Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θα ήθελα μια βοήθεια για κάτι που ταλαιπωρεί τα εσπεροειδοιδή εδώ και αρκετό καιρό και δεν ξέρω τι να κάνω. Το μεγαλύτερο πρόβλημα εμφανίζεται στα γκρειπ φρουτ, λιγότερο στις λεμονιές και σχεδόν καθόλου στις μανταρινιές. Σε όποιο μαγαζί έχω σταματήσει να ρωτήσω μου ζητάνε δείγμα από τα φύλλα, όταν τους το πάω αρχίζουν τα μισόλογα και τα μήπως είναι αυτό, μήπως είναι εκείνο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος που έχει μαγαζί να ξέρει και όλες τις ασθένειες αλλά από την άλλη δεν ξέρω που να βρω έναν γεωπόνο για να με βοηθήσει, ειδικά εδώ στην Αθήνα.

Είχα την ιδέα να πάρω μερικά φύλλα μαζί μου και να ρωτήσω ένα παραγωγό της λαικής αγοράς. Ήταν ο μόνος που μου εξήγεισαι ότι πρόκειται για δύο διαφορετικές ασθένειες. Η μία έχει να κάνει με τα μαύρα στίγματα στα φύλλα και η άλλη έχει να κάνει με μια μαύρη "κάπνα" η οποία εμφανίζεται στο πάτωμα κάτω από τα φυλλώματα των δέντρων. Η κάπνα αυτή μου είπε ότι προέρχεται από τα νέα κλαδιά (είχε δίκιο) τα οποία έχουν επάνω τους κάπια άσπρα ογκίδια. Είπε και το όνομα της αρρώστιας αλλά δεν το συγκράτησα. Το άλλο θέμα με τα φύλλα μου το είπε, ψώρα.

Μου πρότεινε ράντισμα τέλος Μαίου αλλά με τι σκέυασμα δεν μου είπε. Απλά για το θέμα των άσπρων ογκιδίων που προκαλούν την μαύρη κάπνα, μου είπε πως υπάρχουν κάποια λάδια, τα οποία είναι και ακριβά και πρέπει να περάσεις τα κλαδιά.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει ώστε να καταλήξω στις ονομασίες της κάθε αρρώστιας ώστε να προμηθευτώ το κατάλληλο φάρμακο για θεραπεία;

Εδώ βλέπουμε ένα υγειές φύλλο δεξιά και ένα άρρωστο αριστερά με τα χαρακτηριστικά μαύρα στίγματα τα οποία με τον καιρό αποκτούν ένα χάλκινο χρώμα.





Εδώ βλέπουμε τους νεαρούς μίσχους με τα άσπρα ογκίδια που σύμφωνα με τον παραγωγό προκαλούν αυτή τη μαύρη κάπνα.



 
Γιώργο το δευτερο ειναι Ισέρυα η βαμβακάδα η βαμβακίωση.Αν αυτες τις άσπρες φουσκες καποια στιγμή τις σπάσεις μέσα θα βρεις κατι που μικρά πορτοκαλί εντομα.
Το δεντρο θελει κλάδεμα για καλύτερο αερισμό και ήλιο.Καταπολέμηση με λάδια η με εντομοκτόνα η με θερινό πολτό για το τέλος του καλοκαιριού. Περισσότερα στο κατάστημα που θα πας.
 
Last edited:
Γιώργο το δευτερο ειναι Ισέρυα η βαμβακάδα η βαμβακίωση.Αν αυτες τις άσπρες φουσκες καποια στιγμή τις σπάσεις μέσα θα βρεις κατι που μικρά πορτοκαλί εντομα.
Το δεντρο θελει κλάδεμα για καλύτερο αερισμό και ήλιο.Καταπολέμηση με λάδια η με εντομοκτόνα η με θερινό πολτό για το τέλος του καλοκαιριού. Περισσότερα στο κατάστημα που θα πας.
Δημήτρη η ισερυα είναι άλλο εντομο, αυτά εδώ είναι σαν μικρές πεταλιδες φουσκωτες.
Η Ισέρυα είναι λευκή, μαλακη και κολλάει στα δάκτυλα.
Είμαι σίγουρος γιατί τα έχω αντιμετωπίσει και τα δύο και στα δικά μου ξινα,.
 
Θα ήθελα μια βοήθεια για κάτι που ταλαιπωρεί τα εσπεροειδοιδή εδώ και αρκετό καιρό και δεν ξέρω τι να κάνω. Το μεγαλύτερο πρόβλημα εμφανίζεται στα γκρειπ φρουτ, λιγότερο στις λεμονιές και σχεδόν καθόλου στις μανταρινιές. Σε όποιο μαγαζί έχω σταματήσει να ρωτήσω μου ζητάνε δείγμα από τα φύλλα, όταν τους το πάω αρχίζουν τα μισόλογα και τα μήπως είναι αυτό, μήπως είναι εκείνο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος που έχει μαγαζί να ξέρει και όλες τις ασθένειες αλλά από την άλλη δεν ξέρω που να βρω έναν γεωπόνο για να με βοηθήσει, ειδικά εδώ στην Αθήνα.

Είχα την ιδέα να πάρω μερικά φύλλα μαζί μου και να ρωτήσω ένα παραγωγό της λαικής αγοράς. Ήταν ο μόνος που μου εξήγεισαι ότι πρόκειται για δύο διαφορετικές ασθένειες. Η μία έχει να κάνει με τα μαύρα στίγματα στα φύλλα και η άλλη έχει να κάνει με μια μαύρη "κάπνα" η οποία εμφανίζεται στο πάτωμα κάτω από τα φυλλώματα των δέντρων. Η κάπνα αυτή μου είπε ότι προέρχεται από τα νέα κλαδιά (είχε δίκιο) τα οποία έχουν επάνω τους κάπια άσπρα ογκίδια. Είπε και το όνομα της αρρώστιας αλλά δεν το συγκράτησα. Το άλλο θέμα με τα φύλλα μου το είπε, ψώρα.

Μου πρότεινε ράντισμα τέλος Μαίου αλλά με τι σκέυασμα δεν μου είπε. Απλά για το θέμα των άσπρων ογκιδίων που προκαλούν την μαύρη κάπνα, μου είπε πως υπάρχουν κάποια λάδια, τα οποία είναι και ακριβά και πρέπει να περάσεις τα κλαδιά.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει ώστε να καταλήξω στις ονομασίες της κάθε αρρώστιας ώστε να προμηθευτώ το κατάλληλο φάρμακο για θεραπεία;

Εδώ βλέπουμε ένα υγειές φύλλο δεξιά και ένα άρρωστο αριστερά με τα χαρακτηριστικά μαύρα στίγματα τα οποία με τον καιρό αποκτούν ένα χάλκινο χρώμα.





Εδώ βλέπουμε τους νεαρούς μίσχους με τα άσπρα ογκίδια που σύμφωνα με τον παραγωγό προκαλούν αυτή τη μαύρη κάπνα.



Άνοιξε την αρχική σελίδα της Bayer
http://www.bayercropscience.gr/index.asp?a_id=1
Κάνε επιλογή Εχθροί /Καλλιέργειες επανω.
Στην καινούργια σελίδα στις Καλλιέργειες επέλεξε Εσπεριδοειδη και στις Κατηγορίες επέλεξε Εχθροί.
Θα σου εμφανίσει όλους τους εχθρούς των ξινων μεταξύ αυτών τους κόκκους η κοκκοειδη που και αυτά προκαλούν την καπνια στα φύλλα.Η καπνια είναι μύκητες που αναπτυσσονται στα μελιττωματα που παράγουν τα κοκκοειδη αλλά και άλλοι εχθροί των φυτών.
Διάβασε στη συνέχεια τι φάρμακα και ψεκασματα συνιστά η εταιρεία και άσε τις παπα@ριες με τα σαπουνονερα.
Για τα μαύρα στίγματα ψάξε στις υπόλοιπες αρρώστιες ή θα μας πει και ο Μάκης.
Στο Νεκροταφείο απέναντι που σου ανέφερα για κοπρια είναι καλοί σε συμβουλές,έχουν και φάρμακα. Περνα με δείγμα και διασταυρωσε αυτά που θα διαβάσεις παραπάνω.
* τα λαδια του λαικατζη είναι ο θερινος πολτος που ανέφερε και ο Δημήτρης και είναι κλασσικό εντομοκτονο. Το ψεκαζεις μόνο του ή αναμεικτο και με άλλο φάρμακο.
** μέχρι στιγμής το πιο δύσκολο που δεν έχω καταφέρει να αντιμετωπισω καλά είναι ο φυλλοκνιστης.
 
Last edited:
Και εγω αυτό εννοώ σαν Ισέρυα αλλά αυτό στα φυτά του Γιώργου δεν είναι τέτοιο αλλά κοκκος. Προκαλούν και τα δύο καπνια και αντιμετωπιζονται με παρόμοιο τρόπο.
Συμφωνώ στο αραιωμα του δέντρου και το εφαρμοζω συνεχώς αλλά χωρίς ψεκασματα δεν κάνεις τίποτα.Βοηθαει και το καθαρισμα των κλαδιών με σφουγγάρι και σαπουνονερο και πέρασμα μετά με οινόπνευμα. Αλλά θες και ένα κινεζο με πολλή υπομονή.
 
Σας ευχαριστώ πολύ, από αυτά που μπόρεσα και βρήκα στο web μάλλον πρόκειται για την λεγόμενη "κόκκινη ή μαύρη ψώρα εσπεριδοειδών" και τον "τετράνυχο"
Γιάννη θα πάω και δείγμα στο μαγαζί που μου είπες.
 
Σας ευχαριστώ πολύ, από αυτά που μπόρεσα και βρήκα στο web μάλλον πρόκειται για την λεγόμενη "κόκκινη ή μαύρη ψώρα εσπεριδοειδών" και τον "τετράνυχο"
Γιάννη θα πάω και δείγμα στο μαγαζί που μου είπες.
Όπως και να έχει πρόκειται για εντομο και η αντιμετώπιση είναι ίδια.
 
Πες το ψέματα :) .well done.
Γιώργο τα φυτοφάρμακα έχουν μπεί στην ζωή μας με τους ήπιους χειμώνες που επικρατούν
αν σε πάρω σε κάποιο σεμινάριο φαρμάκων δεν θα ξαναφάς αχλάδι και μήλο.......εγώ όμως χωρίς μήλο δεν μπορώ να ζήσω
ο παραγωγός σε ένα ήπιο χειμώνα μπορεί να κάνει μέχρι και 20-22 ψεκασμούς.....κακό αλλά απ΄αυτό ζεί κι αυτός και η οικογένεια του
το παρήγορο είναι,όπως έχω ξαναγράψει,ότι τα νέα εντομοκτόνα δεν είναι τόσο δραστικά σε χρονική διάρκεια όπως παλιότερα,δεν σκοτώνουν το έντομο αλλά το αδρανοποιούν και πεθαίνει από ασιτία
λέω στους πελάτες μου να ξεκινούν στα καρποφόρα από Φλεβάρη(τέλος)με ψεκασμούς χαλκούχων σκευασμάτων,μυκητοκτόνα δηλαδή,να τα επαναλαμβάνουν μηνιαία για να
αποφεύγουν πολλούς(4-6)ψεκασμούς με εντομοκτόνα
Μάιο και Σεπτέμβριο όμως δεν τους αποφεύγεις
τους λέω χαρακτηριστικά ότι μυκητοκτόνο=depon.panadol και εντομοκτόνο=αντιβίωση
 
Τι να κάνω; Προκειμένου να τα σώσω, θα τα ψεκάσω. Όχι ακόμα όμως επειδή έχουν καρπούς. Πιστεύω ότι σε 15 μέρες θα τα έχουμε μαζέψει. Θα τα ξαναπούμε τότε, βλέπω πάρα πολλά σκευάσματα και φοβάμαι ότι θα χάσω την μπάλα. Μάκη, έστω και για τα μάτια, υπάρχουν "οικολογικά" εντομοκτόνα;
 
Τι να κάνω; Προκειμένου να τα σώσω, θα τα ψεκάσω. Όχι ακόμα όμως επειδή έχουν καρπούς. Πιστεύω ότι σε 15 μέρες θα τα έχουμε μαζέψει. Θα τα ξαναπούμε τότε, βλέπω πάρα πολλά σκευάσματα και φοβάμαι ότι θα χάσω την μπάλα. Μάκη, έστω και για τα μάτια, υπάρχουν "οικολογικά" εντομοκτόνα;
ναι αλλά είναι πολλές οι επαναλήψεις και στοιχίζουν κοματάκι :)
όπως λες κάνε την συλλογή των καρπών και μετά ψεκάζεις
πριν το ψεκασμό αποτελεσματικό είναι ένα καλό ξέπλυμα με νερό και μάλιστα με πιεστικό αν έχεις
 
τετράνυχος κοκκοειδής ψώρα και ψώρα
μόνο εγώ λείπω από κεί .sarcastic.
φιάξε 1 κοκταίηλ από τα παρακάτω 2 φάρμακα και ψέκασε 2 φορές σε 15 μέρες
http://agrotikistegi.gr/products-ma...e=flypage.tpl&product_id=2663&category_id=145
http://www.askget.gr/el/2014-01-08-16-08-08/product/view/2/254
καλή επιτυχία
Ωραιο το κοκτέιλ σου Μάκη, λαδερο εντομοκτονο!
 
ναι αλλά είναι πολλές οι επαναλήψεις και στοιχίζουν κοματάκι :)
όπως λες κάνε την συλλογή των καρπών και μετά ψεκάζεις
πριν το ψεκασμό αποτελεσματικό είναι ένα καλό ξέπλυμα με νερό και μάλιστα με πιεστικό αν έχεις
Το πλύσιμο το κάνω ποτε ποτε γιατί ξεπλενει τα μελιττωματα και τα φάρμακα έρχονται σε πιο άμεση επαφή με τα εντομα.
 
ακριβώς :)

μένει στο φυτό με την βοήθεια του λαδιού
Μακη στα ξινα εριξα γαλαζοπετρα χοντρή πριν 20 ημέρες.
Να ρίξω και σε άλλα καλλωπιστικα δένδρα και θαμνους ή όχι;
Έκανα και λιπανση εν όψει του χειμώνα.
Μένει να πάρω και λιγη κοπρια.
Τα ξερα φύλλα που πεφτουν να τα αφήσω λες να σαπισουν στον κήπο σαν φυσικό λίπασμα;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top