Νομοθεσία για την Σκοποβολή

  • Thread starter Thread starter elshrin
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δηλ παιδια ενας που εχει σκοπευτηκη ταυτοτητα κ θελει να παει να παιξει sporting με την καραμπια του η να δοκιμση μια νεα καραμπινα θα πρεπει να την δηλωση σαν σκοπετικο οπλο? κ δεν θα μπορει να την εχει σαν κυνηγετικο οπλο?
 
Υπάρχουν καραμπίνες που δεν δέχονται μηχανισμό προέκτασης αποθήκης φυσιγγίων και η αποθήκη τους είναι κοντή οπότε παίρνουν αυστηρά 3 φυσίγγια χωρίς μειωτηρα. Αυτά που συγκαταλέγονται; Πάνε κυνήγι ΚΑΙ σκοπευτήριο;
Έτσι όπως το διαβάζω καταλαβαίνω τα εξής.
Όσοι έχουν καραμπίνα η οποία μπορεί να δεχτεί προέκταση, πρέπει να την δηλώσουν ως σκοπευτική ή ως κυνηγετική και να γίνεται χρήση μόνο για ό,τι έχει δηλωθεί. Δηλώθηκε σκοπευτική; Επιτρέπεται να πάω μόνο σκοπευτήριο, Δηλώθηκε κυνηγετική; επιτρέπεται να πάω μόνο κυνήγι. Αυτά που επιτρέπεται να πάνε κυνήγι και σκοπευτήριο είναι μόνο τα δίκαννα.
Νομίζω ότι τελικά θα καταλήξουμε σε αυτά ...

Δίκανα ... Αν έχουν ΑΚΚΟ (άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου) πάνε παντού.

Αυτογεμή ΠΟΥ ΦΕΡΟΥΝ (όχι που έχουν την δυνατότητα να φέρουν) προέκταση αποθήκης θα πρέπει να δηλωθούν σαν σκοπευτικά ή κυνηγετικά.
Αν σε πιάσει κάποιος στο κυνήγι με αυτογεμές που φέρει προέκταση πρέπει να του δείξεις την ΑΚΚΟ και φυσικά να έχεις μειωτήρα + απαγορεύεται να πας σκοπευτήριο με αυτό.
Αν πας σκοπευτήριο θα πρέπει να δείξεις την νέα σκοπευτική άδεια του όπλου και φυσικά δεν πάει κυνήγι ούτε με μειωτήρα.

Αν το αυτογεμές δεν διαθέτει προέκταση μπορείς με την ΑΚΚΟ να ρίξεις σκοπευτήριο.

Ευσεβείς πόθοι θα μου πείτε αλλά αν χρειάζεται να αγοράσω νέο όπλο, απλά σταματώ το σκοπευτήριο γιατί τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους και είναι ξεκάθαρο ότι μας αναγκάζουν να αγοράσουμε καινούργια όπλα.

Μόλις πήρα τηλ αστυνομία και ψάχνονται και αυτοί ... θα ξεκαθαρίσει το τοπίο σε κάνα μήνα
 
Last edited:
Νομιζω οτι οι υποψιες και ερμηνιες μας καταληγουν στο οτι μονο τα δικαννα θα μπορουν να εχουν ακκο και σκοπευτηριο κατι που ειναι το λιγοτερο απαραδεκτο και χαζο. Περα απο τα οικονομικα προβληματα των σκοπευτων τωρα ειναι και εμποδιο ο νομος. Θα κλεισουν πολλα σκοπευτηρια και ο κοσμος θα παει να παιξει ταυλι... Κριμα γιατι ειχα ξεκινησει να μπω στον χωρο αλλα με ολα αυτα απλα δεν θελω..
 
Αν είναι όπως τα λέει ο Βασίλης που είναι το πρόβλημα ρε παιδιά?
Στα όπλα που συμπαθείς (τις καραμπίνες). :)

Η αστυνομία μου είπε πάντως ότι θα μου απαντήσει σε 1 μήνα για σιγουριά.

Ρώτησα το εξής ...
Έχω ένα αυτογεμές που δεν φέρει προέκταση αποθήκης φυσιγγίων.
Μπορώ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ να το χρησιμοποιώ στο σκοπευτήριο μόνο με την ΑΚΚΟ ?
Η ίδια ερώτηση για δίκανα.
 
Αν είναι όπως τα λέει ο Βασίλης που είναι το πρόβλημα ρε παιδιά?
Θα σου πω που είναι το πρόβλημα με ένα παράδειγμα. Εγώ έχω μια Mossberg 590 η οποία έχει ενιαία αποθήκη 8+1 φυσιγγίων και με μειωτηρα πάει στα 2+1. Είναι το μοναδικό μου όπλο, δεν έχω άλλο. Είμαι κυνηγός και σκοπευτής πρακτικής σκοποβολής και το όπλο αυτό με βολεύει σε όλα. Με την νέα ΚΥΑ θα πρέπει ή να διαλέξω ποια δραστηριότητα θα κρατήσω ( κυνήγι ή σκοπευτήριο) ή είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω ακόμα ένα όπλο. Τι ακριβώς εξυπηρετεί η νέα ΚΥΑ με αυτή την αλλαγή; Τι πρόβλημα υπήρχε πριν και λύθηκε τώρα; Αυτό αναρωτιέμαι
 
Τι ακριβώς εξυπηρετεί η νέα ΚΥΑ με αυτή την αλλαγή; Τι πρόβλημα υπήρχε πριν και λύθηκε τώρα; Αυτό αναρωτιέμαι
Γιατί πάντα περιμένουμε ότι οι νομοθετικές αλλαγές γίνονται για να λύσουν προβλήματα;
(απάντηση με ερώτηση)
 
Εγώ έχω μια Mossberg 590 η οποία έχει ενιαία αποθήκη 8+1 φυσιγγίων και με μειωτηρα πάει στα 2+1. Είναι το μοναδικό μου όπλο, δεν έχω άλλο. Είμαι κυνηγός και σκοπευτής πρακτικής σκοποβολής και το όπλο αυτό με βολεύει σε όλα.
Είσαι μερακλής 💙

Τι ακριβώς εξυπηρετεί η νέα ΚΥΑ με αυτή την αλλαγή; Τι πρόβλημα υπήρχε πριν και λύθηκε τώρα; Αυτό αναρωτιέμαι
Το πρόβλημα που υπήρχε ήταν πως μέχρι τώρα, αν έκανε ντου κάποιο κλιμάκιο την ώρα που λιποθυμούσες τα μέταλλα σε ένα στάδιο χωρίς το μειωτήρα, άνετα σου βουτούσαν την αμερικάνα σαν παραποιημένη...
Με άλλα λόγια φίλε Κώστα, μέχρι τώρα, ήσουν φουλ παράνομος κάθε φορά που έβγαζες τον μειωτήρα -κι εγώ μαζί και χιλιάδες άλλοι...

Αυτό το πρόβλημα όμως λυνόταν με απλά λόγια στην νέα ΚΥΑ όπως είχα γράψει προ μηνός....

Δεν θα είχε συμβεί αυτή η ανακατωσούρα αν είχαν βάλει στη νέα ΚΥΑ την εξής απλή πρόταση : "δύναται εντός σκοπευτηριων να αφαιρείται ο μειωτηρας της αποθήκης ή των γεμιστήρων των λειοκανων", και θα είχε λυθεί το πρόβλημα χωρίς τις δαιδαλώδεις διαδικασίες που απαιτούνται με την νέα ΚΥΑ...

...δεν θέ'νε όμως να λυθεί, θέ'νε ;

...γιατί όπως γράφει κι ο έτερος Κώστας,
Γιατί πάντα περιμένουμε ότι οι νομοθετικές αλλαγές γίνονται για να λύσουν προβλήματα;
(απάντηση με ερώτηση)
 
Γιατί πάντα περιμένουμε ότι οι νομοθετικές αλλαγές γίνονται για να λύσουν προβλήματα;
(απάντηση με ερώτηση)
Δεν έχεις άδικο. Τώρα χρειάζεται να δηλώσουμε πόσες γεμιστήρες έχουμε για το πιστόλι μας ας πούμε. Και για να αγοράσουμε γεμιστήρα χρειάζεται άδεια από την αστυνομία ενώ πριν δεν χρειαζόταν τίποτα. Απλά πήγαινες στο κατάστημα, έδειχνες την άδεια του όπλου και αγόραζες όσες ήθελες. Έχουν αναγάγει τη Μ*λακι* σε επιστήμη μου φαίνεται.
 
Δεν έχεις άδικο. Τώρα χρειάζεται να δηλώσουμε πόσες γεμιστήρες έχουμε για το πιστόλι μας ας πούμε. Και για να αγοράσουμε γεμιστήρα χρειάζεται άδεια από την αστυνομία ενώ πριν δεν χρειαζόταν τίποτα. Απλά πήγαινες στο κατάστημα, έδειχνες την άδεια του όπλου και αγόραζες όσες ήθελες. Έχουν αναγάγει τη Μ*λακι* σε επιστήμη μου φαίνεται.
..απ' τον Απρίλη του '20 ισχύει αυτό με τους γεμιστήρες -δεν είναι νέο...
 
Δεν έχεις άδικο. Τώρα χρειάζεται να δηλώσουμε πόσες γεμιστήρες έχουμε για το πιστόλι μας ας πούμε. Και για να αγοράσουμε γεμιστήρα χρειάζεται άδεια από την αστυνομία ενώ πριν δεν χρειαζόταν τίποτα. Απλά πήγαινες στο κατάστημα, έδειχνες την άδεια του όπλου και αγόραζες όσες ήθελες. Έχουν αναγάγει τη Μ*λακι* σε επιστήμη μου φαίνεται.
Δεν είναι "Μ*λακι*" - σχέδιο είναι.
Η γραφειοκρατία θα σε κουράσει, τα έξοδα θα σε επιβαρύνουν, η διάθεσή σου θα πάει περίπατο... θα τα παρατήσεις.
Προσοχή : δεν θα σου απαγορεύεται επίσημα κάτι 100% - για να καταφέρεις να το επιτύχεις όμως θα σου βγαίνει η πίστη κι αυτό δεν είναι κάτι που μπορούν όλοι να το ανεχθούν... θα υποχρεούνται όμως.
 
Δεν είναι "Μ*λακι*" - σχέδιο είναι.
Η γραφειοκρατία θα σε κουράσει, τα έξοδα θα σε επιβαρύνουν, η διάθεσή σου θα πάει περίπατο... θα τα παρατήσεις.
Προσοχή : δεν θα σου απαγορεύεται επίσημα κάτι 100% - για να καταφέρεις να το επιτύχεις όμως θα σου βγαίνει η πίστη κι αυτό δεν είναι κάτι που μπορούν όλοι να το ανεχθούν... θα υποχρεούνται όμως.
Σωστόςςςς τα είπες όλα.
 
Θα σου πω που είναι το πρόβλημα με ένα παράδειγμα. Εγώ έχω μια Mossberg 590 η οποία έχει ενιαία αποθήκη 8+1 φυσιγγίων και με μειωτηρα πάει στα 2+1. Είναι το μοναδικό μου όπλο, δεν έχω άλλο. Είμαι κυνηγός και σκοπευτής πρακτικής σκοποβολής και το όπλο αυτό με βολεύει σε όλα. Με την νέα ΚΥΑ θα πρέπει ή να διαλέξω ποια δραστηριότητα θα κρατήσω ( κυνήγι ή σκοπευτήριο) ή είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω ακόμα ένα όπλο. Τι ακριβώς εξυπηρετεί η νέα ΚΥΑ με αυτή την αλλαγή; Τι πρόβλημα υπήρχε πριν και λύθηκε τώρα; Αυτό αναρωτιέμαι
Ναι.Εχεις δίκιο!
Αν και είσαι πιστεύω από τις σπάνιες περιπτώσεις(ενιαία αποθήκη,μη αποσπώμενη)έχειςδίκιο.
 
Δεν είναι "Μ*λακι*" - σχέδιο είναι.
Η γραφειοκρατία θα σε κουράσει, τα έξοδα θα σε επιβαρύνουν, η διάθεσή σου θα πάει περίπατο... θα τα παρατήσεις.
Προσοχή : δεν θα σου απαγορεύεται επίσημα κάτι 100% - για να καταφέρεις να το επιτύχεις όμως θα σου βγαίνει η πίστη κι αυτό δεν είναι κάτι που μπορούν όλοι να το ανεχθούν... θα υποχρεούνται όμως.
Λαθος σχεδιο εχεις κατα νου να μας αφοπλησουν θελουν για να μην μπορουμε να "παρουμε τα οπλα " και να μην απειλουνται !!
 
Λαθος σχεδιο εχεις κατα νου να μας αφοπλησουν θελουν για να μην μπορουμε να "παρουμε τα οπλα " και να μην απειλουνται !!
Αυτό μόνο ως ανέκδοτο ακούγεται για τον Νεο-έλληνα του 2023.

Εδώ έχει ήδη σχεδόν πειστεί (ή μάλλον τον έχουν πείσει) πώς κακώς έφυγε από τη "αγκαλιά" της Οθωμανικής αυτοκρατορίας κάτι χρόνια πρίν.
 
Back
Top