Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

αν η καινουργια browning δεν ειχε το σχημα της παλιας βασης ο κοσμος δεν θα τη συγκρινε με την παλια και μερικοι δεν θα τη θαβανε οπως κανουν. Πιστευω οτι ειναι λαθος η συγκριση, οπως και η διαφημιστικη προσεγγιση της εταιρειας. Σαφως η καινουργια ειναι πολυ πιο εργονομικο και χρηστικο οπλο. Μπορει να ειμαι λαθος αλλα αυτη η αντιληψη οτι τα παλια οπλα ειναι καλυτερα δεν ισχυει στο 100%. Τοτε υπηρχε μονο ασταλι και ξυλο, ενω τωρα υπαρχουν κραματα με πολυ πιο καλυτερα χαρακτηριστικα απο το ατσαλι και αριστα πολυμερη υλικα και η τεχνολογια (οσον αφορα την κατεργασια των υλικων τη σχεδιαση και την υλοποιηση) εχει κανει αλματα. Βεβαια υπαρχουν και σημερινα οπλα που ειναι τενεκεδες αλλα αυτο δεν ειναι κανονας. Γενικα πιστευω οτι ενα κυνηγετικο οπλο πρεπει να ειναι ασφαλες, ευκολο στη χρηση και τη συντηρηση και ανθεκτικο και idiot proof
 
αν η καινουργια browning δεν ειχε το σχημα της παλιας βασης ο κοσμος δεν θα τη συγκρινε με την παλια και μερικοι δεν θα τη θαβανε οπως κανουν. Πιστευω οτι ειναι λαθος η συγκριση, οπως και η διαφημιστικη προσεγγιση της εταιρειας. Σαφως η καινουργια ειναι πολυ πιο εργονομικο και χρηστικο οπλο. Μπορει να ειμαι λαθος αλλα αυτη η αντιληψη οτι τα παλια οπλα ειναι καλυτερα δεν ισχυει στο 100%. Τοτε υπηρχε μονο ασταλι και ξυλο, ενω τωρα υπαρχουν κραματα με πολυ πιο καλυτερα χαρακτηριστικα απο το ατσαλι και αριστα πολυμερη υλικα και η τεχνολογια (οσον αφορα την κατεργασια των υλικων τη σχεδιαση και την υλοποιηση) εχει κανει αλματα. Βεβαια υπαρχουν και σημερινα οπλα που ειναι τενεκεδες αλλα αυτο δεν ειναι κανονας. Γενικα πιστευω οτι ενα κυνηγετικο οπλο πρεπει να ειναι ασφαλες, ευκολο στη χρηση και τη συντηρηση και ανθεκτικο και idiot proof
Για μενα ειναι λαθος που ''βαφτισε'' το καινουργιο μοντελο ''Α5'', δεν εχει καμια σχεση απο πολλες πλευρες.Αν το ''βαφτιζε'' με αλλο ονομα, μπορει ο συνειρμος να πηγαινε στο παλιο επειδη εχει σκαλοπατι στη βαση, δεν θα μπορουσε ομως καποιος να κατηγορησει ή να πει κατι για την browning εκτος απο το οτι μοιαζουν.
 
Συμφωνω μαζι σου, αλλα αν ειχα οικονομικη ανεση θα αγοραζα μια γιατι οπως ειπες ολοι το θελουν. Επισης εμενα μου αρεσει περισσοτερο η εκτελεση της franchi με το 48al.
Αν την εβρισκες και με καννη απο ατσαλι Boehler τοτε ηταν η κορυφαια επιλογη!!!!ειχαν βγει καποια κομματια και τυχεροι οσοι τα εχουν!!!!!
 
Η καινούρια Α5 είναι πολύ καλύτερο όπλο και δεν μπορεί να συγκριθεί με την παλιά auto5. Αν δεν είχε την ίδια βάση με την παλιά και το ίδιο όνομα νομίζω θα πούλαγε τρελά. Σε ένα κυνήγι είχα πάρει μια auto5 ενός φίλου και δεν το πίστευα απ' το βάρος που είχε. Μου έβγαλε το πνευμόνι να την κουβαλάω
 
αν η καινουργια browning δεν ειχε το σχημα της παλιας βασης ο κοσμος δεν θα τη συγκρινε με την παλια και μερικοι δεν θα τη θαβανε οπως κανουν. Πιστευω οτι ειναι λαθος η συγκριση, οπως και η διαφημιστικη προσεγγιση της εταιρειας. Σαφως η καινουργια ειναι πολυ πιο εργονομικο και χρηστικο οπλο. Μπορει να ειμαι λαθος αλλα αυτη η αντιληψη οτι τα παλια οπλα ειναι καλυτερα δεν ισχυει στο 100%. Τοτε υπηρχε μονο ασταλι και ξυλο, ενω τωρα υπαρχουν κραματα με πολυ πιο καλυτερα χαρακτηριστικα απο το ατσαλι και αριστα πολυμερη υλικα και η τεχνολογια (οσον αφορα την κατεργασια των υλικων τη σχεδιαση και την υλοποιηση) εχει κανει αλματα. Βεβαια υπαρχουν και σημερινα οπλα που ειναι τενεκεδες αλλα αυτο δεν ειναι κανονας. Γενικα πιστευω οτι ενα κυνηγετικο οπλο πρεπει να ειναι ασφαλες, ευκολο στη χρηση και τη συντηρηση και ανθεκτικο και idiot proof
Στιλιστικά και μόνο στο καλούπι θέλει να θυμίσει την παλιά αλλά μέχρι εκεί, είναι και θέμα μάρκετινγκ.
 
Εμένα πάντως η δική μου, δεν μου έχει κάνει ποτέ εμπλοκή, ρίχνει αφάνταστα γρήγορα, μερικές φορές επίτηδες έχω βγάλει τον μειωτήρα, για να δουν φίλοι που αμφισβητούν, επίσης όσον αφορά την συντήρηση, καθαρίζω μόνο την κάνη, την αποθήκη, και εξωτερικά την βάση. Εσωτερικά δεν την έχω λύσει ποτέ, μόνο φύσημα με αέρα. Για το βάρος, επειδή την χρησιμοποιώ μόνο στο καρτέρι, μπορώ να πω ότι με βοηθάει. Βέβαια όλα αυτά που μου εμένα αρέσουν, σε κάποιον άλλον μπορεί να είναι μειονεκτήματα. Αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα. Εν κατακλείδι, θεωρώ ότι είναι ένα στιβαρό όπλο που εμπνέει σιγουριά στην βολή του, και έχει και την αίγλη της ηλικίας κατασκευής. 1964 γαρ.
 
Μέχρι να φτιαχτεί το κορυφαίο(με όλη την σημασία της λέξης) αυτογεμες έχουμε καιρό μπροστά μας.......

Στην auto 5 αυτό που δεν μου αρέσει είναι το "σκαλί" της....
Ωστόσο, οταν πιανω στο στόμα μου ένα τέτοιο όπλο το κάνω με μεγάλο σεβασμό κ θαυμασμό γιατί φέρει βαριά ιστορία στην ράχη της.......

Και κατά την γνώμη μου ηταν πολυ αστοχο, ισως κ αστείο θα ελεγα να προσπαθησει η browning να αναβιώσει ένα ιστορικό οπλο δίνοντας την ονομασία Α5 σε ένα συγχρονο όπλο....
Ουτε και χωράνε συγκρίσεις αναμεταξυ τους.....

Ποιος ειναι αυτός που δεν είδε η δεν γνωρίζει μπαρμπάδες, παππουδες που έχουν μια πάλια auto 5 και την κυνηγανε από τα νιάτα τους?
Ποιος ήταν αυτός που κατάφερε να κληρονομήσει ένα τέτοιο όπλο κ ήθελε να το διωξει από τα χέρια του?
Ποιος οπλοφιλος (κ οχι μονο) καταφέρει να μείνει ασυγκινητος στην θέα της?

Ως προν την βλητικη της απόδοση κ η διάφορες φήμες περι αυτής δεν με αφορουν καθόλου......

Κοντολογις......
Ειναι ενα οπλο που συζητήθηκε κ μαθεύτηκε από γενιά σε γενια....
Ένα όπλο που ποτε δεν προκειται να χάσει την αξία του...
ΟΣΟ υπάρχουν κυνηγετικά όπλα παντοτε κάποιοι θα το αναζητουν....
Το μελάνι που χυθηκε κ χυνεται για να περιγραψει αυτό το όπλο δεν προκειται ποτε να σωθεί.........


Μακάρι να μπορουσα να τα σκεφτώ όλα αυτά κ για κάποιο σημερινό όπλο.....
Φοβάμαι ότι σημερα τα μαθενουμε κ αυριο θα ξεχαστουν.......



Α και για να μην το ξεχάσω...
Επειδή όπως είπα κ παραπανω κορυφαίο αυτογεμες δεν υπάρχει..
Αυτό που μετράει είναι τι γουστάρουμε,τι μας βολευει κ τι μας κάνει τα κεφια....
Για τον λόγο αυτό μια auto 5 μπορεί κάλλιστα να αποτελέσει το όπλο του συγχρονου σημερινου κυνηγου.............
 
Αν την εβρισκες και με καννη απο ατσαλι Boehler τοτε ηταν η κορυφαια επιλογη!!!!ειχαν βγει καποια κομματια και τυχεροι οσοι τα εχουν!!!!!
Μην κολλάτε στα ατσάλια.
Τα κράματα είναι απολύτως καθορισμένα δεκαετίες τώρα.
Η κατεργασία μετράει.

Το Α6 θα ήταν πιο λογική επιλογή ονόματος.
 
Ηρακλεα για όσα γράφεις παραπάνω άνοιξα αυτό το θέμα ακριβώς, μικρός ήμουν και γέρασα ακούγοντας σε τοπικό επίπεδο για μοντέλα αυτογεμων με δηλητηριώδεις κανες, τρομερές τουφεκιες και αργότερα με την τεχνολογία τα διάβαζα και σε φόρουμ.
Remington 870;;; με κάνη 97cm.
Έτος προ 1958.
Φυσίγγια χάρτινα γεμισμένα στο χέρι.
Ο πατέρας μου θυμάται η τσόχινη τάπα να μπαίνει δύσκολα μετά για κάποια απόσταση να πηγαίνει χαλαρά και να μην βγαίνει από το τσόκ ούτε με χτύπημα (με ξύλινες βέργες).
Βγάλσιμο από την ανάποδη.
Τουφεκιές σε καθιστά τρυγόνια σε αποστάσεις που τώρα φαντάζουν ασύλληπτες.
60-70μ.
Σήμερα μου τα έλεγε ξανά ο πατέρας μου.

Υπερβολή ή αλήθεια και πόσο αλήθεια ;

Προσωπικά δεν τα πιστεύω παρόλο που τα λέει ο πατέρας μου ....

Έχει τουφεκίσει κανένας τέτοιο όπλο ;
Για το 870 δεν είμαι σίγουρος ήταν όμως Remington επαναληπτική.
Πριν 35 χρόνια είχα δει σε περιοδικό να διαφημίζουν τέτοιες κάνες 97cm σε Rem 870.
Προφανώς για άκαπνη ...
 
Τι ατσάλι απ' όλα αυτά❓
https://knifeinformer.com/discovering-the-best-knife-steel/
Κ ποια είναι τα κατάλληλα, για όπλα❓
A popular example and perennial favorite in the U.S. is called SAE 4140 chrome-molybdenum or “chrome-moly” steel. In Europe, vanadium and nickel-steel alloys are preferred. Most standard barrels are made with alloy steels, as they offer an excellent balance of strength and cost.
https://electroanswers.com/lifehack...s/#What_kind_of_steel_is_used_for_gun_barrels
 
Τι ατσάλι απ' όλα αυτά❓
https://knifeinformer.com/discovering-the-best-knife-steel/
Κ ποια είναι τα κατάλληλα, για όπλα❓
Πιθανόν κανένα.
Βασικά ήθελα ένα μαχαίρι από s30v αλλά είναι πανάκριβα.

Ακόμα και αυτά που λέμε ανοξείδωτα κράματα άμα τα ρίξεις στην θάλασσα άλλα ψωριάζουν pitting άλλα σκουριάζουν σε βαθμό που να νομίζεις ότι σε ξεγέλασαν άλλα πιάνουν επιφανειακή οξείδωση κτλ.

Το να λέμε χρωμιομολυβδαινιούχος χάλυβας δεν σημαίνει τίποτα.
Χρειαζόμαστε ακριβή κωδικό κράματος.
Δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν όλοι χρησιμοποιούν το ίδιο κράμα για όπλα της σειράς και μας δουλεύουν κανονικά.
Δεν γνωρίζω κωδικούς ...
 
Last edited:
A popular example and perennial favorite in the U.S. is called SAE 4140 chrome-molybdenum or “chrome-moly” steel. In Europe, vanadium and nickel-steel alloys are preferred. Most standard barrels are made with alloy steels, as they offer an excellent balance of strength and cost.
Τα σκληρά ατσάλια είναι πιο κοστοβορα εν σύγκριση με τα μαλακά διότι τα μηχανήματα επεξεργασίας έχουν πιο γρήγορα φθορά κ η αντικατάσταση κοστίζει ,οπότε συμφέρει το μαλακό ατσαλι
 
Πιθανόν κανένα.
Βασικά ήθελα ένα μαχαίρι από s30v αλλά είναι πανάκριβα.

Ακόμα και αυτά που λέμε ανοξείδωτα κράματα άμα τα ρίξεις στην θάλασσα άλλα ψωριάζουν pitting άλλα σκουριάζουν σε βαθμό που να νομίζεις ότι σε ξεγέλασαν άλλα πιάνουν επιφανειακή οξείδωση κτλ.

Το να λέμε χρωμιομολυβδαινιούχος χάλυβας δεν σημαίνει τίποτα.
Χρειαζόμαστε ακριβή κωδικό κράματος.
Δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν όλοι χρησιμοποιούν το ίδιο κράμα και μας δουλεύουν κανονικά.
Δεν γνωρίζω κωδικούς ...
Κουφαλιτσα κ εγώ το ίδιο‼️
 
Τα σκληρά ατσάλια είναι πιο κοστοβορα εν σύγκριση με τα μαλακά διότι τα μηχανήματα επεξεργασίας έχουν πιο γρήγορα φθορά κ η αντικατάσταση κοστίζει ,οπότε συμφέρει το μαλακό ατσαλι
Να σου δείξω έναν κρατήρα στην κάνη της 1187 που δημιουργήθηκε όταν πανω της έπεσε το κλείστρο να πάθεις πλάκα.
Σκληρά μαλακά όλα ίδια είναι. :)
Πάρε φυσίγγι Νίκου και ξεμπέρδεψες :)
 
Οταν πιάσεις στα χέρια, χειριστείς και τουφεκίσεις μια auto5 καταλαβαίνεις και αισθάνεσαι ότι κρατάς ό π λ ο!!!!!!


Το σκαλί μου ταιριάζει και το λεπτό κοντάκι που το "καβαλάς" ταιριάζει στους περισσότερους...
Αυτό που με απωθεί είναι μόνο το κλώτσημα που αισθάνεσαι από ένα όπλο κοντά στα 4 κιλά....
Πιστεύω ότι είναι το κυριότερο ελάττωμα που έχει.
Ολα τα άλλα παλεύονται.
 
Last edited:
Back
Top