Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πάλι καλά που πρόλαβες γιατί αύριο θα έχουμε γενικη αργια!!! Όπου έχει χιόνι απαγορεύεται. Πήρα τον θηροφυλακα και εγω. Αλλά να σου πω ένα κουλό που μου είχαν πει οι θηροφυλακες το 17? Απαγορεύεται λέει με χιονοστρωση , με παγετό και με δυνατό αερα!!!! Δηλαδή στην Ελλάδα το κυνηγι επιτρέπεται μόνο με λιακάδα , ζέστη και απνοια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τα καλά της επαρχίας Δημήτρη
Φιλαράκι πήρα που είναι ο πεθερός του στο δασαρχείο και έμαθα αλλιώς σιγά μην έβγαζα άκρη τέτοια ώρα
 
Είναι αυτονόητο ότι όπου χιονιζεται με βάση την δική μας νομοθεσία απαγορεύεται .Βέβαια το αυτονόητο είναι σχετικό εδώ ,αφού βγαίνει νόμος και χρειάζεται 2/3 διευκρινιστικες για να καταλάβει ο κόσμος τι θέλει να πει ο ποιητής .Κάπου είδα ζήτησε συγνώμη η Αττική οδός ,σώπα ρε φίλε ,Και εγώ αύριο που θα είμαι στο δρόμο αν δω κάμερα θα πάω να αναλάβω την πολιτική ευθύνη και επειδή είναι σημαντική μπορεί να μου κάνει κανείς ζεστό αέρα στα αρχιδια γιατί κάνει και κρύο και μάζεψαν .
 
Μετα την καλοκαιρινη επιθεση της φυσης εναντιων μας με τις καταστροφικες πυρκαγιες, τωρα μας ξαναεπιτιθεται με χιονια!!
Πρεπει το επομενο διαστημα να βαλουμε οσες περισσοτερες ανεμογεννητριες μπορουμε!
Να προλαβουμε το κακο της κλιματικης αλλαγης!!
 
Είναι αυτονόητο ότι όπου χιονιζεται με βάση την δική μας νομοθεσία απαγορεύεται .
Για να το λες έτσι θα είναι, δε νομίζω να το βγάζεις από το μυαλό σου.
Εγώ όμως είχα την εντύπωση ότι απαγορεύεται το κυνήγι με ιχνηλασία στο χιόνι, όχι γενικώς το κυνήγι στο χιόνι.
Αν έχει πρόχειρο κάποιος το απόσπασμα του νόμου που απαγορεύει γενικώς το κυνήγι στο χιόνι θα μπορούσε να το ανεβάσει παρακαλώ; Θα ήθελα να το διαβάσω.
 
Για να το λες έτσι θα είναι, δε νομίζω να το βγάζεις από το μυαλό σου.
Εγώ όμως είχα την εντύπωση ότι απαγορεύεται το κυνήγι με ιχνηλασία στο χιόνι, όχι γενικώς το κυνήγι στο χιόνι.
Αν έχει πρόχειρο κάποιος το απόσπασμα του νόμου που απαγορεύει γενικώς το κυνήγι στο χιόνι θα μπορούσε να το ανεβάσει παρακαλώ; Θα ήθελα να το διαβάσω.
ΝΔ 86/69 και είναι η διάταξη του εδαφίου β’ της περίπτωσης β της παραγράφου 3 του άρθρου 258, η οποία ορίζει ότι απαγορεύεται η Θήρα ” δια παρακολουθήσεως των ιχνών επί της χιόνος” καθώς και η διάταξη της περίπτωσης στ’ της ίδιας παραγράφου και άρθρου που ορίζει ότι “ο Υπουργός ΠΕΚΑ (και μετά από μεταβίβαση αρμοδιοτήτων ο Γ. Γ. της Περιφέρειας ή Δ/ντής δασών του Νομού, μετά από εισήγηση του οικείου Δασάρχη) δύναται ν’ απαγορεύσει την Θήραν παντός θηράματος εν περιπτώσει χιονοπτώσεως μεγάλης διάρκειας και εντάσεως εις όλην την χώραν ή μεμονωμένος περιοχάς”. Οι παραπάνω διατάξεις δεν έχουν εφαρμογή στην Θήρα των πτηνών, σύμφωνα με τη ρητή διάταξη του άρθρου 11 της ΚΥΑ 414985/85.



Στην ΚΥΑ αυτή και σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 5 “Με αποφάσεις του υπουργού γεωργίας, που εκδίδονται ύστερα από πρόταση της αρμόδιας δασικής αρχής ή της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας, μπορεί να περιορίζονται η διάρκεια της περιόδου Θήρας της παρ. 1 του άρθρου αυτού, οι ημέρες Θήρας κατά εβδομάδα σε ολόκληρη την επικράτεια ή σε τμήματα αυτής και ο αριθμός θηραμάτων, εφόσον διαπιστώνεται κίνδυνος μείωσης ορισμένων ειδών της άγριας πτηνοπανίδας, λόγω ιδιαίτερα δυσμενών συνθηκών”.
 
Δεν το έχω τώρα .Παλαιότερα είχε δοθεί άδεια στα τοπικά δασαρχεία να κρίνουν κατά περίπτωση και να αποφασίζουν για την περιοχή τους .Δεν ξέρω νομικά το έργο αλλά αυτό που γράφω είναι στάνταρ.Τα τελευταία χρόνια με την κλιματική αλλαγή και το κυνηγητό που δεχόμαστε σαν κυνηγοί παίρνει αποφάσεις και ενημερώνει απευθείας το υπουργείο λάθος αλλά έτσι γίνεται .Είναι σαν να είσαι αστυνομικός και αντί για το διοικητή σου να σου δίνει εντολή ο υπουργός προστασίας του Πολίτη .Αυτό δείχνει την ασυνέχεια που υπάρχει τέλος πάντων .Όταν έχει καλύψει η περιοχή από χιόνι κανονικά το κυνήγι του πτηνού πρέπει να επιτρέπεται μόνο η ιχνηλασία πρέπει να απαγορεύεται αλλά λίγο η έχθρα τους προς το κυνήγι λίγο οι μαλακίες οι δικές μας έχει επικρατήσει ότι εάν στρωθεί και καλύπτει η έκταση από χιόνι δεν μιλάμε για 5 εκατοστά ,απαγορεύεται η θήρα γενικώς στην συγκεκριμένη έκταση .Εδώ επεμβαινει ο δασαρχης που δεν επεμβηκε πριν και μπορεί να γινει μπέρδεμα άλλος να το απαγορεύει και άλλος να λέει κυνηγήστε μου χει τύχει .Μπουρδέλο δηλ .Επισήμως δεν κυνηγάς σε εμάς όπως στα άλλα κράτη.
 
ΝΔ 86/69 και είναι η διάταξη του εδαφίου β’ της περίπτωσης β της παραγράφου 3 του άρθρου 258, η οποία ορίζει ότι απαγορεύεται η Θήρα ” δια παρακολουθήσεως των ιχνών επί της χιόνος” καθώς και η διάταξη της περίπτωσης στ’ της ίδιας παραγράφου και άρθρου που ορίζει ότι “ο Υπουργός ΠΕΚΑ (και μετά από μεταβίβαση αρμοδιοτήτων ο Γ. Γ. της Περιφέρειας ή Δ/ντής δασών του Νομού, μετά από εισήγηση του οικείου Δασάρχη) δύναται ν’ απαγορεύσει την Θήραν παντός θηράματος εν περιπτώσει χιονοπτώσεως μεγάλης διάρκειας και εντάσεως εις όλην την χώραν ή μεμονωμένος περιοχάς”. Οι παραπάνω διατάξεις δεν έχουν εφαρμογή στην Θήρα των πτηνών, σύμφωνα με τη ρητή διάταξη του άρθρου 11 της ΚΥΑ 414985/85.



Στην ΚΥΑ αυτή και σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 5 “Με αποφάσεις του υπουργού γεωργίας, που εκδίδονται ύστερα από πρόταση της αρμόδιας δασικής αρχής ή της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας, μπορεί να περιορίζονται η διάρκεια της περιόδου Θήρας της παρ. 1 του άρθρου αυτού, οι ημέρες Θήρας κατά εβδομάδα σε ολόκληρη την επικράτεια ή σε τμήματα αυτής και ο αριθμός θηραμάτων, εφόσον διαπιστώνεται κίνδυνος μείωσης ορισμένων ειδών της άγριας πτηνοπανίδας, λόγω ιδιαίτερα δυσμενών συνθηκών”.
Ευχαριστώ πάρα πολύ Γιώργο.
Διαβάζοντας τα παραπάνω προκύπτει ότι στην Ελλάδα δεν απαγορεύεται γενικώς το κυνήγι στο χιόνι. Αντιθέτως, το κυνήγι στο χιόνι επιτρέπεται. Η ιχνηλασία απαγορεύεται.

Γράφεις όμως δύο πράγματα που με μπερδεύουν.
“ο Υπουργός ΠΕΚΑ (και μετά από μεταβίβαση αρμοδιοτήτων ο Γ. Γ. της Περιφέρειας ή Δ/ντής δασών του Νομού, μετά από εισήγηση του οικείου Δασάρχη) δύναται ν’ απαγορεύσει την Θήραν παντός θηράματος εν περιπτώσει χιονοπτώσεως μεγάλης διάρκειας και εντάσεως εις όλην την χώραν ή μεμονωμένος περιοχάς
και μετά:
Οι παραπάνω διατάξεις δεν έχουν εφαρμογή στην Θήρα των πτηνών, σύμφωνα με τη ρητή διάταξη του άρθρου 11 της ΚΥΑ 414985/85.

Άρα οι απαγορεύσεις που βγαίνουν όταν χιονίζει όπως η σημερινή ισχύουν για "παντός θηράματος" ή "τα πτηνά εξαιρούνται";
Τί από τα δύο ισχύει;
 
Last edited:
Πριν σου απαντήσει ισχύουν για όλα .Είναι ένα μπέρδεμα όπως με τις θήκες των όπλων .Πουθενά δε λέει ότι απαγορεύεται η ολόκληρη θήκη αλλά αν θέλει η ΕΛΛΑΣ σε τραβάει γιατί μεταφέρεις το όπλο εντός πόλης δεμένο και απέδειξε εσύ στο δικαστήριο ότι δεν είσαι ελέφαντας .Και θα ακούς μπορεί να μην είναι ακριβής ο νόμος αλλά εσύ γιατί το χεις ολόκληρο έτοιμο προς χρήση μέσα στη πόλη ,που θα σου χρειαστεί .Μη πέσεις στο μαλακα και έχει πολλούς αυτό το κράτος.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ Γιώργο.
Διαβάζοντας τα παραπάνω προκύπτει ότι στην Ελλάδα δεν απαγορεύεται γενικώς το κυνήγι στο χιόνι. Αντιθέτως, το κυνήγι στο χιόνι επιτρέπεται. Η ιχνηλασία απαγορεύεται.

Γράφεις όμως δύο πράγματα που με μπερδεύουν.

και μετά:


Άρα οι απαγορεύσεις που βγαίνουν όταν χιονίζει όπως η σημερινή ισχύουν για "παντός θηράματος" ή "τα πτηνά εξαιρούνται";
Τί από τα δύο ισχύει;
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι εάν κρίνουν τα κατά τόπους δασαρχεία ότι πρέπει να κοπεί το κυνήγι και των πτηνών λόγω συνθηκών έχουν το δικαίωμα να το κάνουν
 
Όταν ο στρατός χρησιμοποιείται για να καλυφθεί η πολιτική απραξία είναι επικίνδυνα τα πράγματα παίδες!
Το τραγικό είναι ότι στην Ελλάδα οποίος και αν είναι κυβέρνηση ότι και αν έχει συμβεί οι πολίτες ξέρουν εκ των προτέρων τι ακριβώς θα πούνε γιατί λένε ακριβώς τα ίδια κάθε φορά

Χιόνισε: Ήταν κάτι το πρωτόγνωρο τόσο χιόνι....
Πυρκαγιά: Ήταν κάτι το πρωτόγνωρο τέτοιες φωτιές ......
Έβρεξε: Ήταν πρωτόγνωρο τόσο νερό που έριξε .....
Και όπως πάντα το μαχαίρι στο κόκαλο και όλα θα αλλάξουν και και και θα θα θα.......
 
Το τραγικό είναι ότι στην Ελλάδα οποίος και αν είναι κυβέρνηση ότι και αν έχει συμβεί οι πολίτες ξέρουν εκ των προτέρων τι ακριβώς θα πούνε γιατί λένε ακριβώς τα ίδια κάθε φορά

Χιόνισε: Ήταν κάτι το πρωτόγνωρο τόσο χιόνι....
Πυρκαγιά: Ήταν κάτι το πρωτόγνωρο τέτοιες φωτιές ......
Έβρεξε: Ήταν πρωτόγνωρο τόσο νερό που έριξε .....
Και όπως πάντα το μαχαίρι στο κόκαλο και όλα θα αλλάξουν και και και θα θα θα.......
Και σε όλα αυτά βάλε και την κλιματική αλλαγή μέσα...
 
Πριν σου απαντήσει ισχύουν για όλα .Είναι ένα μπέρδεμα όπως με τις θήκες των όπλων .Πουθενά δε λέει ότι απαγορεύεται η ολόκληρη θήκη αλλά αν θέλει η ΕΛΛΑΣ σε τραβάει γιατί μεταφέρεις το όπλο εντός πόλης δεμένο και απέδειξε εσύ στο δικαστήριο ότι δεν είσαι ελέφαντας .Και θα ακούς μπορεί να μην είναι ακριβής ο νόμος αλλά εσύ γιατί το χεις ολόκληρο έτοιμο προς χρήση μέσα στη πόλη ,που θα σου χρειαστεί .Μη πέσεις στο μαλακα και έχει πολλούς αυτό το κράτος.
Και εκεί πάει και έρχεται γιατί σου λέει δεν είναι λυμένο...
Στον κυνηγότοπο?
Στο νησί π.χ. τουφεκάς τις Πέρδικες εδώ με το πέταγμα, περνάνε μια "ζώνη" και πάνε στην απέναντι πλαγιά που επιτρέπεται...
Λύσιμο & Θήκη για να πας απέναντι περνώντας την "ζώνη", άμα κάνεις κύκλο σε "πέθανε" στα πόδια σου(αν υπάρχει "κύκλος" ε;!) ...στην χάλασε την έξοδο...
Ούτε έναν δεν έχω δει να έχει μαζί του την θήκη!(ούτε εγώ βέβαια!)...
Προσωπικά έχω αποχωρήσει από το κυνήγι άδοξα πολλές φορές...
Παρατράγουδα πολλά με τον Θηροφύλακα ... έχουν χάσει άδειες έτσι...και παλαίμαχοι... όχι νέοι μόνο...:(
Ευχαριστώ πάρα πολύ Γιώργο.
Διαβάζοντας τα παραπάνω προκύπτει ότι στην Ελλάδα δεν απαγορεύεται γενικώς το κυνήγι στο χιόνι. Αντιθέτως, το κυνήγι στο χιόνι επιτρέπεται. Η ιχνηλασία απαγορεύεται.

Γράφεις όμως δύο πράγματα που με μπερδεύουν.

και μετά:


Άρα οι απαγορεύσεις που βγαίνουν όταν χιονίζει όπως η σημερινή ισχύουν για "παντός θηράματος" ή "τα πτηνά εξαιρούνται";
Τί από τα δύο ισχύει;
Η λογική του νόμου υπαγορεύει ότι για τα πτηνά δεν απαγορεύεται, διότι ως πτερωτά δεν ιχνηλατούνται όπως τα τριχωτά...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top