Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εμείς τώρα δηλαδή στείλαμε όπλα στους Ουκρανούς στο πλαίσιο της νατοϊκής συμμαχίας και τα στείλαμε σε μια χώρα που δεν ανήκει στο ΝΑΤΟ.
Δηλαδή αν αύριο η Ρωσία εισβάλει στην Τουρκία η οποία ανήκει στο ΝΑΤΟ, λογικά θα πρέπει να στείλουμε οπλα και στους Τούρκους, ε;
Αυτό είναι ένα έξοχο παράδειγμα της (μαλα)Κουλειας λογικής. Του πεφωτισμενου πρωθυπουργού μας και των υπερσοφων κωλογλυφτων αυλικών του που μας κυβερνουν. Σε ότι του λένε οι ευρωγιανκηδες η απάντηση είναι : yes!
 
Νομίζω ότι ο Μάζης είπε πολλά σωστά πράγματα ( δεν ξέρω αν είναι φίλο-Ρώσος η οτιδήποτε ), όσον αφορά την στάση μας...

Την Ελλάδα είναι γεγονός ότι δεν θα την στηρίξει κάνεις...ούτε και την στήριξε πραγματικά ποτέ κανένας!

Ότι κάναμε το κάναμε μονοί μας...

Σήμερα τα παιδιά μαθαίνουν στο σχολείο ότι απότοκος της Ναυμαχίας του Ναβαρίνου ήταν η Ελεύθερη Ελλάδα...

Κάνεις δεν τους μαθαίνει ότι η Ναυμαχία του Ναβαρίνου ήταν απότοκος του Ιστορικού Γεγονότος ότι οι Μανιάτες τρίψανε τα μούτρα του Ιμπραήμ τρεις φορές στο χώμα όταν προσπάθησε να καταλάβει την Μάνη με απώλειες σχεδόν το 1/3 των συνολικών του δυνάμεων!

Και τούτο βάστηξε τον Κολοκοτρώνη στο να συνεχίσει τον Κλεφτοπόλεμο...όχι άλλο!

Αν δεν βαστούσαν
, δεν θα υφίστατο Επανάσταση επί του Στρατιωτικού και Διπλωματικού Πεδίου και δεν θα υπήρχε σαφώς ανάγκη για ξένη παρέμβαση!
 
Η Ουκρανία έχει εργαστήρια βιολογικών όπλων επίσης εμπορεύεται ναρκωτικά γυναίκες και παιδιά και χρηματοδοτείται από αυτό το ίδρυμα που κάνει αγαθοεργίες αθώες το ίδρυμα Κλίντον είναι υπαρκτά αυτά μήπως πρέπει να αναρωτιέται κανείς για τους συγκεκριμένους στόχους και απαιτήσεις του Ρώσου και τη συνεχή επιμονή του να φωνάζει το ουκρανο ναρκεμπορο γιατί δεν νομίζω ότι θα τον απασχολούσε μόνο και μόνο ένα μικρό οπλικό σύστημα δίπλα του αλλά τα βιολογικά όπλα στη πόρτα του είναι μεγάλη υπόθεση όπως και η τόση σιγουριά των Αμερικανών ότι θα επιτεθεί γιατί δεν είπαν εντάξει δεν μπαίνει στο ΝΑΤΟ να μην τα έχουμε αυτά θα ξεβρακωθουνε όλοι στο τέλος όπως και ο Ουκρανός που έλεγε ήρωες ήρωες οι νεκροί και είναι ζωντανοί και τρώνε τυρόπιτες οι 13 στρατιώτες ,τώρα έβλεπα αρχίζουν και βρίσκουν και γράμματα μάνα επιτιθομαστε όπου να ναι και σε αμάχους έγραψε το γράμμα ο Ρώσος και σκοτώθηκε μετά από 3λεπτα και 20 δευτέρα .Ρε πάνε να γαμηθουνε όλοι μαζί λέω γω τρώμε μεγάλο δούλεμα .
 
Η Ουκρανία έχει εργαστήρια βιολογικών όπλων επίσης εμπορεύεται ναρκωτικά γυναίκες και παιδιά και χρηματοδοτείται από αυτό το ίδρυμα που κάνει αγαθοεργίες αθώες το ίδρυμα Κλίντον είναι υπαρκτά αυτά μήπως πρέπει να αναρωτιέται κανείς για τους συγκεκριμένους στόχους και απαιτήσεις του Ρώσου και τη συνεχή επιμονή του να φωνάζει το ουκρανο ναρκεμπορο γιατί δεν νομίζω ότι θα τον απασχολούσε μόνο και μόνο ένα μικρό οπλικό σύστημα δίπλα του αλλά τα βιολογικά όπλα στη πόρτα του είναι μεγάλη υπόθεση όπως και η τόση σιγουριά των Αμερικανών ότι θα επιτεθεί γιατί δεν είπαν εντάξει δεν μπαίνει στο ΝΑΤΟ να μην τα έχουμε αυτά θα ξεβρακωθουνε όλοι στο τέλος όπως και ο Ουκρανός που έλεγε ήρωες ήρωες οι νεκροί και είναι ζωντανοί και τρώνε τυρόπιτες οι 13 στρατιώτες ,τώρα έβλεπα αρχίζουν και βρίσκουν και γράμματα μάνα επιτιθομαστε όπου να ναι και σε αμάχους έγραψε το γράμμα ο Ρώσος και σκοτώθηκε μετά από 3λεπτα και 20 δευτέρα .Ρε πάνε να γαμηθουνε όλοι μαζί λέω γω τρώμε μεγάλο δούλεμα .
Το πρώτο θύμα ενός πολέμου είναι η αλήθεια Γιάννη
Εκατέρωθεν.......
 
Νομίζω ότι ο Μάζης είπε πολλά σωστά πράγματα ( δεν ξέρω αν είναι φίλο-Ρώσος η οτιδήποτε ), όσον αφορά την στάση μας...

Την Ελλάδα είναι γεγονός ότι δεν θα την στηρίξει κάνεις...ούτε και την στήριξε πραγματικά ποτέ κανένας!

Ότι κάναμε το κάναμε μονοί μας...

Σήμερα τα παιδιά μαθαίνουν στο σχολείο ότι απότοκος της Ναυμαχίας του Ναβαρίνου ήταν η Ελεύθερη Ελλάδα...

Κάνεις δεν τους μαθαίνει ότι η Ναυμαχία του Ναβαρίνου ήταν απότοκος του Ιστορικού Γεγονότος ότι οι Μανιάτες τρίψανε τα μούτρα του Ιμπραήμ τρεις φορές στο χώμα όταν προσπάθησε να καταλάβει την Μάνη με απώλειες σχεδόν το 1/3 των συνολικών του δυνάμεων!

Και τούτο βάστηξε τον Κολοκοτρώνη στο να συνεχίσει τον Κλεφτοπόλεμο...όχι άλλο!

Αν δεν βαστούσαν
, δεν θα υφίστατο Επανάσταση επί του Στρατιωτικού και Διπλωματικού Πεδίου και δεν θα υπήρχε σαφώς ανάγκη για ξένη παρέμβαση!
Κοινη λογικη εχει ο Μαζης κατι που λειπει απο τους βλαμμενους που κυβερνούν. Στείλε ανθρωπιστική βοήθεια όση γίνεται περισσότερο. Καταδίκασε την επίθεση αλλά μην στέλνεις όπλα . Δεν κατάλαβα γιατί να στείλει όπλα στην Ουκρανία. Ούτε στο ΝΑΤΟ είναι ούτε στη ΕΕ. Προφανώς το έκανε γιατί του είπαν τα αφεντικά του να το κάνει αλλά πιστεύω πως στο τελος θα έχουμε μεγάλη χασούρα σαν χώρα απο την κίνηση αυτού του ανεμελου ζαβου.
 
Εμείς θα χάσουμε οικονομικά το χειρότερο γιατί στρατιωτικά δεν προκειτε να τους απασχολησουμε σοβαρά ποτέ δεν είναι 1821 τώρα ούτε 1940 είναι σαν 100αρες τουνες και εσύ ο γαύρος που κάνει βόλτα όταν καταλάβεις τι γίνεται πριν καταλάβεις θα σε έχουν καταπιεί και πριν προλάβεις να τους δεις κιόλας.
 
Η Ουκρανία έχει εργαστήρια βιολογικών όπλων επίσης εμπορεύεται ναρκωτικά γυναίκες και παιδιά και χρηματοδοτείται από αυτό το ίδρυμα που κάνει αγαθοεργίες αθώες το ίδρυμα Κλίντον είναι υπαρκτά αυτά μήπως πρέπει να αναρωτιέται κανείς για τους συγκεκριμένους στόχους και απαιτήσεις του Ρώσου και τη συνεχή επιμονή του να φωνάζει το ουκρανο ναρκεμπορο γιατί δεν νομίζω ότι θα τον απασχολούσε μόνο και μόνο ένα μικρό οπλικό σύστημα δίπλα του αλλά τα βιολογικά όπλα στη πόρτα του είναι μεγάλη υπόθεση όπως και η τόση σιγουριά των Αμερικανών ότι θα επιτεθεί γιατί δεν είπαν εντάξει δεν μπαίνει στο ΝΑΤΟ να μην τα έχουμε αυτά θα ξεβρακωθουνε όλοι στο τέλος όπως και ο Ουκρανός που έλεγε ήρωες ήρωες οι νεκροί και είναι ζωντανοί και τρώνε τυρόπιτες οι 13 στρατιώτες ,τώρα έβλεπα αρχίζουν και βρίσκουν και γράμματα μάνα επιτιθομαστε όπου να ναι και σε αμάχους έγραψε το γράμμα ο Ρώσος και σκοτώθηκε μετά από 3λεπτα και 20 δευτέρα .Ρε πάνε να γαμηθουνε όλοι μαζί λέω γω τρώμε μεγάλο δούλεμα .
Θυμάσαι που χτυπήθηκε προχθές μια πολυκατοικία και έγινε ο κακός χαμός με το δήθεν χτύπημα των Ρώσων??? Ουκρανικο ηταν το βλήμα και προοριζοταν για Ρωσικό ελικόπτερο. Αυτό μου το ειπε ο Μάξιμος ' ένα παιδί που έχει μεγαλώσει και παντρευτεί εδώ αλλα είναι Ουκρανικης καταγωγης και έχει πολλούς συγγενείς εκεί πανω και μιλάνε καθημερινά. Μην πιστεύεις ότι βλέπεις στα κανάλια μου είπε , γίνονται μαλακιες εκατέρωθεν και η προπαγάνδα πάει σύννεφο. Πιο πάνω ειπώθηκε σωστά για τα περί αλήθειας στον πόλεμο.
 
Πάντως η Γερμανία πρέπει να έχει χεστή πάνω τις....αφού ετοιμάζει 100 δις. αμυντικό εξοπλισμό....τρελό νούμερο...

Άντε να δούμε σε αυτούς τώρα τι να στείλουμε
Εγώ δεν το βλέπω σαν να έχει χεστει πάνω της. Πήραν χαμπάρι ότι έρχονται τεράστιες γεωπολιτικές ανακατατάξεις και αναγκάζονται εκ των πραγμάτων να βγουν από την μεταπολεμική comfort zone που απολαμβάνουν τοσα χρονια. Μέχρι τώρα τους ένοιαζε το μονο το χρήμα. Στρατιωτικά ηταν σε ένα Α επίπεδο χωρίς να απειλούν και να απειλουνται. Τωρα αναγκάζονται να τα σκάσουν χοντρά για εξοπλισμούς για να είναι έτοιμοι για παν ενδεχόμενο.
 
Δεν τους αντέχω άλλο , άκουω τώρα την Ντόρα , και έχω χάσει το μυαλό μου , μιλάνε με τόσο αγάπη για την Ουκρανία , μιλάνε για σκληρές αποφάσεις που πήραν , μιλάει για της μανάδες και τα μικρά παιδιά , και έχουν χεσμ....νη την Κύπρο , εκεί δεν είχε μανάδες και μικρά παιδιά . Ρε λίγο ανθρωπιά ρε , τουλάχιστον μην μιλάτε , σκάστε και μην μιλάτε . Δες πρώτα το σπίτι σου , δεν την αντέχω να την ακούω , είναι σαν να μου λέει είσαι ηλίθιος .
 
Θυμάσαι που χτυπήθηκε προχθές μια πολυκατοικία και έγινε ο κακός χαμός με το δήθεν χτύπημα των Ρώσων??? Ουκρανικο ηταν το βλήμα και προοριζοταν για Ρωσικό ελικόπτερο. Αυτό μου το ειπε ο Μάξιμος ' ένα παιδί που έχει μεγαλώσει και παντρευτεί εδώ αλλα είναι Ουκρανικης καταγωγης και έχει πολλούς συγγενείς εκεί πανω και μιλάνε καθημερινά. Μην πιστεύεις ότι βλέπεις στα κανάλια μου είπε , γίνονται μαλακιες εκατέρωθεν και η προπαγάνδα πάει σύννεφο. Πιο πάνω ειπώθηκε σωστά για τα περί αλήθειας στον πόλεμο.
Εγώ έχω φίλο από Καζακστάν που έχει πολεμήσει κιόλας παλαιότερα και μου λέει σε μια κουβέντα πολύ πρόσφατη να ξέρεις έχει πάνω από 5 σωσίες για το Πούτιν και ότι θέλουν πολλοί στην κυριολεξία να τον σκοτώσουν γιατί έχει σπάει πολλά αυγά και έχει χαλάσει πολλά deal .Τώρα ότι και να πούμε παρατηρητές χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις είμαστε αλλά κάποια πράγματα είναι εμφανής και στους χαζούς.
 
Εγώ έχω φίλο από Καζακστάν που έχει πολεμήσει κιόλας παλαιότερα και μου λέει σε μια κουβέντα πολύ πρόσφατη να ξέρεις έχει πάνω από 5 σωσίες για το Πούτιν και ότι θέλουν πολλοί στην κυριολεξία να τον σκοτώσουν γιατί έχει σπάει πολλά αυγά και έχει χαλάσει πολλά deal .Τώρα ότι και να πούμε παρατηρητές χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις είμαστε αλλά κάποια πράγματα είναι εμφανής και στους χαζούς.
Έτσι ακριβώς!
 
Εγώ έχω φίλο από Καζακστάν που έχει πολεμήσει κιόλας παλαιότερα και μου λέει σε μια κουβέντα πολύ πρόσφατη να ξέρεις έχει πάνω από 5 σωσίες για το Πούτιν και ότι θέλουν πολλοί στην κυριολεξία να τον σκοτώσουν γιατί έχει σπάει πολλά αυγά και έχει χαλάσει πολλά deal .Τώρα ότι και να πούμε παρατηρητές χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις είμαστε αλλά κάποια πράγματα είναι εμφανής και στους χαζούς.
Απαντάει ο ίδιος από το 42 δευτερόλεπτο σε αυτήν την ερώτηση:

 
Λοιπόν... τι ανακάλυψα.....

Τα καλασνικοφ που στείλαμε δεν είναι δικά μάς.. .δεν χρησιμοποιούμε εμείς τέτοια όπλα...
Είναι απο κατάσχεση που είχαμε κάνει από πλοίο που πήγαινε Λιβύη.....

Το πλοίο ήταν Ουκρανικό.....hair.

Απλά τα επιστρέψαμε....
 
Λοιπόν... τι ανακάλυψα.....

Τα καλασνικοφ που στείλαμε δεν είναι δικά μάς.. .δεν χρησιμοποιούμε εμείς τέτοια όπλα...
Είναι απο κατάσχεση που είχαμε κάνει από πλοίο που πήγαινε Λιβύη.....

Το πλοίο ήταν Ουκρανικό.....hair.

Απλά τα επιστρέψαμε....
Το γνώριζα ότι ήταν από κατασχέσεις αλλά όχι ότι ήταν Ουκρανικα!!! Να η δικαιολογία στον Βλαντιμίρ Βλαντιμιρεβιτς Πουτιν: έπιαναν χώρο στις αποθήκες και τους τα επιστρέψαμε....
 
Εντάξει....τότε ας τους στείλουμε πάνες....
Πάνες δεν θελουν. Ξέρουν τι κανουν αυτοι. Έχουν ήδη έτοιμες συμφωνίες με την μουσιτσα τον Μανώλη τον Μακρόν για συμπαραγωγή μαχητικών αεροσκαφών και πολεμικών πλοίων. Θα μοσχοπουλανε σε λίγο καιρο και θα κονομανε. Δεν χρειάζεται να πολεμάνε και να σκοτώνονται. Θα βγάζουν χρήμα πουλώντας τα μέσα για να πολεμάνε και να σκοτώνονται αλλοι...
 
Το Ελληνικό Κράτος κατάσχεσε το 2013 περίπου 20.000 Καλασνικοφ, τα οποία είχε αγοράσει η Τουρκία από την Ουκρανία και με μισθωμένο ουκρανικό πλοίο τα έστειλαν στην Λιβύη. Αυτά λοιπόν επιστρέφουν στον αποστολέα! Δες εδώ.
Όλα τα εγκλήματα σιγά σιγά λησμονουνται και η παντοδυναμία κάποιων ιδιωτικών συμφερόντων, ιδιαίτερα πολεμικες βιομηχανίες και ενεργειακοί κολοσσοί, τις καθιστά ασυδοτες. Από το 2000 ξαναρχισε η παραγωγή μαχητικών αεροσκαφών στην Ιαπωνία ( Mitsubishi),και λίγο πριν από Γερμανία, με την συμμετοχή της στα eurofighter.
Η Γερμανία κατασκευάζει πολεμικά αεροπλάνα ήδη απο την δεκαετία του 1960.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top