Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Έχουμε ανεβάσει επίπεδο και μπράβο και πάλι στα παιδιά για τις γνώσεις τους.
Στο χωριό μου έχουμε σε μεριές μεριές αρκετές μουριές καθώς παλιά τις χρησιμοποιουσαν (τα φύλλα τους) για το τάισμα των μεταξοσκωλήκων. Τώρα πλέον εξυπηρετούν μόνο τα γρουνια μιας και τις πηγαίνουν κουπί. Οπότε μπορούμε να πειραματιστούμε...
 
Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος πια είναι για μια ιδέα του Χρήστου @PredatoZ που συζητησαμε τις προάλλες. H ελιά μπορεί να κεντρωθεί πάνω στο φυλλίκι (Phillyrea latifolia) , που μοιαζει, ανθίζει και καρπίζει σαν ελιά καθώς είναι ξαδέρφια. Στο εξωτερικό το φυλλίκι είναι γνωστό ως Green Olive, δηλαδή πράσινη ελιά και έχουν δίκιο αφού είναι και αυτό στην οικογένεια των Ελαιοειδών (Oleaceae) και υπάρχουν αναφορές στη βιβλιογραφία ότι τετοιο κεντρωμα έκαναν με επιτυχία οι Λατίνοι.

View attachment 28443View attachment 28444
Η ιδέα μου είχε έρθει λαμβάνοντας υπόψιν τα λόγια παλιών.Έκοβαν φυλλίκι για να ζεσταθούν και το θεωρούσαν καλύτερο ξύλο απο την ελιά, το φύλλο μοιάζει αρκετά και βλέποντας συγγενείς και εγώ μέσα να το μπερδεύουμε με αγριελιά από μακρινή απόσταση.Όλα αυτά με οδήγησαν να το θέσω στον @tsakalos.Επίσης, είχα ρωτήσει παππού αν γίνεται και μου είχε πει ότι δεν ξέρει δεν το έχει δοκιμάσει ποτέ κάποιος από το χωριό.
 
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δοκιμαστεί σε ένα φιλλύκι το οποίο το είχαν κόψει και έχει σκάσει από πολλές μεριές.Θα διαλέξουμε έναν ιδανικό κορμό και θα πειραματιστούμε.Του χρόνο τέτοιο καιρό θα είμαστε εδώ να τα πούμε !
 
Καλημερα
Τι λετε φυλλικι παιδες;
Βαλτε οποιος μπορει να δω
Γρηγορη
Τις μπαουλοβνιες τις ξερεις;
Ακουσα οτι εχουν βαλει πανω τους αγγουρια και κολοκυθια
Εχεις ακουσει ξανα κατι παρομοιο;
Έχει βάλει και ο @tsakalos φωτογραφίες αλλά σου βάζω και τον καρπό μήπως και σε βοηθήσω.FILLYREA LATIFOLIA3.jpgPhillyrea_media_549324037.jpg
 
Καλημερα
Τι λετε φυλλικι παιδες;
Βαλτε οποιος μπορει να δω
Γρηγορη
Τις μπαουλοβνιες τις ξερεις;
Ακουσα οτι εχουν βαλει πανω τους αγγουρια και κολοκυθια
Εχεις ακουσει ξανα κατι παρομοιο;
Καλησπέρα Χρυσανθε. Νομίζω εννοείς το φυτό Παυλωνια που έχει τεράστια και γρήγορη ανάπτυξη και το διαλέγουν πολύ για διακοσμητικό. Κάποιοι λένε ότι έχει και αξία για εμπορεύσιμη ξυλεία, άλλοι οχι. Δεν ξέρω αν κεντρωνεται κάτι πάνω του.

Αυτό που σίγουρα είναι τρομερό για να κεντεωθουν πάνω του λαχανικα είναι το σολανοδεντρο. Είναι δέντρο που έχει χυμούς που είναι συμβατοί με τα φυτά με σολανινη δηλαδή ντομάτα, πατάτα, πιπεριά κα μελιτζάνα.

Μπορεί να κεντρωσει κάποιος πάνω του όλα αυτά μαζί και επειδή ειναι δέντρο να πάρει κάποιος τεράστια παραγωγή από όλα ενώ το σολανοδεντρο ως δέντρο διψα και αρρωσταίνει πολυ πιο δύσκολα.

Είναι πραγματικά μαγικό φυτό.
solanodentro7-550x550w.jpg

Μπορείτε να έχετε μέχρι και υπεργειες πατάτες που να τις κόβετε από το δέντρο αντί να τις ξεθαβετε.

unnamed (12).jpg
 
Καλησπέρα Χρυσανθε. Νομίζω εννοείς το φυτό Παυλωνια που έχει τεράστια και γρήγορη ανάπτυξη και το διαλέγουν πολύ για διακοσμητικό. Κάποιοι λένε ότι έχει και αξία για εμπορεύσιμη ξυλεία, άλλοι οχι. Δεν ξέρω αν κεντρωνεται κάτι πάνω του.

Αυτό που σίγουρα είναι τρομερό για να κεντεωθουν πάνω του λαχανικα είναι το σολανοδεντρο. Είναι δέντρο που έχει χυμούς που είναι συμβατοί με τα φυτά με σολανινη δηλαδή ντομάτα, πατάτα, πιπεριά κα μελιτζάνα.

Μπορεί να κεντρωσει κάποιος πάνω του όλα αυτά μαζί και επειδή ειναι δέντρο να πάρει κάποιος τεράστια παραγωγή από όλα ενώ το σολανοδεντρο ως δέντρο διψα και αρρωσταίνει πολυ πιο δύσκολα.

Είναι πραγματικά μαγικό φυτό.
View attachment 28469

Μπορείτε να έχετε μέχρι και υπεργειες πατάτες που να τις κόβετε από το δέντρο αντί να τις ξεθαβετε.

View attachment 28470
Για αυτην λεω φιλε ναι
Την ειδε ο πατερας και μου ειπε οτι νομιζει πανω σε αυτες επιαναν τα λαχανικα και ειπα να ρωτησω
Η παυλωνια δινει αριστο ξυλο και εχει τεραστια εμπορικη αξια πραγματι στο εξωτερικο
Θα ψαξω να βρω εδω πως λεμε το σολανοδεντρο
Ουτε κ το φυλλικι το βρηκα εδω
Θεωρω απιθανο να μην τα εχουμε ομως
 
Πολύ ωραίο το κόλπο με τη σίτα χαμηλά για να μην το σπάσει κάτι στα πρώτα ή μετέπειτα στάδια. ειδικά όσο πιο χαμηλά το κέντρωμα, τόσο πιο απαραίρητο είναι.

όταν πετάει με τόσο όρεξη μπορεί να κοπεί λίγο η κορυφή για να χοντρύνει το κλαδί, να δέσει πιο πολύ το μπόλι με τον κορμό και να ενεργοποιηθούν και τα υπόλοιπα μάτια από ένα ύψος και πάνω
 
Εμένα η μανταρινιά πετάει όπως όλες του είδους της κλασσικά. σιγά σιγά μη μου κουραστεί και σπάσει τα αυγά... έχει και άλλα 3 πόδια κεντρωμένα η ίδια ρίζα από προηγούμενες χρονιές (γκρειπφρουτ γίγας, πορτοκάλι και λεμόνι) που τραβάνε αμέσως τους χυμούς πιο πρωτα, οπότε αυτή πάει σχετικά πιο αργά...

1624606954365.png
 
Προχωράμε δυνατά, η φόλα με τα 2 μάτια είχε πετάξει περίπου κάπου τόσο και τα είχαν φάει αλλά ευτυχώς έμεινε η καρδιά και ξαναπέταξαν !IMG_20210626_122325.jpgIMG_20210626_122330.jpg
 
Προχωράμε δυνατά, η φόλα με τα 2 μάτια είχε πετάξει περίπου κάπου τόσο και τα είχαν φάει αλλά ευτυχώς έμεινε η καρδιά και ξαναπέταξαν !View attachment 28641View attachment 28642
Τι έχεις κάνει εκεί ρε μαμουνι? Τι δεντρο έχεις μπολιασει και με τι???? Με έχει βαρέσει η ζεστά και το τέλος του Σπανούλη και δεν βλέπω καλα!
 
Τι έχεις κάνει εκεί ρε μαμουνι? Τι δεντρο έχεις μπολιασει και με τι???? Με έχει βαρέσει η ζεστά και το τέλος του Σπανούλη και δεν βλέπω καλα!
Αγριελιά είναι πατρίδα, αλλά πλεόν ελιά και από τις παλιές !;)
 
Φούντωσε ωραία! βάλτου ένα στέρεο παλουκάκι δίπλα να στηριχθεί γιατί μπορεί αν συνεχίσει έτσι να το βρει κανένας άνεμος ή πουλί, η ζώο ή άνθρωπος και να το σπάσει και είναι κρίμα... όταν διπλασιαστεί σε ύψος κόψτου λίγο την κορφή
 
Αν ενα κέντρωμενο παλούκι πιάσει καλά επειδή απότομα παίρνει φουλ χυμούς από το νέο μητρικό φυτό και αυτό ήταν σε ύπνωση νομίζει ότι είναι άνοιξη οπότε και κόπηκε.

Οταν πέτα για πρώτη φορά λοιπόν συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε από το δικό του μητρικό φυτό για αυτό και ανθίζει κανονικά και δένει όπως και μια αχλάδια που είχα δείξει...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Οι-κήποι-μας.240/post-593463

IMG_20210630_203324.jpg
 
Σε πολλες πολεις τα πεζοδρομια εχουν νεραντζιες.
Παντα σκεφτομουν πως κανεις Γεωπονος των δημων δεν σκεφτηκε να τις κεντρωσει σε πορτοκαλι - λεμονι-μανταρινι, να τρωει ο κοσμος.
Μια κινηση με μηδεν κοστος!
Μαλλον γιαυτο δεν το κανουν! Δεν εχει φαι....
 
Σε πολλες πολεις τα πεζοδρομια εχουν νεραντζιες.
Παντα σκεφτομουν πως κανεις Γεωπονος των δημων δεν σκεφτηκε να τις κεντρωσει σε πορτοκαλι - λεμονι-μανταρινι, να τρωει ο κοσμος.
Μια κινηση με μηδεν κοστος!
Μαλλον γιαυτο δεν το κανουν! Δεν εχει φαι....

Πάρα πολλοί από τους Γεωπόνους των δήμων αμφιβάλλω καν αν έχουν τα τυπικά προσόντα, για τα ουσιαστικά είμαι σίγουρος πως δεν τα έχουν... Εδώ σε γνωστό μου σε Δήμο της Αττικής είχε λεμονιές κεντρωμενες από τον πεθερο του μπροστά ακριβώς από την είσοδο και πέρασαν και τις κοψοκεφαλιασαν τα καλόπαιδα του Δήμου για να τις "συμμαζεψουν" και τις έκοψαν κάτω από το μπόλι και ξαναγιναν νερατζιες... Όταν τους είπε ο άνθρωπος γιατί το έκαναν, του είπε ο "Γεωπόνος" ότι ήταν παλιό το κεντρωμα, δεν φαινόταν και πως έπρεπε να το είχε επισημάνει με χρώμα... Τι να λέμε τώρα για σφαλιάρες...
 
Back
Top