Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
επειδη δε γνωριζομαστε και φυσικα ολοι μας προσπαθουμε να σχηματισουμε αποψη για τα υπολοιπα μελη απο ποσταρισματα εδω στο φιλοξενο σαιτ των κυνηγων θελω να επισημανω τα εξης:

ετυχε να μεγαλωσω σε παραδοσιακη κυνηγετικη οικογενεια με απολυτο σεβασμο στο θηραμα (λαγο) ...παντα κυνηγουσαμε τις μερες που επιτρεποταν το κυνηγι του λαγου, και οταν θηρευαμε ενα λαγο φευγαμε απο το βουνο...παρα πολυ σπανια και σε ειδικες περιπτωσεις θα επιδιωκαμε να καρπωθουμε δευτερον...παραλληλα ποτε δεν κυνηγησαμε το αγαπημενο μας θηραμα, με ενα μαντρι σκυλια, και ενα λεωφορειο κυνηγους....1 καλο σκυλι, δυο ατομα, σπανια τρια, ενα κουταβι κοντα οταν το μεγαλο σκυλι εμπαινε στα 9 ετη, διοτι το θηραμα πρεπει να εχει τη δυνατοτητα να επιβιωσει...κυνηγι τρατας δεν εκανα και δεν θα κανω ποτε...οταν εκπληρωναμε το στοχο των 8 με 10 λαγων καθε σεζον σταματουσαμε το κυνηγι...οι στοχοι ειχαν εκπληρωθει..τα σκυλια εκπαιδευτηκαν επαρκως, οτιδηποτε περισσοτερο ειναι μονο για εφετζιλικια στο φεις...(το 2019 αυτο συνεβη στις 15 οκτωβριου) εφαρμοζοντας ενα συστημα διαχειρισης στα μερη που κυνηγαμε ωστε ποτε να μην ξεμεινουμε απο λαγους....στα εκπαιδευτικα μολις σηκωθει ο λαγος και ερθει η πρωτη γυρα διωξης βγαινουμε μπροστα και πιανουμε τα σκυλια....δηλαδη η διωξη διαρκει βαρια 15-20 λεπτα....ποτε δεν αφησαμε τα σκυλια να κυνηγησουν 3 και 4 ωρες το θηραμα και στο τελος να γινει βορα στα σαγονια τους...εφαρμοσαμε στο ακεραιο την ανοητη απαγορευση της πανδημιας παρολο που ολοι οι συναδελφοι εκαναν παρτυ με φωτο και βιντεο στα σοσιαλ μιντια...αν καποιος συναδελφος θελει να βγει εκπαιδευτικα τωρα που υπαρχει αλλη μια ανοητη απαγορευση δεν με ενοχλει καθολου...αν καποιος εχει σοβαρες προτασεις για την προστασια και διατηρηση του αγαπημενου μας θηραματος, ας σκεφτει λιγο αυτα που αναφερω παραπανω....μη γινομαστε χωροφυλακη διαδικτυου ρε παιδια...
Eυγε Αντρικο...στα ιδια πατηματα ειμαστε...
 
Τα μπικλ ειναι πολυ καλα σκυλακια
Η γυναικα και η κορη παντα ηθελαν να εχω ενα στο κουμασι μου μιας που ειναι πανεμορφα και ναζιαρικα αλλα και επειδη μεσω εμενα ξερουν φια το κυνηγι και με χαρα μπορω να πω οτι το αγαπουν και το καταλαβαινουν
Φυσικα τοσα χρονια με εμενα και την ενασχοληση μου με τα σκυλια αυτο δικαιολογειτε
Το λεω ομως για να δειξω μια ´´καταρά´´ των σκυλων αυτων δηλαδη την ομορφια τους
Οπως και τα γονιδια τους που ολοι ξερετε
Εχω δει υπεροχα σκυλια μπηκολ ομως κατ εμενα πρεπει να ταιριαζουν στο ταμπεραμεντο του κυνηγου αλλιως του σπανε τα νευρα
Αργα σχολαστικα στο καθε βημα και ασταματητα στο κλαφουνισμα
Ακομη και τα αριστα σκυλια που γνωρισα που κυνηγουσαν μονα τους εντελως και ειχαν ολα τα προσοντα και προπαντως ξεφωλιασμα( εκει υστερει το μεσο μπικολ λογο που δεν ξεκολα απο την μαλαη) ποτε δεν θα εκαναν καλη ομαδα μαζι μου
Θα χα παει εγω στο λαγο πριν απο αυτα!
Δεν μπορω το αργο τους τεμπο, το κολλημα στην οσμη και το ασταματητο κλαφουνισμα απο την αρχη μεχρι το τελος
Υ.σ
Τα καλυτερα μπηκολ που γνωρισα ειχαν μια ιδιαιτεροτητα
Σε αντιθεση με το γενικο κανονα για αυτα εκλαιγαν στην οσμη στην αρχη των διπλων και μια φορα πριν το μουνταρισμα, το οποιο ηταν σχεδον παντα μετα απο μια στιγμιαια ´´φερμά´´
Στο βγαλσιμο δηλαδη πηγαιναν με το κεφαλι πανω εκει που ο λαγος εκανε το πεταμα για να κατσει στα σαλτα του
Απο αυτα δε ενα 60% ηταν ημαιαιμα τα οποια ειτε ειχαν ελληνικο ιχνηλατη μεσα ειτε σκυλο φερμας συνηθως αγγλικο ποιντερ η κουρτσχααρ
 
Μιας και εχει σήμερα την ονομαστική του εορτη... Διπλα η οικολογικη μ2...υπευθυνη του εγκληματος.... Εργοστασιακη... Χωρις τον κωνο που θερίζει...
Εκεί που γουστάρουμε, με την ωραία φωτογραφία, γράφεις και τις ειρωνείες για απόψεις μερικών συναδέλφων και ξενερώνουμε μερικοί. Γιατί ρε φίλε;
 
Εκεί που γουστάρουμε, με την ωραία φωτογραφία, γράφεις και τις ειρωνείες για απόψεις μερικών συναδέλφων και ξενερώνουμε μερικοί. Γιατί ρε φίλε;
Η ειρωνεία με την πλάκα δεν απέχουν πολύ.
Στον γραπτό λόγο δεν τα ξεχωρίζεις ....
Και εγώ κάνω πλάκα μερικές φορές με τα όπλα που δεν σκοτώνουν.
Ίσως πρέπει να σταματήσουν οι συζητήσεις για οικολογικά όπλα και για φαρμακερές μετατροπές ...
Θα είμαστε πιο ήρεμοι τότε.
 
Η ειρωνεία με την πλάκα δεν απέχουν πολύ.
Στον γραπτό λόγο δεν τα ξεχωρίζεις ....
Και εγώ κάνω πλάκα μερικές φορές με τα όπλα που δεν σκοτώνουν.
Ίσως πρέπει να σταματήσουν οι συζητήσεις για οικολογικά όπλα και για φαρμακερές μετατροπές ...
Θα είμαστε πιο ήρεμοι τότε.
Παρε μπενελι να σοθης .big smile.
 
Πολλά μικρά βλέπω φετος. Χθες το βράδυ δύο μαζι 200 μέτρα από την θάλασσα. Και πολλά κουναβια....
Κι εδώ Δημήτρη απο τέλη Φλεβάρη και αρχές Μάρτη έβλεπα τις βερβελιθρες τους... Ας ελπίσουμε να πάνε καλά οι γενες όλο το διάστημα αυτο για να σηκώνουμε και λαγούς αργότερα που θα επιτρέπεται.
 
να πω μια ιστορια να περασει η ωρα...2020....πηγαιναμε σε ενα λαγο, τον σηκωνε η σκυλα, πιαναμε τα καρτερια και ερχοταν η διωξη αναμεσα μας αλλα λαγος πουθενα..πηγαμε μια φορα, πηγαμε δευτερη, πηγαμε τριτη ..τα ιδια καθε φορα...οποτε καθισα μια μερα και χαρτογραφησα το δρομολόγιο της διωξης στο μυαλο μου...και οι 3 φορες που τον ειχαμε σηκωσει, κατεβαινε κατω χαμηλα σε ενα πυκνο, και λιγο πριν βγει στο δρομο εστριβε και ερχοταν πανω μας και περνουσε το σκυλι αναμεσα μας σε κατι πουρναρια ψηλα και πυκνα χωρις ομως να βλεπουμε καθολου το λαγο.. πανω απο αυτα τα πουρναρια ειχε ενα μικρο παταρακι ελαχιστων τετραγωνικων και μετα ξεκινουσε μια μεγαλη λακα...τοτε μου ηρθε μια αναλαμπη...καθε φορα που εφτανε η σκυλα και περνουσε αναμεσα μας, εβγαινε σε αυτο το παταρακι και στην ακρη εβρισκε ζεστα πατηματα και συνεχιζε τη διωξη...λεω λοιπον του πατερα μου...θα παμε εκει αλλα εγω θα παω στο παταρακι...τι να κανεις εκει μου λεει;...εγω θα παω εκει του λεω...πραγματι λοιπον, το πρωι παμε στο μερος αυτο, αμολαμε τη σκυλα, τον παιρνει λιγο λοξα σε σχεση με τις αλλες φορες και τον βαζει δεξια κατω στο πυκνο...εδωσε, εδωσε το σκυλι...μια ωρα ...καποια στιγμη ακουω ενα ριξιμο απο αυτα που σου σηκωνεται η τριχα....ακουω τη διωξη να κατηφοριζει και μετα να γυριζει προς το μερος μου...ετοιμαζομαι, παλμοι αρκετοι, και ξαφνικα βλεπω το μαγκα να πεταγεται απο αυτα τα μεγαλα πουρναρια που μας περνουσε και δεν τον βλεπαμε..βλεπω ενα μικρο ανοιγμα αναμεσα στα πουρναρια αυτα, στο παταρακι και στηνω το οπλο εκει και περιμενω...με το που ξεμυταει του ριχνω ενα 5αρι ροτβαιλ και τουμπα ο μαγκας...
 
δεκεμβριος 2015....παμε στα χανι Βασιλη...απο πανω εχει κατι γκρεμους με σαρες απο θραμυ....αμολαμε τη σκυλα, πιανει ντορο...ξεκιναει ενα γαιτανακι επανω, επανω δεξια, αριστερα ξανα πανω...στριβει αριστερα, διπλωνει δυνατα σε κατι κεθρα και πουρναρια...τον καθαριζει και απο εκει η σκυλα συνεχιζει αριστερα πανω και πεερναει πισω απο το βουνο...σφίγγομαι και ακολουθω..ο πατερας μου μενει πισω...καποια στιγμη περναω και εγω το βουνο και πεφτω πισω...η σκυλα συνεχιζε το μαεστρικο ξεκαθαρισμα του ντορου και των απειρων διπλων που ειχε κανει ο μαγκας αρσενικος λαγος...με υπομονη και επιμονη, με μικρα στεφανακια οταν χανονταν τα ιχνη μετα απο 1,5 ωρα ιχνηλασιας και αποσταση σε ευθεια 2 χιλιομετρων, τη βλεπω και τον ανεβαζει διαγωνια αριστερα μεσα σε κατι νεροφαγωματα απο σαρες που ηταν πολυ δυσκολο πλεον να ακολουθησω το σκυλι...αισθανομουν κυριολεκτικα σαν αλπινιστής, αφου ημουν υποχρεωμενος να καθομαι με το δεξι ποδι λυγισμενο και το αριστερο σε πληρη προεκταση και με το βαρος του σωματος μου μπροστα για να μη φυγω κατω 10-15 μετρα σε αυτα τα τεραστια νεροφαγωματα....κανω διαρκως εποπτευση του μερους για το που μπορει να εμφανιστει ο μαγκας...καποια στιγμη βλεπω τη σκυλα και τον ισιαζει τερμα διαγωνια αριστερα, στη μυτη ενος ακομη μεγαλου νεροφαγωματος....τα γαβγισματα αλλαξαν και ηξερα οτι πλησιαζε η ωρα του σηκωματος αλλα δεν μπορουσα πλεον να παω ουτε πισω ουτε μπροστα..ειχα εγκλωβιστει σε μια μερια χωρις να το καταλαβω...θα καθισω εδω ειπα απο μεσα μου και οτι γινει...σε ελαχιστα λεπτα ακουστηκε το ριξιμο και η διωξη αντι να ερθει πανω μου χαθηκε ακομη πιο αριστερα μεσοπλαγα...δε μπορουσα ουτε να αλλαξω σταση να ξεκουρασω το σωμα μου...ανα πασα στιγμη κινδυνευα να φυγω κατω...οπως καθομουν εκει, βλεπω ξαφνικα μπροστα μου στα 10 μετρα ενα θηριο και καθεται κανατα...στριβω σιγα σιγα το οπλο και το φερνω πανω του...λιγα εκατοστα πριν η κουκιδα μπει στο θηραμα νιωθω οτι αρχιζω να γλυστραω....μπιιιιβααααα ενα 5αρι colombo και βλεπω ενα συννεφο μαλλιου να πεταγεται..ο λαγος γυριζει και φευγει απο εκει που ηρθε....γλιστρωντας πλεον προς τα κατω ριχνω και ενα δευτερο φυσιγγι αλλα ριμαξα μια κουμαρια αφου το σωμα μου ειχε ηδη φυγει 2 μετρα κατω .... προσπαθω να ισσορροπησω και καποια στιγμη 10 μετρα παρακατω τα καταφερα...ακουω τη διωξη και ερχοταν...αδειαζω το οπλο εντελως το βαζω διπλα σε ενα σημειο και με χερια και ποδια προσπαθω να ανεβω εκει που τουφεκισα το λαγο...παρολο που ηταν 10 μετρα αποσταση απεναντι μου, μας χωριζε ενα τεραστιο νεροφαγωμα .....κατεβαινω κατω στον πατο του νεροφαγωματος και ανεβαινω σιγα σιγα απεναντι εκει που τουφεκισα...βλεπω τα μαλλια..λαγος πουθενα ...φτανει εκει η σκυλα και κοβεται εντελως...ψαχνω απο δω απο κει..κοιταζω ...τιποτα ...μετα απο 5 μετρα ειχε αλλο ενα μεγαλο νεροφαγωμα βαθους 15 μετρων περιπου ..φτανω στην ακρη και βλεπω το λαγο καπουτ ακριβως απο κατω μου στα 15 μετρα μεσα σε αυτο....ενα απιστευτο κυνηγι που ξεκινησε 7,10 το πρωι και έληξε 10.30 ... μονο την εμακ δε φωναξα να ανασυρουμε το λαγο απο εκει μεσα...
 
καλο λαγοσκυλο....μεγααααλη κουβεντα...τα τελευταια 30 χρονια δεν αγοραζουμε σκυλια ...τα βγαζουμε μονοι μας...ολα αυτα τα χρονια, ακολουθουμε μια συγκεκριμενη μεθοδο εκπαιδευσης ...σε ενα μεγαλο καλο σκυλι, μετα τα 8 του ετη, του ριχνουμε κοντα ενα κουταβι απο καλα αιματα...ημιαιμο...τα μερη που γινεται η εκπαιδευση ειναι επιλεγμενα...δηλαδη, ξερουμε οτι εκει υπαρχει ο μικροτερος πληθυσμος απο αλεπουδες, ειναι πουρναρι με κεθρα συνηθως και πετρωτα ή με θραμυ...δεν βγαζουμε τα σκυλια νυκτα, δεν αμολαμε πριν φεξει, δεν επιλεγουμε τον ελατο... πηγαινουμε σε μερη που υπαρχει σιγουρα λαγος, και βλεπουμε τι κυνηγουν τα σκυλια ....το αποτελεσμα ειναι να βγαινουν σκυλια τα οποια κυνηγουν μονο λαγο..ουτε ζαρκαδι, ουτε αλεπου, ουτε τιποτε αλλο... σκυλια που για να σηκωσουν το λαγο θα πρεπει να παλεψουν με την ξερα, να διαβασουν τα πατηματα στην πετρα, να χρησιμοποιησουν τη νοημοσυνη τους οταν τα ιχνη στο τελειωμα, χανονται...
εκει ξεχωριζει το καλο σκυλι απο τον σωρο...παρακολουθω πολλα βιντεο στο ιντερνετ, οπου αγελες σκυλιων περιφερονται γυρω απο το γιατακι του λαγου αλλα κανενα σχεδον δε γνωριζει γιατακι...το θηραμα πιεζεται απο την παρουσια τοσων σκυλιων γυρω του και φευγει...μετα ακολουθει μια διωξη απο 10-15 σκυλια και ο κυνηγος αισθανεται οτι εχει εργαλεια στα χερια του...ειναι σαν σε μια ταξη μαθητων, να βαλεις ενα θεμα επιλεγοντας την ομαδοσυνεργατικη μεθοδο διδασκαλιας, ή τη μεθοδο project...εκει, ακομη και οι μετριοι μαθητες φαινονται καλοι...οταν ομως βαλεις ενα διαγωνισμα, οπου ο καθενας γραφει μονος του, θα ξεχωρισει η ηρα απο το σταρι....
τωρα οσον αφορα την τοποθετηση πολλων κυνηγων οτι βαζω το σκυλι στην αλεπου και μετα του την κοβω και γινεται κορυφαιο λαγοσκυλο, θεωρω οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερος μυθος απο αυτον...δηλαδη ενα σκυλι που μεχρι 2-3 ετων εχει ξετοπισει ολες τις αλεπες απο την περιφερεια, θα γινει καλυτερο σκυλι απο ενα αλλο που σε αυτη την ηλικια εχει σηκωσει 100-150 λαγους μονο του και παει μονο λαγο;
αυτο που θα δεις σε ενα σκυλι που εκοψε την αλεπου, ή σε ενα σκυλι που το πηρες απο τσοπανη διοτι κυνηγουσε απο γιδια, αλεπες μεχρι ασβους και λαγους, ειναι να επιλεγει το φρεσκο αερατο ντορο και να κοβει γρηγορα αυτον, δινοντας σου την ψευδαισθηση οτι ειναι εργαλειο...αυτο θα το κανει και το σκυλι που ποτε δεν πηγε αλεπου με την ιδια ακριβως αποτελεσματικοτητα.....αντιθετως αν πας στο βουνο μια μερα με ξερα, με αερα, με πολυ νερο, με ντορο που δεν ειναι πολυ φρεσκος, τοτε ειναι δεδομενο οτι το σκυλι που ειναι μπασμενο μονο σε λαγο θα σε αποζημιωσει με το παραπανω σε σχεση με αυτο που θελει τον φρεσκο και αερατο ντορο γιατι ετσι εχει μαθει ολα αυτα τα χρονια...
 
καλο λαγοσκυλο....μεγααααλη κουβεντα...τα τελευταια 30 χρονια δεν αγοραζουμε σκυλια ...τα βγαζουμε μονοι μας...ολα αυτα τα χρονια, ακολουθουμε μια συγκεκριμενη μεθοδο εκπαιδευσης ...σε ενα μεγαλο καλο σκυλι, μετα τα 8 του ετη, του ριχνουμε κοντα ενα κουταβι απο καλα αιματα...ημιαιμο...τα μερη που γινεται η εκπαιδευση ειναι επιλεγμενα...δηλαδη, ξερουμε οτι εκει υπαρχει ο μικροτερος πληθυσμος απο αλεπουδες, ειναι πουρναρι με κεθρα συνηθως και πετρωτα ή με θραμυ...δεν βγαζουμε τα σκυλια νυκτα, δεν αμολαμε πριν φεξει, δεν επιλεγουμε τον ελατο... πηγαινουμε σε μερη που υπαρχει σιγουρα λαγος, και βλεπουμε τι κυνηγουν τα σκυλια ....το αποτελεσμα ειναι να βγαινουν σκυλια τα οποια κυνηγουν μονο λαγο..ουτε ζαρκαδι, ουτε αλεπου, ουτε τιποτε αλλο... σκυλια που για να σηκωσουν το λαγο θα πρεπει να παλεψουν με την ξερα, να διαβασουν τα πατηματα στην πετρα, να χρησιμοποιησουν τη νοημοσυνη τους οταν τα ιχνη στο τελειωμα, χανονται...
εκει ξεχωριζει το καλο σκυλι απο τον σωρο...παρακολουθω πολλα βιντεο στο ιντερνετ, οπου αγελες σκυλιων περιφερονται γυρω απο το γιατακι του λαγου αλλα κανενα σχεδον δε γνωριζει γιατακι...το θηραμα πιεζεται απο την παρουσια τοσων σκυλιων γυρω του και φευγει...μετα ακολουθει μια διωξη απο 10-15 σκυλια και ο κυνηγος αισθανεται οτι εχει εργαλεια στα χερια του...ειναι σαν σε μια ταξη μαθητων, να βαλεις ενα θεμα επιλεγοντας την ομαδοσυνεργατικη μεθοδο διδασκαλιας, ή τη μεθοδο project...εκει, ακομη και οι μετριοι μαθητες φαινονται καλοι...οταν ομως βαλεις ενα διαγωνισμα, οπου ο καθενας γραφει μονος του, θα ξεχωρισει η ηρα απο το σταρι....
τωρα οσον αφορα την τοποθετηση πολλων κυνηγων οτι βαζω το σκυλι στην αλεπου και μετα του την κοβω και γινεται κορυφαιο λαγοσκυλο, θεωρω οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερος μυθος απο αυτον...δηλαδη ενα σκυλι που μεχρι 2-3 ετων εχει ξετοπισει ολες τις αλεπες απο την περιφερεια, θα γινει καλυτερο σκυλι απο ενα αλλο που σε αυτη την ηλικια εχει σηκωσει 100-150 λαγους μονο του και παει μονο λαγο;
αυτο που θα δεις σε ενα σκυλι που εκοψε την αλεπου, ή σε ενα σκυλι που το πηρες απο τσοπανη διοτι κυνηγουσε απο γιδια, αλεπες μεχρι ασβους και λαγους, ειναι να επιλεγει το φρεσκο αερατο ντορο και να κοβει γρηγορα αυτον, δινοντας σου την ψευδαισθηση οτι ειναι εργαλειο...αυτο θα το κανει και το σκυλι που ποτε δεν πηγε αλεπου με την ιδια ακριβως αποτελεσματικοτητα.....αντιθετως αν πας στο βουνο μια μερα με ξερα, με αερα, με πολυ νερο, με ντορο που δεν ειναι πολυ φρεσκος, τοτε ειναι δεδομενο οτι το σκυλι που ειναι μπασμενο μονο σε λαγο θα σε αποζημιωσει με το παραπανω σε σχεση με αυτο που θελει τον φρεσκο και αερατο ντορο γιατι ετσι εχει μαθει ολα αυτα τα χρονια...
.shake hands.
.RESPECT.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top