Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τρίτη χρονιά φέτος που έχω βάλει στην αυλή μου 4 κερασιές. Είναι μικρές ακόμη και τα λιγοστά κερασάκια που έβγαλαν πέρυσι δεν προλάβαμε με να τα δοκιμάσουμε από τις κάργιες και τις καρακάξες. Φέτος άρχισαν το ίδιο βιολί και αποφάσισα σήμερα να μαζέψω όσα κεράσια άφησαν τα κ@λοπούλια. Έχει παραγίνει το θέμα με αυτά τα κ@λοπούλια. Έχουν γεμίσει οι αυλές μας. Πλέον είναι μακράν περισσότερα από τις δεκαοχτούρες... Πάντως τα κεράσια πραγματικά πεντανόστιμα!


jpg images
 
Και του χρονου. Εμενα δυστυχως η βερυκοκια ειναι φορτωμενη βερυκοκα, και σκουληκια :(
Ηθελε πιο νωρις να κανω κατι, δυστυχως το αμελησα και την πατησα. Το καλο ειναι πως δεν εχει πολλα οπως περσι, αλλα το κακο ειναι πως ειναι αρκετα για να τρωγαμε το καλοκαιρι
 
Μην με παρεξηγήσεις αλλα ρε φίλε εαν γυρω δεν εχει σπιτια για λογους ασφαλειας παντα, παρε το αεροβόλο κ κανε τους την μουρη κωλο.
Τα μισω αυτα τα πουλια.
Το ξερω ειναι παρανομο.
είναι η μοναδικη κυνηγετικη παρανομία που χω κανει.
Εγω ομως δεν τους στην χαριζω.
Το γκαμο της γκα........ει

Το ξερω πως ειμαι λάθος.
Κ δεν εχει μικρη κ μεγαλη παρανομία.
Ειναι παρανομο τελος.
Ομως εχω δει τοση ''κακια'' απο αυτα τα πουλια που τους ριχνω αλύπητα.
Ειχα πέρδικα πισω απ το σπίτι στα αυγα που βλέπα από μακρια κ καμαρωνα.
Περίμενα να τα βγαλει κ την πρόσεχα πως κ πως.
Τα ρημαξαν όλα.
Ειδα να περνα μπροστά μου μια μέρα με αυγό δτο στομα.
Ρημαζαν τα παντα.
Αυτα τα πουλια κ οι αλεπες με τρεμουν.
 
Εκοψα χτες τα βερυκοκα, τα οποια δυστυχως αργησα να ψεκασω και γεμισαν μαμουνια. Δεν ηταν και παρα πολλα φετος, αλλα ελεγα πως 2-3 φορες θα τρωγαμε κατιτις. Οποτε πανε για διαλεγμα, και μαρμελαδα μαλλον
 
Εκοψα χτες τα βερυκοκα, τα οποια δυστυχως αργησα να ψεκασω και γεμισαν μαμουνια. Δεν ηταν και παρα πολλα φετος, αλλα ελεγα πως 2-3 φορες θα τρωγαμε κατιτις. Οποτε πανε για διαλεγμα, και μαρμελαδα μαλλον

Δεν πειράζει. Τουλάχιστον είναι χωρίς φάρμακο. Και του χρόνου με υγεία!
 
Στεναχωρηθηκα ρε συ. Καλα, περσι ειχε πανω απο 20 κιλα, και πηγαν ολα στραφι. Φετος ελεγα πως θα ασχοληθω, αλλα δεν με αφησαν οι αλλες δουλειες. Θελει κλαδεμα να χαμηλωσει, και να ρωτησω ποτε αρχιζουν τα ψεκασματα, να μην γεμιζουν σκουληκια. Μου πε ενας βιοκαλλιεργητης εδω, οτι υπαρχει ειδικος βακιλος που ψεκαζεις.
 
Στεναχωρηθηκα ρε συ. Καλα, περσι ειχε πανω απο 20 κιλα, και πηγαν ολα στραφι. Φετος ελεγα πως θα ασχοληθω, αλλα δεν με αφησαν οι αλλες δουλειες. Θελει κλαδεμα να χαμηλωσει, και να ρωτησω ποτε αρχιζουν τα ψεκασματα, να μην γεμιζουν σκουληκια. Μου πε ενας βιοκαλλιεργητης εδω, οτι υπαρχει ειδικος βακιλος που ψεκαζεις.
Το απόγευμα θα τα κόψω και εγώ! Όσα άφησε πάνω ο Νοτιάς, τα βιολογικά φάρμακα δεν κάνουν τίποτα, θέλουν ψεκασμα κάθε 3-4 ημέρες, εγώ δεν τους βάζω τίποτα και ότι φάμε
 
από Φλεβάρη μέχρι και Απρίλη κάθε μήνα ψεκασμός με ένα χαλκούχο η θερινό πολτό Μάη μήνα το ίδιο μαζί μ ένα εντομοκτόνο ελαφρύ και τρώτε χωρίς σκουλήκι
4 ψεκασμοί με μυκητοκτόνο κι ένας με εντομοκτόνο σιγά τα ωά ο παραγωγός κάνει μέχρι 12 ανάλογα το χειμώνα στα δε αχλάδια και μήλα φθάνει και 20+
έτσι όπως διαμορφωνεται το κλίμα είναι αναγκαίοι κάποιοι ψεκασμοί
τα εντομοκτόνα πια είναι πιο ελαφριά
συγχωρέστε με που τα λέω έτσι ωμά αλλά η αλήθεια αυτή είναι
 
Δεν διαφωνω Μακη, απλα αμελησα και εγινε οτι εγινε. Οταν με το καλο φτασουμε στην περιοδο που λες, θα σε ρωτησω παλι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top