Κυνηγετική Γωνιά Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλημερα παλικαρια , και παντα με υγεια και την Παναγιά δίπλα σας!!!

Σταγονα βροχη εδω.... Θα βγει αληθινο αυτο που λεει ο λαος μας.
Στον καταραμενο τοπο Μαη μηνα βρεχει !!! :(
Καλημέρα Νίκο, θα βρέξει και σε εσάς το απόγευμα ...(μπορεί να σας ρίξει και πολύ...)
 
Έβρεξε τη νύχτα , τώρα ρίχνει μια σιγανή βροχή , γίνεται κατάχρηση των μηνυμάτων Πολιτικής Προστασίας και το κακό είναι ότι στο τέλος δεν θα τα πιστεύει κανείς .
Όντως γίνεται κατάχρηση του μηχανισμού αυτού που σίγουρα είναι ένα καλό εργαλείο και θα καταντήσει σαν το ανέκδοτο με τον Νίκο και τον τσοπάνο και δύσκολα θα το παίρνει κανείς στα σοβαρά από κάποια στιγμή και μετά για να μην πω ότι ήδη έχει αρχίσει να γίνεται. Αλλά όλα αυτά ξεκινάνε από την αποποίηση ευθυνών του κρατικού μηχανισμού.
Σε προειδοποιώ ότι θα βρέξει, λάβε μέτρα .
Σε προειδοποιώ ότι έχει φωτιά, εγκατέλειψε το σπίτι σου και φύγε . Θα βρεξει και κλείνουν τα σχολεία.Όλα ειναι προσωπική ευθύνη. Όλα ανάγονται εκει πια .
Ολα γίνονται για το πολιτικό κόστος ως συνήθως , λόγω ανεπάρκειας ή ανυπαρξίας του "ετοιμοπόλεμου" κατα τ αλλα μηχανισμού για να μην υπάρξει θύμα και από κει και πέρα ας γινει οτι να ναι , κρύβοντας επιμελώς για το ποιος είναι υπεύθυνος που φτάσαμε ως εδώ . Γιατι πέρα από την κλιματική αλλαγή το πώς χτίστηκαν τα σπίτια και οι βίλες εκτός σχεδίου πού ,το πώς μπαζώθηκαν ρέματα μέσα σε οικισμούς και μέσα σε μεγάλους δήμους και ποιοι είναι οι υπεύθυνοι για αυτό ούτε κουβέντα. Είναι διαχρονικά οι ευθύνες της κυβέρνησης και της αυτοδιοίκησης ή οχι;
Οοοοοοχι !

Ε άσε μας κυριέ μου με το 112. .big smile.
 
Γιατι πέρα από την κλιματική αλλαγή το πώς χτίστηκαν τα σπίτια και οι βίλες εκτός σχεδίου πού ,το πώς μπαζώθηκαν ρέματα μέσα σε οικισμούς και μέσα σε μεγάλους δήμους και ποιοι είναι οι υπεύθυνοι για αυτό ούτε κουβέντα. Είναι διαχρονικά οι ευθύνες της κυβέρνησης και της αυτοδιοίκησης ή οχι;
Οοοοοοχι !

Ε άσε μας κυριέ μου με το 112. .big smile.
Αυτό είναι το πρόβλημα Δημήτρη ... τα κόμματα κυνηγάνε ψήφους κάνοντας ρουσφέτια και δεν νοιάζει κανέναν ποιες θα είναι οι συνέπειες ...
Αυτό που με εκνευρίζει εμένα, είναι ότι μετά αν γίνει ζημιά την πληρώνω και εγώ (ζητούν όλοι αποζημίωση από το δημόσιο) που δεν έχω αυθαιρετήσει ...Με εκνευρίζει επίσης που με αυτό τον τρόπο έχουν χτιστεί και χαλάσει οι καλύτεροι κυνηγότοποι ...
 
Καλημέρα παλικάρια.

Εδώ νομός Θεσσαλονίκης μια ψιχάλα μόνο.

Οπως είπε ο Δημήτρης πολύ φασαρία για το τίποτα.
Περισσότερο φταίνε όλα αυτά που ανάφερε παραπάνω ο Δημήτρης, μπαζωματα, αυθαίρετα
κ.α. παρά τα καιρικά φαινόμενα.
Δεν έχουμε ούτε τροπικές καταιγίδες ούτε περίοδο μουσονων.
Είμαστε σε μια περιοχή με κλειστη θάλασσα και δεν μπορούν να δημιουργηθούν μεγάλα φαινόμενα.

Μήπως εκτός του κρατικού μηχανισμού που φοβαται την ευθύνη και την ανυπαρξία του είμαστε και εμείς που φοβόμαστε.
Νομίζω πως εχουμε μάθει να ζούμε σε πόλεις και δεν θέλουμε ή δεν αντέχουμε τα στοιχεία της φύσης και τα φαινόμενα που υπάρχουν.
 
Καλημέρα παλικάρια.

Εδώ νομός Θεσσαλονίκης μια ψιχάλα μόνο.

Οπως είπε ο Δημήτρης πολύ φασαρία για το τίποτα.
Περισσότερο φταίνε όλα αυτά που ανάφερε παραπάνω ο Δημήτρης, μπαζωματα, αυθαίρετα
κ.α. παρά τα καιρικά φαινόμενα.
Δεν έχουμε ούτε τροπικές καταιγίδες ούτε περίοδο μουσονων.
Είμαστε σε μια περιοχή με κλειστη θάλασσα και δεν μπορούν να δημιουργηθούν μεγάλα φαινόμενα.

Μήπως εκτός του κρατικού μηχανισμού που φοβαται την ευθύνη και την ανυπαρξία του είμαστε και εμείς που φοβόμαστε.
Νομίζω πως εχουμε μάθει να ζούμε σε πόλεις και δεν θέλουμε ή δεν αντέχουμε τα στοιχεία της φύσης και τα φαινόμενα που υπάρχουν.
Όσο για το φόβο που αναφέρεις Άγγελε είναι γεγονός Αλλά αυτό έχει αρχίσει να καλλιεργείται εδώ και πολλά χρόνια Οπότε δημιουργείς γενιά με αυτά τα δεδομένα και έτσι φτάσαμε σε επίπεδο τρομολαγνείας.
Του φόβου ότι θα βρέξει, του φόβου ότι θα χιονίσει , του φόβου ότι θα κάνει καύσωνα, του φόβου γιατί έρχονται ίωσεις κλπ Φόβος, φόβος ,φόβος με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ω ρε μάνα μου κλειστήκαμε μέσα σήμερα και θα μας τη βαρέσει θα αρχίσουν να μας φταίνε τα πάντα .big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top