Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να σας πω τι έπαθα σήμερα να γελάτε....εγώ κλαίω ακόμα πάντως....
Είχα αποφασίσει ,μετά τη χτεσινή μέρα που είχα πάει για λαγό,να πάω σήμερα στα αγριοπερίστερα.....Κάθομαι λοιπόν στο καρτέρι και αρχίζουν τα αγριοπερίστερα να περνάνε....ρίχνω σε 2 και πέφτουν και τα 2 στον γκρεμό...Γυρίζω ξανακαθομαι στη θέση μου περνάει άλλο ένα το ρίχνω...μου το φέρνει ο Μπράντυ.... περνάει ενα κοπαδακι ρίχνω μια δεν πέφτει κανένα....πάει ο Μπράντυ προς τα εκεί για να δει αν έπεσε κανένα...και όπως τον κοίταζα βλέπω ένα λαγό να περνάει σφαίρα ανάμεσα μας...σαστισα προς στιγμήν,αλλά του ρίχνω 2 7αρια που είχα μέσα ....μου φάνηκε πως πήρε σκάγια από τη δεύτερη τουφεκιά....τον βλέπει και ο σκύλος κι αρχίζει να τρέχει από πίσω του... γρήγορα όμως τον χάνει και γυρίζει. Κάθομαι 2 λεπτά να καταλάβω τι έγινε και από πού εμφανίστηκε. Ο λαγός λοιπόν βγήκε από τον γκρεμό και αφού δεν είχε από πού αλλού να φύγει πέρασε ανάμεσα μας.
Τελοσπαντων λέω θα πάω να τον ψάξω γιατί είναι αμαρτία άμα έχει πάρει σκάγια να ψοφήσει. Από νότια περνάει η Εθνική οδός οπότε ήξερα ότι θα παραμείνει στο κομμάτι που ήμουν.
Προχωρούσα λοιπόν και ο Μπράντυ μου τον μαρτυρούσε όπως πήγαινα και καταλαβα περίπου που θα κάθεται.
Μπαίνω σε ένα κομμάτι με σκινους και όπως έψαχνε ο σκύλος βλέπω τον μάγκα στα 25 μέτρα και σηκώνεται αλλά δεν είχα καλή ορατότητα, είχα όμως 3αρια μέσα και του ρίχνω 2 μέσα στα κλαδιά....δεν τον βλέπω να φεύγει από τα μονοπάτια λέω έπεσε... Τρέχω να δω είχε πάει και ο σκύλος κι εψαχνε.... τίποτα. Άφαντος ο λαγός και ο σκύλος τρελαμένος....ψάχνω ένα δεκάλεπτο χωρίς αποτέλεσμα. Παίρνω το σκυλί πάμε στο αυτοκίνητο που ήταν κοντά τον αφήνω λιγο να ηρεμήσει και ξαναγυρναμε να ψάξουμε.
Χτενισαμε 4 φορές το κομμάτι και ο λαγός άφαντος...μόνο ένα μπεκατσίνι σηκωσε αλλά δεν του έριξα.
Όταν ξαναπάω θα τραβήξω φωτογραφία που καθόταν ο λαγός για να δείτε.
 
3 φορές με εσκιαξε σήμερα και σε καθαρό δεν βγήκε. Άκουσα μέχρι και το κρικ κρικ που κάνει όταν περνάει από πέτρες. Πρέπει να έχει δυο κιλά @@ ....
Aψήσε τη ειναι λαγινα αν δεν σε άκουσε πρεπει να φροντίσεις και για του χρόνου
 
Να σας πω τι έπαθα σήμερα να γελάτε....εγώ κλαίω ακόμα πάντως....
Είχα αποφασίσει ,μετά τη χτεσινή μέρα που είχα πάει για λαγό,να πάω σήμερα στα αγριοπερίστερα.....Κάθομαι λοιπόν στο καρτέρι και αρχίζουν τα αγριοπερίστερα να περνάνε....ρίχνω σε 2 και πέφτουν και τα 2 στον γκρεμό...Γυρίζω ξανακαθομαι στη θέση μου περνάει άλλο ένα το ρίχνω...μου το φέρνει ο Μπράντυ.... περνάει ενα κοπαδακι ρίχνω μια δεν πέφτει κανένα....πάει ο Μπράντυ προς τα εκεί για να δει αν έπεσε κανένα...και όπως τον κοίταζα βλέπω ένα λαγό να περνάει σφαίρα ανάμεσα μας...σαστισα προς στιγμήν,αλλά του ρίχνω 2 7αρια που είχα μέσα ....μου φάνηκε πως πήρε σκάγια από τη δεύτερη τουφεκιά....τον βλέπει και ο σκύλος κι αρχίζει να τρέχει από πίσω του... γρήγορα όμως τον χάνει και γυρίζει. Κάθομαι 2 λεπτά να καταλάβω τι έγινε και από πού εμφανίστηκε. Ο λαγός λοιπόν βγήκε από τον γκρεμό και αφού δεν είχε από πού αλλού να φύγει πέρασε ανάμεσα μας.
Τελοσπαντων λέω θα πάω να τον ψάξω γιατί είναι αμαρτία άμα έχει πάρει σκάγια να ψοφήσει. Από νότια περνάει η Εθνική οδός οπότε ήξερα ότι θα παραμείνει στο κομμάτι που ήμουν.
Προχωρούσα λοιπόν και ο Μπράντυ μου τον μαρτυρούσε όπως πήγαινα και καταλαβα περίπου που θα κάθεται.
Μπαίνω σε ένα κομμάτι με σκινους και όπως έψαχνε ο σκύλος βλέπω τον μάγκα στα 25 μέτρα και σηκώνεται αλλά δεν είχα καλή ορατότητα, είχα όμως 3αρια μέσα και του ρίχνω 2 μέσα στα κλαδιά....δεν τον βλέπω να φεύγει από τα μονοπάτια λέω έπεσε... Τρέχω να δω είχε πάει και ο σκύλος κι εψαχνε.... τίποτα. Άφαντος ο λαγός και ο σκύλος τρελαμένος....ψάχνω ένα δεκάλεπτο χωρίς αποτέλεσμα. Παίρνω το σκυλί πάμε στο αυτοκίνητο που ήταν κοντά τον αφήνω λιγο να ηρεμήσει και ξαναγυρναμε να ψάξουμε.
Χτενισαμε 4 φορές το κομμάτι και ο λαγός άφαντος...μόνο ένα μπεκατσίνι σηκωσε αλλά δεν του έριξα.
Όταν ξαναπάω θα τραβήξω φωτογραφία που καθόταν ο λαγός για να δείτε.
Τρύπωσε Στρατο!
Τρύπωσε και παρέδωσε πνεύμα γι'αυτό δεν τον "παίρνει"ο σκύλος!
 
Τρύπωσε Στρατο!
Τρύπωσε και παρέδωσε πνεύμα γι'αυτό δεν τον "παίρνει"ο σκύλος!
Πολύ πιθανόν Γιάννη. Για αυτό επέμενα να τον ψάχνω. Ο Μπράντυ έψαξε σε μια ακτίνα 40 μέτρων περίπου όλους τους θάμνους... Λέω να πάω μια βόλτα τωρα πάλι να ψάξω...
 
Πολύ πιθανόν Γιάννη. Για αυτό επέμενα να τον ψάχνω. Ο Μπράντυ έψαξε σε μια ακτίνα 40 μέτρων περίπου όλους τους θάμνους... Λέω να πάω μια βόλτα τωρα πάλι να ψάξω...
Αν ξαναπάς ,δώσε βάση σε σκασμαδιες στο έδαφος,ανάμεσα σε μεγάλες πέτρες...
Κάτι μου λέει ότι θα τον βρεις....🙂
Κρίμα να πάει στο στομάχι των αρπακτικών!
 
Εχεις κανένα κουτάβι θα στον βρει αμέσως

Και τα μεγάλα τον βρίσκουν. Όπου σηκωσουν κεφάλι και μυρίζουν από πάνω συνήθως είναι μέσα. Έναν φέτος δεν χωραγε το σκυλί να τον βγάλει και τον έβγαλα εγώ από την πίσω μεριά της τρύπας.
 
Να σας πω τι έπαθα σήμερα να γελάτε....εγώ κλαίω ακόμα πάντως....
Είχα αποφασίσει ,μετά τη χτεσινή μέρα που είχα πάει για λαγό,να πάω σήμερα στα αγριοπερίστερα.....Κάθομαι λοιπόν στο καρτέρι και αρχίζουν τα αγριοπερίστερα να περνάνε....ρίχνω σε 2 και πέφτουν και τα 2 στον γκρεμό...Γυρίζω ξανακαθομαι στη θέση μου περνάει άλλο ένα το ρίχνω...μου το φέρνει ο Μπράντυ.... περνάει ενα κοπαδακι ρίχνω μια δεν πέφτει κανένα....πάει ο Μπράντυ προς τα εκεί για να δει αν έπεσε κανένα...και όπως τον κοίταζα βλέπω ένα λαγό να περνάει σφαίρα ανάμεσα μας...σαστισα προς στιγμήν,αλλά του ρίχνω 2 7αρια που είχα μέσα ....μου φάνηκε πως πήρε σκάγια από τη δεύτερη τουφεκιά....τον βλέπει και ο σκύλος κι αρχίζει να τρέχει από πίσω του... γρήγορα όμως τον χάνει και γυρίζει. Κάθομαι 2 λεπτά να καταλάβω τι έγινε και από πού εμφανίστηκε. Ο λαγός λοιπόν βγήκε από τον γκρεμό και αφού δεν είχε από πού αλλού να φύγει πέρασε ανάμεσα μας.
Τελοσπαντων λέω θα πάω να τον ψάξω γιατί είναι αμαρτία άμα έχει πάρει σκάγια να ψοφήσει. Από νότια περνάει η Εθνική οδός οπότε ήξερα ότι θα παραμείνει στο κομμάτι που ήμουν.
Προχωρούσα λοιπόν και ο Μπράντυ μου τον μαρτυρούσε όπως πήγαινα και καταλαβα περίπου που θα κάθεται.
Μπαίνω σε ένα κομμάτι με σκινους και όπως έψαχνε ο σκύλος βλέπω τον μάγκα στα 25 μέτρα και σηκώνεται αλλά δεν είχα καλή ορατότητα, είχα όμως 3αρια μέσα και του ρίχνω 2 μέσα στα κλαδιά....δεν τον βλέπω να φεύγει από τα μονοπάτια λέω έπεσε... Τρέχω να δω είχε πάει και ο σκύλος κι εψαχνε.... τίποτα. Άφαντος ο λαγός και ο σκύλος τρελαμένος....ψάχνω ένα δεκάλεπτο χωρίς αποτέλεσμα. Παίρνω το σκυλί πάμε στο αυτοκίνητο που ήταν κοντά τον αφήνω λιγο να ηρεμήσει και ξαναγυρναμε να ψάξουμε.
Χτενισαμε 4 φορές το κομμάτι και ο λαγός άφαντος...μόνο ένα μπεκατσίνι σηκωσε αλλά δεν του έριξα.
Όταν ξαναπάω θα τραβήξω φωτογραφία που καθόταν ο λαγός για να δείτε.
Έφυγε ο λαγός τα 3άρια πήγαν μονοβολο σε αυτή την απόσταση ο λαγός αν είναι παλιός ξέρει από πια σημεία να φύγει χωρίς να γίνει ορατός το σκυλί έψαχνε τη φυγή και την καθια το πουλοσκυλο επειδή ψάχνει κρέας βρίσκει και τον σκοτωμένο λαγό σε αντίθεση με τους ιχνηλατες που μόλις σβήσει ο λαγος δεν τον εντοπίζουν ακόμα και αν τον πατήσουν
 
Αν ξαναπάς ,δώσε βάση σε σκασμαδιες στο έδαφος,ανάμεσα σε μεγάλες πέτρες...
Κάτι μου λέει ότι θα τον βρεις....🙂
Κρίμα να πάει στο στομάχι των αρπακτικών!
Ξαναπήγα Γιάννη μαζί με τον πατέρα μου. Έψαξα μέχρι τις 5:30 αλλά τίποτα
Πήγα από απέναντι και τράβηξα φωτογραφία που καθόταν ο λεβέντης...
IMG_20221204_192026.jpg
 
Καλα δεν το πιστεύω τον πιάσανε τα σκυλιά και δεν τον κόψανε; ;;; πανε τους πιάνουν νύχτα και τους αμολανε το πρωί για το βίντεο όπως κάνουν και με τις μπεκάτσες για λίγα λαϊκ
Υπερβοληκο νομιζω.
Αν ειναι κοντα ο κυνηγος και προλαβει, δεν τον κοβουν.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top