Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ευχαριστώ Γρηγόρη , οι συμβουλές σου είναι πάντα χρήσιμες και απόλυτα κατανοητές
Συνήθως στο κτήμα βγαίνουν πολλά δέντρα που φυτρώνουν μόνα τους και πάντα αναζητούσα το τρόπο να τα μπολιαζω, καθώς αυτά είναι και τα πιο δυνατά και μεγαλώνουν πιο γρήγορα
Ακριβώς! Είναι το αποτέλεσμα φυσικής επιλογής. Φυτρωσαν στον πιο ευνοϊκό για το είδος τους τόπο, τα πιο δυνατά και αξία επιβίωσης φυτά που μπόρεσαν να αντεξουν μόνα τους για χρόνια από διψα, ασθένειες και κάθε αντιξοοτητα και κακουχια.

Για αυτό τα κεντρωμενα δέντρα που έχουν βγει και επιβιώσει μόνα τους είναι πάντα πολύ πιο ανθεκτικά και προκομμενα δέντρα από αυτά που φετευουμε εμείς και δείχνουν πολύ πιο μεγάλη ανταπόκριση σε βλάστηση και καρποφορία μόλις ποτιστουν, σκαφτουν και λιπαριστουν έστω και λίγο.

Και για αυτό κεντρωνοντας και κάνοντας τα παραπάνω μεγιστοποιειται η επιτυχία.
 
Λύσαμε και τις υπόλοιπες οι οποίες είχαν μπολιαστεί μαζί με τον μεγάλο ΔΆΣΚΑΛΟ τον παππού στις 4 του μήνα.20210517_224106.jpg20210517_224131.jpg20210517_224155.jpg20210517_224215.jpg20210517_224230.jpg
 
Και ακόμα μία δεν με άφηνε άλλη.Οι προηγούμενες που είχαν μπολιαστεί πιάνουν και φουσκώνουν ελαφρά !20210517_224243.jpg
 
Μπόλιασα και 2 αγριελιές για να το βρούμε μπροστά μας, καθώς έχουμε και άλλες.Τράβηξα την μία.View attachment 26280
Έχει σκάσει ίσα ίσα από τις 19 του μήνα και οι άλλες που είναι πιο αργά δεν έχουν ακόμα.Ήταν τόσο καλή η εφαρμογή και το πάτημα που μέχρι και το κοτσανάκι δεν ξεράθηκε και δεν έπεσε.Δεν τράβηξα φώτο διότι δεν θα φαινόταν καλά.
 
Και η επιτυχία συνεχίζεται... Σήμερα λύθηκαν αυτά που κεντρωθηκαν 24/4, το επόμενο σκ από τα προηγουμενα κεντρωματα που είχα δειξει... Αλλη μια φάση αποκαλυπτηριων το επόμενο σκ καμια 10ρια και τελειώνουμε για φέτος... IMG_20210523_090918.jpg
IMG_20210523_085453.jpgIMG_20210523_092548.jpgIMG_20210523_092558.jpgIMG_20210523_092614.jpg
 
Δοκιμάσαμε για πρώτη φορά να μπολιάσουμε μανταρινιά σε πορτοκαλιά.Με παλούκι, με φόλες Τ κανονική και ανάποδη μετά από παρότρυνση του @tsakalos και επειδή μ' αρέσει να πειραματίζομαι έκανα και μία φόλα με Η όπως μπολιάζω τις αγριελιές.Αποτέλεσμα ήταν να χάσουμε πρώτα το παλούκι και μετά τις 2 φόλες με Τ ενώ ήταν για αρκετό καιρό καταπράσινες και έπιασε αυτή με το Η.20210614_212628.jpg20210614_212605.jpg
 
@Hunternick πως πάει συνάδελφε το μπόλιασμα;
Δοκίμασα κι εγώ αρκετές παραλλαγές. Τα παλούκια μου κάηκαν στο κέντρο (πέσαμε στην βδομάδα με τις μεγάλες ζέστες) αλλά πολύ πιθανόν όπως είπε κι ο Γρηγόρης να ακουμπούσε η νάυλον σακούλα και έτσι να έγινε η ζημιά. Έκοψα πιο κάτω και ξαναεβαλα. Σίγουρο μείον το ότι δεν έχω βάλει πάστα. Από τις τέσσερις φολες οι δύο είναι ακόμη πράσινες με την μια να δείχνει ότι κάτι πάει να φουσκώσει... Α οι φολες όλες Η και μπήκαν στις 3/5.
 
Δοκίμασα κι εγώ αρκετές παραλλαγές. Τα παλούκια μου κάηκαν στο κέντρο (πέσαμε στην βδομάδα με τις μεγάλες ζέστες) αλλά πολύ πιθανόν όπως είπε κι ο Γρηγόρης να ακουμπούσε η νάυλον σακούλα και έτσι να έγινε η ζημιά. Έκοψα πιο κάτω και ξαναεβαλα. Σίγουρο μείον το ότι δεν έχω βάλει πάστα. Από τις τέσσερις φολες οι δύο είναι ακόμη πράσινες με την μια να δείχνει ότι κάτι πάει να φουσκώσει... Α οι φολες όλες Η και μπήκαν στις 3/5.
Μακάρι να προχωρήσουν !
 
Από τα πιο νόστιμα κατ εμέ φρούτα της εποχής, ειδικά τα συγκεκριμένα (μαύρα). Για τρεις μέρες γέμιζα και έτρωγα ένα μπουκάλι του λίτρου.
Επί τη ευκαιρία , Γρηγόρη η μουριά τι μπορεί να κεντρωθει?
Νίκο η μουριά από όσο ξέρω και έχω δει μόνο ποικιλία μπορεί να αλλάξει.

Όμως υπάρχουν άτομα που λενε πως μπορεί να γίνει συκιά. Δεν το έχω δει ούτε το έχω δοκιμάσει. Όμως καθώς το έψαχνα είδα πως τα δυο δέντρα έχουν κοινά (χυμός σαν γάλα, κούφιο εσωτερικό στα κλαδιά τους και πως ανήκουν στην ίδια οικογένεια, στα Μορεοειδή (Moraceae). Ίσως να γίνεται...
 
Από τα πιο νόστιμα κατ εμέ φρούτα της εποχής, ειδικά τα συγκεκριμένα (μαύρα). Για τρεις μέρες γέμιζα και έτρωγα ένα μπουκάλι του λίτρου.
Επί τη ευκαιρία , Γρηγόρη η μουριά τι μπορεί να κεντρωθει?
Η μουριά, είχα διαβάσει παλαιότερα, στην καστανιά και στον πλάτανο αλλά δεν ξέρω.
Η συκιά και η αχλαδιά στην μουριά και εδώ πάλι δεν έχω γνώμη.
Παρά μόνο μουριά με μουριά, καλέμι-μάτι άνοιξη και αύγουστο μάτι.
 
Η μουριά, είχα διαβάσει παλαιότερα, στην καστανιά και στον πλάτανο αλλά δεν ξέρω.
Η συκιά και η αχλαδιά στην μουριά και εδώ πάλι δεν έχω γνώμη.
Παρά μόνο μουριά με μουριά, καλέμι-μάτι άνοιξη και αύγουστο μάτι.
Xρήστο αυτά που λες αναφέρονταν στο ιατροσοφικό βιβλίο «ΓΕΩΠΟΝΙΚΟΝ» του λόγιου Λαυρεώτη μοναχού Αγάπιου. Τα πιο πολλά έχει αποδειχθεί πως δεν ισχύουν, κάποια έχουν βάση. Θέλει διάβασμα να δεις ποια ανήκουν σε ίδια οικογένεια
 
Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος πια είναι για μια ιδέα του Χρήστου @PredatoZ που συζητησαμε τις προάλλες. H ελιά μπορεί να κεντρωθεί πάνω στο φυλλίκι (Phillyrea latifolia) , που μοιαζει, ανθίζει και καρπίζει σαν ελιά καθώς είναι ξαδέρφια. Στο εξωτερικό το φυλλίκι είναι γνωστό ως Green Olive, δηλαδή πράσινη ελιά και έχουν δίκιο αφού είναι και αυτό στην οικογένεια των Ελαιοειδών (Oleaceae) και υπάρχουν αναφορές στη βιβλιογραφία ότι τετοιο κεντρωμα έκαναν με επιτυχία οι Λατίνοι.

1624392580248.png1624392593620.png
 
Back
Top