Κυνηγετική Γωνιά Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ευχαριστώ νάσαι καλά, και συ ότι επιθυμείς.
Η ελιά είναι η τσουνάτη. Η επικρατέστερη ποικιλία στα ορεινά και ημιορεινά της δυτικής Κρήτης. Από την εποχή της Ενετοκρατίας. Επειδή είναι τα περισσότερα τεράστια δέντρα τις μαζεύουμε με δίχτυα μόνιμης στρώσης. (Κάθε 15-20 μέρες ή όταν έχει πέσει μια καλή ποσότητα). Αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν αρχίσει πολλοί και τις κόβουν χαμηλά, ώστε να τις ραβδίζουν μια κι έξω. Αλλά όταν κλαδευτεί βαριά, δεν αναπτύσεται και δεν καρποφορεί ξανά τόσο γρήγορα όσο η κορωναίικη.
https://agrovetkritis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3393
απλα το λαδι που βγαζει η τσουνατη ειναι για ραβδιστικα και αν τις αφυσεις και πολύ καιρο στα δυχτια ανεβενουν οι βαθμοι και πευτει η τημη
 
Κατάλαβα Στέλιο. Αντίστοιχο τρόπο μαζέματος, με ψηλά δέντρα και δίχτυα μόνιμα, έχω δει και επάνω προς τα μέρη της Πάργας και παραπάνω, δεν ήξερα όμως, ότι φτάνει τόσο πίσω το μάζεμα. Μου έκανε εντύπωση που φτάνει μέχρι τόσο αργά.
Καλά σε εκείνα τα μέρη ιδίως μετά την Πάργα πρέπει να είναι οι ψηλότερες ελιές της Ελλάδας
 
Καλά σε εκείνα τα μέρη ιδίως μετά την Πάργα πρέπει να είναι οι ψηλότερες ελιές της Ελλάδας
Πανύψηλες ελιές και μόνιμη στρωμένες δίχτυα ειχα δει οταν κυνηγούσα Μυτιλήνη. Πολλές φορες στο περπατητό μάλιστα είχαμε βρει και εγκλωβισμένες τσίχλες και άλλα μικρόπουλα από κάτω.
 
Καλησπέρα μάγκες.....
Πανύψηλες ελιές και μόνιμη στρωμένες δίχτυα ειχα δει οταν κυνηγούσα Μυτιλήνη. Πολλές φορες στο περπατητό μάλιστα είχαμε βρει και εγκλωβισμένες τσίχλες και άλλα μικρόπουλα από κάτω.
Τησ ίδιες έχουμε και εδώ πολύ ψιλά δέντρα ...
 
απλα το λαδι που βγαζει η τσουνατη ειναι για ραβδιστικα και αν τις αφυσεις και πολύ καιρο στα δυχτια ανεβενουν οι βαθμοι και πευτει η τημη
Έτσι είναι αν τις αφήνεις πολύ καιρό και σαπίσουν ή τις ψήσει ο ήλιος. Αν τις μαζεύεις συχνά (κάθε 15 μέρες) ή αν τις ραβδίζεις όπως τις λιανολιές, το τσουνατόλαδο είναι εξαιρετικό, καλύτερο από της κορωναίικης από κάθε άποψη, γεύση άρωμα χρώμα πυκνότητα ωφέλιμα συστατικά κλπ. Εγώ τις προηγούμενες χρονιές, που γινόταν πιο σωστή καταπολέμηση του δάκου και βοηθούσαν και οι βαρύτεροι χειμώνες, το λάδι που έβγαζα ήταν σχεδόν όλο κάτω από 1 βαθμό οξύτητα, με το περισσότερο από 0,3 μέχρι 0,6. Εκτός από το πρώτο μάζεμα αρχές Δεκέμβρη και ένα - δύο τελευταία Απρίλη - Μάη, που έβγαιναν πάνω από 2-3 βαθμούς. Φέτος βέβαια από τη μια ο δάκος που ευνοήθηκε και από τον καλοκαιρινό καιρό και πολλαπλασιάζεται ασταμάτητα, από την άλλη το γλοιοσπόριο που εμφανίστηκε και στην περιοχή μας, πήγε κατά διαόλου η βεδέμα. Τουλάχιστον, με την τιμή που έχει φέτος, πιστεύω κάτι να βγάλουμε ...
Πανύψηλες ελιές και μόνιμη στρωμένες δίχτυα ειχα δει οταν κυνηγούσα Μυτιλήνη. Πολλές φορες στο περπατητό μάλιστα είχαμε βρει και εγκλωβισμένες τσίχλες και άλλα μικρόπουλα από κάτω.
Ναι κι εγώ έχω βρει πολλές φορές. Ακόμα και μπεκάτσα είχα βρει μια φορά παγιδευμένη, και την ελευθέρωσα !!!
Το καλό είναι ότι όταν πέφτει η τσίχλα πάνω στα δίχτυα την βρίσκεις εύκολα και γρήγορα ... ;) 392024205056.jpg
Το "κακό" είναι ότι αν πέσει ζωντανή και αρχίσει το σπριντ, πάει με διπλή ταχύτητα από ότι σε γυμνό έδαφος με χόρτα και πέτρες !!! Αν μάλιστα είναι και επικλινές το μέρος, κάνει σλάλομ και εξαφανίζεται εν ριπή οφθαλμού !!! 🥺😂.yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top