Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω τώρα στα εκπαιδευτικά πόσες φορές χρειάζεται να βγαίνει ένα σκυλί την εβδομάδα για να κρατηθεί σε φόρμα? Εγώ τον δικό μου (2 χρονών) τον βγάζω μία φορά την βδομάδα, είναι αρκετό? Ρωτάω γιατί είναι το πρώτο μου σκυλί κα δεν έχω εμπειρία από κάπου αλλου. Ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω τώρα στα εκπαιδευτικά πόσες φορές χρειάζεται να βγαίνει ένα σκυλί την εβδομάδα για να κρατηθεί σε φόρμα? Εγώ τον δικό μου (2 χρονών) τον βγάζω μία φορά την βδομάδα, είναι αρκετό? Ρωτάω γιατί είναι το πρώτο μου σκυλί κα δεν έχω εμπειρία από κάπου αλλου. Ευχαριστώ!

Όσο ποιο πολύ το βγάζεις τόσο το καλύτερο. Μια φορά την εβδομάδα είναι ικανοποιητικα.
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω τώρα στα εκπαιδευτικά πόσες φορές χρειάζεται να βγαίνει ένα σκυλί την εβδομάδα για να κρατηθεί σε φόρμα? Εγώ τον δικό μου (2 χρονών) τον βγάζω μία φορά την βδομάδα, είναι αρκετό? Ρωτάω γιατί είναι το πρώτο μου σκυλί κα δεν έχω εμπειρία από κάπου αλλου. Ευχαριστώ!
Σε έναν σκύλο 2 ετών,ο οποιος ακόμα εξελίσσεται,το επιθυμητό είναι οι εμπειρίες,οι οποίες έρχονται με συχνές εξόδους.Με τις μεταβολές του κλίματος,οι συνθήκες και οι θερμοκρασίες της άνοιξης,όπως και η εμφάνιση νέων λαγών,προσφέρονται για την εκπαίδευση ,ειδικά νεαρών ιχνηλατών.Παντα με σύνεση και σωστή διαχείριση και πάνω απ' όλα σεβασμό στην περίοδο αναπαραγωγής,μιας και ο λαγός χρειάζεται ήρεμο περιβάλλον προκειμένου να ζευγαρώσει.Απλα για να κρατηθεί σε επαφή και "φόρμα",μια φορά την εβδομάδα,θα έλεγα ότι είναι ικανοποιητική.Εννοειται όπου κι όταν επιτρέπονται τα εκπαιδευτικά...
 
Νομίζω όσο διαρκεί για τα περισσότερα ζώα η περίοδος αναπαραγωγής καλά θα ήταν να μην πηγαίνουμε τα σκυλιά στο βουνό, αρκεί να τα βγάζουμε να τρέχουν σε κάνα χωράφι, για 5 μήνες, επιπλέον ειδικά Απρίλη και Μάη οι οχιές είναι παντού.
 
εκπαιδευτικα τωρα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα για νεαρα σκυλια...εδω και δυο μηνες ο καιρος αλλαξε απο το συνεχομενο παγο, στην αφρικανικη σκονη και μετα στους θυελλώδεις νοτιαδες....ευτυχως εβρεξε και λιγο τις τελευταιες μερες...ομως εκτος απο τη δυσκολια του καιρου,υπαρχει και αλλο σοβαροτερο εμποδιο τουλαχιστον μεχρι να βγει ο μαρτης....οι λαγοι που κυκλοφορουν στην πιατσα (βουνο) αυτη την εποχη ειναι οι αρσενικοι...οποτε μπορει να βρεις ενα λαγο σημερα σε ενα μερος και να πας την αλλη φορα και να μη βρεις τιποτα....τα δρομολογια τους ειναι τεραστια προς αναζητηση φικι φικι ....οι λαϊσες ειναι στα κλειστα αυτη την εποχη και οσες κυοφορουν δεν εμφανιζονται στα ανοικτα μερη....
τωρα οσον αφορα την εκπαιδευση με μια εξοδο την εβδομαδα θα εχεις ενα σκυλακι που θα βγαινεις ευχαριστες βολτες για περπατημα στο βουνο οταν με το καλο αρχισει το κυνηγι....για να εχεις σκυλι να ανταπεξελθει σε δυσκολες συνθηκες (να σηκωνει λαγους καλους) θα πρεπει το μινιμουμ να εχει 3 εξοδους την εβδομαδα...κοιτα να εκμεταλλευτεις το διαστημα μεσα απριλη με αρχες ιουνιου ....εκει εχουν εμφανιστει ολοι οι λαγοι της καθε περιοχης και επειδη ειναι και μικρη η νυχτα τα δρομολογια τους ειναι κοντινα και ευκολα για τα νεαρα σκυλια...
 
το σωστο ειναι να μην βγαζουμε μωνημας τα ματιαμας,,αφηστετα να κανουνε τι γενατους καυτα χωρις ΣΤΡΕΣΣ τα εκπευδευτηρια ειναι μια καλη λυση για κουταβια ;) αλα τα εμπειρα σκυλακια δεν θα παθουν και τιποτα αμα τεμπελιασουνε και λιγο;)
 
τα εμπειρα σκυλακια δεν θα παθουν και τιποτα αμα τεμπελιασουνε και λιγο;)

Σάκη ξέρεις τι έλεγε ο θείος μου όταν του λέγανε γιατί δεν τα βγάζει εκπαιδευτικά τα σκυλιά ? Τους έλεγε Ξεχνάει την μπάλα ο μαραντονα ? .my man.
 
παιδες καλημερα....αλλο κουταβι, αλλο νεαρο σκυλι, αλλο μαθημενο καλα.....αλλο ιχνηλατης, αλλο φερμας.....αναφερθηκα σε ιχνηλατη ηλικιας 1,5-2 ετων....

Σταμάτ.....μαραντονα με εκπαιδευτικα απο κατω ...και μαραντονα χωρις εκπαιδευτικα διπλα... 😂 😂 😂 ...ποιον προτιμας;
 

Attachments

  • 230px-Maradona-Mundial_86_con_la_copa.jpg
    230px-Maradona-Mundial_86_con_la_copa.jpg
    26,6 KB · Προβολές: 12
  • licensed-image.jpg
    licensed-image.jpg
    186,7 KB · Προβολές: 12
παιδες καλημερα....αλλο κουταβι, αλλο νεαρο σκυλι, αλλο μαθημενο καλα.....αλλο ιχνηλατης, αλλο φερμας.....αναφερθηκα σε ιχνηλατη ηλικιας 1,5-2 ετων....

Σταμάτ.....μαραντονα με εκπαιδευτικα απο κατω ...και μαραντονα χωρις εκπαιδευτικα διπλα... 😂 😂 😂 ...ποιον προτιμας;

Τον Πελέ .yel.
 
εκπαιδευτικα τωρα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα για νεαρα σκυλια...εδω και δυο μηνες ο καιρος αλλαξε απο το συνεχομενο παγο, στην αφρικανικη σκονη και μετα στους θυελλώδεις νοτιαδες....ευτυχως εβρεξε και λιγο τις τελευταιες μερες...ομως εκτος απο τη δυσκολια του καιρου,υπαρχει και αλλο σοβαροτερο εμποδιο τουλαχιστον μεχρι να βγει ο μαρτης....οι λαγοι που κυκλοφορουν στην πιατσα (βουνο) αυτη την εποχη ειναι οι αρσενικοι...οποτε μπορει να βρεις ενα λαγο σημερα σε ενα μερος και να πας την αλλη φορα και να μη βρεις τιποτα....τα δρομολογια τους ειναι τεραστια προς αναζητηση φικι φικι ....οι λαϊσες ειναι στα κλειστα αυτη την εποχη και οσες κυοφορουν δεν εμφανιζονται στα ανοικτα μερη....
τωρα οσον αφορα την εκπαιδευση με μια εξοδο την εβδομαδα θα εχεις ενα σκυλακι που θα βγαινεις ευχαριστες βολτες για περπατημα στο βουνο οταν με το καλο αρχισει το κυνηγι....για να εχεις σκυλι να ανταπεξελθει σε δυσκολες συνθηκες (να σηκωνει λαγους καλους) θα πρεπει το μινιμουμ να εχει 3 εξοδους την εβδομαδα...κοιτα να εκμεταλλευτεις το διαστημα μεσα απριλη με αρχες ιουνιου ....εκει εχουν εμφανιστει ολοι οι λαγοι της καθε περιοχης και επειδη ειναι και μικρη η νυχτα τα δρομολογια τους ειναι κοντινα και ευκολα για τα νεαρα σκυλια.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όταν το πήρα 9 μηνών το έβγαζα μέρα παρα μέρα και τις 2 σεζόν που έχουμε κυνηγήσει, πηγαίναμε και τις 3 μέρες για κυνήγι. Μέχρι πέρσυ τον Μάη που του μπήκε ένα άγανο στη μύτη και φοβήθηκα να το βγάζω συχνά το καλοκαίρι.
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω τώρα στα εκπαιδευτικά πόσες φορές χρειάζεται να βγαίνει ένα σκυλί την εβδομάδα για να κρατηθεί σε φόρμα? Εγώ τον δικό μου (2 χρονών) τον βγάζω μία φορά την βδομάδα, είναι αρκετό? Ρωτάω γιατί είναι το πρώτο μου σκυλί κα δεν έχω εμπειρία από κάπου αλλου. Ευχαριστώ!
Είναι πολύ λίγο το 1 φορά προσπάθησε από 4 και πάνω το ιδανικό είναι κάθε μέρα
 
Σάκη ξέρεις τι έλεγε ο θείος μου όταν του λέγανε γιατί δεν τα βγάζει εκπαιδευτικά τα σκυλιά ? Τους έλεγε Ξεχνάει την μπάλα ο μαραντονα ? .my man.
Δεν την ξεχνάει την μπάλα αλλά οι έξοδοι έχουν και σκοπό να διατηρούνται σε φόρμα αν δεν έχει εξόδους ο σκύλος μετά τα πρώτα λεπτά στην ζέστη της έναρξης θα τον πάρεις στα χέρια όπως όλοι οι αθλητές έτσι και το λαγοσκυλο θέλει συνέχεια προπόνηση αλλιώς δεν θα μπορεί να δώσει ότι έχει
 
Δεν την ξεχνάει την μπάλα αλλά οι έξοδοι έχουν και σκοπό να διατηρούνται σε φόρμα αν δεν έχει εξόδους ο σκύλος μετά τα πρώτα λεπτά στην ζέστη της έναρξης θα τον πάρεις στα χέρια όπως όλοι οι αθλητές έτσι και το λαγοσκυλο θέλει συνέχεια προπόνηση αλλιώς δεν θα μπορεί να δώσει ότι έχει

Δεν διαφωνούμε φίλε μου. Αν μπορείς να τα βγάζεις συνέχεια τόσο το καλύτερο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top