Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τετέλεσται....η Τουρκία έκλεισε τα στενα
Αρα δεν μπορούν να μπουν τα αμερικάνικα ή γερμανικά ή αγγλικά πολεμικά πλοία στον Εύξεινο Πόντο! Μόνο τα ουκρανικά ή τα ρώσικα για να πάνε στην βάση τους, π.χ. στην Κριμαία - αν η Τουρκία δεν έχει αναγνωρίσει την ενταξη της Κριμαίας στην Ρωσία, τότε σε περίπτωση που θελήσει ρωσικό πολεμικό πλοίο να πάει στην βάση του και αυτή είναι η Κριμαία, υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
Η Τουρκία
  1. του επιτρέπει να περάσει, οπότε αναγνωρίζει έμμεσα την Κριμαία ως μέρος της Ρωσίας
  2. δεν του επιτρέπει να περάσει, οπότε δίνει αφορμή στους Ρώσους για πόλεμο - επ ουδενί θα ήθελαν οι Ρώσοι να εγκλωβιστούν στον Εύξεινο Πόντο. Μετά ενεργοποιείται το άρθρο 5 του ΝΑΤΟ και μετά πέφτουν καναδυό πυρηνικές ...
ΥΓ: Οι τουρκογενείς, μη εχόντων ίδιες ονομασίες για τα σημεία του ορίζοντα, τα ονόμαζαν με χρώματα: μαύρο = βορράς, άσπρο = νότος, μπλε = δύση, πράσινο = ανατολή. Εξ ου και η "Μαύρη Θάλασσα"
 
Αν ο Τούρκος κλείσει τα στενά που τα έκλεισε ,είναι η αρχή του τέλους....ο Πούτιν γνωρίζει καλά τις προφητείες, οι επισκέψεις του στην Μονή Παντελεήμονος(ρωσικό) στο Άγιον όρος συχνές πυκνες....η ατζέντα ,βλέπε μπολια κλπ καθώς κ παγκόσμια σύρραξη είναι μεθοδευμένη από την γαμωελιτ.....μπορεί οι προφητείες να φαίνονται γραφικές ...αλλά τα πάντα είναι γραμμένα από αρχής του κόσμου....
Ιωάννη, ο Πούτιν δεν πάει στο Άγιον Όρος επειδή είναι θρήσκος, το Αγιον Όρος είναι τόπος συναντήσεων μυστικών υπηρεσιών, ολντ σκουλ!
Μερικοί ηγούμενοι ξέρουν πράγματα που ούτε η CIA δεν τα ξέρει - αλλά σίγουρα τα υποψιάζεται.
 
Και πιστεύει κανείς ότι όταν θα θελήσει να περάσει θα του το απαγορεύσει ο Ερντογάν δεν το νομίζω .Αυτό που νομίζω επειδή αργά γρήγορα θα λήξει το έργο μην έχουν πάρει αέρα πολύ οι Καραγκιόζηδες δικοί μας πολιτικοί .Και δεις το καλοκαίρι καμία αποφύγει των Ρώσων προς την Ελλάδα και ψάχνεις τους τουρίστες με το καλό και ψοφισουμε περισσότερο στη πείνα και ζητάμε νέα δανεικά γιατί ότι πάμε από το κακό στο χειροτερο είναι σιγουρο αλλά όσο πιο αργά τόσο καλυτερα.Για σκεφτείτε να κάνει πλάτες ο Ερντογάν στους Ρώσους και μεθαύριο να πει η Ρωσία αναγνωρίζω μειονότητα στη Θράκη η την Κύπρο ?Θα πιαστούμε τόσο μαλακές που δε θα υπάρχει άλλος αλλά όχι θα μας σώσουν οι Ευρωπαίοι όπως μας σώζουν πάντα .
 
Το Άγιο όρος είναι κράτος εν κρατη όπως το Βατικανό και κατέχει πληροφορίες για τα πάντα και κυρίως για πλούτο ενεργειακό και μη (αρχαιολογικό ,χρυσό.κτλ).Και ας νομίζει ο κάθε ένας ότι θα τον σώσει ο ηγούμενος του και ο μοναχός.Οση σχέση έχει η εκκλησία με τα γραφόμενα και την πραγματικοτητα έχω εγώ με τη NASA.
 
Η πικρή αλήθεια είναι ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση Μαλακινσης είναι ο χρήσιμος ηλίθιος των Αμερικανών και εμείς οι πρωταθλητές της παλιδρομικης η πιο άσχημη πουτανα του μπουρδέλου.
Σύμφωνα με έναν φίλο που είναι από τους διαβασμένους όσο αφορά τα γεωπολιτικά το σκηνικό αυτό του μοιάζει σαν μεθοδευμένο από τους Αμερικάνους για να διαλύσει την ΕΕ. Εγώ πάλι πιστεύω ότι μονο εάν φτιάξουμε έναν κανονικό ευρωστρατό που θα επιχειρεί σε όλη την υφήλιο θα μπορούμε να ακουγόμαστε και όχι να τρέχουμε από πίσω με οικονομικές κυρώσεις.
Οι δυτικοευρωπαίοι με το καλύτερο βιοτικό επίπεδο όλων νομίζουν ότι εάν κρυώσει ή πεινάσει ένα τμήμα λαού θα εξεγερθούν και θα ανατρέψουν καταστάσεις σε χρονο μηδέν.
Αστειευομενοι λέμε μεταξύ μας ότι εάν κλείσεις το τίκ τοκ τοτε θα υπαρξει πραγματικό πρόβλημα.
Πάντως τις προάλλες που ήμουν σε επαγγελματικό ταξίδι στο ξενοδοχείο μέναμε αμερικανοί στρατιώτες. Περνάμε μαζί πρωινο εκείνοι με τις φόρμες χωρίς διακριτικά και κυκλοφορούσαν με νοικιαρικο αυτοκίνητο.
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι μονο εάν φτιάξουμε έναν κανονικό ευρωστρατό που θα επιχειρεί σε όλη την υφήλιο
Η Ευρώπη έριχνε ανθρωπιστική βοήθεια απεμπλουτισμένου ουρανίου επί 77 ημέρες στο Κόσοβο.Οσο για την ευαισθησία της στο διεθνές δίκαιο δεν την είδα πουθενά ακόμα και στα μέλη της, Ελλάδας-Κυπρου.Τωρα που θα εξοπλιστεί η Γερμανία ξανά (υπεύθυνη για 2 παγκόσμιους πολέμους) θα γίνει η θάλασσα γιαούρτι?
 
Σύμφωνα με έναν φίλο που είναι από τους διαβασμένους όσο αφορά τα γεωπολιτικά το σκηνικό αυτό του μοιάζει σαν μεθοδευμένο από τους Αμερικάνους για να διαλύσει την ΕΕ
Να την διαλύσει δεν ξέρω,να την γαμησει όμως τα κατάφερε για μια ακόμη φορά
Όπως και με τον Northstream 2 που είναι καθαρά ευρωπαϊκό έργο χωρίς την συμμετοχή τους και δεν το θέλουν με τίποτα
Η Ευρώπη τι κάνει είναι το θέμα
Σέρνεται πίσω από τις ΗΠΑ και δέχεται όλες τις συνέπειες της πολιτικής της
Είτε ενεργειακά,είτε τουριστικά,είτε σε θέματα εξαγωγών-εισαγωγών είτε σε θέματα μετανάστευσης λόγω των πολέμων
 
Να την διαλύσει δεν ξέρω,να την γαμησει όμως τα κατάφερε για μια ακόμη φορά
Όπως και με τον Northstream 2 που είναι καθαρά ευρωπαϊκό έργο χωρίς την συμμετοχή τους και δεν το θέλουν με τίποτα
Η Ευρώπη τι κάνει είναι το θέμα
Σέρνεται πίσω από τις ΗΠΑ και δέχεται όλες τις συνέπειες της πολιτικής της
Είτε ενεργειακά,είτε τουριστικά,είτε σε θέματα εξαγωγών-εισαγωγών είτε σε θέματα μετανάστευσης λόγω των πολέμων
Ανακοίνωσε η Γερμανία ότι είναι πρόθυμη να μεταφέρει Αμερικανικά πυρηνικά στις βάσεις της.Ερχεται ατομική ανάπτυξη πέρα από πράσινα άλογα.
 
Ανακοίνωσε η Γερμανία ότι είναι πρόθυμη να μεταφέρει Αμερικανικά πυρηνικά στις βάσεις της.Ερχεται ατομική ανάπτυξη πέρα από πράσινα άλογα.
Αφού προσπαθήσαμε δύο φορές να μην μείνει ρουθούνι τον εικοστό αιώνα και δεν τα καταφέραμε θα προσπαθήσουμε πάλι τον εικοστό πρώτο
Που θα πάει, μία του μαλάκα,δύο του μαλάκα,την τρίτη ίσως γίνει η δουλειά
 
.... μην έχουν πάρει αέρα πολύ οι Καραγκιόζηδες δικοί μας πολιτικοί .....
Οταν ακους δηλωσεις των πολιτικων σου και σου ηχουν σαν επιθεωρηση του Σεφερλη, εκει πρεπει να σε λουζει κρυος ιδρωτας, ιδιαιτερα αν εχεις παιδια...
 
Όλα τα εγκλήματα σιγά σιγά λησμονουνται και η παντοδυναμία κάποιων ιδιωτικών συμφερόντων, ιδιαίτερα πολεμικες βιομηχανίες και ενεργειακοί κολοσσοί, τις καθιστά ασυδοτες. Από το 2000 ξαναρχισε η παραγωγή μαχητικών αεροσκαφών στην Ιαπωνία ( Mitsubishi),και λίγο πριν από Γερμανία, με την συμμετοχή της στα eurofighter.
 
Όλα τα εγκλήματα σιγά σιγά λησμονουνται και η παντοδυναμία κάποιων ιδιωτικών συμφερόντων, ιδιαίτερα πολεμικες βιομηχανίες και ενεργειακοί κολοσσοί, τις καθιστά ασυδοτες. Από το 2000 ξαναρχισε η παραγωγή μαχητικών αεροσκαφών στην Ιαπωνία ( Mitsubishi),και λίγο πριν από Γερμανία, με την συμμετοχή της στα eurofighter.
Δεν υπάρχουν Δυτικά εγκλήματα, αγράμματη Ανατολή υπάρχει.
 
Εμείς τώρα δηλαδή στείλαμε όπλα στους Ουκρανούς στο πλαίσιο της νατοϊκής συμμαχίας και τα στείλαμε σε μια χώρα που δεν ανήκει στο ΝΑΤΟ.
Δηλαδή αν αύριο η Ρωσία εισβάλει στην Τουρκία η οποία ανήκει στο ΝΑΤΟ, λογικά θα πρέπει να στείλουμε οπλα και στους Τούρκους, ε;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top