Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Έχω στον κήπο μια νερατζιά και την μπόλιασα τον Φεβρουάριο με δεκαευρο.Δεν έχει πιάσει καθόλου.Δεν ήταν η σωστή εποχή ή θέλει άλλο χαρτονόμισμα?
Προχτες ειμασταν με τον πατερα και τον μικρο αδερφο
Ο αδερφος επιστημονας με βιολογιες ντι εν ει κλπ
Και τον πειραζαμε με τον πατερα
Του λεει ο πατερας

Τοσα χρονια σπουδες και ερευνες ρε και δεν εχεις ανακαλυψει ακομη κατι που να το τρωνε τα ψαρια του σκοτωμου ολες τις εποχες παντου και παντοτε και να τα φερνει να φανε ακομη και αν δεν ηταν στην περιοχη

Και συμπληρωνω εγω

Ουτε μια συκια να βγαζει ευρω τουλαχιστον δεν εχεις φτιαξει ρεεε

Και λεει ο πατερας
Τι σκατα σας μαθαινουν στα πανεπιστημια

.sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Έχω στον κήπο μια νερατζιά και την μπόλιασα τον Φεβρουάριο με δεκαευρο.Δεν έχει πιάσει καθόλου.Δεν ήταν η σωστή εποχή ή θέλει άλλο χαρτονόμισμα?
Θειο, με 10 δεν μαμας ρε κουβαρντα...Ανεβα κι αλλο....
 
Last edited:
Έχω στον κήπο μια νερατζιά και την μπόλιασα τον Φεβρουάριο με δεκαευρο.Δεν έχει πιάσει καθόλου.Δεν ήταν η σωστή εποχή ή θέλει άλλο χαρτονόμισμα?
Βεβεα θελη αλο,με 10€ θες Συκιά???? Ακριβές είναι τώρα λόγο νομιμοποιησης .sarcastic.
 
Η τελευταία νερατζιά είχε εμβολιαστεί πριν δύο χρόνια με μάτι , είχε πιάσει αλλά δεν έλεγε να πετάξει
Την λυπομουν να την κουτσουρεψω γιατί ήταν όμορφο δεντράκι
Τελικά τον Μάιο πήρα απόφαση να την κόψω και να την ξαναεμβολιασω.
Αποτέλεσμα ...έπιασε ένα μάτι και ένα καλέμι.
Και με το κουτσουρεμα πεταξε και το παλιό μάτι.

Το νέο μάτι του
Μαϊου :

IMG_20240705_213831.jpg

Το καλέμι :

IMG_20240705_213807.jpg

Και το παλιό μάτι χαμηλά :

IMG_20240705_213856.jpg

Οπότε δεν μου έμεινε άλλο άγριο ξινοδεντρο.
 
Μετά από 2 μήνες έγινε με μεγάλη ανυπομονησία ο έλεγχος στα μπολιάσματα. Δεν ποτιστηκαν, δεν λιπάνθηκαν απλά αφέθηκαν στη μοίρα τους... Στις ελιές είχαμε επιτυχία κοντά στις μισές. Στα ξινά αποτυχία πλήρης μιας και ο ξάδελφος στο 10μερο έβγαλε σακούλες. Δεν πειράζει, κάθε εμπόδιο για καλό.
Όπως βλέπετε και στις φωτό όπου δεν τις φυσάει ο αέρας πήγαν πολύ καλά. Ο λίβας τα νέα φύλλα θα τα ξεράνει. Τώρα που ειμαι εδώ όσο μπορώ τα βοηθάω με ποτίσματα.
Οι μεγάλες ελιές πάνε καλά, τώρα με τους καύσωνες ζορίζονται... Ειδομέν
 

Attachments

  • Screenshot_2024-07-17-11-20-55-417_com.miui.gallery-edit.jpg
    Screenshot_2024-07-17-11-20-55-417_com.miui.gallery-edit.jpg
    211,5 KB · Προβολές: 17
  • Screenshot_2024-07-17-11-24-16-070_com.miui.gallery-edit.jpg
    Screenshot_2024-07-17-11-24-16-070_com.miui.gallery-edit.jpg
    152,5 KB · Προβολές: 17
Καλο μεσημερι. Ασχετο με το θεμα αλλά απευθύνομαι νομίζω σε ανθρώπους που ξέρουν από την γή.
Απο δοχείο (τενεκέ) σφραγισμενο που όμως ήταν σε μπαλκόνι (δεν το εβλεπε ο ηλιος αλλά ηταν εκτεθημενο στην ζεστη - Αθήνα) εγινε μεταγγιση σε μπουκάλια σήμερα και το λάδι είναι κοκκινωπό.
Το λάδι ήταν παραγωγής φίλου από τον Νοεμβρη του 2022 και το πήρα Οκτωβρη 2023. Από το ιδιο λάδι άλλος τενεκές που είχε ανοιχτεί τον Δεκεμβρη 2023 το λάδι του ήταν ΟΚ.
Πληροφορίες -όπως τις έχω από απόσταση- το λάδι δεν μυρίζει.
Γνωρίζει κανείς ? Είναι για φαγητό (κατσαρόλα) ή μονο για τα ...καντήλια??
 
Καλο μεσημερι. Ασχετο με το θεμα αλλά απευθύνομαι νομίζω σε ανθρώπους που ξέρουν από την γή.
Απο δοχείο (τενεκέ) σφραγισμενο που όμως ήταν σε μπαλκόνι (δεν το εβλεπε ο ηλιος αλλά ηταν εκτεθημενο στην ζεστη - Αθήνα) εγινε μεταγγιση σε μπουκάλια σήμερα και το λάδι είναι κοκκινωπό.
Το λάδι ήταν παραγωγής φίλου από τον Νοεμβρη του 2022 και το πήρα Οκτωβρη 2023. Από το ιδιο λάδι άλλος τενεκές που είχε ανοιχτεί τον Δεκεμβρη 2023 το λάδι του ήταν ΟΚ.
Πληροφορίες -όπως τις έχω από απόσταση- το λάδι δεν μυρίζει.
Γνωρίζει κανείς ? Είναι για φαγητό (κατσαρόλα) ή μονο για τα ...καντήλια??
Και μόνο που ήταν εκτεθειμένο στη ζέστη, και κανένα χρωματικό πρόβλημα να μην είχε, θα το χαρακτήριζα ως εξαιρετικά υποβαθμισμένο και δεν θα το έτρωγα.
 
Καλο μεσημερι. Ασχετο με το θεμα αλλά απευθύνομαι νομίζω σε ανθρώπους που ξέρουν από την γή.
Απο δοχείο (τενεκέ) σφραγισμενο που όμως ήταν σε μπαλκόνι (δεν το εβλεπε ο ηλιος αλλά ηταν εκτεθημενο στην ζεστη - Αθήνα) εγινε μεταγγιση σε μπουκάλια σήμερα και το λάδι είναι κοκκινωπό.
Το λάδι ήταν παραγωγής φίλου από τον Νοεμβρη του 2022 και το πήρα Οκτωβρη 2023. Από το ιδιο λάδι άλλος τενεκές που είχε ανοιχτεί τον Δεκεμβρη 2023 το λάδι του ήταν ΟΚ.
Πληροφορίες -όπως τις έχω από απόσταση- το λάδι δεν μυρίζει.
Γνωρίζει κανείς ? Είναι για φαγητό (κατσαρόλα) ή μονο για τα ...καντήλια??
Επίσης τώρα είδα πως πρόκειται για λάδι 2 ετων πια... Και σε σκιά να ήταν σε κατώγι, δεν θα το έτρωγα...
 
Και σε είχα για φίλο βρε Τσάκαλε!!!!:mad:
Θα το δώσω στην περ... μου!!!
Τι λέω, τωρα.
Συγχωρεθηκε πέρυσι (χωρίς να εχει δοκιμάσει από το λάδι!!!) η γυναίκα.
Απλοί, καλοί ανθρωποι και αγωνιστές τα πεθερικά μου
 
Σήμερα είχε αποκλειστικά κήπο και ποτίσματα δέντρα.Μίλαμε για αφύσικη ξηρασία...Όσον αφορά τα μπολιάσματα πάνε καλά τα μάτια στις αγριελιές δεν λάθεψε κανένα και καλέμια σκάσανε αρκετά που λόγω ζέστη και σκόνης προάλλες είχαν γίνει....Ένα άλλο θέμα είναι ότι δεν βλέπω το βαγί να έχει καρπό.Έχω ένα αγοραστό απο φυτώριο έχει γίνει αρκετά μεγάλο και από καρπό τίποτα.Όλο άνθη και αυτό.Τώρα ένα άλλο είχε βγει σε ένα έλατο που είχα από κάτω ρίζα, προφανώς από πουλί.Το μεταφύτευσα άργησε να πάρει γενικά και κάτι το πείραζε.Αλλά φέτος άνοιξη έδωσε ρέστα.Το μισό και ακόμα παραπάνω σε μέγεθος από το αγοραστό και όμως φέτος έχει καρπούς πάνω, όχι πολλούς αλλά έκανε!!! Βαγί γενικά με καρπό είχα συναντήσει σε ένα χωριό ορεινά και μιλάμε για καρποφορία σχεδόν όλα...
 
Και μόνο που ήταν εκτεθειμένο στη ζέστη, και κανένα χρωματικό πρόβλημα να μην είχε, θα το χαρακτήριζα ως εξαιρετικά υποβαθμισμένο και δεν θα το έτρωγα.
Ακριβώς έτσι. Επικίνδυνο δε ειναι αλλά δεν θα είναι λάδι...
Κάτι αντίστοιχο θα γίνεται πιστεύω και με το εμφιαλωμένο νερό χωρίς να μπορούμε να το διακρίνουμε.
 
Τον Απρίλιο του 21 είχα κάνει ένα προσταρισμα για το πώς κέντρωνω με καλέμι με φωτογραφίες από ένα δέντρο που είχα κεντρωσει εκείνη τη μέρα...


Post in thread 'Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μπόλιασμα-Εμβολιασμός-δέντρων-και-φυτών.4285/post-747588

Το δέντρο αυτό σήμερα είναι σχεδόν πλήρες από κώμη και φουλ παραγωγικό..IMG_20240928_121924.jpg

IMG_20240928_121826.jpg
 
Back
Top