Ερμάρια φύλαξης όπλων - Οπλοκιβώτια

Θα είχαν ακούσει δεν ξέρω και εγώ τι...Δεν μιλάμε για ένα μικρό πράγμα που το στέλνεις εύκολα πίσω.... Οφείλουν να τα δοκιμάζουν πριν τα στείλουν...
Δεν είναι εύκολο να το δοκιμάσουν, συνήθως τα οπλοκιβώτια είναι πακεταρισμένα και με ξύλινη παλέτα στην βάση.
 
Όπως κάθε πόρτα ...δύο μεντεσέδες έχει ...
Από την στιγμή που την έστειλα πίσω νομίζω είναι υποχρεωμένοι να μου τη στείλουν είτε επισκευασμένη είτε άλλη πόρτα..
Εννοείται οτι ειναι υποχρέωση τους να στείλουν καινούργια .
 
Σήμερα που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι την επισκεύασαν ...κάτι δεν έκανε κάποια επαφή και το ρεύμα πήγαινε μέχρι κάποιο σημείο...
Τέλος πάντων μου είπε ότι το φτιάξανε και θα το προωθήσει στην μεταφορική σήμερα αύριο για να μου έρθει

Είδωμεν...
 
Σήμερα που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι την επισκεύασαν ...κάτι δεν έκανε κάποια επαφή και το ρεύμα πήγαινε μέχρι κάποιο σημείο...
Τέλος πάντων μου είπε ότι το φτιάξανε και θα το προωθήσει στην μεταφορική σήμερα αύριο για να μου έρθει

Είδωμεν...
Πολύ ωραία ! Να την στείλει άμεσα και να σου πει και τι δώρο θα σου κάνει για την ταλαιπωρία.
 
Πολύ ωραία ! Να την στείλει άμεσα και να σου πει και τι δώρο θα σου κάνει για την ταλαιπωρία.
Εδώ δεν είναι Αμερική. Δε έχει τέτοια. Πάλι καλά που δεν του είπε ότι τη χάλασε ο ίδιος. Το πρώτο πράγμα που σκέφτονται εδώ είναι πως θα ρίξουν το φταίξιμο στον πελάτη και μετά πως θα του φορτώσουν τη διαδικασία - διεκπεραίωση της εγγύησης
 
Εδώ δεν είναι Αμερική. Δε έχει τέτοια. Πάλι καλά που δεν του είπε ότι τη χάλασε ο ίδιος. Το πρώτο πράγμα που σκέφτονται εδώ είναι πως θα ρίξουν το φταίξιμο στον πελάτη και μετά πως θα του φορτώσουν τη διαδικασία - διεκπεραίωση της εγγύησης
Βρίσκουν και τα κάνουν τα λαμόγια … αλλά και εμείς οι πελάτες πρέπει να απαιτούμε το δίκιο μας .
 
Καλησπέρα...ήρθε με τα πολλά η πόρτα ..όλα καλά ... δουλεύει μια χαρά ....
Μια ερώτηση κρίσεως

Μου ήρθαν μαζί με το προϊόν αυτά τα ούπα ..που σφίγγουν μέσα στον τοίχο

Επειδή αυτά δεν βγαίνουν πότε (και μπορεί να είναι πιο δύσκολο στην εγκατάσταση του ) μήπως να βάλω απλά ούπα τα κλασικά ?
Τι λέτε?
 

Attachments

  • IMG20240911190029.jpg
    IMG20240911190029.jpg
    139,4 KB · Προβολές: 32
Μια ερώτηση κρίσεως

Μου ήρθαν μαζί με το προϊόν αυτά τα ούπα ..που σφίγγουν μέσα στον τοίχο

Επειδή αυτά δεν βγαίνουν πότε (και μπορεί να είναι πιο δύσκολο στην εγκατάσταση του ) μήπως να βάλω απλά ούπα τα κλασικά ?
Τι λέτε?
Αυτα τα ουπα ειναι καλα οταν μπαινουν σε μπετον, εκει αγκιστρωνουν καλα.
Και σε τοιχο οταν το σημειο που θα μπουν ειναι πρεκι ( μπετον ).
Αν μπουν σε τοιχο σε τουβλο, βγαινουν ευκολα .
Με εναν λοστο μπορει καποιος να ξηλωσει το οπλοκιβωτιο.

Μια λυση καλη αλλα δυσκολη ειναι το κιβωτιο να βιδωδει με περαστή στον τοιχο ντιζα με ροδελα και παξιμαδι.
Αυτο ομως θελει και μερεμετακι στο πισω μερος του τοιχου , να σκαφτει λιγο να κρυφτει μεσα η ροδελα και το παξιμαδι και να στοκαριστουν.

Οσον αφορα τα απλα ουπα, ισχυει οτι με εναν λοστο ξηλωνεται το κουτι.
 
Last edited:
Καλησπέρα...ήρθε με τα πολλά η πόρτα ..όλα καλά ... δουλεύει μια χαρά ....
Μια ερώτηση κρίσεως

Μου ήρθαν μαζί με το προϊόν αυτά τα ούπα ..που σφίγγουν μέσα στον τοίχο

Επειδή αυτά δεν βγαίνουν πότε (και μπορεί να είναι πιο δύσκολο στην εγκατάσταση του ) μήπως να βάλω απλά ούπα τα κλασικά ?
Τι λέτε?
αυτα ειναι σωστα μπετου, χρειάζεσαι καλή αρίδα για να κανει τρυπα οσο χρειάζεται, μπαινει με ελαφρυ χτυπημα και σφίγγεις λιγες στροφες, δεν βαζεις ολη τη δυναμη γιατί αν το μπετόν δεν ειναι δυνατο θα στο πετάξει,
Θέλει τα πίσω και τα κατω όμως γιατί με ενα από λοστό στο πετάει και το παίρνει στην πλάτη με ότι κι αν εχει μεσα. :)
 
Λοιπόν το πάνω μέρος του κιβωτίου θα βιδωθει σε τουβλο (μεσοτοιχία ) ... Αλλά θα το βιδωσω και στο πάτωμα ... Να χρησιμοποιήσω αυτά στο πάτωμα μάλλον ...
Για μεσοτοιχία κάνε αυτό που σου είπαν πιο πάνω.
Περαστη ντιζα με ροδέλα και παξιμάδι και για ακόμη πιο σίγουρο, λαμαρίνα που να πιάνει τις ντιζες ανά δύο.
 
Στο πάτωμα να βάλω αυτά στην φωτογραφία?
Αυτά θα τα βάλεις στο πάτωμα ( μπετό) , χτύπημα με σφυρακι αλλα όχι πολυ δυνατά και φας τις βόλτες( με ματσόλα ακόμα καλύτερα ) και μετά με καρυδάκι στο χέρι δωσε μέχρι να σφιξουν.
 
Back
Top