Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα το δασαρχείο και ο σύλλογος θα τους καλύψει και μετά αυτοί θα σου κάνουν καψώνια μια θα σε σταματάνε όπου σε πετυχαίνουν μια θα σου κάνουν έφοδους στο σπίτι με διάφορες δικαιολογίες και στην τελική γιατί να γίνεις ρουφιάνος επειδή κάποιοι άχρηστοι δεν κάνουν τη δουλειά τους?
Τράβηξε ένα βίντεο με καλό ζουμ και στείλε το βιντεάκι ανώνυμα, σε διοικητή αξιωματικό του νομού σου ή της περιφέρειας. Παράλληλα, στείλτο και σε ένα δημοσιογράφο που θεωρείς σοβαρό εξηγώντας με δύο αράδες την φάση. Σίγουρα, θα υπάρξει εξέλιξη.
 
Καλησπέρα παιδιά και καλή σεζόν σε όλους ! Επειδή παρακολούθησα τη συζήτηση, όσοι λέτε για βιντεοσκόπηση είστε σίγουροι ότι είναι νόμιμη χωρίς τη συναίνεση του άλλου και δεύτερον πιστεύετε ότι θα ληφθεί υπόψη τέτοιο αποδεικτικό υλικό από ένα δικαστήριο αύριο ;
 
Καλησπέρα παιδιά και καλή σεζόν σε όλους ! Επειδή παρακολούθησα τη συζήτηση, όσοι λέτε για βιντεοσκόπηση είστε σίγουροι ότι είναι νόμιμη χωρίς τη συναίνεση του άλλου και δεύτερον πιστεύετε ότι θα ληφθεί υπόψη τέτοιο αποδεικτικό υλικό από ένα δικαστήριο αύριο ;
Και εγώ ξέρω ότι τόσο με βιντεοσκοπηση όσο και με φώτο χωρίς συναινεση την τρως εσύ και όχι ο λαθροθηρας
 
Τράβηξε ένα βίντεο με καλό ζουμ και στείλε το βιντεάκι ανώνυμα, σε διοικητή αξιωματικό του νομού σου ή της περιφέρειας. Παράλληλα, στείλτο και σε ένα δημοσιογράφο που θεωρείς σοβαρό εξηγώντας με δύο αράδες την φάση. Σίγουρα, θα υπάρξει εξέλιξη.
Ποιον θα υποστηρίξει ο δημοσιογράφος εμένα η τον διοικητή της αστυνομίας?
 
Καλησπέρα παιδιά και καλή σεζόν σε όλους ! Επειδή παρακολούθησα τη συζήτηση, όσοι λέτε για βιντεοσκόπηση είστε σίγουροι ότι είναι νόμιμη χωρίς τη συναίνεση του άλλου και δεύτερον πιστεύετε ότι θα ληφθεί υπόψη τέτοιο αποδεικτικό υλικό από ένα δικαστήριο αύριο ;
Σπύρο, γι αυτό έγραψα ανώνυμα. Επίσης μόνο από την φασαρία που θα γίνει, θα καταλάβουν ότι δεν είναι απλά τα πράγματα και ότι σφίγγει η κατάσταση. Δεν θα ρισκάρουν, έστω την ξευτίλα που θα γίνουν, ειδικά αν είναι και γνωστοί στην πιάτσα.
 
Καλησπέρα παιδιά και καλή σεζόν σε όλους ! Επειδή παρακολούθησα τη συζήτηση, όσοι λέτε για βιντεοσκόπηση είστε σίγουροι ότι είναι νόμιμη χωρίς τη συναίνεση του άλλου και δεύτερον πιστεύετε ότι θα ληφθεί υπόψη τέτοιο αποδεικτικό υλικό από ένα δικαστήριο αύριο ;
Έχω την εντύπωση ότι ούτε νόμιμο είναι ούτε πιάνεται υπόψιν αν και σε άλλες περιπτώσεις όπως η γάτα που έφαγε κλωτσιά ή με την γριά που πέταξε το μπαστούνι στο σκυλί μία χαρά υπόψιν τα πήρανε και φύλλο δεν κουνήθηκε εάν ήταν παράνομη η βιντεοσκόπηση
 
Εγω πάντως τον θηροφυλακα που τον έγραφα σε βίντεο τον ενημερωσα πριν το κάνω και στο βίντεο το πρώτο που είπα είναι ότι ο εν λόγω κύριος ενημερώθηκε ότι γίνεται καταγραφή των ενεργειών του σε βίντεο για να μπορέσω εγώ να υπερασπιστώ τα νόμιμα δικαιώματα μου σε δικαστήριο και για να μην είναι μόνο ο λόγος μου εναντίον του δικού του λογου. Να πω οτι ηταν περίπτωση που ήθελε να μας διώξει από ένα σημείο λόγω "χιονοκαλυψης" με το 80% του εδάφους να είναι ξεχιονο!!! Ούτε μας έγραψε ούτε καν μας έδιωξε από εκει. Το κυνήγι δεν είναι τσιφλίκι κανενός Νίκο. Ειμαι 1000% νόμιμος και δεν κάνω πισω σε κανένα πουσταριο , ούτε "κυνηγο" ούτε θηροσεριφη που το παίζει κομάντο και θέλει να επιβληθεί.
 
Δωσε τα φώτα σου και σε εμάς ρε Γιάννη. Στο βουνό και στους κάμπους πιο πολλούς μαλακες και λαμόγια βρίσκουμε τώρα παρα θηράματα!!!
Βγάιζ οξου ντ τσαπου σ κ τουν κοβς στα πουδάρια στα βνα κ τσ ραχουλεις‼️θα ξαναπατησ είκει❓
 
Καλησπέρα παιδιά και καλή σεζόν σε όλους ! Επειδή παρακολούθησα τη συζήτηση, όσοι λέτε για βιντεοσκόπηση είστε σίγουροι ότι είναι νόμιμη χωρίς τη συναίνεση του άλλου και δεύτερον πιστεύετε ότι θα ληφθεί υπόψη τέτοιο αποδεικτικό υλικό από ένα δικαστήριο αύριο ;
Γεια σου Σπύρο, όταν πρόκειται για καταγραφή παράνομης πράξης επιτρέπεται, όπως έγραψε και ο Βασίλης.
" Αντίθετα, δεν είναι παράνομη, αλλά επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση, η μαγνητοφώνηση και μαγνητοσκόπηση, όπως και η χρήση του περιεχομένου τους, όταν υπάρχουν λόγοι δημοσίου συμφέροντος που αφορούν στην πρόληψη τελέσεως εγκλημάτων, στην προστασία εννόμου συμφέροντος το οποίο είναι υπέρτερο της προστασίας της ελεύθερης επικοινωνίας και της ιδιωτικής και οικογενειακής ζωής, όπως της τιμής και της ελευθερίας."

Όλα τα υπόλοιπα κατά την άποψή μου λέγονται εκ του πονηρού ...
 
Γεια σου Σπύρο, όταν πρόκειται για καταγραφή παράνομης πράξης επιτρέπεται, όπως έγραψε και ο Βασίλης.
" Αντίθετα, δεν είναι παράνομη, αλλά επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση, η μαγνητοφώνηση και μαγνητοσκόπηση, όπως και η χρήση του περιεχομένου τους, όταν υπάρχουν λόγοι δημοσίου συμφέροντος που αφορούν στην πρόληψη τελέσεως εγκλημάτων, στην προστασία εννόμου συμφέροντος το οποίο είναι υπέρτερο της προστασίας της ελεύθερης επικοινωνίας και της ιδιωτικής και οικογενειακής ζωής, όπως της τιμής και της ελευθερίας."

Όλα τα υπόλοιπα κατά την άποψή μου λέγονται εκ του πονηρού ...
Γεια σου και εσένα Γιώργο, από την παραπάνω ανάρτηση γίνεται αντιληπτό ότι κατά κανόνα απαγορεύεται η μαγνητοφώνηση και η βιντεοσκόπηση και επιτρέπεται μόνο κατ' εξαίρεση . Η παραβίαση από κάποιον ενός κανόνα δικαίου π.χ. λαθροθηρία δεν εμπίπτει στην σφαίρα του δημοσίου συμφέροντος ώστε να δίνει το δικαίωμα στον άλλον να βιντεοσκοπεί , ούτε έχει προσωπικό έννομο συμφέρον π.χ. απειλείται ο ίδιος. Από την άλλη το να ενθαρρύνει κάποιος τέτοιες πρακτικές όταν υπάρχει πιθανότητα να βρεθούν και υπόλογοι κάποιοι άλλοι, μάλλον είναι δείγμα ανευθυνότητας κατά την άποψή μου πάντα .
 
Δεν είμαι νομικός αλλά όταν καταγράφεις σε δημόσιο χώρο παράνομη πράξη δεν μπορεί κανένας να σε κατηγορήσει.
Πέρα από τα τυπικά χρειάζεται και προσοχή στην διαχείρηση του υλικού.
Πχ δεν είναι σωστό να απειλήσεις κάποιον με αυτό.
Ούτε να το χρησιμοποιήσεις για να αναγκάσεις κάποιον "να κάνει την δουλειά του".
Μπορεί να προφασιστεί πολλούς λόγους για να μην την κάνει.
Ούτε η αυτοδικία είναι λύση, οδηγεί σε επικίνδυνα μονοπάτια.
Η επικοινωνία είναι το πρώτο που κάνουμε.
Σχεδόν όλοι φοβούνται αν χρησιμοποιήσεις πειθώ με στοχευμένες απειλές.

Αν δεν φοβηθούν, αφήστε τους ήσυχους.
Είναι πιο τρελλοί από εσάς και θα σας νικήσουν.
Καταγράψτε τα πάντα και συμβουλευτείτε δικηγόρο.
 
Γεια σου και εσένα Γιώργο, από την παραπάνω ανάρτηση γίνεται αντιληπτό ότι κατά κανόνα απαγορεύεται η μαγνητοφώνηση και η βιντεοσκόπηση και επιτρέπεται μόνο κατ' εξαίρεση . Η παραβίαση από κάποιον ενός κανόνα δικαίου π.χ. λαθροθηρία δεν εμπίπτει στην σφαίρα του δημοσίου συμφέροντος ώστε να δίνει το δικαίωμα στον άλλον να βιντεοσκοπεί , ούτε έχει προσωπικό έννομο συμφέρον π.χ. απειλείται ο ίδιος. Από την άλλη το να ενθαρρύνει κάποιος τέτοιες πρακτικές όταν υπάρχει πιθανότητα να βρεθούν και υπόλογοι κάποιοι άλλοι, μάλλον είναι δείγμα ανευθυνότητας κατά την άποψή μου πάντα .
Δεν νομίζω πως μιλάμε για το αδίκημα της λαθροθηρίας όταν σε video ή φωτογραφίες παρουσιάζονται οπλοφόροι σε περίοδο που το κυνήγι είναι κλειστό.
Φυσικά και μιλάω για το τι θα έκανα εγώ, (και δεν έχω γράψει ούτε πως θα το έκανα, που και αυτό θέλει τρόπο). Όλοι ενήλικες είμαστε και ο κάθε ένας αποφασίζει πως θα αντιδράσει, αναλαμβάνοντας φυσικά και την ευθύνη των πράξεών του.
Όσα έγραψα είναι πως θα αντιδρούσα εγώ, με τον χαρακτήρα που έχω (απεχθάνομαι τον ραγιαδισμό) αναλαμβάνοντας φυσικά και την ευθύνη των πράξεών μου.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top