Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κάναμε σεφτέ και εμείς εχθές Κυριακή... Πολύ ξέρα όλα "τσιμέντο". 32γρ. νο5 απόσταση 30-35 μέτρα.
View attachment 3761
Που πας Δημητρη με τα 32αρια...???? Απο καρδια πηγε ο ερμος...κατω απο 36 μου λενε δεν κανει για λαγο...
Μπραβο φιλαρακι και στα ταιρια του!!! Τεταρτη αν πας η ΣΚ δεν μας χαλαει η μερα, αλλους δυο σου ευχομαι
 
Που πας Δημητρη με τα 32αρια...???? Απο καρδια πηγε ο ερμος...κατω απο 36 μου λενε δεν κανει για λαγο...
Μπραβο φιλαρακι και στα ταιρια του!!! Τεταρτη αν πας η ΣΚ δεν μας χαλαει η μερα, αλλους δυο σου ευχομαι
Φίλε και εμένα έτσι μου είπαν για τα γραμμάρια αλλά δεν μου έφταναν για παραπάνω και έτσι έβαλα μόνο 32....sarcastic. Άσε που έριξα με ένα άχρηστο σούπερ μποζε μπετινσολι, ξέρεις από αυτά που διπλό τουφεκανε...:eek:
 
Βρε ειναι δυνατόν να ειμαι στο καρτέρι του λαγού με σκυλιά και να βαράω φάσσες ;
Να σου πω την αληθεια ,για εμενα, θα τον εγραφα... το λαγο κ θα πηγαινα στις φασσες.. Μου εχουν ανεβασει τοσες πολλες φορες τη πιεση που..... Ασε καλυτερα να μη συνεχισω γιατι τα ξαναθυμαμαι και συγχιζομαι..
Αλλα θα παραδεχτω οτι στο τσικαλι ο λαγος ειναι ανωτερος απ τη φασσα
 
Οταν κυνηγας λαγο δεν ριχνεις σε αλλο θήραμα, νόμος. Πρώτον καις το καρτέρι σου. Δευτερον πολλα σκυλια που καταλαβαίνουν τι σημαινει η τουφεκια έρχονται κατευθειαν σε σενα.

'Οταν κυνηγάς τριχωτό γενικότερα. Πρόπερσι έναρξη γουρούνι και μου σκάει ένα ζευγάρι φάσες στα μούτρα, μου ήρθε σαν σκέψη να κάνω το 725 ρόπαλο του baseball αλλά συγκρατήθηκα :rolleyes:
 
Οταν κυνηγας λαγο δεν ριχνεις σε αλλο θήραμα, νόμος. Πρώτον καις το καρτέρι σου. Δευτερον πολλα σκυλια που καταλαβαίνουν τι σημαινει η τουφεκια έρχονται κατευθειαν σε σενα.

...και Τρίτον σεβασμός στην παρέα που κυνηγάτε μαζί ...αφού τελειώσει το κυνήγι του λαγού ασχολήσου με τις φάσσες ή τσεκάρεις τα δρομολόγια και την συμπεριφορά τους και πας την άλλη μέρα ειδικά για αυτές.
 
To oτι ''χαλας'' το κυνηγι του λαγου με τουφεκια........ δλδ. οτι σταματουν τα σκυλια την διωξη.....αυτο ειναι
μυθος Νικολα. :)
Ο λαγός ακούει και υπολογίζει την διαφυγή του. Δεν γνωρίζω κανένα λαγό κυνηγό να βαράει στο καρτέρι ότι περνάει. Τα σκυλιά ενοχλούνται με τους άσκοπους πυροβολισμούς.
Οφείλω να σεβαστώ τον ιδρώτα του ανθρώπου που πασχίζει να μου σερβίρει το ζούδι, την αγωνία του, τον κόπο του,την λαχτάρα του για το θήραμα. Αν δε μπορείς να το κάνεις δεν κυνηγάς μαζί του. Πόσο μάλλον τον συγγενή και συνκυνηγό μου.
 
Ο λαγός ακούει και υπολογίζει την διαφυγή του. Δεν γνωρίζω κανένα λαγό κυνηγό να βαράει στο καρτέρι ότι περνάει. Τα σκυλιά ενοχλούνται με τους άσκοπους πυροβολισμούς.
Οφείλω να σεβαστώ τον ιδρώτα του ανθρώπου που πασχίζει να μου σερβίρει το ζούδι, την αγωνία του, τον κόπο του,την λαχτάρα του για το θήραμα. Αν δε μπορείς να το κάνεις δεν κυνηγάς μαζί του. Πόσο μάλλον τον συγγενή και συνκυνηγό μου.

Νικόλα, τα λες πολύ ωραία φίλε μου και χαίρομαι πραγματικά για τον σεβασμό προς την παρέα σου στο παραδοσιακό κυνήγι του λαγού. Ξεκίνησα και γω από πατέρα, συγγενείς και φίλους με το κυνήγι του λαγού και της μπεκάτσας και την εκπαίδευση των σκυλιών και όσα περιγράφεις τα έχω ζήσει.
Αλλά για να είμαστε και εντός τόπικ ....να ξέρεις ότι μέσω του λαγού και της μπεκάτσας και γυρνώντας στα βουνά ανακάλυψα τα μέρη της φάσσας,τις κούρνιες της,τα περάσματα της και την συμπεριφορά της και όταν άρχισα το κυνήγι της ήμουν έτοιμος και γνώστης της...
 
Τα σκυλιά με την τουφεκια τρελενοντε και ψάχνουν φυγή φίλε άσε που καιs το πόστο σου έκτοs από αυτά θήραμα είναι μόνο ο λαγοs οι λαγαδεs καταλαβαινουν

Τα ΚΑΛΑ λαγοσκυλα , οταν τσιτωνουν τον λαγο ( ειναι σε διωξη ) ομοβροντια πυροβολικου να πεσει.....χαμπαρι
δεν παιρνουν.!!!! Τα ΚΑΛΑ λαγοσκυλα οπου και να τον πανε τον λαγο....παντα τον γυριζουν στα ποστα.!!!!
Τα ΚΑΛΑ λαγοσκυλα σκοτωθει ....δεν σκοτωθει ο λαγος παντα γυριζουν πισω εκει που τα αμολησες.!!!
Με τετοια σκυλια κυνηγαει η παρεα μου.....υπαρχουν σκυλια........... και σκυλια......
 
Τα σκυλιά με την τουφεκια τρελενοντε και ψάχνουν φυγή φίλε άσε που καιs το πόστο σου έκτοs από αυτά θήραμα είναι μόνο ο λαγοs οι λαγαδεs καταλαβαινουν

Τα ΚΑΛΑ λαγοσκυλα , οταν τσιτωνουν τον λαγο ( ειναι σε διωξη ) ομοβροντια πυροβολικου να πεσει.....χαμπαρι
δεν παιρνουν.!!!! Τα ΚΑΛΑ λαγοσκυλα οπου και να τον πανε τον λαγο....παντα τον γυριζουν στα ποστα.!!!!
Τα ΚΑΛΑ λαγοσκυλα σκοτωθει ....δεν σκοτωθει ο λαγος παντα γυριζουν πισω εκει που τα αμολησες.!!!
Με τετοια σκυλια κυνηγαει η παρεα μου.....υπαρχουν σκυλια........... και σκυλια......
Καλά μικρέ από αυτά που λεs καταλαβαίνουμε τι σκυλιά εχειs και τι σκυλιά έχουν περάσει από τα χέρια σου
 
Ειναι περιττο το Like σου.....αντιληφθηκα αμεσως πρωτον οτι εισαι ειρων....( το μικρος ) δεν καταλαβα που κολλαει....
και δευτερον οτι δεν κατεχεις το ''αθλημα''.....οποτε δεν υπαρχει και λογος συζητησης.....μακρια απο μενα
τετοιοι ''συναδελφοι''....... :cool:
 
Ειναι περιττο το Like σου.....αντιληφθηκα αμεσως πρωτον οτι εισαι ειρων....( το μικρος ) δεν καταλαβα που κολλαει....
και δευτερον οτι δεν κατεχεις το ''αθλημα''.....οποτε δεν υπαρχει και λογος συζητησης.....μακρια απο μενα
τετοιοι ''συναδελφοι''....... :cool:
Χάχαχαχα αν το κατέχω το άθλημα η οχι το ξέρουν πολλοί ανά την Ελλαδα τεσπα δεν έχω να αποδείξω τίποτα. Απλά σου έβαλα το λαικ γιατί δεν έχουμε σύνορα... Όσο για το μικρόs το είπα γιατι αυτά που λεs για τα σκυλιά ακούγοντε παιδικά...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top