Καθαρισμός

Φίλε Θαλή, ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ, αντικατέστησα το ασετον με νεφτι(white spirit).
Εγώ το βάζω παντού και τρίβω καλά με οδοντόβουρτσα.. Το καλό είναι πως μόλις εξατμιστεί το νέφτι, μένει ένα λεπτό φίλμ από το ATF, που λιπαίνει-συντηρεί.
Σκέφτομαι να κάνω το μίγμα απο εδώ και πέρα ως εξής: 1 lt ATF, 1 lt λάδι κινητήρα (0-30 προτεινόμενο, με 10-40 το μέγιστο), και 2-2,5 lt νεφτι(white spirit)/
Ευθύμη άλλο το νέφτι, άλλο το white spirit. Συνήθως βάζουν το ένα ή το άλλο διότι κάνουν την ίδια δουλειά.
Εγώ τα βάζω και τα δύο. Και αυτό διότι έχω να καθαρίσω με το Eds Red και κάποια άλλα πράγματα που έχουν πολύ πλαστικό. Για παράδειγμα αν είχα vinci θα φοβόμουν να χρησιμοποιήσω νέφτι.
Βάζω 1μέρος ATF, 1μέρος Κηροζίνη, 1μέρος white spirit, 1μέρος νέφτι.
 
Το καλό είναι πως μόλις εξατμιστεί το νέφτι, μένει ένα λεπτό φίλμ από το ATF, που λιπαίνει-συντηρεί./
Για αυτό δεν το βάζω εκεί που δεν μπορεί να μπει πανάκι. Πρώτον για να μην μένει πάνω στα εξαρτήματα το καθαριστικό και διαβρώνει, πρέπει να καθαρίζεται με πανάκι μετά τη χρήση, δεύτερον διότι δεν θέλω καθόλου λάδια σε άσχετα σημεία όπως ο μηχανισμός της σκανδάλης. Με το λάδι θα κολλάει κάπνα σε όλα αυτά και θα επιταχυνθεί η ρύπανση και θα θέλουν πιο γρήγορα καθάρισμα. Στα άλλα μέρη δε με πειράζει αυτό το φιλμ. Επίσης δεν βάζω στο κλείστρο μέσα αν δεν το έχω λύσει τελείως. Βάζω μόνο απέξω στο κλείστρο, ή αν το έχω λύσει βάζω παντού και μετά το περνάω με πανάκι παντού.
 
Ευθύμη άλλο το νέφτι, άλλο το white spirit. Συνήθως βάζουν το ένα ή το άλλο διότι κάνουν την ίδια δουλειά.
Εγώ τα βάζω και τα δύο. Και αυτό διότι έχω να καθαρίσω με το Eds Red και κάποια άλλα πράγματα που έχουν πολύ πλαστικό. Για παράδειγμα αν είχα vinci θα φοβόμουν να χρησιμοποιήσω νέφτι.
Βάζω 1μέρος ATF, 1μέρος Κηροζίνη, 1μέρος white spirit, 1μέρος νέφτι.

Για αυτό δεν το βάζω εκεί που δεν μπορεί να μπει πανάκι. Πρώτον για να μην μένει πάνω στα εξαρτήματα το καθαριστικό και διαβρώνει, πρέπει να καθαρίζεται με πανάκι μετά τη χρήση, δεύτερον διότι δεν θέλω καθόλου λάδια σε άσχετα σημεία όπως ο μηχανισμός της σκανδάλης. Με το λάδι θα κολλάει κάπνα σε όλα αυτά και θα επιταχυνθεί η ρύπανση και θα θέλουν πιο γρήγορα καθάρισμα. Στα άλλα μέρη δε με πειράζει αυτό το φιλμ. Επίσης δεν βάζω στο κλείστρο μέσα αν δεν το έχω λύσει τελείως. Βάζω μόνο απέξω στο κλείστρο, ή αν το έχω λύσει βάζω παντού και μετά το περνάω με πανάκι παντού.

Το χρησιμοποιώ κυρίως σε Βaikal 153 πλαστική παραλλαγής, χωρίς να προσέχω ιδιαιτέρως που "τρέχει" το καθαριστικό, και δεν μου έχει προξενήσει κανένα πρόβλημα.
Ναι, εννοείται ότι σκουπίζουμε, αλλά το ATF(λάδι) που θα μείνει μετά το σκούπισμα, αφήνει ένα στρώμα λίπανσης, αρκετό για τα δικά μου δεδομένα... Και του όπλου, γιατί ομαλότερο δούλεμα, δεν έχω δει... .sarcastic.
 
Για παράδειγμα αν είχα vinci θα φοβόμουν να χρησιμοποιήσω νέφτι.
Συγνώμη, έγραψα λάθος. Ήθελα να πω ότι όταν έχω να καθαρίσω κάτι με πολύ πλαστικό φοβάμαι να βάλω ΑΣΕΤΟΝ, όχι νέφτι.
 
Καλησπερα παιδια...σημερα σκεφτομουνα,να <ανοιξω> τις φωτιες του Grulla, παρολο που εριξα ελαχιστα φυσσιγια...
Δεν τις εω ξανα-ανοιξει, εβλεπα καποια βιντεακια διαφόρων sidelock που για να ξαναβαλεις τις φωτιες, επρεπε να οπλισεις(καποιος τις οπλιζε με κατσαβιδι, καποιοι με αλλα τροπο) τις σφυρες, και ολο το ανεβαλα....
Βεβαια, ο πωην κατοχος του μου ειπε οτι δεν χρειαζεται τιποτα...απλα ξεβιδωνεις την μανιβελα, και μετα για να τις ξαναβαλεις, απλα σηκωνεις λιγο το <αυτακι> απο την καθε μεριά της μπασκουλας, που μπαινει ο ξυστος..Ετσι και εγινε...πανευκολα!!!
Και μια φωτο:
http://imgur.com/Q0O3a4n
 
Σε σκέψεις με έβαλε σήμερα το φιλαράκι και μου φαίνεται αρκετά καλή ιδέα ;) ιδίως για όπλα αερίων(πιστόνια) έχει αγοράσει μια συσκευή καθαρισμού κενών καλυκων για ραβδωτο αλλά κάνει δουλειά και σε άλλα μέρη.

free image hostcertificity.com
picture uploadercertificity.com
free picture uploadcertificity.com
picture uploadercertificity.com
picture hostingcertificity.com

Από ότι φαίνεται κάνει αρκετά καλή δουλειά και αποφεύγει αρκετό τριψιμο και ταλαιπωρία, σκέφτομαι ότι θα ναι καλό και τα τσοκάκια ίδιος αυτά με πορτινγκ που μαζευουν αρκετή μαυρίλα και σε σημεία δύσκολα να καθαριστουν.
 
Οι συσκευές υπερήχων κάνουν πολύ καλή δουλειά, αρκεί να χρησιμοποιείς το σωστό υγρό ανά περίπτωση.
Μιας και βρίσκεσαι στο εξωτερικό πάρε και μερικά τέτοια γιατί στην Ελλάδα δεν μπόρεσα να τα βρω και αυτό που είχα πάρει πριν χρόνια αρχίζει να τελειώνει.
https://www.birchwoodcasey.com/Cleaning-and-Maintenance/RIG/RIG®-P™-Stainless-Steel-Lube.aspx
 
Οι συσκευές υπερήχων κάνουν πολύ καλή δουλειά, αρκεί να χρησιμοποιείς το σωστό υγρό ανά περίπτωση.

Tετοιες συσκευες ειναι πλεον πολυ οικονομικες και βγαινουν συχνα πυκνα σε προσφορες. Τι υγρο προτεινειται για μεταλλικα μερη? Κανενας οργανικος διαλυτης?
 
Οι συσκευές υπερήχων κάνουν πολύ καλή δουλειά, αρκεί να χρησιμοποιείς το σωστό υγρό ανά περίπτωση.
Μιας και βρίσκεσαι στο εξωτερικό πάρε και μερικά τέτοια γιατί στην Ελλάδα δεν μπόρεσα να τα βρω και αυτό που είχα πάρει πριν χρόνια αρχίζει να τελειώνει.
https://www.birchwoodcasey.com/Cleaning-and-Maintenance/RIG/RIG®-P™-Stainless-Steel-Lube.aspx

Tετοιες συσκευες ειναι πλεον πολυ οικονομικες και βγαινουν συχνα πυκνα σε προσφορες. Τι υγρο προτεινειται για μεταλλικα μερη? Κανενας οργανικος διαλυτης?
Δεν γνωρίζω ακριβώς ποσότητα, αλλά χρησιμοποιεί ένα υγρό από την Hornady μαζί με υγρό σαπούνι για τα πιάτα, η μηχανή του ενός λίτρου πολύ compact.
 
Back
Top