Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απόψε ανέβηκα στο βουνό για ένα τρίωρο, μου βγήκε η πίστη στο περπάτημα γιατί είχε συννεφιά χωρίς ζέστη και ο σκύλος άλλαζε τις ράχες σφαίρα ...
Σε ένα σημείο είχε επιμείνει να γυρίζει γύρω γύρω και να βάζει και τη μουσούδα κάτω !!! τέτοια συμπεριφορά δεν έχει στις πέρδικες.
Κοιτώντας κάτω είδα αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες ... δημόσιες τουαλέτες λαγών!!! χαχαχα
Εσείς που γνωρίζετε τι ακριβώς βλέπω ; είναι από έναν λαγό ή περισσότερους ; αν είναι από έναν είναι συνηθισμένο να αφήνει κακαράτζες στο ίδιο μέρος ; (έχει παλιές και φρέσκιες) είναι πιθανόν να πιάνει εκεί κοντά ;
 

Attachments

  • DSC02119.JPG
    DSC02119.JPG
    730,3 KB · Προβολές: 74
  • DSC02120.JPG
    DSC02120.JPG
    757 KB · Προβολές: 74
  • DSC02121.JPG
    DSC02121.JPG
    587,4 KB · Προβολές: 74
Απόψε ανέβηκα στο βουνό για ένα τρίωρο, μου βγήκε η πίστη στο περπάτημα γιατί είχε συννεφιά χωρίς ζέστη και ο σκύλος άλλαζε τις ράχες σφαίρα ...
Σε ένα σημείο είχε επιμείνει να γυρίζει γύρω γύρω και να βάζει και τη μουσούδα κάτω !!! τέτοια συμπεριφορά δεν έχει στις πέρδικες.
Κοιτώντας κάτω είδα αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες ... δημόσιες τουαλέτες λαγών!!! χαχαχα
Εσείς που γνωρίζετε τι ακριβώς βλέπω ; είναι από έναν λαγό ή περισσότερους ; αν είναι από έναν είναι συνηθισμένο να αφήνει κακαράτζες στο ίδιο μέρος ; (έχει παλιές και φρέσκιες) είναι πιθανόν να πιάνει εκεί κοντά ;
Καφενείο όπως έλεγε ο μακαρίτης ο Τάκης, διάβαζε τον τόπο τρομερά....Μέχρι σε απαλό χώμα αναγνώριζε τα περπατήματα του λαγού και από κανέναν κομμένο ιστό αράχνης.Από όσο βλέπω για έναν πρόκειται γενους θηλυκού, αν δεν με γελάν τα μάτια.Τώρα όσον αφορά αν πιάνει κοντά ή μακριά εδώ λένε ότι πιάνει κοντά όταν έχει σωρό, αλλά έχω ακούσει και το αντίθετο.Για τις κακαράτζες ναι είναι συνηθισμένο να αφήνει στο ίδιο μέρος όπου βόσκει.Είναι ευχαρίστηση το φαΐ και το ίδιο ωραίο η αφόδευση!Επίσης, άνοιξη έχω παρατηρήσει ότι δεν βρίσκεις εύκολα κακαράτζα και λέγεται ότι τις τρώνε κιόλας!
 
Καφενείο όπως έλεγε ο μακαρίτης ο Τάκης, διάβαζε τον τόπο τρομερά....Μέχρι σε απαλό χώμα αναγνώριζε τα περπατήματα του λαγού και από κανέναν κομμένο ιστό αράχνης.Από όσο βλέπω για έναν πρόκειται γενους θηλυκού, αν δεν με γελάν τα μάτια.Τώρα όσον αφορά αν πιάνει κοντά ή μακριά εδώ λένε ότι πιάνει κοντά όταν έχει σωρό, αλλά έχω ακούσει και το αντίθετο.Για τις κακαράτζες ναι είναι συνηθισμένο να αφήνει στο ίδιο μέρος όπου βόσκει.Είναι ευχαρίστηση το φαΐ και το ίδιο ωραίο η αφόδευση!Επίσης, άνοιξη έχω παρατηρήσει ότι δεν βρίσκεις εύκολα κακαράτζα και λέγεται ότι τις τρώνε κιόλας!
Ευχαριστώ, όπως κατάλαβες έχω άγρια μεσάνυχτα σχετικά με το λαγό! :)
Σπάνια προσέχω για κακαράτζες, ίσως έχω ξαναδεί έτσι μαζεμένες αλλά δεν είχα δώσει βάση! ... πόσο φρέσκιες μπορεί να είναι ;
 
Ευχαριστώ, όπως κατάλαβες έχω άγρια μεσάνυχτα σχετικά με το λαγό! :)
Σπάνια προσέχω για κακαράτζες, ίσως έχω ξαναδεί έτσι μαζεμένες αλλά δεν είχα δώσει βάση! ... πόσο φρέσκιες μπορεί να είναι ;
Οι άλλες είναι αρκετά παλιές, τώρα όσον αφορά για τις πιο φρέσκιες παιζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.Περίπου εβδομάδας.
 
Απόψε ανέβηκα στο βουνό για ένα τρίωρο, μου βγήκε η πίστη στο περπάτημα γιατί είχε συννεφιά χωρίς ζέστη και ο σκύλος άλλαζε τις ράχες σφαίρα ...
Σε ένα σημείο είχε επιμείνει να γυρίζει γύρω γύρω και να βάζει και τη μουσούδα κάτω !!! τέτοια συμπεριφορά δεν έχει στις πέρδικες.
Κοιτώντας κάτω είδα αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες ... δημόσιες τουαλέτες λαγών!!! χαχαχα
Εσείς που γνωρίζετε τι ακριβώς βλέπω ; είναι από έναν λαγό ή περισσότερους ; αν είναι από έναν είναι συνηθισμένο να αφήνει κακαράτζες στο ίδιο μέρος ; (έχει παλιές και φρέσκιες) είναι πιθανόν να πιάνει εκεί κοντά ;
Θυληκος λαγός είναι φίλε και όχι παλιός είναι κοντινό σημείο βοσκης όταν είσαι κοντά στο γιατάκι θα βλέπεις πολλές μαζί σαν να τις έχει μαζέψει κάποιος
 
Ευχαριστώ, όπως κατάλαβες έχω άγρια μεσάνυχτα σχετικά με το λαγό! :)
Σπάνια προσέχω για κακαράτζες, ίσως έχω ξαναδεί έτσι μαζεμένες αλλά δεν είχα δώσει βάση! ... πόσο φρέσκιες μπορεί να είναι ;
Ένας θυληκος είναι και δεν είναι και πολλές αυτές που βλέπεις. Είναι το πρώτο μέρος που τρώει μόλις βγει και στο οποίο νοιωθει και ασφάλεια . Το ξερό κλαδί παίζει σημαντικό ρόλο, καλύπτει οπτικά τη σιλουέτα του από νυχτερινούς αρπαγές , κυρίως από τον αέρα , μπούφοι κλπ .
 
Ένας θυληκος είναι και δεν είναι και πολλές αυτές που βλέπεις. Είναι το πρώτο μέρος που τρώει μόλις βγει και στο οποίο νοιωθει και ασφάλεια . Το ξερό κλαδί παίζει σημαντικό ρόλο, καλύπτει οπτικά τη σιλουέτα του από νυχτερινούς αρπαγές , κυρίως από τον αέρα , μπούφοι κλπ .
Ξύνονται,κιόλας, όταν έχουν τσιμπούρια.
 
Ένας θυληκος είναι και δεν είναι και πολλές αυτές που βλέπεις. Είναι το πρώτο μέρος που τρώει μόλις βγει και στο οποίο νοιωθει και ασφάλεια . Το ξερό κλαδί παίζει σημαντικό ρόλο, καλύπτει οπτικά τη σιλουέτα του από νυχτερινούς αρπαγές , κυρίως από τον αέρα , μπούφοι κλπ .
Πολύ ενδιαφέρουσα παρατήρηση, ευχαριστώ.
 
κακαράτζα και λέγεται ότι τις τρώνε κιόλας!
Σε αυτό οφείλεται το παράσιτο που έδειξε ο άλλος πριν στη φωτό στο συκώτι. Είναι ο τρόπος που μεταδίδεται από λαγό σε λαγό , κάνοντας τον ζωικό του κύκλο. Για αυτό πάντα βρίσκουμε τέτοια συκώτια κατά καιρους
 
Σε αυτό οφείλεται το παράσιτο που έδειξε ο άλλος πριν στη φωτό στο συκώτι. Είναι ο τρόπος που μεταδίδεται από λαγό σε λαγό , κάνοντας τον ζωικό του κύκλο. Για αυτό πάντα βρίσκουμε τέτοια συκώτια κατά καιρους
Δηλαδή τρώνε τις κακαράτζες και από άλλο λαγό;
 
δε χρειαζεται να δει κανεις τις φωτογραφιες για να καταλαβει αν ειναι αρσενικος ή θηλυκός... ειναι 100% θηλυκος και η παρουσια πολλων κακαρατζων στο ιδιο σημειο απλα υποδηλωνει οτι ο λαγος βοσκει και εχει στεκι την περιοχη αυτη...τωρα οσον αφορα την αποψη οτι ειναι κοντα επειδη υπαρχουν πολλες κακαρατζες εκει, ειναι ενας μυθος, αφου κυριο χαρακτηριστικο γνωρισμα των θηλυκων λαγων ειναι οτι δεν απομακρυνονται πολυ απο το σημειο της βοσκης οταν πανε για γιατακι...τελος οσον αφορα την αποψη οτι την ανοιξη δεν αφηνουν πολλες κακαρατζες αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι πεφτει πολυ κυνηγητο μεταξυ τους ολη τη νυκτα λογω περιοδου αναπαραγωγης, οποτε αφηνουν κακαρατζες σε πολλα διαφορετικα σημεια...
 
Δηλαδή τρώνε τις κακαράτζες και από άλλο λαγό;
Ετσι λενε , δεν ειναι συχνο, αλλα ολα αυτα εχουν και λιγο μυθο μεσα . Ο λαγος ειναι ικανος να ζει σε μερη που η βλαστηση εχει ελαχιστα θρεπτικα στοιχεια, και χωρις καθολου νερο. Βρισκει τροπους και αναπληρωνει -ανακυκλωνει.
 
View attachment 57760
View attachment 57761
View attachment 57762
View attachment 57763

Μόνος μου με τον πατέρα μου σήμερα. Είχε πάρει και δύο απουσίες το ΣΚ ο φαδερ γιατί έφαγε μια τούμπα στο κυνήγι και χτύπησε πόδι και χέρι. Χθες του λέω θα έρθεις και άστα σάπια για το πόδι. Σου πέρασε τώρα. Πολύ μακρινή ιχνηλασία, βραχισιος λαγός, Τραγάκι ολόκληρο. Γύρισε όλο το βουνό απ' την κορυφή στα βράχια για πλάκα. Σε κάποια φάση ακούω ζζζζζντουβ, μονή τουφέκια λέω τον έφαγε ο γέρος. Μετά από λιγο ζζντουβ ζζντουβ άλλες δύο. Μετά από λίγο το νουσου στο ρέμα ανεβαίνει. Περιμένω περιμένω τίποτα. Του λέω τον έχεις τραυματίσει? Μου λέει ναι. Κατεβαίνω ψάχνω ψάχνω τίποτα. Φωνάζω τα σκυλιά που έφταναν σιγά σιγά να πηγαίνουν μέχρι ένα σημείο και μετά πάλι πίσω. Τελικά τον ανακάλυψα εγώ μετά από 20 λεπτά ψάξιμο σε ένα πυκνό. Δεν του λέω τίποτα και πάω προς το μέρος του. Γιατί δεν προσέχεις πως τουφεκας του λέω και με το που γυρνάει να με δει τον βλέπει να κρέμεται στα χέρια μου. Η χαρά του απερίγραπτη.... Μετά ανέβηκε και δεν τον έπιανε κανείς. Ρίξαμε πολύ γέλιο.
Πατέρας και γιός σε κυνήγι είναι όλα τα λεφτά ...
Ο δικός μου 15 χρονών και μου κάνει συνέχεια παρατηρήσεις ... το κακό είναι ότι κάνει και φασαρία αχαχαχα

Να είστε καλά και να κυνηγάτε παρέα πολλά χρόνια ακόμα.
😍
 
Σωστα οσα εχουν πει τα παιδια πιο πανω
Θυληκος
Ιδιος λαγος με κακαρατζες διαφορετικης χρονικης σειρας
Σωστο και το σημειο που θικτηκε για το ξερο κλαδι

Το θεμα ποσο κοντα ειναι εχει πολλα παρακλαδια

Προσωπικα οταν λεω οτι ο λαγος ειναι κοντα πρεπει να ειναι σε μια περιμετρο 50-100 μετρων

Αυτο που μας δειχνει απολυτα οτι ειναι σε αυτη την περιμετρο ειναι η κατουρα του και η κιλιστρα του(τριψιμο στο χωμα για τα τσιμπουρια με χαρακτηριστικη εμφανιση και ανεπεσθαιτη οπτικα υπαρξη τριχας εαν ειναι φρεσκο)

Ο λαγος βγαινει απο το γιατακι και το πρωτο που κανει ειναι να κατουρησει και να καθαριστει απο τσιμπουρια

Μετα θα φαει και θα κανει τα δικα του

Πουε δεν θα κατσει να φαει διπλα απο το γιατακι του

Πολυς κοσμος οταν τις βλεπει μαζεμενες και λεει κοντα εννοει οτι ειναι στην περιοχη
Ναι αυτο ειναι σωστο
Αλλα οπως ειπε και ο βαζελος εξαρταται απο το φυλο τον τοπο την εποχη
Αλλιως ειναι στα πεδινα αλκιως στα ορεινα αλλιως σε περιβολια αλλιως το χειμωνα αλλιως το καλοκαιρι αλλιως στε ζευγαρωματα αλλιως εαν ειναι λιγοι οι πολλοι στο μερος

Το σημειο του Γιωργοθ ειναι μικρο σημειο βοσκης και φαινεται απο την μορφολογια της περιοχης
Γιωργο αμα ανεβεις ψηλα θα δεις πολλα αλλα πραγματα για το μερος

Ο λαγος σου ειναι κοντα σε μια ακτινα κατω απο 300 μετρα περιμετρικα του σημειου
Καποιο μονόπατι εχει που βγαζει εκει απο το πυκνο

Βρεστο
Κοιταξε γυρω του σε μια ακτινα 100 μετρων θα δεις αλλο μονοπατι να μην διακρινεται πολυ με καλυψη απο ψηλα
Απο εκει επιστρεφει στο γιατακι
Εχει πολλα γιατακια
Αναλογα τον καιρο που εχετε στην επιστροφη βγαινει απο το μονοπατι κανει σταυρωμα ξαναμπαινει πιο κατω κανει διπλο και μετα με αλμα πιανει το σημειο που εχει γιατακι καπου κοντα στο μονοπατι

Εαν εχεις πιο ευρυτερη φωτο του τοπου απο πιο ψηλα στειλε μυνημα και πες μου τις καιρικες συνθηκες την μερα που εβγαλες την φωτο και την μερα που θα ξαναπας

ΙΣΩΣ μπορεσω να σε βοηθησω να τον καρπωθεις εαν σε ενδιαφερει.τονιζω το ΙΣΩΣ!


Δεν ειμαι μεντιουμ!
Απλα με αυτο το τροπο τον κυνηγω εγω με σκυλια φερμας
 
Πατέρας και γιός σε κυνήγι είναι όλα τα λεφτά ...
Ο δικός μου 15 χρονών και μου κάνει συνέχεια παρατηρήσεις ... το κακό είναι ότι κάνει και φασαρία αχαχαχα

Να είστε καλά και να κυνηγάτε παρέα πολλά χρόνια ακόμα.
😍

Να σαι καλά φίλε μου. Είναι ωραία όντως εμείς έχουμε πολύ γέλιο. Ειδικά χθες που του έριξε τρία φαντάζεσαι τι ακολούθησε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top