Καθαρισμός

Όσοι δεν θεωρούν καλή ιδέα το ατσαλόμαλλο η λύση είναι η βούρτσα που έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές.
 
Λιγο ψεκασμα με λαδι. Το αφηνεις να δουλεψει κανα δεκαλεπτο και μετα δουλευεις την βουρτσα με το ατσαλομαλλο ή την Parker που ειναι μαλακη οχι τις ελικοειδεις. Αφηνει την κανη λαμπικο ακομα και μετα την χρηση μαλλινοταπας
 
Το όπλο με τις αχρομιοτες το καθαρίζω με την ελικοειδή χάλκινη παρέα με λαδακι, κάνει φανταστική δουλειά, πολλή γρηγορο καθάρισμα. Η βούρτσα αυτή όμως στο κώνο τις 692 περνάει "αεροπορια" ειδικά στους πρώτους 10 πόντους που εχω συνήθως πρόβλημα. Βάζω αυτές τις τριχωτές χάλκινες-μπρουτζινες, αλλα οπως είπα με ταλαιπωρεί πολύ.
 
Η βούρτσα αυτή όμως στο κώνο τις 692 περνάει "αεροπορια" ειδικά στους πρώτους 10 πόντους που εχω συνήθως πρόβλημα.
Τυλιξε ατσαλομαλλο πανω στην βουρτσα,Η πάρε μια parker που είναι "τούμπανο"και κάνει φοβερό καθάρισμα.
 
Last edited:
Την πανω. Κανει φοβερη δουλεια, και νομιζω δεν πειραζει το χρωμιο. Ειναι αλλωστε πολυ μαλακη
 
Περνουμε το τελευταιο κομματι της βεργας,αν ειναι διαιρουμενη.Βιδωνουμε μια φτηνη μπρουτζινη και πανω απο αυτη τυλιγουμε ατσαλομαλλο δεξιοστροφα.
εχουμε "αγριεψει" την καννη περνοντας τη με ελικοειδη βουρτσα 3-4 φορες.Μη την φοβαστε!!
Πριν περασουμε την καννη,δοκιμαζουμε τη βουρτσα στην παλαμη μας η σ'ενα υφασμα για να τσεκαρουμε μηπως εχει σπασει καμια σπειρα και εξεχει τιποτα αιχμηρο.Αν συμβαινει κατι τετοιο..την πεταμε.
Μετα το αγριεμα,ψεκαζουμε με wd40.Aφηνουμε 5-10'.
Προσωπικα,κανω αυτο πρωτα και μετα καθαριζω ολο το οπλο.Τελευταια κανω την καννη.
Αν μετα απο αυτη τη διαδικασια,δεν καθαρισει χειροκινητα...αναλαμβανει το δραπανο!
"Πιανουμε" τη βεργα που ειπαμε στην αρχη και περναμε την περιοχη του κωνου και 15 cm ακομη.Εκει μενουν καταλοιπα.Μολυβι και πλαστικο.Ετσι καθαριζουν και τα chokes.
Χαρτι κουζινας η βαμβακερο υφασμα και καλο περασμα με τη βεργα για να φυγει ΟΛΟ το wd 40!!
Καθρεφτης για ξυρισμα!Δοκιμασμενο επι χρονια!
 
εγω πιστευω ποιο πολλες πιθανοτητες εχουμε να τραυματισουμε την κανη με την ελικοειδη παρα με το ατσαλομαλο. το ατσαλομαλο ειναι πολυ μαλακο ειδικα για χρωμιομενες μην το φοβαστε καθολου
 
Εγώ και το αχρωμίωτο με ατσαλόμαλλο και eds red το καθαρίζω, αλλά πρέπει να παίξει και δράπανο άμεσα μπας και γυαλίσει λίγο.
 
Οχι Θεοφραστε. Η πατινα του αχρωμιωτου ερχεται με τη χρηση/καθαρισμα.
Το σκέφτομαι μπας και γυαλίσει λίγο να καθαρίζει ποιο εύκολα. Δεν το καθαρίζω και όπως θα έπρεπε μια φορά στις 15 και ας εχω ρίξει φυσίγγια μπόλικα..hit.
 
Το σκέφτομαι μπας και γυαλίσει λίγο να καθαρίζει ποιο εύκολα. Δεν το καθαρίζω και όπως θα έπρεπε μια φορά στις 15 και ας εχω ρίξει φυσίγγια μπόλικα..hit.
ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΑΧΡΩΜΙΟΤΟ. Καθαρισμα μετα απο καθε ντουφεκια και ετσι θα εχεις και το πλαιονεκτημα της πατινας;)
 
Ακριβως αυτο. Με το συχνο καθαρισμα, η πατινα σε βοηθαει ωστε η καννη σου να αποκτησει τις βλητικες ιδιοτητες ενος καλου αχρωμιωτου, και φυσικα εξαλειφει τις μικροανωμαλιες ωστε να χρειαζεται λιγοτερο και ευκολοτερο καθαρισμα μετα
 
Καλησπέρα παιδιά έχω μπερδευτεί με τα καθαριστικά των όπλων, διαβάζω για διαλύτες νίτρου η με βάση το νίτρο ; και ψιλό τρομάζω. Το νίτρο ειναι ισχυρό οξειδωτικό, είστε σίγουροι ότι πρέπει να το βάζουμε στις κάνες ;
Παρουσία νερού (υγρασία) μπορεί να διαβρώσει πολλά μέταλλα.

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω λάδι συνθετικό η ορυκτέλαιο για το όπλο μου;
 
Back
Top