Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ενα χαρακτηριστικο που εχω παρατηρησει απο τα σκυλια που εγω θεωρουσα πολυ καλα, ηταν οτι απο την ηλικια των 4 ετων και πανω, δεν εψαχναν στη λακα...ενω τα αμολουσα στη λακα, στην πρωτη επαφη με το ντορο, αμεσα εκοβαν στις ακρες ή εμπαιναν στο κλειστο και ιχνηλατουσαν απο εκει και μετα...αυτο το παρατηρησα το 1994 με μια ημιαμη παρδαλη σκυλα...το ιδιο εκανε το 2006 και το επομενο σκυλι, ενας ελληνικος ιχνηλατης και ακριβως το ιδιο εκανε και η τελευταια σκυλα που ειχα απο το 2014, ημιαιμη σεγκουτσι με μπαλκαν....αντιθετως καποια σκυλια μπιγκλ που ειχα πριν απο αυτα, σε αυτη αλλα και σε μεγαλυτερη ηλικια, ιχνηλατουσαν τα παντα ...αυτο με κουραζε λιγο και σιγα σιγα στραφηκα στα σκυλια της πρωτης περιπτωσης που αναφερω...

οταν μαλιστα κυνηγησα παραλληλα το μπιγκλ με τον ελληνικο ιχνηλατη, παρατηρησα πολλες φορες να λυνω τα σκυλια στη λακα την 1η φορα που πηγαινα σε ενα μερος και αν δε σηκωναν το λαγο, τη 2η φορα που ξαναπηγαινα, ο μπιγκλ πηγαινε μεσα στη λακα και συνεχιζε να επαναλαμβανει το ιδιο σκηνικο στο ψαξιμο, ενω ο ελληνικος εδειχνε να διαθετει μνημη και ενω τον αμολουσα στη λακα, ιχνηλατουσε σα να συνεχιζε την ιχνηλασια απο εκει που την αφησε την προηγουμενη φορα....συγκεκριμενα ενω το μπιγκλ κατηφορισε για τη λακα, ο ελληνικος ανηφορισε για το κλειστο...σε λιγα λεπτα ακουστηκαν γαβγισματα ντορου και ακολουθησε ριξιμο και διωξη οπου κατεληξε σε καρπωση ενος μεγαλου αρσενικου λαγου...το ιδιο επαναληφθηκε και αλλες φορες..μια αλλη μερα με νοτια και αθλιες συνθηκες ιχνηλασιας, και τα δυο σκυλια δεν μπορουσαν να τραβηξουν το λαγο...αφου περασε καμια ωρα και απελπιστηκαμε και εμεις, ξαφνικα χασαμε τον ελληνικο απο μπροστα μας (ο μπιγκλακος πιστος στην παρουσια του στην λακα)...δεν περασαν 5 λεπτα και ακουμε διπλα μας διωξη...τρεχουμε πιανουμε τα καρτερια και στην πρωτη στροφη μου βγηκε σε μενα και τον πηρα ....

εχετε διαπιστωσει κατι παρομοιο;...
Ειναι χαρακτηριστικο των μπικολ αυτο που λες
Οχι ολων αλλα αρκετο συχνο
Τα μπικολ ειναι απο τις φυλες που η αγελη ειναι ισως αναγκαιο στοιχειο τους
Ανεκαθεν ηταν μεγαλες αγελες με τους σκυλους ´´ιχνηλατεσ´´ και τους σκυλους που ξεφωλιαζαν
Τα καλα μπικολ ξεφωλιαζουν και μαλιστα αρκετα καλα και εχουν το χαρακρηριστικο ανεμιστο ψαξιμο οσα φτασουν σε αυτη την δυναντοτητα πριν το μουνταρισμα κανοντας συχνα και μια ας πουμε μικρή´´φερμα ´´πριν μουνταρουν

Στην κυπρο το λεμε πιπιλιμα της μαλαης
Δηλαδη το σκυλι δουλευει συνεχως και με ´´στασιμοτητά´´ την οσμη του λαγου αργα και για πολλους απο εμας σπαστικα!!!

Θα το βρεις αυτο σε πολλες φυλες και συχνα φταιει και ο ιδιοκτητης ο οποιος δεν εχει ενεργο ρολο στην εκπαιδευση απλα αμολα και περιμενει το σκυλι να παει στο φιατακι

Ο σωστος λαγας οταν το σκυλι μαθει να κοβει στην λακα δεν το ξεκινα απο εκει αλλα απο την διαδρομη καθισματος και αργοτερα απο τα τελαυταια σαλτα

Φυσικα πρεπει να ξερει το λαγο ο ιδιος αλλιως πως θα το κανει αυτο

Τα σκυλια που εχουν περαν απο μυτη και μυαλο μαθαινουν να μην καθυστερουν στην λακα ακριβως γιατι θελουν το ξεφωλιασμα οσο πιο νωρις γινεται

Κανουν αυτο ακριβως που ειπες

Δεν ειναι θεμα φυλης αλλα χαρακτηρα του ζωου

Θα το δεις σε πολλες φυλες

Ομολογω οτι θα το δεις πολυ πιο συχνα σε ημιαιμα ζωα

Ωστοσο θελει πολυ τυχη αλλα και δουλεια να καταφερεις να συνεχιζεις αυτο που εκτισες στους απογονους του και ΑΝ

Με τα σκυλια φερμας το ξεκαθαρισμα της λακας το κανει ο κυνηγος!!!
Αυτος ειναι ο ιχνηλατης και εφοσοξ το απαιτει ο τοπος η μερα και η φαση

Οπως και ξερει απο πριν ο κυνηγος που θα βρει τον λαγο και ξεκινα πολυ κοντα στο γιατακι

Το σκυλι θα φερμαρει τον λαγο πολυ συντομα

Ξερω σε εσας εκει δεν ειναι αρεστο αυτο αλλα ο καθε τοπος εχει τα δικα του
Σε εμας ετσι γινοταν παλια για πολλους λογους
Αργοτερα ηρθα οι ιχνηλατες και το κυνηγι με αυτους
Μονο που και παλι δεν εχει καμια σχεση με το κυνηγι οπως σε εσας
Πολλοι οι κυνηγοι μικρα τα μερη λιγο το θηραμα και μεγαλος ανταγωνισμος οπως και μια αρωστημενη διαθεση να δειξουν θηραμα καπιοι εχουν οδηγησει το κυνηγι με ιχνηλατες σε ασχημες μεθοδους τις οποιες δεν εγκρινω προσωπικα

Λαγας ξεκινησα λαγας εμαθα και λαγας θα τελειωσω εστω και αν τα τελευταια χρονια κυνηγω περδικα με την ιδια καρπωση λαγων οπως και πριν που κυνηγιυσα λαγους αποκελιστικα(προς το τελος που η καρπωση του ειχε μειωθει)

Κυνηγω για τα σκυλια μου και αυτα μου εμαθαν την περδικα την οποια λατρεψα
Ωστοσο ποτε δεν θα αγνοησω τα σημαδια του λαγου που θα βρω και θα προσπαθησω να τον καρπωθω γιατι η αγαπη για ενα θηραμα που μεγαλωσες με αυτο δεν μπορει απλα να σβησει επειδη οι συνθηκες εχουν κανει την καρπωση του ελαχιστη σε σχεση με το τι ηταν πριν( την νομιμη και ηθικη)
 
ενα χαρακτηριστικο που εχω παρατηρησει απο τα σκυλια που εγω θεωρουσα πολυ καλα, ηταν οτι απο την ηλικια των 4 ετων και πανω, δεν εψαχναν στη λακα...ενω τα αμολουσα στη λακα, στην πρωτη επαφη με το ντορο, αμεσα εκοβαν στις ακρες ή εμπαιναν στο κλειστο και ιχνηλατουσαν απο εκει και μετα...αυτο το παρατηρησα το 1994 με μια ημιαμη παρδαλη σκυλα...το ιδιο εκανε το 2006 και το επομενο σκυλι, ενας ελληνικος ιχνηλατης και ακριβως το ιδιο εκανε και η τελευταια σκυλα που ειχα απο το 2014, ημιαιμη σεγκουτσι με μπαλκαν....αντιθετως καποια σκυλια μπιγκλ που ειχα πριν απο αυτα, σε αυτη αλλα και σε μεγαλυτερη ηλικια, ιχνηλατουσαν τα παντα ...αυτο με κουραζε λιγο και σιγα σιγα στραφηκα στα σκυλια της πρωτης περιπτωσης που αναφερω...

οταν μαλιστα κυνηγησα παραλληλα το μπιγκλ με τον ελληνικο ιχνηλατη, παρατηρησα πολλες φορες να λυνω τα σκυλια στη λακα την 1η φορα που πηγαινα σε ενα μερος και αν δε σηκωναν το λαγο, τη 2η φορα που ξαναπηγαινα, ο μπιγκλ πηγαινε μεσα στη λακα και συνεχιζε να επαναλαμβανει το ιδιο σκηνικο στο ψαξιμο, ενω ο ελληνικος εδειχνε να διαθετει μνημη και ενω τον αμολουσα στη λακα, ιχνηλατουσε σα να συνεχιζε την ιχνηλασια απο εκει που την αφησε την προηγουμενη φορα....συγκεκριμενα ενω το μπιγκλ κατηφορισε για τη λακα, ο ελληνικος ανηφορισε για το κλειστο...σε λιγα λεπτα ακουστηκαν γαβγισματα ντορου και ακολουθησε ριξιμο και διωξη οπου κατεληξε σε καρπωση ενος μεγαλου αρσενικου λαγου...το ιδιο επαναληφθηκε και αλλες φορες..μια αλλη μερα με νοτια και αθλιες συνθηκες ιχνηλασιας, και τα δυο σκυλια δεν μπορουσαν να τραβηξουν το λαγο...αφου περασε καμια ωρα και απελπιστηκαμε και εμεις, ξαφνικα χασαμε τον ελληνικο απο μπροστα μας (ο μπιγκλακος πιστος στην παρουσια του στην λακα)...δεν περασαν 5 λεπτα και ακουμε διπλα μας διωξη...τρεχουμε πιανουμε τα καρτερια και στην πρωτη στροφη μου βγηκε σε μενα και τον πηρα ....

εχετε διαπιστωσει κατι παρομοιο;...
Γνωρίζουν τα μέρη και που είναι τα ζώα.
Αποκτούν εμπειρία και πονηριά.
Εμείς αν αφήσουμε όπου να ναι τα σκυλιά, θα πάνε καρφί στο μέρος με τις περισσότερες πιθανότητες να είναι τα γουρούνια.
Παγανίζουν και τα βρίσκουν.
Δεν πάνε σε τίποτα άλλο εκτός από γουρούνι.

Σε λαγόσκυλα είναι σπαστικό να πρέπει να τα ξεκολλήσεις από την λάκα.
Άλλα "χάνονται" όταν κόβουν στεφάνια και αντί να έρθουν μόνα τους στο τελευταίο πάτημα για να το καθαρίσουν (είτε είναι διπλό, είτε πήδημα σε βράχια, είτε σε γιατάκι) πρέπει να τα γυρίσεις εσύ.
Εκεί μετά θέλει μέθοδο, επιμονή και εμπειρία από τη μεριά του σκυλιού.
Κάποια πρέπει να τα ξεκολλήσεις εσύ.

Η ιχνηλασία δεν διαφέρει και πολύ από την ανάθεση μιας δύσκολης εργασίας σε εναν άνθρωπο.
Άλλοι θα τα κάνουν μαντάρα, κάποιοι θα κάνουν ότι δουλεύουν, άλλοι θα κάνουν πασαλείμματα, άλλοι χρειάζονται συνεχή καθοδήγηση, άλλοι θα την κάνουν μισή, άλλοι είναι ανεπίδεκτοι :) ... μόνο όμως κάποιοι θα την ολοκληρώσουν ότι και να συμβεί, όποια δυσκολία και να συναντήσουν.

Εμπειρία και μυαλό για να την χρησιμοποιήσουν είναι αυτό που μετράει περισσότερο.
 
Last edited:
Γνωρίζουν τα μέρη και που είναι τα ζώα.
Αποκτούν εμπειρία και πονηριά.
Εμείς αν αφήσουμε όπου να ναι τα σκυλιά, θα πάνε καρφί στο μέρος με τις περισσότερες πιθανότητες να είναι τα γουρούνια.
Παγανίζουν και τα βρίσκουν.
Δεν πάνε σε τίποτα άλλο εκτός από γουρούνι.

Σε λαγόσκυλα είναι σπαστικό να πρέπει να τα ξεκολλήσεις από την λάκα.
Άλλα "χάνονται" όταν κόβουν στεφάνια και αντί να έρθουν μόνα τους στο τελευταίο πάτημα για να το καθαρίσουν (είτε είναι διπλό, είτε πήδημα σε βράχια, είτε σε γιατάκι) πρέπει να τα γυρίσεις εσύ.
Εκεί μετά θέλει μέθοδο, επιμονή και εμπειρία από τη μεριά του σκυλιού.
Κάποια πρέπει να τα ξεκολλήσεις εσύ.

Η ιχνηλασία δεν διαφέρει και πολύ από την ανάθεση μιας δύσκολης εργασίας σε εναν άνθρωπο.
Άλλοι θα τα κάνουν μαντάρα, κάποιοι θα κάνουν ότι δουλεύουν, άλλοι χρειάζονται συνεχή καθοδήγηση, άλλοι θα την κάνουν μισή, άλλοι είναι ανεπίδεκτοι :) ... μόνο όμως κάποιοι θα την ολοκληρώσουν ότι και να συμβεί, όποια δυσκολία και να συναντήσουν.

Εμπειρία και μυαλό για να την χρησιμοποιήσουν είναι αυτό που μετράει περισσότερο.
ποσα ξες εσυ;;;;
 
Κ επειδή αποκαλεσα κάποια σκυλιά μέτρια, ειχα κ εγω τέτοια... Κ το γεγονός οτι κυνηγουν στα ιδια μερη, ιδιες εποχες, παρόμοιες συνθήκες, σε κάποια που τα θεωρώ καλύτερα, είδα οντως διαφορες...
Για παράδειγμα σε ενα απο τα μερη που κυνηγω, τελη Δεκεμβρίου πιανει παγο φουλ... Μια σκυλα που είχαμε δεν καταλάβαινε τίποτα... Μια πιθαμη παγο, τα νερα απο τα ρυακια παγωμενα και αυτη πιάνει λαγο το πρωι, τον κόβει, μας κανει ενα τεράστιο κυκλο και τον παιρνω στο πεταμα... Παίρνει δεύτερο ντορο, τον ανεβαζει ενα χιλιομετρο πάνω.. Απο τα μισα και προς τα πανω ο πάγος γινόταν κοκκαλωμενο χιονι σκορπιο... τον σηκώνει και τον φερνει κατω και τον κτυπαμε και αυτόν... Ενω αλλα σκυλιά την ιδια εποχη στο ιδιο μερος δεν πήγαιναν τον παγο...
 
Κ επειδή αποκαλεσα κάποια σκυλιά μέτρια, ειχα κ εγω τέτοια... Κ το γεγονός οτι κυνηγουν στα ιδια μερη, ιδιες εποχες, παρόμοιες συνθήκες, σε κάποια που τα θεωρώ καλύτερα, είδα οντως διαφορες...
Για παράδειγμα σε ενα απο τα μερη που κυνηγω, τελη Δεκεμβρίου πιανει παγο φουλ... Μια σκυλα που είχαμε δεν καταλάβαινε τίποτα... Μια πιθαμη παγο, τα νερα απο τα ρυακια παγωμενα και αυτη πιάνει λαγο το πρωι, τον κόβει, μας κανει ενα τεράστιο κυκλο και τον παιρνω στο πεταμα... Παίρνει δεύτερο ντορο, τον ανεβαζει ενα χιλιομετρο πάνω.. Απο τα μισα και προς τα πανω ο πάγος γινόταν κοκκαλωμενο χιονι σκορπιο... τον σηκώνει και τον φερνει κατω και τον κτυπαμε και αυτόν... Ενω αλλα σκυλιά την ιδια εποχη στο ιδιο μερος δεν πήγαιναν τον παγο...
Φυσικο ειναι καποια να ειναι ταλεντα και καποια μετρια
Σημασια εχει να εχεις αποτελεσμα που σε ευχαριστει
Και εμεις μεγαλωνουμε και τα μερη αλλαζουν και η ζωη διαφοροποιειται
Πχ ξερω σκυλι που αμολουσαμε και το βλεπες στην ραχη σε 10 λεπτα να κανει καταδιωξη
Το χε ενα θειος της γυναικας λιγο πριν την συνταξη
Τι και αν ηταν αμολημα και λαγος
Δεν μπορουσε να το στηριξει το σκυλι ο θειος
Επομενως δεν του εκανε
Για καποιον νεο η που ηταν ομαδα 2-3 ατομα θα το βρισκε τελειο
Για τον θειο ομως δεν ηταν
Ηθελε ενα αργο σκυλι με την μυτη που ειχε αυτο για να μπορει να πηγαινει μαζι του καβαλα
Ενα απλο παραδειγμα για το οτι μεχρι και η ταχυτητα μπορει να κανει ενα σκυλι για καποιον μετριο και για καποιον αριστο αναλογα του εδαφους
 
3 σκυλιά θυμάμαι στην ζωή μου να μου έχουν κάνει εντύπωση.
Ο Βύρων, ένα πουλόσκυλο που κυνηγούσε τα πάντα (όχι αλπές και τσόνια φυσικά :) ), τον Μπέλο που όταν άκουγες το πρώτο κλαφούνισμα περίμενες σίγουρα τον λαγό και ένα πάλι πουλόσκυλο που έβρισκε τις πέρδικες γυρνούσε πίσω και σε πήγαινε εκεί να τις βαρέσεις.
Ο πρώτος μόνο ήταν δικός μας.

Και τα 3 ήταν παθιασμένα, δύσκολα, ανυπάκουα όταν κυνηγούσαν αλλά αν είχες ποδάρια αποτελεσματικά.

Τον αρσενικό μας για να τον πιάσω όταν κυνηγάει γουρούνια πρέπει να αφήσω το όπλο και να είμαι έτοιμος για μπλονζόν :)
Μου αρέσουν τα παθιασμένα σκυλιά ας είναι ανυπάκουα, ... είμαι ανώμαλος ;;; αχαχαχα
 
3 σκυλιά θυμάμαι στην ζωή μου να μου έχουν κάνει εντύπωση.
Ο Βύρων, ένα πουλόσκυλο που κυνηγούσε τα πάντα (όχι αλπές και τσόνια φυσικά :) ), τον Μπέλο που όταν άκουγες το πρώτο κλαφούνισμα περίμενες σίγουρα τον λαγό και ένα πάλι πουλόσκυλο που έβρισκε τις πέρδικες γυρνούσε πίσω και σε πήγαινε εκεί να τις βαρέσεις.
Ο πρώτος μόνο ήταν δικός μας.

Και τα 3 ήταν παθιασμένα, δύσκολα, ανυπάκουα όταν κυνηγούσαν αλλά αν είχες ποδάρια αποτελεσματικά.

Τον αρσενικό μας για να τον πιάσω όταν κυνηγάει γουρούνια πρέπει να αφήσω το όπλο και να είμαι έτοιμος για μπλονζόν :)
Μου αρέσουν τα παθιασμένα σκυλιά ας είναι ανυπάκουα, ... είμαι ανώμαλος ;;; αχαχαχα
Ο μεσος κυπριος λαγας εισαι
Βασικη υπακοη μηδεν αρκει να κυνηγα το σκυλι
Και ας θελει να βαλει παγιδα για να το πιασει να φυγει απο το βουνο :)
 
Και ας θελει να βαλει παγιδα για να το πιασει να φυγει απο το βουνο :)
αχαχαχα
όχι να μου βάζει τρικλοποδιές όπως περπατάω ... :) Αστείο ...
(Το γουρουνόσκυλό μας άστο ... είναι ειδική περίπτωση ... :) Αν δεν χτυπήσεις το γουρούνι δεν το παρατάει ... τα άλλα είναι νορμάλ)

Τι εννοείς όμως με το βασική υπακοή ?
Να παρατάει τον ντορό και να έρχεται σε εσένα όταν το φωνάζεις ?

Ωραία ερώτηση ... τι περιλαμβάνει η βασική υπακοή σε ένα λαγόσκυλο ή ένα γουρουνόσκυλο ???
Τα πουλόσκυλα ... είναι γενικά πιο ήρεμα ...
 
Last edited:
Ή ακόμα καλύτερα ποια τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα άριστο λαγόσκυλο ;
Η βασικη υπακοη δεν εχει να κανει τιποτα με το καλο κυνηγετικα σκυλι
Ειναι ομως το καναλι επικοινωνιας μεταξυ κυνηγου και σκυλου
Ειναι ταυτοσημη με την συνεργασια και την ενδυναμωση της σχεσης
Το ποσο θα την προχωρησεις εξαρταται απο εσενα αλλα τις τρεις βασικες εντολες τις θεωρω απαραιρητες, πληρως αναγκαιες και απολυτα επικοδομητικες
Ελα μεινε κατσε
Επισης το ´´σπιτί´´ που σημαινει ειτε σπιτι ειτε κουμασι ειτε κουτι αολυτοκινητου

Το να πω σε ενα σκυλι κατσε-μεινε και να μεινει εκει δεν το θεωρω προσον του αλλα υποχρεωση!

Σε απειρες καταστασεις

Το να του πω ελα επισης και να υπακουσει

Τωρα αν αυτο κραταει ενα πολυ δυνατο ντορο και του πω ελα χωρις να πρεπει το θεωρω αχρειαστο και ισως επιζημιο φπο καποιες συνθηκες
Αλλα αν ειναι αναγκη να φυγεις γιατι πχ προεκυψε κατι επειγον και πρεπει να αφησεις το κυνηγι τοτε πρεπει να μπορεις να το κανεις και να μην πρεπει να φυγεις και να αφησεις το σκυλι εκει η να το περιμενεις!

Δεν ειμαι της φασης να εκτελει στρατιωτικα το σκυλι με τον φοβο της απειθαρχιας αλλα να εκτελει υποδειγματικα υπο το καθεστως της κυριαρχιας-ιεραρχιας
Κυριαρχος σημαινει αρχηγος και σημαινει υπακους γιατι γνωριζεις και οχι γιατι φοβασαι τις επιπτωσεις
 
Ή ακόμα καλύτερα ποια τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα άριστο λαγόσκυλο ;
Να βάζει γκολ απο τα αποδυτήρια... fgr2...

λαγόσκυλο ομως ε; οχι λαγοπουλοσκυλο... Αλλο το ενα αλλο το αλλο.....

1) να πηγαίνει μονο λαγο
2) να ανοίγεται τοσο οσο
3) να γαβγιζει οταν πρέπει και οχι ολη μερα σαν του φιλου μου του νικολακη που θες ωτασπιδες ακόμα και σε μερες που δεν πάει ο ντορος
4) να κόβει καλα το ντορο
5) να χρησιμοποιει το μυαλο του
6) να ξέρει ολο το έργο απο την αρχη που πέφτουν τα ονόματα των ηθοποιων μεχρι τιτλους τελους κ οχι ειτε το ενα ειτε το αλλο ειτε κατι ενδιάμεσο
7) να κάνει τη δουλειά του κ εγω τη δικη μου κ οχι να αλλάζουμε ρολους
8) να είναι μεσα στο μυαλό μου αφου λάβει τη βασικη εκπαίδευση
9) να συνεννοουμαστε χωρίς να μιλαμε, αν πρέπει να πάμε παρακάτω, να φύγουμε ή να γυρίσει πισω
10) να είναι ηρεμο κατα τη μεταφορά στον κυνηγοτοπο
11).... Αμα το βρεις φερτο και μενα... .yel..yel.
 
Last edited:
Να βάζει γκολ απο τα αποδυτήρια... fgr2...

λαγόσκυλο ομως ε; οχι λαγοπουλοσκυλο... Αλλο το ενα αλλο το αλλο.....

1) να πηγαίνει μονο λαγο
2) να ανοίγεται τοσο οσο
3) να γαβγιζει οταν πρέπει και οχι ολη μερα σαν του φιλου μου του νικολακη που θες ωτασπιδες ακόμα και σε μερες που δεν πάει ο ντορος
4) να κόβει καλα το ντορο
5) να χρησιμοποιει το μυαλο του
6) να ξέρει ολο το έργο απο την αρχη που πέφτουν τα ονόματα των ηθοποιων μεχρι την αυλαια της παράστασης κ οχι ειτε το ενα ειτε το αλλο ειτε κατι ενδιάμεσο
7) να κάνει τη δουλειά του κ εγω τη δικη μου κ οχι να αλλάζουμε ρολους
8) να είναι μεσα στο μυαλό μου αφου λάβει τη βασικη εκπαίδευση
9) να συνεννοουμαστε χωρίς να μιλαμε, αν πρέπει να πάμε παρακάτω, να φύγουμε ή να γυρίσει πισω
10) να είναι ηρεμο κατα τη μεταφορά στον κυνηγοτοπο
11).... Αμα το βρεις φερτο και μενα... .yel..yel.
Αυτό το σκυλί δεν πουλιέται φίλε ανεξαρτήτως χρημάτων.

Συμφωνώ και εγώ για την διαφορά λαγόσκυλου, πουλόσκυλου, λαγοπουλόσκυλου και γουρουνόσκυλου.
Τουλάχιστον σε ότι έχω δει, χωρίς να είναι απαραίτητα τα καλύτερα αυτά που έχω δει.

Για λαγόσκυλα τα παρακάτω ...
Ούτε θεωρώ προσόν να θες να φύγεις για οποιονδήποτε λόγο και να πρέπει να περιμένεις το σκυλί, ειδικά όταν χαζολογάει.
Όταν κυνηγάει, καλά θα κάνει να σε γράψει στα @@ του, αλλά και αυτό σχετικό είναι ... τι εννοώ ... όταν είσαι 50μ από το σκυλί (και ντορό να έχει, που δεν πρέπει να το κόψεις με τίποτα, αλλά λέμε κάτι έτυχε σπίτι) και του φωνάξεις "εδώ" και ίσως του αγριέψεις λίγο, πρέπει να ανταποκριθεί, αν είναι 500μ ή 1km πέρα και δεν ξέρεις τι κάνει δεν μπορείς και δεν πρέπει να έχεις απαιτήσεις.

Μια φορά θέλαμε να φύγουμε, είχε περάσει η ώρα και φωνάζαμε τον Μπέλο ... μας βγήκε η παναγία.
Το σκυλί το ακούγαμε σε ένα σφιχτό αρκετή ώρα.
Στα @@ του.
Ξαφνικά λυχτίσματα και μου τον έφερε τον λαγό στο πιάτο.
Μπαμ κάτω.

Ποιος έφταιγε, το σκυλί ή εμείς που θέλαμε να την κάνουμε και δεν πήγε κανένας κοντά ?
 
Αυτό το σκυλί δεν πουλιέται φίλε ανεξαρτήτως χρημάτων.

Συμφωνώ και εγώ για την διαφορά λαγόσκυλου, πουλόσκυλου, λαγοπουλόσκυλου και γουρουνόσκυλου.
Τουλάχιστον σε ότι έχω δει, χωρίς να είναι απαραίτητα τα καλύτερα αυτά που έχω δει.

Για λαγόσκυλα τα παρακάτω ...
Ούτε θεωρώ προσόν να θες να φύγεις για οποιονδήποτε λόγο και να πρέπει να περιμένεις το σκυλί, ειδικά όταν χαζολογάει.
Όταν κυνηγάει, καλά θα κάνει να σε γράψει στα @@ του, αλλά και αυτό σχετικό είναι ... τι εννοώ ... όταν είσαι 50μ από το σκυλί (και ντορό να έχει, που δεν πρέπει να το κόψεις με τίποτα, αλλά λέμε κάτι έτυχε σπίτι) και του φωνάξεις "εδώ" και ίσως του αγριέψεις λίγο, πρέπει να ανταποκριθεί, αν είναι 500μ ή 1km πέρα και δεν ξέρεις τι κάνει δεν μπορείς και δεν πρέπει να έχεις απαιτήσεις.

Μια φορά θέλαμε να φύγουμε, είχε περάσει η ώρα και φωνάζαμε τον Μπέλο ... μας βγήκε η παναγία.
Το σκυλί το ακούγαμε σε ένα σφιχτό αρκετή ώρα.
Στα @@ του.
Ξαφνικά λυχτίσματα και μου τον έφερε τον λαγό στο πιάτο.
Μπαμ κάτω.

Ποιος έφταιγε, το σκυλί ή εμείς που θέλαμε να την κάνουμε και δεν πήγε κανένας κοντά ?
Εχει συμβεί σε ολους μας.. Εχουν κ αυτα ψυχη τα ερημα... .shake hands.
 
Ή ακόμα καλύτερα ποια τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα άριστο λαγόσκυλο ;
Προσωπικά να μην φοβάμαι ότι θα πιαστεί στον κυνηγοτοπο από ξένα χέρια και θα γυρίσει πάλι στην αγκαλιά μου
Το κυνήγι πάνω κάτω θα το κάνουν όλα
αυτό το βάσανο της μη επιστροφής
και την αναζήτησης
είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε έναν Λαγοκυνηγο
 
Μια φορά θέλαμε να φύγουμε, είχε περάσει η ώρα και φωνάζαμε τον Μπέλο ... μας βγήκε η παναγία.
Το σκυλί το ακούγαμε σε ένα σφιχτό αρκετή ώρα.
Στα @@ του.
Ξαφνικά λυχτίσματα και μου τον έφερε τον λαγό στο πιάτο.
Μπαμ κάτω.

Ποιος έφταιγε, το σκυλί ή εμείς που θέλαμε να την κάνουμε και δεν πήγε κανένας κοντά ?
Πόσες ιστορίες έχω ακούσει ακριβώς έτσι από παππού.Το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα που έχω ζήσει ήταν όταν μας είχαν κλείσει για κορόνα και μας άνοιξαν για μια εβδόμαδα και τελικά μας ξαναέκλεισαν.Τελοσπάντων, πηγαίναμε τρομερά στον λαγό και μας έκλεισαν και γεια σας.Όταν λοιπόν, έρχεται εκεινή η εβδομάδα κανονίζουμε που θα πάμε οι 2 μας γιατί θείος-πατέρας είχαν δουλειές.Πάμε σε ένα μέρος σφικτό, για να μην πολυλογώ τίποτα σπουδαίο.Η ώρα είχε πάει 10-11 αν θυμάμαι καλά.Πηγαίναμε δρόμο δρόμο με την κανέλλα το γκέγκας το 12χρόνο πλέον και τον μάρκο τον ενός έτους τότε άπειρο μαθητή.Ξαφνικά, ανεβαίνει πάνω από δρόμο η κανέλλα, μιλάγαμε εμείς και δεν δώσαμε σημασία.Μια στιγμή του λέω ρε συ λες να ψάχνει και εμείς να την αγνοούμε; Μπα, απελπισμένος ο παππούς τέτοια ώρα μου λέει τι να κάνει.Πάω την βρίσκω και βάραγε επιτόπου....Έρχεται και ο μάστορας-παππούς και μου λέει κάτσε εδώ πάω από κάτω δρόμο.Περιμέναμε-περιμέναμε, ο μπαγάσας της είχε σύρει και αυτή κλαίει μόνο όταν τον πιάσει φυγιάρη και δεν το είχε ακόμα καταλάβει.Βγαίνει ο μπαγάσας μέσα από ένα σχοίνο σαν κομμάντο, είχα μπρόστα μου άλλο έναν σχοίνο όπου τον έχασα και μόλις φάνηκε να σου η τουφεκιά ψηλά του ξύρισε τα αυτιά!Το σκυλί έκανε ένα 10λεπτο να έρθει με το μπαμ και με το που τον έπιασε... Μπιτούρμπο 36γρ νο6, και η χαρά απερίγραπτη!
Πήγαμε μετά και το χαρήκαμε με τα γερόντια μου!Screenshot_20220529-165354_Gallery.jpgScreenshot_20220529-165410_Gallery.jpgScreenshot_20220529-165359_Gallery.jpg
 
Δηλαδή σκυλί διασταύρωση Μερσεντες με φίδι πάει καλύτερα?
Nαι ρε...δεν εχεις ακουστα τα Ταυρόσκυλα (bulldog)...εεε αυτα ειναι τα νέας γενιας SnakeDog....οπως και τα παλια κοινουμενα σχεδια του 1998 για οσους θυμούνται... (CatDog)... .sarcastic.

250px-CatDog.jpeg.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top