαμπερή δεν προσδίδουν όλη την ενέργεια στο θήραμα.
https://www.gunnuts.net/wp-content/uploads/2020/06/FBI-9mm-white-paper-2014.pdf
Κάνε search και θα το βρεις. Βέβαια έχοντας λάβει ήδη την απόφαση για αποδοχή του 9mm θέσανε ως βάση την ενέργεια του ως minimum, την διατρητικοτητα μεταξύ 12 και 18 ιντσών και την χρήση bonded "premium" πυρομαχικών. Βέβαια γνωρίζουν ότι αλλα διαμετρήματα πιο ισχυρά κάνουν το ίδια και καλύτερα αλλά με τους περιορισμούς σε αριθμό σφαιρών στο γεμιστήρα, φθορά όπλου, κόστος πυρομαχικών, ταχύτητα/ επανάληψη βολών και ανάκρουση στο μεσαίο και μικροκαμωμένο προσωπικό.
Όλο αυτό έχει αλλάξει 180 μοίρες τον τρόπο σκέψης των "όχι και τόσο έξυπνων" Αμερικανών τα τελευταία 5 χρόνια και από λάτρης του 45αριου που σνομπαραν το ευρωπαϊκό 9αρι, έγιναν ξαφνικά το 9αρι τα πατάει όλα κάτω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top