Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αφηστε τα ζωντανα βρε παληκαρια να ηρεμησουν 3-4 μηνες, να βγαλουν τα μικρα. Πηγες εσυ σημερα, αυριο θα παω εγω, μεθαυριο ο αλλος, την αλλη βδομαδα θα κλουβιανουν τα αυγα...
Δε χαθηκε ο κοσμος για λιγο "αγραναπαυση". Το αντιθετο μαλιστα, προς οφελος μας ειναι!
 
παιδες καλημερα....αλλο κουταβι, αλλο νεαρο σκυλι, αλλο μαθημενο καλα.....αλλο ιχνηλατης, αλλο φερμας.....αναφερθηκα σε ιχνηλατη ηλικιας 1,5-2 ετων....

Σταμάτ.....μαραντονα με εκπαιδευτικα απο κατω ...και μαραντονα χωρις εκπαιδευτικα διπλα... 😂 😂 😂 ...ποιον προτιμας;
Αμα ηξερες τι εκπαιδευτικα εκανε στα νιατα του ο Μαραντονα δεν θα ελεγες τετοια...Ναπολι...
 
Αφηστε τα ζωντανα βρε παληκαρια να ηρεμησουν 3-4 μηνες, να βγαλουν τα μικρα. Πηγες εσυ σημερα, αυριο θα παω εγω, μεθαυριο ο αλλος, την αλλη βδομαδα θα κλουβιανουν τα αυγα...
Δε χαθηκε ο κοσμος για λιγο "αγραναπαυση". Το αντιθετο μαλιστα, προς οφελος μας ειναι!
Δεν έχει νόημα αυτό φίλε ο λαγός εδώ γεννάει όλο το χρόνο ασε που αν αφήσεις ένα λαγοσκυλο εκτός για κανένα μήνα θα παχύνει και μετά που θα το ξαναβγαλεις στο βουνο θα σέρνετε
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω τώρα στα εκπαιδευτικά πόσες φορές χρειάζεται να βγαίνει ένα σκυλί την εβδομάδα για να κρατηθεί σε φόρμα? Εγώ τον δικό μου (2 χρονών) τον βγάζω μία φορά την βδομάδα, είναι αρκετό? Ρωτάω γιατί είναι το πρώτο μου σκυλί κα δεν έχω εμπειρία από κάπου αλλου. Ευχαριστώ!
Μικρό είναι. εάν μπορείς 3-4 και κρατα το μέχρι αργά!
 
Δεν έχει νόημα αυτό φίλε ο λαγός εδώ γεννάει όλο το χρόνο ασε που αν αφήσεις ένα λαγοσκυλο εκτός για κανένα μήνα θα παχύνει και μετά που θα το ξαναβγαλεις στο βουνο θα σέρνετε
Δεν ειναι μονο ο λαγος μαστορα που ενοχληται πο τα σκυλια, ειναι και η περδικα.
 
Περασμένο Σάββατο κατεβαίνω τις βορειοδυτικές πλαγιές του Υμηττού τρεχαλητο και πέφτω πάνω σε τρεις ιχνηλάτες να έχουν πιάσει ντόρο και να πηγαίνουν.
Πέραν ότι ο Υμηττός έχει λαγό ούτε για δείγμα, αλεπούδες να χορτάσει το μάτι σου και δέκα κακομοιριασμενες πέρδικες ψηλά, απαγορεύεται κι όλας εξ ολοκλήρου η εκγύμναση σκύλων.
Το καμάρι δεν το βρήκα να τον παινεψω , εύχομαι και πιθανολογω όμως ότι αλεπού μυρισανε τα σκυλιά και θα γίνουν αξία αλεπουδοσκυλα.
Όποιος αρνείται οτι τα μισά από όσα προσάπτουν συλλήβδην και τσουβαλιαστα στους κυνηγούς δεν είναι αλήθεια, εθελοτυφλει.
 
Τα εκπαιδευτικά τα κάνουμε χαμηλά που δεν υπάρχουν πέρδικες δεν έχει νόημα να πας για εκπαιδευτικά τόσο μακρυά
Τα εκπαιδευτικα πρεπει να γινονται οπου και οταν επιτρεπεται.
Υπαρχουν λογοι που επιτρεπονται μονο σε ζεσ και συγκεκριμενες περιοδους εκτος κυνηγετικης σεζον.
 
Τα εκπαιδευτικα πρεπει να γινονται οπου και οταν επιτρεπεται.
Υπαρχουν λογοι που επιτρεπονται μονο σε ζεσ και συγκεκριμενες περιοδους εκτος κυνηγετικης σεζον.
Εδώ δεν υπάρχουν τέτοιες ζώνες και καλύτερα φαντάσου τι θα γινόταν αν όλοι οι κυνηγοι πήγαιναν σε συγκεκριμένα κομμάτια ενώ όταν πας παντού δεν πρέσαρεις τόσο
 
Περασμένο Σάββατο κατεβαίνω τις βορειοδυτικές πλαγιές του Υμηττού τρεχαλητο και πέφτω πάνω σε τρεις ιχνηλάτες να έχουν πιάσει ντόρο και να πηγαίνουν.
Πέραν ότι ο Υμηττός έχει λαγό ούτε για δείγμα, αλεπούδες να χορτάσει το μάτι σου και δέκα κακομοιριασμενες πέρδικες ψηλά, απαγορεύεται κι όλας εξ ολοκλήρου η εκγύμναση σκύλων.
Το καμάρι δεν το βρήκα να τον παινεψω , εύχομαι και πιθανολογω όμως ότι αλεπού μυρισανε τα σκυλιά και θα γίνουν αξία αλεπουδοσκυλα.
Όποιος αρνείται οτι τα μισά από όσα προσάπτουν συλλήβδην και τσουβαλιαστα στους κυνηγούς δεν είναι αλήθεια, εθελοτυφλει.
Το θεμα ειναι ποιοι απο ολους αυτους που κακο -χαρακτηριζουν τους Κυνηγους
εχουν καθαρη την φωλια τους και δεν το κανουν απλα για την οικονομα της ΜΚΟ
Εγω προσωπικα θα τους καθοδηγησω να κανουν μια βολτα στην χωματερη του Ασπροπυργου
για να δουν live ποσα σκυλια αργοπεθαινουν απο την ελλειψη φροντιδας
και ποσα αλλα ξεκληριζονται απο τις ροδες των φορτηγων
Ας προστατευσουν πρωτα ολα αυτα και μετα ας νοιαστουν και για τα θηραματα
Αλλα ξεχασα η χωματερη εχει και σφηγκες και βρωμα αντιξοες συνθηκες
για τους καθως πρεπει φυσιολατρες
 
Δεν ειναι μονο ο λαγος μαστορα που ενοχληται πο τα σκυλια, ειναι και η περδικα.
Το θηραμα δεν κινδυνευει απο την παρουσια του ιχνηλατη η ενος εκπαιδευτικου
που γινεται μια φορα την εβδομαδα
Αυτο που πρεπει να μας ανυσηχει ειναι η παρουσια του προβολεα -της θηλιας
που συνηθως μετα την ληξη της κυνηγετικης περιοδου γινεται με εντατικους ρυθμους
και η αυξηση των αρπακτικων τετραποδων και μη
 
Το θηραμα δεν κινδυνευει απο την παρουσια του ιχνηλατη η ενος εκπαιδευτικου
που γινεται μια φορα την εβδομαδα
Αυτο που πρεπει να μας ανυσηχει ειναι η παρουσια του προβολεα -της θηλιας
που συνηθως μετα την ληξη της κυνηγετικης περιοδου γινεται με εντατικους ρυθμους
και η αυξηση των αρπακτικων τετραποδων και μη
Σωστο.
Αλλα την εποχη φωλεοποιησης θα πρεπει να μη βγαινουν οι ιχνηλατες.
 
Σωστο.
Αλλα την εποχη φωλεοποιησης θα πρεπει να μη βγαινουν οι ιχνηλατες.
Δίνεις τροφή τώρα στους πολέμιους του κυνηγίου θα λένε όσοι σε διαβάζουν κοίτα τι λένε οι ίδιοι οι κυνηγοι ο λαγός γεννάει όλο το χρόνο σε κάποιες περιοχες
 
Το θεμα ειναι ποιοι απο ολους αυτους που κακο -χαρακτηριζουν τους Κυνηγους
εχουν καθαρη την φωλια τους
Κατά την δική μου γνώμη ζητούμενο είναι ο εαυτός μας να είναι σπαθί όπου αρμόζει. Αν πάρουμε ως μέτρο τον δίπλα μας, τότε όλοι δικαιολογούμαστε να κάνουμε ό τι μας καπνίσει, γιατί ζούμε σε μιαν αναρχία και γιατί η κοινωνία μας και η ποιότητα μας συνόλικα είναι βόθρος και μηδέν και αυτά αποδεικνύεται κάθε μέρα που περνά σε κάθε όψη της ζωής.
Συνεπώς, το τί δεν κάνει η Διοίκηση, οι φιλόζωοι ή ο κάθε φρενοβλαβής για το περιβάλλον νομίζω πως δεν είναι δικαιολογία για όσα καταδικαστέα κάνουν και δείχνουν ευάριθμοι κυνηγοί, που υποτίθεται έχουν άμεσο συμφέρον να προστατέψουν περιβάλλον και πανίδα για να έχουν να κυνηγούν ες αεί.
Το σχόλιο μου είναι γενικό επί τη ευκαιρία του θέματος των εκπαιδευτικών, δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top